הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בוגומילים - טיולים לרחבי העולם

לפי פרופסור דמיאן פופכריסטוב בספרו "הבוגומילים" (צרפתית ובולגרית בלבד) התנועה הבוגומילית החלה על ידי הקוסם בויאן, הבן של צאר סימיון שנחשב למלך הבולגרי הגדול ביותר. הבירה החדשה שהקים נקראה פרסלב, ולכפר סמוך אליה הנקרא אוסמר (קשור למספר המקודש שמונה) הזמין בואין 21 שליחים והעביר להם את עיקרי התורה, משם הם יצאו לכל רחבי הבלקן להפיץ אור ואהבה, שוויון ואחווה, נצרות הפתוחה לכל שהיא דרך רוחנית המובילה להארה. בויאן למד כנראה את סודות הדרך הרוחנית של המזרח, אותה גם אימצו התרקים, התושבים הקדומים של בולגריה בתקופה הקלאסית. הוא במידה רבה ממשיך את בית הספר הרוחני של אורפיאוס והמתקדשים של ימי קדם.
זה קרה בפסחא 12-13.4.928 בויאן קידש אותם בסמיכת ידיים ולימד אותם את השאיפה לחירות, שוויון ואחווה דרך אהבה. ישנה ייחודיות לכל אדם, ומגיע לכל (כולל נשים) שוויון והשכלה, הוא הורה להם להקים קהילות שיונהגו על ידי דוגמא אישית, רמה מוסרית גבוהה ובשיתוף ברוח האוונלגיון, הכנסייה הבוגומילית תהיה כנסיית אהבה בה אין היררכיות כי אף אחד לא גדול מהאחר. ויש לה מערכת מסועפת של תמיכה חברתית, בתי תמחוי, חולים, ספר.
הבוגומילים הפכו לימים אחת התנועות ששינתה את פני ההיסטוריה. התנועה המיסטית גנוסטית החשובה ביותר בימי הביניים, ממנה יצאו הקתרים של דרום צרפת.

לפי כתבים שנמצאו בקונסטנטינופול בויאן שנקרא גם בנימין, למד באוניברסיטה של מגאורה שם הוא פגש אורחים מוזרים מהמזרח שביקרו אותו מספר פעמים, כשחזר לבולגריה השתמש בהשפעתו כדי לקבל מנזר ולהתחיל את התנועה הבוגומילית, מצליח להמיר חלק גדול מהאריסטוקרטיה והאוכלוסיה
הכתבים מספרים שבנימין בויאן לבש בגדים בולגריים מסורתיים בחצר המלכות הביזנטית, עסק במאגיה וידע לשנות צורתו לזאב. 
מעבר לכך אין לנו מקורות היסטוריים אחרים על סיפור זה, ויש כאלו שאומרים שהתנועה הבוגומילית התחילה על ידי קצין גבוה בצבא בשם בוגומיל ודווקא במקדוניה, ולראיה יש שם עד היום עמק יפה שנקרא בוגומיל, לא רחוק מסקופיה. 

כך או כך, באתר שלנו תמצאו מאמרים שאין בשום מקום אחר, השופכים אור על התנועה הגנוסטית באופן כללי ועל הבוגומילים באופן פרטי.
לחצו כאן מאמרים על התנועה הגנוסטית
לחצו כאן מאמרים על הבוגומילים

 

 
הבוגומילים האמינו שהנראה הוא יציר הרע, הם דחו כל ריטואל, כנסייה, ארגון, וקידמו רק את הטהור והרוחני, הנזירי והפנימי. עולם הדת הנוצרי והטקסים שלו הם עיוות של הדת האמיתית, כלי שלטון של הדמיורג, שבעולם זה מתגלם בדמותה של הכנסייה. הידע האמיתי שמור רק אצל מעטים, ורק הם ייגאלו. המעטים הם אלו שמכירים ומתחברים אל דמות האור של ישוע. הבוגומילים טיפחו מדרג לטבילה רוחנית, הייתה להם חבורה של מושלמים ששלטו על ההמונים, הם האמינו שבאדם יש חלק אלוהי, תבנית אלוהית שקיימת ברוח, דמות אדם קדום לכל קדומים. דמות זו נכלאה ביצירת החומר שנוצר כתוצאה מתאונה קוסמית. מרים נתפשה כמלאך נופל, אלוהות נשית שיצרה את עולם הבריאה השטני.
 
הבוגומילים בחרו את הכמרים שלהם מקרבם. התפילות נאמרו בבתים פרטיים, הכמורה נבחרה בידי הקהילה. לכל קהילה היו הנבחרים שלה, וכל חבר יכול היה ליהפך לישוע. נישואין לא היו סקרמנט. הם התנגדו לנזירות, יום הדין לפי תפישתם יהיה על ידי אלוהים ולא על ידי ישוע, שהיה לבן אלוהים בזכות חסד, כמו נביאים אחרים. היין והלחם לא ממש נהיים בשרו ודמו של ישוע אלא אלגוריה לכתבים והשליחים. הם התייחסו לצלב, פולחן האיקונות והקדושים כאל עבודת אלילים. לפני הצליבה עזבה דמות האור של ישוע את גופו ועברה הלאה. מה שנצלב זה רק הגוף הפיזי ולכן אין חשיבות לצליבה.
 
הבוגומילים האמינו שלאלוהים היו שני בנים: למבוגר קראו שטנאל ולצעיר מיכאל, המבוגר מרד נגד אביו ונהיה לרוח הרע. לאחר נפילתו הוא יצר את השמיים והארץ וניסה לשווא ליצור אדם. לבסוף נאלץ לפנות לאלוהים בבקשת עזרה ביצירת רוח האדם. ומכאן שבתוך עולם הרוע הפיזי קיים ניצוץ של אור אלוהי הקשור לרוח האדם.
הצעיר מיכאל נהיה התגלמות הטוב והאור, ולקח על עצמו את תפקיד העזרה לאלוהים לאחר המרד של אחיו המבוגר, הוא נלחם מלחמה תמידית בשנטאל ויכול לו, את המלחמה ניתן לראות בציורים שעל קירות הכנסיות בבלקן.
לאחר שנוצר הורשה אדם לעבוד את האדמה בתנאי שימכור עצמו לבעל האדמה, הוא שטנאל. הו אז נשלח מיכאל לעולם בצורת רוח הקודש והופיע דרך דמותו של ישוע שנבחר על ידי אלוהים אחרי הטבילה. רוח הקודש (מיכאל) הופיע בצורת יונה ונכנס בישוע. ישוע קיבל את הכוח לשבור את הברית שכבלה את האדם לשטנאל והוחזקה בלוח חימר. המלאך מיכאל בצורת ישוע ניצח את שטנאל ושיחרר ממנו את טרפו. אך השטן היה לשטן חדש ויצר את הצליבה ואת הכנסייה האורתודוקסית.
 
הכלי החשוב ביותר כנגד שטן הייתה תפילת האדון (אבינו שבשמיים), והיו גם לחשים נגדו, בכל קהילה היו שתים עשרה מובחרים, מהם גם נשים. לבוגומילים הייתה ספרות דתית משלהם, ובה ספר בשם היסטוריה של התנ"ך שתיאר את יצירת העולם והאדם, מקור הרוע והגאולה ממנו, ההיסטוריה של הצלב, המאבק בין גוף לנפש, טוב לרע. היו להם דיאלוגים שנשמרו רק אצלם בין ישוע והתלמידים וכתבים של אבות הכנסייה. כן היה ברשותם את המכתב ללאודיקנים שמוזכר כקיים בברית החדשה אך לא מופיע שם. היו להם שירי דת משל עצמם.
 
בגלל הדואליות שלהם והאמונה שמקור העולם הארצי הוא השטן, הבוגומילים דחו כל דבר שלא הגיע מהנפש, הם היו בעד הדרכה פנימית, מעין ברית לא כתובה בין האדם לאל. הם דחו את הארגון הפורמאלי. בדומה לתקופת השופטים, הם דחו כל צורה של אוטוריטה בבחינת איש הישר בעיניו יעשה, הם דחו את הכנסייה, המדינה, היררכיה, וסירבו לשלם מיסים, לעבוד כאריסים או להילחם למען המדינה שלהם. ניתן לראות בהם מורדים ואנאכרוניסטים. 

קראו את המאמרים הבאים על הבוגומילים ותרבויות כללי - לחצו לקישור
 
מאמרים על היסטוריה בולגרית - לחצו לקישור:
היסטוריה בולגריה כללי
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו