הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אתרים קוסובו - טיולים לרחבי העולם

אתרי תיירות בקוסובו
אתרים סרבים

פג'ה (Peja)

 
פגה נמצאת לרגלי הרים אדירים. עיר לא גדולה ובה ערבוב של שרידי כנסיות אורתודוקסיות, אדריכלות עותומאנית, מסגדים, חדש וישן. העיר סבלה קשות במלחמת האזרחים שלקוסובו וחלקה הגדול נהרס.
 
פגה נמצאת בצפון מערב קוסובו. כעשרים קילומטר מהרי רוגובה, לא רחוק ממנה נמצאים מפלי נהר הדרין, בתוך עמק מופלא, ובכלל: נוף ההרים העוטף את פגה עושה אותה נקודת יציאה טובה לטיולי טבע. אחד הטיולים המומלצים ביותר הוא לקניון רוגובה הסמוך, קניון עמוק שגובה קירותיו מגיע לשלוש מאות מטר.
 
בפגה חיים כ82.000 איש. משמעות השם pec בסרבית זה מערות, וזה קשור כנראה למערות הנזירים בסביבה. סטפן נמנגיק כובש אותה ב1180 ומקים ביחד עם אחיו סנט סבא את מנזר פגה, שני קילומטר מהעיר, שהופך להיות מקום הפטריארכיה הסרבית. המתקיימת במקום במשך מאות שנים עד 1766. זאת ירושלים של הסרבים, המקום שממנו התחילה הדת הסרבית אורתודוקסית,
הקדוש סנט סבא תכנן את הבניין כמבטא את מבנה היקום ויש בו סודות המספרים על העתיד לקרות באחרית הימים. כך או כך, הציורים בפנים מקסימים וכך גם הסביבה.
הבניין הראשי הוא כנסיית המלאכים, ולידה כנסיית השליחים שניהם תוכננו על ידי סנט סאבא כתיאולוגיה שמצביעה על מה שהיה בעולם ומה שיהיה, מבנה העולמות הלא נראים והדרך לאלוהים. בנוסף אליהם ישנם שתי כנסות נוספות שנבנו במאה ה14: כנסיית דימטריוס בצפון, וכנסייה מריה בדרום. בהם נמצא ציורים מהרנסנס הפליאולגי. הארכיבישוף דנילו השני במאה ה14 בנה את כנסייה מריה וגם נרתקס לחבר את שלוש הכנסיות הראשיות
המנזר נמצא בפתח קניון רוגובה (Rugova), אחד הקניונים היפים בבלקן. מכאן לוקח אותנו הכביש דרך קירות סלע זקופים בגובה של מאות מטרים כשמתחת שוצף נהר, אל אזור של יערות, הרים גבוהים ועמקים שבהם בקושי דורכת רגל אדם, ורק הדובים והאיילים מסתובבים בחופשיות. איש לא מגיע לכאן, כיוון שההרים הללו, החלק הגבוה והפראי של האלפים הדינריים, נחשבים מקוללים. אלא שבקניון הרוגובין, שהוא השער להרים, נמצאים כמה בתי הארחה מקסימים ומבורכים מאוד.

 

דקאני (Decani)

 
מג'קובה ממשיכים כשעה נוספת צפונה עד שמגיעים לאחד היהלומים של קוסובו – מנזר דקאני ובו קתדרלה שלא הייתה מביישת את פיזה או את פירנצה. קוסובו היא אחד המקומות היחידים בעולם שאליהם חדרו השפעות של האדריכלות האיטלקית בימי הביניים. המלכים בנו קתדרלות מדהימות בסגנון רומנסקי וגותי, והקתדרלה בדקאני היא אחת הדוגמאות היפות ביותר. היא נבנתה על ידי המלך סטפן דקאני, ובה הוא קבור.
 
המנזר נבנה במאה ה14, תור הזהב של הסרבים. יש שם פרסקאות מדהימות, הוא מוקדש לעליה לשמיים של ישו. זה המנזר השמור והגדול ביותר מהתקופה הסרבית, הוא היה מרכז אומנות ומדע ורוח, כיום חיה שמה אחווה של שלושים נזירים. ההולכים לפי הדרך של טיפיקון של הר אתוס.
 
בכנסייה יש את כסא ההגמון, סרקופג של המלך, מעקה טמפלון המפריד בין קודש לחול מאבן, שזה איקונוסטזיס מגולף באבן. הארכיטקט והבנאים הגיעו מקוטור שבחוף האדריאטי והשתמשו בשיש משלושה צבעים. סטפן אורוס קבור במקום, הוא אביו של סטפן דושן הגדול. הציורים מבטאים את הסבל והצער שבחיי אנוש, רצף של עשרים תמונות מהברית הישנה והחדשה יוצרים סיפור אירוע.

טיפיקון: ספר ליטורגי בסלבית. נשען על המסורת של מר סבא מירושלים, במאה ה7 וה8 הוכנסו בו הרבה מזמורים. טיפיקון פלסטיני אחר הובא לקונסטנטינופול במאה ה8  ופותח במנזר של סטודיוס. הוכנסו אליו מזמורים חדשים וטקסים הקשורים למסורת הביזנטית.
 

 

מנזר גרניקה garnica

 
מספר קילומטרים מדרום לפרישטינה בתוך כפר סרבי הנשמר על ידי כוחות נאט"ו, מסתתר מנזר גרניקה (garnica), שנחשב לאחד היפים והחשובים בבלקן. הוא נבנה ב-1321 על ידי המלך האגדי של סרביה מילוטין נמניאה, בו מגיעה האמנות הסרבית אורתודוקסית לשיאה, יש בכנסייה שבמנזר תמשיחי קיר מרהיבים בסגנון מנזר דקאני. הכיפה המרכזית מתנשאת לגובה רב בסגנון בית ספר אדריכלות סרבי שנקרא רסקה. הכנסייה היא אחת הדוגמאות הטובות ביותר לסגנון אדריכלי ייחודי זה.

זאת אחד משש כנסיות שנבנו על ידי המלך מילוטין, בבלגרד יש כנסייה שהיא העתק שלה. יש בה ביטוי רגשי רב. הכיפה מתנשאת לעשרים מטר ונתמכת על ידי עמודים דקים בגובה עשרה מטרים, נשענת על שתי קשתות מצולבות. ובעלת צורת פירמידה מבחוץ. הציור הוא אחד השיאים של הרנסנס הפלאולוגי, הציירים חתמו בעצמם. הציורים מבטאים את התיאולוגיה הסרבית

 
מנזר הארכי מלאכים ליד פריזרן.
 
יוסד על ידי סטפן דושן בקניון הביסטריצה לא רחוק מפריזרן. הוא נבנה כאתר קבורה למלך ומייצג את שיא האדריכלות הסרבית הדתית. סטפן דושן היה המנהיג הסרבי החשוב ביותר, בזמנו סרביה הגיעה לשיא התפשטותה ושלטה על רוב יוון, מקדוניה, אלבניה, חלקים מבולגריה ורומניה. הוא היה אדם ענק בממדיו ולחם רוב חייו נגד האימפריה הביזנטית ואחרים. בזמנו סרביה הייתה אחת מהממלכות החשובות בעולם.
למרבה הצער הוא מת צעיר ב1355 ומותו היווה מכה אנושה לניסיונות ההתמודדות של הסרבים נגד העותומאניים. האצילים לאחר תקופתו התעשרו ופוררו את הממלכה. בזמנה החל בית ספר מורווה לאדריכלות, וכן הוא מיסד את הארכיבישופות הסרבית בפגה וכתב את ספר החוקים הסרבי. ההישג העיקרי של בית ספר מורווה לאדריכלות זה השימוש הרב באלמנטים של פיסול. וכן אבני קישוט מעוטרות. ערבסק גיאומטרי עם קישוטי פרחים, הרבה שימוש בצבעים. בית ספר מורווה הוכרז כסגנון לאומי סרבי על ידי גבריאל מילט. בין שאר המאפיינים של אדריכלות זו הם אפסיסים רוחביים, הסגנון מזכיר את זה של ארמניה, גאורגיה, אסלאם וונציה. הסגנון משתמש גם במוטיבים מיתולוגיים
 
בתוך הקופלקס של כנסיית הארכי מלאכים יש שני כנסיות המוקדשות לארכי מלאכים – עם קבר דושן, וסנט ניקולס. המנזר נהרס והשיש שלו שימש למסגד סינאן פאשה שנבנה בפריזרן במאה ה16. סינאן פאשה היה ווזיר עותמאני רב כוח שכמה פעמים היה גם הווזיר הראשי.
הקומפלקס כולו נחפר ב1927, וב1998 חזר להיות מנזר גברים פעיל. בזמן המהומות בקוסובו המנזר נשרף ונשדד. כיום חיים במנזר שמונה נזירים בחסות האו"מ.
 
המנזר נבנה על שלוחה שעוטף אותה נהר הביסטריצה, מתחת למצודת ויסיגרד. בזמנו הייתה דרך שחיברה את סקופיה עם פריזרן שעברה מתחתיו. 
אתרים אלבנים

פרישטינה prishtina

 
בירת קוסובו, עיר גדולה: 750.000 איש. הנמצאת בעמק שטוח. פרישטינה היא עיר עתיקה שרובה לא נשמר, הקומוניסטים התגאו בהריסת הבתים העתיקים ובניית בניינים חדשים במקומם, וכך אבד לה החן העותומאני. יפה לראות בה את הבזאר, השומר מעט את האופי העתיק שלה
 
מעניין לראות את המוזיאון המקומי בו פריטי ארכיאולוגיה מעניינים. שווה להסתובב ברגל ברחובות ולראות את חיי בעיר התוססים, בפרישטינה יש כמה מסגדים עתיקים יפים, מונומנטים לזכר המלחמה, ושדרות לכבודו של ביל קלינטון, שהביא להתערבות נאטו במלחמה בקוסובו. כמה פארקים, כמו גם מוזיאון אתנוגראפי ומוזיאון לזכר המלחמה. מהרובע היהודי העתיק לא נשאר הרבה, אבל מומלץ לבקר בבית הקברות היהודי העתיק
 

פריזרן (Prizren)

 
בדרום-מערב קוסובו נמצאת העיר פריזרן, ששולטת עליה מצודה אדירה, שנותרה כשהייתה במשך אלפי שנים. מכאן שלט המלך סטפן דושן על כל הבלקן, ולאחריו הגיעו העות'מאניים. מה שמייחד את הבלקן הן המצודות שבהן חיים אנשים, ופריזרן אחת היפות בערי המצודות האלו. מתחת למצודה פרושה העיר העתיקה ובה מסגדים עתיקים וכנסיות קתוליות ואורתודוקסיות. הכנסיות של הסרבים נפגעו ונשרפו, אבל אלו של האלבנים הקתולים נותרו לצד המסגדים. פריזרן שוקקת חיים במיוחד בלילה. אלפי אנשים יוצאים אל המדרחוב המרכזי של העיר ובתי הקפה והמועדונים פתוחים עד מאוחר. כאן מבלים חיילי נאט"ו, ולמרות שקוסובו מוסלמית, אף קוסוברי הגון לא יתנגד לכוס של ראקי.
 
זאת העיר השנייה בגודלה בקוסובו. 300.000 איש, עיר חשובה מבחינת ההיסטוריה האלבנית, כי בה הוקמה תנועת הלאומיות האלבנית בסוף המאה ה19 – הליגה של פריזן, נציגים התכנסו מכל מחוזות אלבניה, מערב מקדוניה וקוסובו בראשות נעים פרשרי, הבית המשוחזר הוא היום מוזיאון. בעיר מצודה עתיקה שהייתה חלק מרשת המצודות של הגיבור הלאומי האלבני סקנדרברג במאה ה15. היא מצטיינות באדריכלות העותומאנית והמוסלמית העתיקה, זו העיר ההיסטורית החשובה ביותר בקוסובו, מעין מוזיאון חי. בפריזרן שילוב של כנסיות ומסגדים שחלקם מהמאה ה14. מומלץ לבקר בחמאם של פריזרן, חמאם עתיק מהמאה ה16.
 
פריזרן נמצאת לרגלי הרי הסר בחלק הדרומי של קוסובו, 170.000 תושבים אלבנים כמעט כולם. השם פריזרן משמעותו בסרבית עתיקה: מבצר שניתן לראות אותו מרחוק. משנת 830 הייתה חלק מהאימפריה הבולגרית ב1018 לאחר נפילת האימפריה הביזנטים יצרו שם מקום בישוף. סטפן נמנגה כבש את פריזרן ב1189, החזיר אותה לביזנטים ב1191, העיר נכבשה על ידי הבולגרים – האימפריה השנייה ב1204 ושוב על ידי הסרבים – סטפן נמנגיק השני ב1208. המלך סטפן מילוטין הקים את מקדש גבירתנו של לגוויס, שקיים עד היום, בפריזרן ישב הפטריארך הסרבי ושם היה מרכז האימפריה. פריזרן נודע כקונסטנטינופול הסרבית, היה בה מסחר ותעשייה, היא הייתה מרכז ייצור משי, מרכז דרכי סחר שחיברו את קוטור ודוברובניק עם המזרח. ממנה שלט השליט הסרבי החשוב ביותר סטפן דושאן על אימפריה אדירה שהתחרתה בזו של העותומאניים. יש בפריזרן מספר כנסיות עתיקות יפות ומעניינות. כדאי לראות את כנסיית הבתולה של לויסה.
 
העותמאנים כבשו את העיר ב1545, לאחר שהסרבים כבר היו ממלכה ווסלית. פריזרן הייתה עיר ראשית בוויליאת קוסובו, כבר במאה ה19 הפכה למעוז אלבני ומוסלמי, במלחמת הבלקן הראשונה נכבשה העיר על ידי הסרבים תוך כדי טבח בחלק מהתושבים האלבנים. 

ג'קובה (Gjacova)

 
כשעה נסיעה מפריזרן נמצאת העיירה ג'קובה, בה נמצא אחד השווקים העות'מאניים המשומרים והיפים בעולם, וגם הפתעה: קהילה של יהודים שבתאים – מוסלמים המקיימים את היהדות בסתר ומאמינים באלוהותו של שבתאי צבי (משיח השקר בן המאה ה-17). אפשר לאכול בשוק מרק מקומי מיוחד ובו עין של עגל, המוגש רק בשעות הבוקר, ולבקר במרכז של מיסטיקנים מוסלמים הנקראים בקטשים.
היא הייתה עיר מסחר חשובה בתקופה העותמאנית ואחת הערים המרכזיות בבלקן, ליד הבאזר הוקם מסגד עתיק גדול וגם טקה - מרכז של בקטשים. גקובה סבלה קשות במלחמת קוסובו מעל אלף מאזרחיה נשרפו וחלק גדול מהעיר נהרס, כיום היא עוברת שיקום ושיפוץ.
 
ראו מאמרים קוסובו:
היסטוריה קוסובו
מצב עכשווי קוסובו
תרבות ודתות קוסובו
אתרים קוסובו
 
הצעה לטיולים בקוסובו והבלקן - לחצו לקישור
טיול גאוגרפי מקיף
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו