הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אתרים תראקים - טיולים לרחבי העולם

אתרים תרקים 

התרקים התיישבו, כאמור, בבלקן החל מהאלף השני לפנה"ס, הם הקימו ממלכות, זיהו ועיצבו אתרים מקודשים בטבע, ולימים, אולי בהשפעת התרבות היוונית או המצרית, הקימו מקדשים ואתרים בנויים במקומות שונים בבולגריה, כך שכיום יש שפע של אתרים המיוחסים לתקופה התרקית, שהחלו להתגלות החל משנות ה80 בהנהגתו של אינדיאנה ג'ונס הבולגרי – הארכיאולוג קיטוב. יחד עם זאת, ייתכן וחלק מאתרים או רובם עתיקים יותר והתרקים רק השתמשו בהם שימוש משני, כפי שסטונהנג' באנגליה עתיקה הרבה יותר מזמן הקלטים והדרואידים שהשתמשו במקום כמקדש ומזוהים אתו.
האתרים התרקים מתרכזים בשני אזורים, האחד הוא בדרום מזרח בולגריה מקום שם הייתה ממלכה עצמאית של שבטי האורדיסי, שנחשבו לכוהנים. השני הוא באזור הרי הבלקן שם הוקמו במאה ה5 לפנה"ס ממלכות תרקיות חצי עצמאיות שהוקמו על ידי שבטי הבסי והגתה


הרי רודופי והסטרנג'ה


מעגל אבנים ומאוזוליאום מישקובה ניבה Mishkova Niva
 
הרי הסטרנדזה יושבו על ידי שבטי התרקים "טיני" ו"אסטי" החל מ1000 לפני הספירה, הם היו חלק מהממלכה האורדיסית שמרכזה בפרפריקון. הדת שלהם הייתה קשורה לשמש ולאור. הקדמונים האמינו באלמותיות, קידשו את אימא אדמה והטבע, והקימו מעגלי אבנים, דולמנים ואבנים עומדות, כשהמבנים המרשימים ביותר נמצאים במאוזולאום Mishkova Niva בהרי הסטרנדג'ה, אליו ניתן להגיע רק עם ג'יפ ומדריך. הדרך מתחילה במוזיאון ההיסטורי של מלקה טרנובו, העיירה הראשית של ההרים. במקום נמצא פסל של שני ידיים, מעגל אבנים ובתוכו מעין חדר חניכה. יש אומרים שזה מצפה כוכבים עתיק.
המקום מתוארך למאות 5-3 לפנ"ס. איכות האבנים בו גבוהה, והחדר הפנימי מעוגל ומוליך אליו מסדרון מרוצף ומכוסה בגג קשתי. מסביב לעיגול המרכזי מבנים נוספים הבולטים באבנים הגדולות שלהם ואיכות הבנייה. 
מערת הווגינה
 
כחצי שעה נסיעה מקרג'לי ישנה מערה טבעית שהורחבה על ידי הקדמונים בראש צוק, והיא נראית כמו ווגינה (איבר מין נשי) או רחם ענקי. המלך התרקי היה נכנס למערה פעם בשנה בזמן שקרן שמש הייתה חודרת פנימה בצהריים, בדרך כלל ביום הארוך ביותר בשנה. הוא כאילו חוזר לרחם ונולד מחדש עקב חדירת קרן השמש ביום זה לתוך המערה. הדרך היחידה להגיע למערה היא בטיפוס רגלי של שעה מהנהר הסמוך.
סוג כזה של מערות רחם אופייני לבולגריה ונמצא גם במקומות נוספים כגון בגליקטש. המערה היא טבעית, אך הקדמונים עצבו אותה כך שתראה כמו איבר מין נשי ורחם.


פרפריקון – מאצ'ו פיצו של הבלקן perperikon

עיר עתיקה שהייתה בירת הממלכה התרקית ומקום מקדש דיוניסוס, הנמצאת על ראש הר בולט על סביבתו בין עמקים פוריים בדרום מזרח בולגריה והרי רודופי. ההר מאופיין בסלעים שלו שחלקם עוצבו ונחצבו בכדי ליצור ארכיטקטורה מקודשת, החצובה בין שני קירות סלע, או בשביל המתפתחת בין גתות, בריכות מים חצובות בסלע, ושרידי עיר תחתונה עתיקה. בראש ההר נמצא אקרופוליס, מתחם מקודש של מקדשים, מבני שלטון, בן אלפי שנים המוקם חומה ובקצהו בולט מגדל מימי הביניים. אלא שבין האקרופוליס והאזורים העירוניים התחתונים, באזור הדרמטי ביותר של הצוקים, בקצה ההר, נמצא המקדש העתיק של דיוניסוס. ובו כמה חדרים, מעין קופסאות גדולות חצובות בסלע הרצפה, בהם כנראה אכסנו אוצרות, מקום מושב מלך או כהן, וחצר פתוחה ובמרכזה מזבח עגול עליו דלקה אש תמיד מקודשת. לפי התיאורים של הסופרים הקלאסיים, על האש היו שופכים יין, ולפי העשן שיצא מהשריפה יכלו לנבא עתידות. אלכסנדר הגדול הגיע לכאן וגם אביו של אוגוסטוס
לפי הארכיאולוגים המקום התחיל להיות מקודש כבר לפני שמונת אלפים ואולי יותר שנים. בנהר שלרגלי ההר יש זהב אותו כרו כבר בתקופות קדומות. העיר התקיימה עד ימי הביניים, ועל האקרופוליס (העיר העליונה) בנו כנסיות במקום המקדשים.
פרפריקון הוא אתר ענק המזכיר בגודלו את דלפי, ואכן זה היה המרכז הנבואי השני בחשיבותו בעולם ההלני – יווני. במקום התגלו הרבה גתות מה שמחזק את ההשערה שזה היה מקדש דיוניסוס ה"נעלם", למרות שיש חוקרים שחולקים על מסקנה זו.


טטול tatul

לפי הארכיאולוגים שחפרו את המקום, תחילת השימוש בו כמקום מקודש היא לפני ששת אלפים שנה, האתר נחשב למקום קברו של אורפיאוס ומקדש עתיק, אולי הר פנגיאס האגדי שעליו היה עולה בכדי לראות את זריחת השמש ולהשתחוות לאפולו. אם כך הדבר הרי שאגדת אורפיאוס הרבה יותר עתיקה ממה שחושבים והוא חי ופעל בבולגריה לפני ששת אלפים שנה, כפי שטוענים באחווה הלבנה, ימים שבהם היה כאן עם לא מוכר עם תרבות רוחנית מתקדמת שנקרא "בלגו" – טוב. לפי האגדה אורפיאוס  נקבר בראש ההר, שהוא למעשה גבעה לא גבוהה אבל עם נוף מדהים. הקבר ריק וממוקם בראש הסלע, רק ראשי שבטים תרקים היו נקברים בצורה הזו, וזה מחזק את הזיהוי לאורפיאוס שהיה בנו של מלך תרקיה.
בצד הקבר – סרקופג אבן סלע הריק שנמצא בראש הגבעה יש גומחה חצי עגולה בצורת שמש זורחת, הקבר הריק והגומחה, שגם היא סוג של קבר ריק, מחוברים בתעלת ניקוז. בצד הצר של הקבר כסא חצוב בסלע של כוהן או מלך ולפניו רחבה. הדרך הטקסית אל הקבר בראש הגבעה עוברת דרך מתקן מים שמשמש כנראה לרחצה וטיהור.
בתקופות מאוחרות יותר, מאה רביעית לפנה"ס נבנה מקדש קטן לצד הגבעההרי הבלקן

סטרוסל starosel 

אחד המקדשים התרקים המפורסמים והיפים ביותר נמצא על ראש גבעה בלב אזור טבעי מיוער, 50 ק"מ מפלובדיב, זהו תל - תומולוס ענק, ובקוטר 220 מטר, בתוכו חדר עגול מיוחד אליו מוליך מסדרון דמוי קבר, מדרום לו רחבת ריקודים ופולחן, מצפון לו גת ומקדש לדיוניסוס, והוא קשור למקדש נוסף שנמצא על ראש ההר הצופה אל המקום, וכן למאות תלים ומקדשים הפזורים מסביבו.
את המקום גילה אינדיאנה ג'ונס של בולגריה – הארכיאולוג קיטוב. בחדר העגול הפנימי עשרה עמודים דורים, מעליהם כרכוב ועליו שלושים חריטות של שלוש קווים אנכיים, יש המפרשים את זה כקלנדר חודשי. הכרכוב בצבעי אדום, שחור וכחול. קוטר החדר 5.60 מטר, שזה שלוש פעמים גובה האדם שלכבודו הוקם המקדש, זהו איננו קבר, מכיוון שלא נמצאו בתוכו עצמות, אלא מקדש חניכה של השליט שנהפך למקדש לאחר מותו. המטרה הייתה לעורר את האור הפנימי במתקדש, להתחבר לשמש הפנימית בתוכנו, ולכן על דלת השיש של החדר היו עשרה מדליונים של פנים עם שיער ארוך (סמל לקרני השמש), ועל המשקופים עיטור של עין פנימית דמוית שקד. העובי של הקיר מסביב לחדר הפנימי 90 ס"מ, שזה שביעית מקוטר החדר והקיר ביחד, או שישית מקוטר החדר, כל המספרים במקום הם סמליים וקשורים למבנה האדם והיקום.
התיאוריה שהציע קיטוב היא שלחדר הפנימי היו מכניסים את המתקדש – מלך לאחר הכנה של ריקודים, מוזיקה, אקסטזה, ואולי גם חומרים נרקוטיים. הוא היה שוהה במקום בחושך מוחלט במשך כמה ימים ועובר חוויות על חושיות שנעזרו על ידי המידות והחומרים שמהם עשוי המבנה. לאחר מכן היה יוצא משם אחר – מואר, וכן היה מתקיים במקום טקס הנישואין המקודשים, בכדי להוליד צאצא חדש בברכת האלים. בנוסף על כך קרן שמש חדרה אל החדר ביום הקצר בשנה, מסמלת את החיבור של הזכרי עם הנקבי
ליד האתר ההיסטורי ישנו יקב מיוחד ובו שחזור של המקדש התרקי
 
שוושטרי sveshtari
אחד מהאתרים התרקיים החשובים ביותר בבולגריה, קבר ובו פסלי עשר נשים מחזיקות את התקרה בתנוחות המשלבות מוטיבים צמחיים, מזכיר קצת את כותרות הנשים ביוון (אקרופוליס אתנה). הקבר הוא מהמאה ה3 לספירה וקשור לשבטי הגטה התרקיים, הוא יחיד מסוגו בבולגריה. ולכן אתר מורשת עולמי. לידו נמצאו קברים עם אוצרות זהב מאותה תקופה
 
קבר ומוזיאון בקזנלק kazanlak
עמק המלכים נקרא גם עמק הוורדים, ומרוכז מסביב לעיר קזנלק, זהו מקום התיישבות של שבט הבסי התרקי, מסביב לקזלנק נמצאו מאות תומולוסים (מבני קבר) ענקיים בצורת פירמידה, ואפילו שרידים של עיר בשם סוותופוליס, בתחתית האגם הסמוך. מעל העיר עצמה ישנה גבעה ועליה תל מלאכותי גדול שבתוכו נבנה מקדש קבורה תרקי. אלו לא היו קברים אלא מקדשי חניכה של המלכים והאצילים, בתוכם עברו תהליכי של מוות ולידה מחדש לעולם הרוחני. בלב שלהם חדר עגול בעל אקוסטיקה מהדהדת. במקרה של קזלנק נמצאו על התקרה ציורי קיר שהם החשובים והיפים בבולגריה מהתקופה ההלניסטית והתרקית, בציורים רואים חלק מהטקסים שנערכו במקום, יש בהם נוכחות בולטת לסוסים, שנחשבו למחברים בין העולם הזה לעולם הבא.  
בלב קזלנק מוזיאון ובו ממצאים חשובים מהתל של קזלנק, אבל גם מתלים אחרים בעמק, כולל אוצרות ממקדש סואתיס ותצוגה של המבנה שלהם.

מקדש סאותיס sheuthes
מקדש הקבר המפורסם ביותר בעמק הוורדים הוא זה של המלך התרקי סאותיס השלישי, ליד הכפר שיפקה שנקרא קוסתמקה kosmatka. המקום היה סגור במשך אלפיים ושלוש מאות שנה, ונפתח רק בשנות ה80, בתוכו התגלה אוצר בסגנון תות אנח אמון, אך לא התגלו עצמות, וזה מעיד שה"קבר" לא היה קבר, אלא מקדש חניכה, או מקום הנצחה רוחני של המלך. מדובר בתל מלאכותי נתמך בחומה בקוטר 150 מטר, מדרום נמצאת רחבה של פולחן (כנראה ריקודים אורפיים ומוזיקה) ולאחר מכן כניסה דרך מסדרון ארוך בצורת קבר אל חדר מעוגל שבהמשך שלו יש מעין חדר סקרופג ענק בצד הצפוני (כאמור לא נמצאו עצמות). בכניסה לקבר נמצאה יציקה של פני המלך סאותיס, מזהיר את החופרים שלא להיכנס למקום, הזיהוי של האדם נעשה לפי מטבעות שלו שבהם יש פנים דומות. בתוך חדר הסרקופג נמצא כתר זהב של עלי אלון מפורר (סמל למוות), מגיני ברכיים ועליהם דמות הרמס (מוביל לעולם הבא) ועוד חפצים שנועדו לעולם הבא כגון גביעים בחדר העגול המרכזי ישנו אפקט קולי מיוחד וכנראה גם אפקט אנרגטי הנובע ממידות החדר וחומרי הבנייה. זה היה חדר חניכה שנבנה לפי מידות המלך ונועד לאפשר לו לתקשר עם העולמות שמעבר, למות ולקום לתחייה מחדש, להתחבר לאור הרוחני שבתוכו בכדי שיוכל לשלוט באופן אלוהי.
האוצרות של הקבר מוצגים במוזיאון העירוני בקזנלק

 
 

מאמרים על היסטוריה בולגרית:
בולגריה הפרהיסטורית
היסטוריה בולגריה
 
ארבע הטיולים הגדולים - הצטרפו לטיולי הרשמה - לחצו לקישור:

 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו