הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

באקטריה וסוגדיה - טיולים לרחבי העולם

באקטריה וסוגדיה הם שתי ממלכות עתיקות של עמים הודו אירופאים שהתקיימו במרכז אסיה בזמן הגעת אלכסנדר מוקדון וגם אחרים, אפשר להגיד באופן כללי שהסוגדים גרו בהרים והבאקטרים בעמקים

באקטריה

 האמו דריה (בימי קדם הוא נקרא אוקסוס oxus) הוא אחד הנהרות הגדולים בעולם, בעל ספיקה דומה לזו של הנילוס, המילה "דריה" משמעה ים בפרסית, ואכן רוחבו של הנהר הוא כקילומטר, ובימי קדם ניתן היה לשוט עליו לאורך יותר מאלף וחמש מאות קילומטר. הנהר יוצא מהרי פמיר ומשקה את הערבות והמדבריות של מרכז אסיה, נשפך בסופו של דבר לאגם אראל, אבל בדרך יוצר נאת מדבר ארוכה, גדולה ופורייה, שלאורכה התפתחו במהלך ההיסטוריה תרבויות שונות.
באופן כללי החלקים העליונים של עמק הנהר נקראו בעבר אזור בלח', ולפני כן בקטריה, והחלקים התחתונים, היכן שהוא מתפצל לדלתא רחבה נקראו אזור חורזם.
 
ההתיישבות של ההודו אירופאים הביאה לחלקים העליונים של עמק הנהר, שכיום אלו הם אזורי צפון אפגניסטן, צפון מזרח טוקרמניסטן, דרום מערב טג'יקיסטן, וחלק מאוזבקיסטן – תרמז, את העם הבאקטרי, עם תרבות עצמאית ושפה שהיא ענף של הפרסית המזרחית. אלא שבבואם הם מצאו תרבויות מתקדמות שהיו באזור. כבר בסוף האלף השלישי לפנה"ס מופיעה תרבות מפותחת שנקראת Oxus civilization ולפי האגדות היא נלחמה, סחרה, עם האשורים, סגדה לאלה. שרידים שלה נמצאו למרגלות הרי קופט דאג, ובמיוחד עיר עתיקה חשובה בשם gonur tepe בטורקמניסטן.
הפולשים החדשים משתלבים עם התרבויות המקומיות ובאקטריה הופכת להיות במאה ה6 לפנה"ס חלק חשוב ופורה מהאימפריה הפרסית האכמנידית, אזור זה היה מקום התיישבות וארץ מעבר סוחרים, צבאות ועמים, והוא מחוז עצמאי ואוטונומי.

סוגודיה

באזורי ההרים שבין האוקסוס לסי דריה, סביב סמרקנד וטשקנט באוזבקיסטן, פנג'יקנט, וחוג'נד בטג'יקיסטן התיישב העם הסוגודי, שהיה בעל שפה משלו, ענף של הפרסית המזרחית, ושמר על תרבותו ושפתו עד לכיבוש הערבי, כשחלקים מהמורשת נשארים עד היום בעמקי ההרים הנידחים.
 
ממלכת סוגדיה (Sogdia) העתיקה השתרעה משני צדדיו של עמק זרפשאן (Zarafshan), על פני הרי הפאן (Fann) והרי מול הפאן. רובה נמצאה בתחום טג'יקיסטן של היום וחלקה באוזבקיסטן. עמק זרפשאן הוא לא בדיוק עמק, אלא אחד הקניונים העמוקים בעולם, הרבה יותר עמוק מהגרנד קניון. בתוכו זורם נהר זרפשאן, שאורכו מאות קילומטרים והוא עובר דרך סמרקנד, ממשיך לבוכרה ובסופו של דבר מתחבר אל נהר האמו דריה. ביוצאו מן ההרים הוא יוצר נאת מדבר פורייה, שבה התפתחו יישובים כבר לפני יותר מ-5,000 שנה.
 
 אזור הרי הפאן בטג'יקיסטן מושך אליו בשנים האחרונות מטיילים הבאים לעשות טרקים בנופי בראשית. ההתיישבות הראשונה בעמק היתה כנראה בסרזם (Sarazm), יישוב שגילו קרוב ל-6,000 שנה ואשר שימש כמרכז של מכרות כסף וזהב. מכאן הובא חלק מהזהב של מצרים, ועד היום יש מפעל לכריית זהב באזור.
 
הסוגדינים הפכו חלק מהאימפריה הפרסית הקדומה, זו של אחשוורוש ממגילת אסתר, ולאחר מכן ארץ מארצותיו של אלכסנדר מוקדון. בזמן קיום האימפריה הפרסית הם השתלבו כמחוז אוטונומי ועצמאי, ועם בואו של אלכסנדר מוקדון לאזור כרתו אתו ברית שהתבטאה בנישואיו לרוקסנה הנסיכה מחוג'נד.
 
עם התפוררות השליטה היוונית הפכו הסוגודים לחלק מהאימפריות של הקושנים (עם מונגולי ששלט במרכז אסיה), ההונים הלבנים ועוד ממלכות מבוזרות אחרות שהיו בנויות על דרכי הסחר הפורה בין מזרח למערב (מה שנקרא דרכי המשי). מפעם לפעם הן הגיעו לעצמאות, וכך היה במאות 7-6 לספירה, עת הקימו ממלכה עצמאית חזקה ובעלת תרבות מתקדמת. בזמן זה הם השתלבו במסחר שהלך והתעצם לאורך דרך המשי ולמעשה השתלטו על חלקים גדולים שלהם. בממלכתם ניכרים השפעות בודהיזם, זרתוסטרא ופאגאניות עצמאית וקדומה. בניגוד לשכניהם הבקטירים שהיו אנשי חקלאות, הם היו אמנים, סוחרים ולוחמים, ובנו ערים ומצודות בעמקי ההרים המזכירים במקצת את מצודות וערי אירופה בימי הביניים. הייתה אצלם כנראה הערצה לאלה אם, דבר הבא לידי ביטוי בפסלים. וכן פולחן מתים ורוחות אבות.
מתקופה זו נשארו שרידים של ערים, ארמונות, ציורים, פסלים וכתבים, המעידים על רבה אמנותית ותרבותית גבוהה. סמרקנד הייתה הבירה ההיסטורית שלהם אבל במאה ה-7, כנגד הלחץ הערבי הגובר, הם העבירו את הבירה לפנג'יקנט (Penjikent), שנמצאת כ-80 ק"מ ממזרח לסמרקנד, במעלה נהר הזרפשן.

 


בזמן שכל ארצות העולם נכנעו בפני צבאות המוסלמים שעלו מחצי האי ערב, הצליחה פנג'יקנט להחזיק מעמד כמאה שנים נוספות בהנהגת שושלת מלכים, שתחילתה בתקופה הפרסים האחמנית (המאה החמישית לפני הספירה). תמונותיו האצילות של המלך העצמאי האחרון, Divashtich, מופיעות על קירות הארמון המלכותי בפנג'יקנט. לסוגדינים הייתה מסורת של ציורי פרסקאות נהדרים שכיסו את קירות הבניין. בשנת 722 נכנעה העיר האדירה והמלך ברח להרים, לפי מקורות היסטוריים הוא נתפס והוצא להורג על ידי הערבים, אך כנראה שזה לא כל הסיפור.
 
ליד פנג'יקנט ישנם הרים אדירים, המגיעים לגבהים של יותר מ-5,000 מטר, בראשם קרחוני עד וביניהם נהרות ואגמים, ולעיתים גם עמקים נסתרים שבהם אפשר להתקיים בצמצום. באזור יורד מספיק גשם בכדי לקיים חקלאות זעירה ויש די עשב לגידול צאן. למקום זה עשו פליטי פנג'יקנט את פעמיהם. שם, בין ההרים הגבוהים, במקומות שאין אליהם גישה, מצאו מפלט מרודפיהם והמשיכו לקיים את הדת ואת המסורת העתיקה. על פי סיפורים שעברו לאורך הדורות מאב לבן, מי ששלט עליהם היה המלך הסוגודיני האחרון. ואכן, במשך מאות שנים המשיכה להתקיים התרבות העתיקה באזור עמק יגנוב (Yagnob), ועד לפני כמה עשרות שנים יכולת לשמוע ילדים משחקים בסוגדינית. תושבי העמק שמרו על מנהגי דת האש וחיו צורת חיים שיתופית מיוחדת בכפריהם המבודדים, שהיו מנותקים משאר העולם במשך כמה חודשים בכל שנה על ידי השלגים הכבדים.
 
אלא שמה שהיה טוב כנגד המוסלמים במאה ה-8 לא הספיק בשלהי המאה ה-20. בשנות השבעים של המאה הקודמת, כשטג'יקיסטן הייתה עדיין חלק מברית המועצות, עשרות אלפים מתושבי עמק יגנוב הועברו בכפייה לאזור נהר הסיר דריה (Syr Darya) בכדי לשמש כפועלים בקטיף הכותנה. הטרגדיה האנושית הזאת היא גם טרגדיה אתנית והיסטורית.
לאחר שחרור טג'יקיסטן מהשלטון הקומוניסטי החלו היגנובים לחזור אט אט לעמק האהוב ולחדש בו את חייהם ואת המסורת.
 
בירתה ההיסטורית של סוגודוניה העתיקה הייתה כאמור סמרקנד. לפי האגדה ייסד אותה קוסם בשם אפרוסיאב שהיה צאצא של נוח וחי יותר מאלפיים שנה. התל המרכזי של סמרקנד נקרא, לכן, אפרוסיאב, ושם נמצא קברו. כל האגדות הללו מופיעים בספר "שהא נמה" – ספר המלכים של פירדוסי - אחד המשוררים הפרסים החשובים מתקופת תחיית התרבות הפרסית במאה ה-10. בספרים אלו נקראת ממלכת סוגודניה בשם טוראן, ארץ משגשגת עם ערים ענקיות. שהתקיימה לפני יותר מ-5000 שנה. זה היה תור זהב עלום שבו התפתח מדע המאגיה וממנו יצאה כת המאגים הפרסית.
במרכז סמרקנד על גבעת אפרוסיפיאב, נמצא ארמון מהמאה ה-7 ששימש את מלכי סוגודוניה. בלב הארמון אולם קבלת פנים ובו ציורי קיר נהדרים. ניתן לבקר באולם זה כחלק מביקור במוזיאון של סמרקנד הממוקם על הגבעה. על הקירות נראים ציורים הקשורים לממלכות איתם סחרו הסוגודנים:
בקיר הצפוני ציורים הקשורים לסין – פסטיבל סיני, קיסרית על סירה, הקיסר עסוק בציד.
על הקיר הדרומי ציורים הקשורים לאיראן – פסטיבל חג הנורוז (החג האיראני החשוב ביותר – מציין את השנה החדשה ונחגג ביום השוויון 21.3).
על הקיר המזרחי ציורים הקשורים להודו – פילים ודברים הקשורים לאסטרולוגיה.
בקיר המערבי ישנם ציורים של שגרירים מארצות שונות המגיעים לסמרקנד. ציור זה מרמז על תפקידו של החדר כאולם קבלות פנים של שגרירים וסוחרים מכל העולם, ולכן הציורים של הארצות השונות.
מאמרים על היסטוריה בהקשר של מרכז אסיה

מקור האנושות
מקור ההודו אירופאים
באקטריה וסוגדיה
דת זרתוסטרא
היסטוריה מרכז אסיה
יוון במרכז אסיה
אימפריית קושאן
הגעת האסלאם
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו