הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בולגריה הגדולה - טיולים לרחבי העולם

ביזנטיון ונצרות אורתודוקסית

במאה ה4 לספירה הרומאים הופכים להיות נוצרים, הקיסר קונסטנטינוס מעביר את הבירה מרומא לביזנטיון שנקראת קונסטנטינופול, ב381 לספירה מתחלקת האימפריה הרומית לשניים והחלק המזרחי נהיה למדינה עצמאית שבירתה ביזנטיון, ומכאן האימפריה הביזנטית, ימי השפל של פלישות הברברים מתחלפות בזמני רווחה ושלטון מרכזי מסודר בתקופת יוסטיניאנוס, אז מוקמות כנסיות וערים בכל רחבי הבלקן ובולגריה, אלא שפלישות נוספות מביאות לפריצת הגבולות והתדרדרות אל כאוס חדש. אל הוואקום שנוצר פולשים השבטים הסלאבים המייצבים את הבלקן, הם איכרים עקשנים, עובדי אלילים וכוחות טבע, המאורגנים בשבטים, צריך גורם חיצוני בכדי לאחד אותם ליישות מדינית, וזה הלוחמים הבולגרים.
 
כשהתחילה הנצרות להתפשט בעולם, לא היה לה מבנה היררכי מסודר, וכל קבוצת מאמינים יצרה את הנהגתה שלה. הנצרות הייתה פלורליסטית ודמוקרטית, כשהמכנה המשותף בין אנשיה הוא אמונה, רוחניות וערבות הדדית. ואז לפתע קרה הבלתי יאומן: האימפריה הרומית כולה, זו שרדפה את הנוצרים במשך מאות שנים, הפכה להיות נוצרית ובראשה הקיסר. המאורע המכונן היה חזיון שהופיע לפני הקיסר קונסטנטינוס שגרם לו להיהפך לנוצרי, או לפחות לאהוד את הדת הנוצרית. זה קרה בשנת 310 ולאחר מכן החל תהליך שארך כ70 שנה שבסופו הנצרות הפכה לדת הרישמית של האימפריה בתקופה הקיסר תיאודוסיוס (380 לספירה).

כשהרומאים הפכו להיות נוצרים הם החליטו שהמבנה הארגוני של הכנסיה יישאר דמוקרטי, בעוד שהתאולוגיה והאמונה יהפכו להיות דוגמטים. האימפריה חולקה לארבע מחוזות שבראש כל אחד מהם פטריארך המנהיג קהילה עצמאית. בתחילה היו ארבעה פטריארכים ששלטו על ארבעה אזורים: ואלו הם: רומא, קונסטנטינופול אלכסנדריה ואנטיוכיה. במאה ה5 נוספה פרטריארכיה נוספת – הלא היא ירושלים, מפני חשיבותה. הוחלט שכל הפטאריארכים יהיו שווים, ואת העולם הנוצרי ינהיג הקיסר בחסד האל, שיפסוק גם בעניינים תיאולוגים ויכנס וועידות כנסיה. אלא שעם הזמן נפל החלק המערבי של האימפריה בידי הברברים והשלטון הקיסרי התפורר, את החלל שנוצר מילאה הכנסייה בהנהגת הפטריארך של רומא, שהחליט בהזדמנות זו שמעמדו הוא מעל האחרים והוא זה שממלא את תפקיד הקיסר עלי אדמות, נציגו של אלוהים, שלא יכול לטעות. וכך נוצרה הקתוליות, כסטייה מדרך הנצרות המקורית.

הכנסיות ששמרו על המבנה הארגוני המקורי קראו לעצמם אורתודוכסיות – שומרות הדרך הישרה, במשך מאות שנים לאחר רומא הם חסו תחת הגנתו של הקיסר הביזנטי, ממשיכם של קיסרי רומא, ששלט על מזרח הים התיכון, וגם לאחר נפילת האימפריה הביזנטית הם לא סטו מדרכן. במאות שלאחר מכן התנצרו עמים ואזורים נוספים שיצרו פטריארכיות נוספות. ראשונים היו הבולגרים, מייד אחריהם הרוסים והסרבים, וכיום יש 15 פרטריארכיות עצמאיות המונהגות על ידי 15 פטריארכים שונים, כשכולם שומרים על הדרך המסורתית של עצמאות ארגונית ודמוקרטיה בין כולן בקבלת החלטות הנוגעות לכלל הכנסייה. מפני אופי הנצרות האורתודוקסית הרבה פעמים פטריארכיה דתית היא גם יישות לאומית וקשורה למוסדות ולהיסטוריה של מדינה.


במאה ה6-7 מתיישבים שבטים סלאביים ברחבי מזרח אירופה, מקום שם נוצר וואקום יישובי בעקבות פלישות הגרמנים וההונים. בתהליך הדרגתי נוצרות ממלכות שונות כשהראשונה שביניהם היא הבולגרית ולאחריה הרוסית והסרבית. חלק מתהליך ההפיכה לממלכה מלווה באימוץ הנצרות האורתודוקסית בהתאמה לרוח והשפה המקומית.
  

 


בולגריה הגדולה

ה"בולגרים" הקדומים היו איחוד שבטים נודדים שהתגבש במאה ה5 לספירה, שבטי רועים ומלחמה שהתאספו מכמה מקורות שונים: פרסי, אלאני, סמרטני (יושבי המישורים של הוולגה שנאבקו ברומאים), וטורקי, הם דיברו סוג של טורקית שכמה ממילותיה נשארו בשפה הבולגרית (כעשרים). הם היו בקשר עם הארמנים, ממלכת קושן ממזרח, פרס הססנית מדרום מזרח, הביזנטיים מדרום, והשבטים הגרמניים ממערב. עבדו לאל השמיים טנגרי והונהגו על ידי חאן שהיה נציג האל עלי אדמות, אבל נעזר במועצה של שישה ראשי שבטים. ה"בולגרים" היו קונפדרציה של שבטים שהשתלטה על אזורי מישורי הוולגה עד הדון והדנייפר. זאת היה בולגריה הגדולה שנדחקה במאות 7-8 ממקומה על ידי שבטים נודדים אחרים, הלא הם הכוזרים.
לפי האגדה מייסדה האגדי של האומה הבולגרית היה לא אחר מאשר אטילה הוני. הוא נקרא בשפה שלהם אביטוקהול, ומופיע ראשון ברשימת הנסיכים הבולגרים שנתגלתה ברוסיה.
מה הייתה הדת האמתית של הבולגרים? סוד כוחם? מה החזיק קונפדרציה של עמים – שבטים שונים זה מזה ביחד? אפשר רק לנחש
 
במאה ה6 לספירה האיחוד הבולגרי זוכה להצלחה ומשתלט על שטחים גדולים בדרום רוסיה, בהם קמה בולגריה הגדולה כשבירתה היאtaman  ליד ים אזוב. החאן הגדול ביותר נקרא קוברט kubart, והוא שלט מתחילת המאה השביעית – 600 לספירה לערך ועד 642. היו אלו זמנים של מלחמות הפרסים, עם הביזנטיים בהנהגת הקיסר הראקליוס, ותחילת התפשטות ועליית הערבים והאסלאם. אלא שדברים אלו עדיין לא הורגשו ישירות בממלכה שהתעשרה מסחר בין מזרח ומערב. קוברט היה בן זמנו וחבר קרוב של המלך הססני הגדול האחרון, יזדגרד השלישי. הוא סחר עם חורזם וסוגודיה, והיה בקשרים טובים עם ביזנטיון (שם כנראה גדל כנער שבוי).
לקוברט היו חמישה בנים ולמרות הפצרותיו שיהיו מאוחדים הם פירקו את הממלכה לאחר מותו, כל אחד הולך לכיוון אחר. אחד מהבנים הוא חאן אספרוך, שפלש לשטחי בולגריה של היום, מקים מושבו בשפך הדנובה. הוא ניצח את הביזנטיים ב681 והקים את האימפריה הבולגרית הראשונה. מספר הבולגרים לוחמים שפלשו וכבשו את בולגריה ביחד אתו נאמד בתחילה בלא יותר מ50.000 איש.
העם הבולגרי התגבש במאות 8-9 לספירה כשילוב של התרקים הקדומים, תושבי הבלקן בתקופה הקלאסית, העמים הסלאבים שהתיישבו בבלקן החל מהמאה ה5-6 לספירה והלוחמים התורכים שהגיעו עם אספרוך ונקראו בשם "בולגרים".
עליית הכוזרים והפיצול בין הבנים הביאו לסוף דרכה של בולגריה הגדולה. שרידים לעבר מפואר זה נמצא בשם העיר בולגר bulghar על הוולגה. למעשה הטטרים, הקזנים, ועם הצובש Chuvash ברוסיה של היום, הם כנראה ממוצא בולגרי, לפחות באופן חלקי.
ושבטים תורכים נודדים שהגיעו מערבות אסיה בשם "בולגרים".


 

 

 

מאמרים על היסטוריה בולגרית:
בולגריה הפרהיסטורית
היסטוריה בולגריה
 
ארבע הטיולים הגדולים - הצטרפו לטיולי הרשמה - לחצו לקישור:
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו