הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אפוליה - טיולים לרחבי העולם

חבל ארץ אפוליה

זה העקב והדורבן של המגף האיטלקי, חבל ארץ יפה בגודל מדינת ישראל מגוון ופורה ובו מספר אתרי תיירות מרתקים.
חצי האי גרגרנו
פארק לאומי גרגנו Gargano הוא חצי אי הבולט לתוך הים האדריאטי, דומה במקצת לחוף אמאלפי, באזור זה יש הרים גבוהים המגיעים עד היום, כפרים וכבישים ציוריים לחופיו. בגרגנו ישנם יערות טבעיים על אלונים ואשורים, זהו אחד האזורים היחידים באיטליה המכוסה ביער טבעי, האלונים שבו היו מפורסמים עוד בימי קדם. האתר המרכזי הוא מונטה סנט אנגלו, שעליו מקדש למלאך מיכאל, זהו אחד האתרים המקודשים הקדומים באירופה והראשון שהוקדש למיכאל מבין האתרים הרבים, הוא היה אתר עלייה לרגל במשך אלפי שנים ובמיוחד לנורמנים שהשתלטו על דרום איטליה. המלאך מיכאל הופיע לבישוף המקומי ב490 והבטיח לו עזרה בהגנת המקום, זאת הייתה ההופעה הראשונה שלו באירופה.
סאן גיובני רוטנדו san giovani rotondo
 
מעיירה מנומנמת המקום הפך ב30 שנים האחרונות למרכז העלייה לרגל הגדול והחשוב ביותר בדרום איטליה, בו מבקרים מעל שמונה מיליון אנשים בשנה, והכל בזכות הקדוש המודרני האולטימטיבי, האב פיו, שלימד עד שנות ה80 רוח נוצרית חדשה והתפרסם בזכות נס הסטיגמטה שנראה בגופו (הפצעים שהיו על גופו של ישו מופיעים בו).
במקום נבנה מבנה אדיר דמוי קונכייה המסוגל להכיל עשרות מאמינים, ממנו מובילה דרך ספירלית ובה פסיפסים מרהיבים על חייו של פרנציסקוס הקדוש מצד אחד, וחיי האב פיו מהצד השני, אל הקריפטה – שם נמצאת גופתו החנוטה בלב כנסייה מוזהבת. האב פיו ראה עצמו כממשיך דרכו של פרנציקוס ומבשר דמות אדם נוצרי מאמין חדש, ואכן כזה הוא הפך להיות, מתחיל חוגי בית בהם נלמדה הנצרות לפשוטי העם, מקדם חברות במסדר השלישי של הפרנציסקנים (לא מקיימים נדרי פרישות), מקיים דיאלוג עם אנשי חברה, תרבות ופוליטיקה עכשווית. ותורם למטרות חברתיות. הוא בנה בסאן גובני רוטנדו בית חולים ענק השולט בנופו על העיירה

 
 

 

ההר הקדוש למלאך מיכאל – מונטה סנט אנגלו monte santangelo
 
במאה ה5 איטליה סבלה מפלישות של שבטים גרמניים, כנופיות שודדים, חוסר ביטחון פיזי וכלכלי. אלא שהאוכלוסייה החרדה זכתה לסיוע לא צפוי בדמות המלאך מיכאל שהתגלה לראשונה בציבור לבישוף של העיר סינופיום במערה בהרים. 
היו שלושה התגלויות שונים של המלאך החל מ490 לספירה:
בפעם הראשונה היה זה רועה שאיבד את הפרה שלו וראה אותה מרחוק בפתח מערה, הוא ירה לעברה חץ, אך כוח לא נראה הסיט את החץ ממסלולו וכשהתקרב למקום ראה אור יוצא מהמערה

שנתיים אחר כך בזמן מצור של סינופיום, ששרידיה נמצאים היום ליד העיר מלפנדרה, הופיע המלאך מיכאל לפני בישוף העיר והציע לו לא לפחד אלא לתקוף את הצרים בהפתעה, וכך היה. לאחר הניצחון המלאך הופיע שוב לפני הבישוף והוביל אותו ואת צאן מרעיתו אל המערה שבהר ליד העיר, מקום שם נראה האור על ידי הרועה. כשהבישוף ביקש מהמלאך לבנות מזבח לכבודו במקום, הוא ענה: "בניתי כבר את המזבח בעצמי" וזה נהיה המוטו של המקום
האתר הפך להיות המקום הקדוש ביותר ללומברדים והמלאך למגן שלהם
למאמר על הלומברדים ואיטליה – לחצו כאן

 
הנורמנים אימצו את המקום שהפך להיות אתר העלייה לרגל החשוב ביותר בימי הביניים. הצלבנים הנורמנים שיצאו לישראל בזמן מסעי הצלב נהגו לפקוד קודם את ההר שבו הופיע המלאך הנמצא סמוך לחוף הים בחצי האי גרגרנו. במקום התפתחה עיירה קטנה ונבנתה מצודה הקיימת עד היום. מסביב למערה נבנתה קתדראלה מפוארת, מגדל פעמונים, מנזר ומבני נזירים, על ידי שליטים כגון פרדריך השני ושארל מאנזו.
 
העיירה הציורית מונטה סנט אנגלו ממוקמת על הר המתנשא לגובה של קרוב ל900 מטר מעל הים.
מעניין לציין שאתר זה של המלאך מיכאל נמצא על קו האנרגיה הראשי של אירופה, הקרוי על שם מיכאל. קו זה מחבר את הכרמל עם דלפי ביוון, פירנצה באיטליה, פריז בצרפת, קורנוול באנגליה וצפון אירלנד, לאורכו יש אתרים שונים שבהם הופיע המלאך מיכאל, מרתקת העובדה שכל האתרים מסודרים על אותו קו, למרות שבזמן התקדשותם לא ידעו הקדמונים על הכיוונון הזה
ליד מונטה סנט אנגלו יש עיירה בשם מטינטה mattinata, מעליה הר קדוש שהוא בעצם תחילתו של ההר של מונטה סנט אנגלו, מתברר שבהר זה יש שדה קבורה מקודש לתרבות שהתקיימה לפני 2700 שנה בשם דאוניאנס daunians  הייתה להם מסורת של סטלות עם סמלים, הם היו תרבות שלווה הודו אירופאית שנעלמה לגמרי על ידי הרומאים, דרך קדושה הובילה מהים לראש ההר הקדוש. 

טירות מסתוריות

דל מונטה באפוליה, פרדריך השני
נקראת הטירה על ההר, אחד המבנים המרתקים בעולם שנבנה על ידי הקיסר פילוסוף פרדריך השני, שליט דרום איטליה גרמניה, ירושלים והאימפריה הרומית הקדושה במאה ה13. (למאמר על האיש – לחצו כאן). הטירה איננה מתאימה להגנה, וגם לא אידיאלית למגורים, צורתה מתומן ולו שמונה מגדלים מתומנים בכל זווית. ההסבר המתקבל ביותר על הדעת לגביה הוא שהיא סמלית ומבטאת בממדים, במיקום ובצורה שלה אדריכלות ופרופורציות מקודשות. הטירה מופיעה על הסנט האירופאי והיא אתר מורשת עולמי
הטירה נמצאת על גבעה הבולטת סביבותיה בגובה 540 מטר ונראית מרחוק, בלב מישור פורה. התכנון הגיאומטרי בולט, צורת אוקטגון עם שמונה מגדלים בכל זוית, המתנשא לגובה ובו שתי קומות שהם שמונה חדרים. בכל חדר תקרה מקומרת, בכניסה אלמנטים יוונים רומאים.
המתומן הוא מעבר בין עיגול לריבוע, ומזכיר את כיפת הסלע בירושלים, אותה פרדריך השני שחרר משלטון מוסלמי ב1230. כמה שנים אחר כך ב1540 נבנתה הטירה
הגובה של הבניין הוא 25 מטר, צד כל אוקטגון 16.5 מטר. והקוטר 56 מטר. אלו הם מידות דומות מאד לאלו של כיפת הסלע.
למאמר על האדריכלות של כיפת הסלע – לחצו כאן
הקשתות הגותיות הם השפעה של הבנייה הצלבנית בישראל, המופיעה לראשונה באירופה.
אורך קירות הצד של המגדלים הוא 3.1 מטר.
הרעיון של הטירה הוא שבכל שעה ביום היא שטופה בשמש, משחקים של אור וצל בחומרי הבנייה. במסגרת זו יש תפקיד לחלונות והאור הנכנס בתוכם
במקור היו בטירה עמודי ועיטורי שיש, ופסלים רבים, אך הם נשדדו. הטירה נעזבה וננטשה, אך שוקמה מחדש בתחילת המאה ה20. אוברטו אקו בספר "שם הוורד" מקבל השראה לטירה בשם אאדיפיקום, מטירה זו. ב1950 נמצאו במקום שרידים של תרופה המטפלת בסרטן מימי קדם.
 

 
ערי טרולים  אלברובולו alberobello
עיירה שמפורסמת בזכות בתי הטרולי שבה, אלו נבנו החל מימי הביניים מסיבות שלא ברורות עדיין, כנראה כלכליות אדמיניסטרטיביות (מיסים), הבתים בנויים בבנייה יבשה, ללא מלט, וניתן לפרק ולהרכיב אותם בקלות. ישנם אלפי בתים מהסוג הזה בלב העיירה, שריד לימי עבר, והם מקושטים בסמלים דתיים ונותנים אווירה של אגדות, ניתן ללון בהם ורבים משמשים לתיירות.

ערי בארוק  לצה lecce
הייתה בירת חצי האי סלנטין, שהוא העקב של המגף, עדיין כזאת כיום, עיר גדולה של 100.000 איש, אך במרכז חלק עתיק בסגנון בארוק מופלא, שנבנה החל מהמאה ה16, בעיקר עם הגעת הספרדים לאזור. הבארוק הוא סגנון אדריכלי ואמנותי שהתפתח כתגובה לרפורמציה והרנסנס, בניגוד לרנסנס המאוזן והמאופק, השם את האדם, הסימטריה וההרמוניה, במרכז, מטרת הבארוק לעורר את הרגש, להעלות את הרגש הדתי, גם בצורתו הקיצונית. לשם כך יש קישוטים, פסלים ותמונות המייצגים את ההדר השמימי במלוא התגלמותו.
הכנסייה המפורסמת בלצה היא סנטה קרוצה, אבל גם בשאר העיר נמצא מבנים מרשימים, ובמיוחד בדואמו והכיכר שלידו. מתחת לעיר הבארוק ישנם שרידים רומאים, ליד כנסיית סנטה קרוצה פתחו לאחרונה מוזיאון זיכרון לרובע היהודי ובית כנסת שהתקיים שם לפני גירוש ספרד (מומלץ).
קוראים ללצה פירנצה של הדרום, ויש בזה משהו.
 
 

ערים לבנות ברמת מורגה

לוקורוטנדו locorotando
אחת מהערים הלבנות בסגנון אנדלוסי יווני המעטרות את רמת המורגה. צורתה עגולה ומכאן השם רוטנדה. היא נמצאת לא רחוק מאלברובולו וכדאי לשלב אותה בביקור במקום. מפורסמת ביינות שלה, סמטאות ציוריות וכנסייה מרכזית יפה.

אוסטוני ostuni
עיירה לבנה גדולה הנמצאת בגבול רמת המורגה, צופה על עמק החוף והים, שימשה בימים עתיקים כמקום מפלט משודדי הים, עיר עתיקה עם סמטאות ציוריות, באזור היו תושבי מערות קדומים ושרידים ניתן למצוא במוזיאון המקומי הארכיאולוגי, ניתן לראות את הכנסייה והמנזר בראש הגבעה, וכן את המנזר הפרנציסקני הגדול בכיכר המרכזית למרגלות הגבעה העתיקה. בעיר פארקים יפים ציבוריים וחיים ערים.
 

ערי חוף של אפוליה

ברנדיסי brandisi
היא השער של איטליה לדרום, יוון, הים התיכון, הוויא אפיה הרומאית הובילה מרומא ועד ברנדיסי, ומשם בספינות לכל רחבי אגן הים התיכון. יש שם עמוד דרך רומאי המציין את סוף הוויא אפיה, והיא הייתה נמל רומאי חשוב.
הצלבנים עברו דרך ברנדיסי בדרכם לארץ ישראל, נמצא במקום שתי כנסיות עגולות של המסדר הטמפלרי שעסק בהובלת הנוסעים בימים.
פרדריך השני שליט פוליה בנה כאן מבצר גדול והפך אותה לאחד מרכזי שלטונו.
הספרדים שהשתלטו על דרום איטליה השתמשו במקום כעמדת גבול קדמית כנגד העותומאניים. במלחמת העולם השנייה המוני פליטים יהודים התרכזו בדרום איטליה וברנדיסי בדרכם להעפלה ועליה לארץ ישראל.
בעיר מוזיאון מעניין מוצלח ונמל פעיל גדול.
 

 
מונופולי monipoli
אחת מערי החוף היפות של פוליה, מבצר עתיק, סמטאות, לכודים בתוך נמל גדול ובו אניות מודרניות. ניתן לטייל בין הסמטאות היפות, לאכול דגים, כנסייה  על שם מרים אמלפיטה (מאמלפי), שרידים נורמניים, ספרדים ואחרים.

פוליגאנו דה מאר poligano a mare
אחת מערי החוף היפות ביותר באיטליה, עיר עתיקה נישאת מעל צוקים ומפרץ דמוי פיורד חודר ליבשה, מוקפת חומה וגנים, מתחת לצוקים מערות ימיות יפהפיות, הכנסייה המרכזית בסגנון רנסנס, עבר עשיר הכולל שרידים ספרדים, נורמנים, ואף יוונים ורומאים.

בארי bari
אחד מנמלי הים הגדולים והחשובים בדרום איטליה, עיר עתיקה עם היסטוריה מעניינת, מפורסמת במיוחד בכנסייה סנט ניקולה הקדוש, שהוא סנטה קלאוס.
 
מאמרים על אתרים באיטליה - לחצו לקישור
אמלפי
ערי איטליה

מאמרים על חבלי איטליה - כולל פירוט על אתרים

טיולים לקבוצות  - לחצו לקישור
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו