הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אתיופיה הקדומה - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה כללית

הממלכה האתיופית הראשונה הייתה ממלכת אקסום שנודעה כאחת הממלכות חשובות והגדולת בעולם לפני אלפיים שנה. האתיופים הקימו ערים גדולות, מקדשים, אובליסקים ענקיים, ארמונות, קיימו סחר מקיף עם ארצות הים התיכון, ואף התערבו בסכסוכים אזורים.

האתיופים עצמם מאמינים שממלכתם התקיימה כבר לפני שלושת אלפים שנה בימי מלכת שבא האגדית. רוב החוקרים חושבים שמלכת שבא הייתה סודנית ולמעשה הממלכה האתיופית התחילה יותר מאוחר, "רק" במאה ה-1 לפנה"ס. כך או כך הרי שזו הממלכה עתיקה מאד שהישגיה החומריים מרשימים ביותר.

במאה הרביעית לספירה הפכו האתיופים בהנהגת המלך אזנה לנוצרים והיו למעשה האומה השנייה בעולם (לאחר הארמנים) שקיבלה את הנצרות. הממלכה המשיכה לפרוח ואף הגיעה לשיאים חדשים, בימי המלך כלב הם עזרו לביזנטים כנגד פלישות ערבים ופרסים. קרנה של ממלכת אקסום החלה לשקוע במאה ה-7 לספירה עם היווצרות האימפריה האומאיית. דרכי הסחר עם המזרח התיכון נחסמו ונשלטו על ידי הערבים. סיבות אקלימיות וסחף אדמה שנוצר כתוצאה מביעור יערות הביאו להתדרדרות גם בחקלאות. הערים ננטשו, הארגון המרכזי התפורר. כוחות מקומיים איימו יותר ויותר על השלטון המרכזי. במאה ה-9 לספירה נחרבה ממלכת אקסום על ידי המלכה יהודית מהרי סימיאן שהצליחה לאחד את השבטים היהודים תחת דגלה.

לפי אמונת האתיופים לפני שהם היו נוצרים הם היו יהודים בהשפעת מלכת שבא. המלכים שלהם ראו עצמם כממשיכי שושלת שלמה. כך או כך בימי הביניים יש הופעה של אתיופים יהודים על גבי דפי ההיסטוריה והאגדה טוענת ששבטים יהודים ישבו בהרי סימיאן ולא התנצרו ושבמאה ה-9 הם הקימו ממלכה עצמאית בהנהגת מלכה בשם יהודית

במאה ה-10 נוסדה שושלת חדשה על ידי שבטי האגאווה שישבו מדרום לאקסום. המלך הגדול ביותר שלהם – לליבלה, דמות מסתורית ששהתה כנראה שנים רבות בירושלים, בנה עיר בסלע בשם לליבלה בתוך ההרים. זהו אחד המקומות המרשימים בעולם, המזכיר קצת את פטרה. במאה ה-13 הסתיים שלטון שושלת זו ובמקומה עלתה לגדולה השושלת הסולומונית שנתמכה על ידי הקדוש של התקופה – תקלה היימנות משואה. עם עליית השושלת הסל ומונית מתחיל "תור הזהב" של אתיופיה. מלכים גדולים כמו עמדה ציון משאירים אחריהם יצירה ספרותית ואמנותית אדירה. הם מאחדים תחת שלטונם את כל הרמה האתיופית, מקדמים את הנצרות ונלחמים ביהודים ובמוסלמים.

במאה ה16 חל מפנה בקורותיה של אתיופיה, מנהיג מוסלמי כריזמטי בשם אחמד גרן מצליח לאחד את כל שבטי המדבר הסומליים ואחרים ולכבוש את אתיופיה, למשך כמה שנים יש שלטון מוסלמי שפוגע קשות באזורים מסוימים. בסופו של דבר המוסלמים מנוצחים וניגפים, אך ההרס נשאר ונותן פתח לפלישה של שבטים אפריקאיים ללב הרמות האתיופיות ובראשם האורמו המהווים כיום את הפלח הגדול ביותר של האוכלוסייה. השלטון המרכזי נחלש ומצטמצם לאזורי הצפון ואגם טאנה. ויחד עם זאת בירה חדשה מוקמת בגונדר.

במאה ה-19 מתחיל תור זהב נוסף של אתיופיה, מלך נמרץ בשם תיאודורוס מצליח לחזק את השלטון המרכזי וליצור צבא מרכזי חזק. הוא מתחיל במפעל איחוד וכיבוש אתיופיה, ממשיך אותו מלך נוסף בשם יוחנן, ולאחריו מלניק שבזמנו מוכפל שטח המדינה על ידי כיבושים מסיביים בדרום. אתיופיה נהיית מה שהיא כיום. מלניק אף מצליח להביס צבא איטלקי מודרני שנשלח לכבוש את אתיופיה בקרב אדווה.

יורשו של מלניק הוא הקיסר היילה סלסי ששולט משנות ה-20 של המאה ה-20 עד שנות ה-70. באמצע התקופה אתיופיה נכבשת ל-5 שנים על ידי האיטלקים במלחמת העולם השנייה והיילה סלסי יוצא לגלות. בסוף תקופת שלטונו עולה לשלטון חונטה צבאית בשם "דרג", שמנסה ליצור סוציאליזם ומהפכה באתיופיה, הדבר מביא לרעב והתפתחות מלחמת אזרחים שבסופה האיש שהשתלט על ה"דרג" והשליט שלטון טרור באתיופיה – מנגיסטו, בורח מהמדינה והמורדים בראשות זאנווי משתלטים על המדינה ומקימים דמוקרטיה. זנאווי מצליח לתמרן את אתיופיה בהצלחה במשך 20 שנה ומת בפתאומיות ב2012. כיום נושא אתיופיה את פניה אל העתיד שנראה, על פניו, מבטיח.

 

אתיופיה אינה ארץ אירופאית ולמעשה הנצרות שלה הייתה אי מבודד של תרבות ודת במשך מאות שנים, ולכן מועטים המקורות השופכים אור על הנצרות האתיופית הקדומה, התפתחותה, וההשפעות עליה. למעשה החוקרים מתייחסים לתקופה שלפני יכונו אמלכ (1268) וחידוש השושלת הסל ומונית כתקופה חצי היסטורית, מכיוון שהמקורות עליה דלילים וטבולים באגדה
לפי אמונת האתיופים כפי שהיא מופיעה בספר "כבוד המלכים". מי שהקים את הממלכה הראשונה באתיופיה היה אביה של מלכת שבא, ובעקבות ביקור מלכת שבא בישראל וגניבת ארון הברית על ידי בנה – מלניק, התבססה באתיופיה ממלכה ששמרה על חוקי היהדות. המחקר הארכיאולוגי לא יכול לאשש טענה זו גם לגבי קדימות וגם לגבי יהדות, אלא שבדיקה פילולוגית, כפי שמופיעה המחקר של לודנדורף, מראה שמילים בשפת הגעז מראים על השפעה עברית קדומה – מצוואת, תיבה, טעות. במאה ה-2 מופיע כתב אתיופי ייחודי המבוסס על שפת הגעז הולכת להפוך לשפת קודש בכנסייה.


 

ראו מאמרים - לחצו לקישור

היסטוריה אתיופיה

אתיופיה הקדומה

השושלת הסולומונית

גונדר ועת חדשה

ארון הברית

מלכת שבא 

 

אתרים אתיופיה

אתרים אתיופיה

אקסום

אדיס אבבה

גונדר

לליבלה

אגם טאנה

אתרים בצפון אתיופיה

אתרים בדרום אתיופיה

אתרים בשבר הסורי אפריקאי


כללי

יהודי אתיופיה

נצרות באתיופיה

אסלאם באתיופיה

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו