הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בוכרה - טיולים לרחבי העולם

בוכרה היפה

עתיקותה של בוכרה: לפי האגדה האיראנית, וכפי שמופיע בספרים הזראטוסטרים העתיקים - האווסטה, את בוכרה הקים אדם אגדי בשם שיאווש לפני יותר מ-4000 שנה. הוא היה בן למלך עתיק של איראן, ונהרג על ידי אפרוסיאב שהיה מלך טורן העתיקה (אזור אוזבקיסטן של היום). אותו אפרוסיאב היה קוסם, צאצא של נוח, שחי למשך אלפיים שנה. באותה תקופה טורן הייתה ממלכה ענקית ומשגשגת עם ערים מאוכלסות. אפרוסיאב נהרג לבסוף על ידי בנו של שיאווש, וקברו נמצא עד היום בסמרקנד. את מקום קברו של שיוואש, אין איש יודע, אולם מעניין לציין שלפי האגדות הסופיות יש בבוכרה קבר של איש שחי אלפי שנים, כשהוא מחכה לגמר ההתגלות האלוהית. הוא חי בזמן האווסטה של זרטוסטרא, בזמן התנ"ך, בזמן הברית החדשה, והמשיך לחיות ולחכות עד שהתגלה הקוראן, ורק אז עזב את תחומי הארץ הפיזיים. אולי היה זה שיוואש ואולי לא, בכל מקרה שמה של בוכרה נקשר לדמויות קוסמים אגדתיות מימי קדם.
הבוכרים הם ממוצא טאג'יקי - שרידי היישוב האיראני הקדום שלא התערבבו בתורכים ובמונגולים, אלא שבערים הם שכחו את שפתם ומדברים אוזבקית. העיר בוכרה היא אחת הערים הקדושות באסלאם (רביעית בחשיבותה) בעבר הייתה מפורסמת כמרכז חינוך דתי לפי האסכולה החניפית. ליד בוכרה יש מכרות נחושת חשובים. 
 

אתרים  בבוכרה..

מסגד מג'וקי אתר (התבלינים)
 
מעבר לחנקאת נדיר דיוואן (מצפון מזרח) נמצא מסגד שקוע מתחת למפלס הרחוב. ראשיתו של המסגד במאה ה-12 והוא שופץ במאה ה-16. מתחת לו (בפינה הימנית כשנכנסים) נמצאו שרידי מקדש זרתוסטרא וכן שרידי מקדש בודהיסטי. המקום שימש את יהודי בוכרה לתפילה עד שיפוצו למסגד במאה ה- 16.
היום משמש המסגד השקוע כמוזיאון לאריגים ושטיחים עתיקים (חלק מהאוסף יפה מאוד) וגם כחנות המוכרת כמעט את כל תכולתה.
המסגד היה מכוסה ונחפר רק לאחרונה. בראשית החפירות בלטה רק כיפת המבנה. אין הסבר מספק מדוע המבנה שקוע כל כך ביחס לסביבה וייתכן כי הדבר נעוץ בכך שיסודותיו הם מהעתיקים שיש בעיר ומעידים על מבנה ומפלס קדומים. ייתכן ולמפלס הקדום יוחסה קדושה שמשתמשים מאוחרים יותר (יהודים, מוסלמים) התקשו לוותר עליה.
 
המצודה של בוכרה.
 
בעבר זה היה מקום מושבו של החאן - השליט של חאנת בוכרה, כיום אפשר לראות במקום מוזיאון לקליגרפיה, את חדר העינויים, חצר ובה כסא מלכות, מוזיאון לתולדות בוכרה, ועוד. הכניסה למצודה מרשימה והיא מוקפת חומה ומגדלים. ביסודותיה עמודים המסודרים לפי שבעה הכוכבים של הדובה הגדולה, וזאת לאחר שהתמוטטה בהקמתה הראשונית.
המצודה ממוקמת על חורבות התל העתיק של בוכרה, הערבים בנו כאן מסגד ראשון על חורבות מקדש לזרתוסטרא. הצורה הנוכחית היא מהמאה ה-16 זמן שלטון השושלת של השבנאידים. בזמנו גרו במצודה לבדה כ-3000 איש. השער הדרומי מוביל למסגד וכאן קבור סיוואוש האגדי.
 
מסגד פוי קולון ומדרסת מירי עראב
 
פוי קולון הוא המסגד המרכזי של בוכרה, לידו יש את מגדל פוי קולון - רגל הענק, שנתן למקום את שמו. זהו אחד השרידים היחידים מימי הקאראחאנידים ששלטו באזור עד המאה ה-13, גובהו של המגדל 50 מטר והוא בנוי מלבני בוץ. מספרים שג'ינגיס חאן כה התרשם ממנו שהורה להשאיר אותו על כנו, מראשו היו זורקים למטה נידונים למוות. המסגד עצמו מהמאה ה-16 והוא מהגדולים במרכז אסיה.
למול מסגד פוי קולון נמצאת מדרסת מיר א עראב, זוהי המדרסה היחידה שנשארה פעילה בזמן הקומוניזם. היא נבנתה על ידי עבדולה חאן הראשון. לכבוד מורו וחברו שייח עבדוללה מתימן, נסיך הערבים – מירי עראב. ומכאן השם. הנסיך והשליט נקברו במקום, זה לרגלי זה. 
 
מדרסה אולג בק וזו של עבדל עזיז
 
זוהי המדרסה הקדומה ביותר בבוכרה, על הכתובת בכניסה כתוב: "זו חובתו הקדושה של כל מוסלמי לחפש אחר ידע". וגם: "מעל מעגל אנשים המצוים בחוכמה של הספרים, תהיה דלתו של ברכת האל פתוחה בכל רגע". המדרסה שופצה בימי עבדולה חאן השני.
מולה יש מדרסה של אחד השליטים הגדולים האחרונים בבוכרה, עבדול עזיז מהמאה ה18 שמשלב בעיטורים של הכניסה מוטיבים פרסיים וסינים, המדרסה ששונה מעט מכל השאר, מעולם לא הושלמה, וכך ניצבים להם זו מול זו שתי מדרסות שנבנו בהפרש של שלוש מאות שנה.
 
מתחם ליבי האוז ודיוואן בגי
 
זה הלב של בוכרה, בריכה יפה ומסביבה בתי קפה ממנה באו לשאוב מים. מצד מזרח שלה נמצאת מדרסה דיוואן בגי שנבנתה במקור כחאן שיירות, אבל הפכה למדרסה בדריסת השליט – קולי חאן, דיוואן בגי זה תואר לשר האוצר, שלא הייתה לו ברירה. מצד מערב נמצאת חנקת דיוואן בגי, מרכז של המיסטיקנים הסופים. המיקום של מדרסה ממזרח, וחנקה ממערב מסמל את שני סוגי הידע: הגלוי והנסתר, העולם הזה והבא. המבנה של המדרסה מרובע עם חצר גדולה משקף את ארבע סוגי ההלכה המוסלמים, והמבנה של חנקה של אולם גדול עם כיפה משקף את הטקסים והמדיטציות שהצריכו אולם גדול מרכזי. שני הבניינים מהמאה ה17
מצפון למתחם נמצאת מדרסת קוקלדש מהמאה ה16, זמנו של עבדולה חאן השני, המדרסה הגדולה בבוכרה, שנתנה למתחם מקדושתה
 
מאוזוליאום סאמאני.
 
המבנה היחיד מהתקופה הסאמאינית - מאה 9, קברו של מייסד השושלת. המאוזוליאום נחשב לאחד מהמבנים המסקרנים והמושלמים בעולם. צורתו קובייה שווה מכל צדדיה שנוטה קצת כלפי המרכז. הקובייה מסמלת את הארץ, את היציבות של החוק האסלאמי. מפינותיה עולות ארבע קשתות התומכות בכיפה המסמלת את השמיים. הקובייה זה הכעבה.
הקירות הם בעובי שני מטר ובנויים מלבני בוץ. יש במבנה את המתמטיקה של אל חוריזמי, איבן סינא ואת האלמנטים של זרתוסטרא והסוגודונים, לידה רואים את חומת העיר העתיקה.
 
קבר איוב.
 
לפי האגדה הנביא איוב הגיע לעמק וראה בצורת נוראה, הוא הכה באדמה במקלו ומעיין פרץ החוצה. ואפשר לראות את המעיין עד היום. רוב הבניין הוא מהזמן של הקרחנידים - מאה 12, אך הכיפה הענקית הראשונה היא מזמן תימור. כיום יש במקום מוזיאון לתולדות ההשקיה. 

מחוץ לעיר העתיקה של בוכרה.

חנקה של בוחריזי.
 
זהו אחד האתרים היחידים באוזבקיסטן הקשור ישירות למסדר הקורבנייה, שהיה נפוץ מאד בימי הביניים. בוחריזי היה תלמידו של השייח' קורבו - מייסד המסדר, שנרצח על ידי המונגולים. הוא בנה מרכז בבוכרה, והעביר לאסלאם את החאן של גילדת הזהב. הקצין המונגולי האחראי על בוכרה הקים את החנקה לכבודו. הוא נקבר במאוזוליאום שנמצא במקום.
 

בניית האתרים הדתיים בבוכרה.

ב-1501 שייבני חאן כובש את סמרקנד, הורג את צאצאי חוג'ה הרר ומקים את השושלת השאבאנית בהשראת השייח'ים הנקשבנדים ובמיוחד אל הרר. אחיו של שייבני נוטה לסופיזם ובנו שהופך להיות השליט - עבדוללה חאן הוא תלמיד של ראש המסדר הנקשבנדי באותה תקופה- מקדומי עזאם, שמשפיע עליו להעביר את הפעילות שלו לבוכרה. 
בזמנו תפקיד שייח' איסלאם של בוכרה מולא על ידי סעיד מיר ערב מתימן, שהיה תלמיד אישי של שייח' אל הרר מסמרקנד. 
עבדוללה חאן בונה את המדרסה של מירי ערב ב-1536 וגם מדרסה על שמו. לאחר מכן נבנים מחדש מסגד פוי קולן ב-1540, מתחם בהא א דין נקשבנד ב-1544, ומדרסה וחנקה מג'וקי אפרי ב-1549.
אחרי שייח' מקדומי מי שמוביל את המסדר הנקשבנדי זה מוחמד איסלאם, הוא חי בכפר ליד בוכרה והיה ראש השושלת של השייח'ים הדויברים. מצד אביו הוא היה צאצא של מוחמד, מצד אימו של ג'ינגיס חאן. 
שייח' איסלאם תומך בבן של עבדולה חאן ושליט של עיר בשם קרמינש - עבדוללה חאן השני בנסיונותיו להשתלט על השלטון, הבירה הרשמית היא עדיין בסמרקנד. ב-1556 מתחיל מאבק על הכתר השייבני. ב-1557 עבדוללה חאן השני כובש את בוכרה, ב1560 הוא הופך את אביו לשליט בובה ולמעשה שולט בעצמו, ב1561 הוא מעביר באופן רשמי את הבירה לבוכרה והממלכה הופכת להיות חאנת בוכרה. 
ב1563 מחליף את מוחמד איסלאם בנו - אבו בכר סעיד, כראש המסדר הנקשבנדי עד 1589, בתקופה זו נבנים מדרסה קוקלדש ב-1568 הגדולה במרכז אסיה - היא נקראת על שם הגנרל שבנה אותה - קוקולדש, כמו כן נבנים: מדרסת עבדוללה חאן השני ב-1578, מדרסת גיקוסן ב-1580, מדרסה מדריחן ב-1581, מדרסת תימי קולון ב-1580, חנקה של פיזבד ב1580, מדרסה של דוסטום ב-1585, מדרסה של פלקהילה קושבגהי ב-1586. 
ב1589 מת השייח' אבו בכר סעיד ונקבר בכפר הולדתו ליד בוכרה, סביב המאוזוליאום שלו נבנה הקומפלקס האדיר של השייח'ים הדוייברים, שנקרא צור בחר.
בשנת 1611 עולה שושלת חדשה לשלטון בבוכרה, שמאשרת את זכויותיהם של השייח'ים הדוייברים. שושלת זו בונה את אזור בריכת ליבי האוז ב-1620. חנקה דיוואן בגי  - על ידי דיוואן בגי ב-1620. מדרסה נדיר דיוואן בגי בצד המזרחי של הבריכה ב- 1630. (המדרסה היא בצורה של חאן, בתחילה היא נבנתה כחאן ואחר כך הפכה למדרסה. שני ציפורי סימורג מקשטות את הכניסה).

מאמרים - לחצו לקישור
יוון במרכז אסיה  
היסטוריה אוזבקיסטן 
תימור לנג 
סמרקנד 
שאחריזאבס 
טשקנט 
בוכרה 
ליד בוכרה 
חיווה
אסלאם באוזבקיסטן
יהדות באוזבקיסטן

 
הצעות לטיולים באוזבקיסטן והסביבה - לחצו לקישור
הצעה לטיול טגיקיסטן ואוזבקיסטן
הצעה לטיול קיריגסטן ואוזבקיסטן
 
אסלאם באוזבקיסטן - לחצו לקישור:
 
מאמרים בנושא יהדות אוזבקיסטן מאת ד"ר זאב לוין - לחצו לקישור
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו