הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בולגריה העותומאנית - טיולים לרחבי העולם

בולגריה תחת שלטון העותומאניים

 

בשנת 1354 עוברים העותומאניים את דרדנלים בראשות מוראט הראשון ומעבירים את בירתם מבורסה לאדריאנופול, הם מקימים אימפריה בלקנית אדירה, מנצחים את הסרבים ב1389 ולמעשה שולטים בבלקן. צריך להבין שהאימפריה העותומאנית במשך רוב שנות קיומו ובוודאי שבתחילת דרכה, הייתה מיעוט לוחם מוסלמי השולט על רוב כפרי נוצרי גדול, הבלקן נכבש כ70 שנה לפני קונסטנטינופול. למעשה האימפריה בתחילת דרכה הייתה בלקנית ונוצרית.

מוראט הראשון הוא דמות חשובה בהיסטוריה של העותומאניים והבלקן, הוא מייסד את מוסד היאניצארים (החייל החדש), שמהווים את עמוד השדרה של הפקידות והצבא, מחזק את שיטת ה"תימר". אחוזות ואסליות של לוחמים האוספים מס עבור הסולטאן ומשרתים אותו בזמן של מלחמה. בעלי האחוזות הם חיל הפרשים העותומאני – הסיפהאים. זה חיל מילואים. מעין מעמד אבירים
מוראט סובלני בענייני דת ועם אויביו, הוא נותן זכויות למנזר רילה בבולגריה ולמוסדות נוצריים אחרים. אחריו שלט בנו באיזיט הראשון, יש אומרים שהוא היה נוצרי בסתר, הוא נתן זכויות נוספות לנוצרים ואפשר להם למלא תפקידים בכירים בממשל. הוא השלים את כיבוש הבלקן, בולגריה, אלבניה, פנה נגד ממלכות מוסלמיות במזרח וניצח את הממלוכים, אך נשבה ונוצח על ידי תימור לנג ב1402, וכך קונסטנטינופול ניצלה והתקדמות העותומאניים נעצרת. עמי הבלקן זוכים בחופש מסוים, אלא שעם חלוף הזעם ממשיכים מהמט הראשון ומוראט השני להפוך את האימפריה לריכוזית ומוסלמית ככל האפשר. 


האימפריה העותומאנית מושתת על דמות של אדם חדש, אציל מוסלמי, אביר, הממלא את מעלות הדרך האבירית הצופית מוסלמית, בין אם הוא פרש בחיל הפרשים, בין אם הוא חייל חדש בחיל היאניצארים. האידיאל של אותו אדם זה המדינה המוסלמית ככלי שמקדם צדק ומאפשר לאנשים לחיות חיי דת מלאים ולחברה להתנהל במלאותה. הכלי שדרכו חונכו האנשים החדשים הללו היה המדרסות והזאוויות ובנוסף לכך הפנימיות הצבאיות, אדם חדש כזה שנוצר היה חדור מוטיבציה פנימית והוא יכול היה להיות מקדם של המדינה העותומאנית מטעם עצמו בכל מקום ששלחו אותו אליו ובכל תפקיד. אלא שעם הזמן החלו מגייסים בכפייה ילדים נוצריים לצורך מעמד זה ומגדלים אותם הרחק מהוריהם וממולדתם.
 
מוסד חשוב שיוצרת האימפריה העותומאנית בתחילתה זה ה"מילאט". אוטונומיה למיעוטים ומתן זכויות שיפוטיות עצמאיות למיעוטים בתחומי החברה והפרט. המילאט אפשר זכויות הן לעמים והן לעדות ויצר שלטון מקומי ועצמאי שתפקד עבור השלטון המרכזי העותומאני. מוסד המילאט קיים עד ימינו בתחומי הזכויות האוטונומיות של העדות הדתיות השונות בארץ ישראל.
באופן כללי העותומאניים הציעו תפישת מדינה חדשה ומתקדמת. הנשענת על אדם חדש, בה יש שלטון מרכזי, מערכת חוק, מערכת גביית מס מסודרת, אוטונומיה מסוימת למיעוטים. ושלטון זה היה מבחינות מסוימות טוב בהרבה עבור האיכרים המקומיים בארצות הבלקן שנאנקו תחת עול האצילים בחברה הפיאודלית.
 

הסולטאן שביסס את האימפריה הוא מהמט השני שכבש את איסטנבול וחידש את הכיבוש העותומאני של הבלקן. הוא החרים אדמות מהאצילים, חיזק את השלטון המרכזי, יסד בירוקרטיה יעילה הכפופה אליו ישירות, והפך את האימפריה העותומאנית לכוח המוביל בעולם. המשיכו את דרכו הסולטאנים הגדולים באיזייט השני. סלים הראשון וסולימן המפואר. זאת הייתה תקופת השיא של האימפריה. תקופת הכיבושים, תקופת הקמת הצבא החדש, תקופת כתיבת החוקים, תקופת יצירת האדמיניסטרציה הקיסרית. תקופה של חידושים ושינויים וגם כתיבת ההיסטוריה הרשמית של הממלכה. כיבוש קונסטנטינופול והרחבת האימפריה הביאו לרווחה,  בבלקן היו מפעלי בנייה כבירים, המסדרים הסופים הקימו מנזרים בכל רחבי בולגריה ודאגו לצדק חברתי. היהודים הגיעו מספרד לאחר הגירוש והקימו קהילות מפוארות ברבים מהערים, בהם התפתחה אוכלוסייה מעורבת של יהודים, ארמנים, יוונים, טורקים, צוענים ובולגרים, ואילו האוכלוסייה הנוצרית בולגרית המקורית התרכזה בעיירות ובכפרים, כשהתפתחות התרבות התרחשה במנזרים. נראה היה שבולגריה הופכת להיות חלק מאימפריה רב תרבותית גדולה אחת, והמרכיב הלאומי מטשטש. הקרבה של בולגריה לאיסטנבול הביאה לשילוב אינטנסיבי באימפריה. חלומות על עצמאות נראו רחוקים, אבל העם הבולגרי שמר על זהותו בהנהגת הכנסייה

למאמר על האימפריה העותומאנית - לחצו כאן

 

 

היסטוריה של בולגריה בתקופה העותומאנית

אלא שלא הכל היה וורוד, הכיבוש העותומאני של בולגריה היה קשה ואכזרי במיוחד לשכבות הגבוהות – אצולה, ווילנקו טרנובו נחרבה והאצילים מצאו מפלט בעיירות נידחות בהרים כגון קופריבשטיצה וקובצביצה. לפי המקורות אוכלוסיות רבות הוגלו לאסיה הקטנה, ולאחר כיבוש ביזנטיון גם לשם, עוסקים בשיקומה, במקומם הובאו אוכלוסיות טורקיות וטטריות, כשחלק מהאוכלוסייה, ובמיוחד המאמינים בתנועה הבוגומילית, נעלמת בזמן הזה, כנראה מתאסלמת.
בתקופת מוראט השני 1421-1451 החל מנהג הדוורשימה, גיוס בכפייה של ילדים נוצרים לשירות האימפריה כחלק מחיל היאניצארים. וזה עורר תרעומת ואיבה רבה הקיימת עד היום.
 
במאה ה17 מתחילה התדרדרות, הסתאבות ושחיתות ברחבי האימפריה. השלטון המרכזי נחלש ושליטים מקומיים מתחילים לעשות ככל העולה על רוחם, לוחצים את האוכלוסייה, זה מביא למספר מרידות קטנות ולא משמעותיות.
במאות 17-18 עולה קרנה וכוחה של רוסיה, המעצמה הסלאבית החדשה, ירושלים השלישית, מדינה אחות מבחינה תרבותית לבולגריה. באיסטנבול שולטים סולטאני הפרחים והמערב מתחיל במהפכה התעשייתית ובהפלגות מסביב לכיף התקווה הטובה שמערערים על מעמדה האסטרטגי של איסטנבול כשער בין מזרח למערב. בבולגריה מתחיל גידול הוורדים וייצור שמן הוורדים. ישנה תקופה קצרה של דיכוי הכנסייה והכפפתה לפטריארכיה היוונית באיסטנבול (חוץ ממנזר רילה), ישנו דיכוי מתגבר של הנוצרים.
סדרת מלחמות מביאה את האוסטרים לגבולות בולגריה בתחילת המאה ה18 אך הם נסוגים חזרה לצפון סרביה
 
במאה ה19 ברור לכולם שהאימפריה העותומאנית היא האיש החולה של אירופה. אבל הגסיסה לוקחת הרבה מאד זמן. האימפריה מנסה לחדש עצמה דרך הרפורמות של התנזימאת שהתחילו ב1832, והם כוללות שוויון זכויות לנוצרים ויהודים. העולם עומד בפני מהפכה תעשייתית, הדפוס מתפשט, אוניות קיטור מתחילות להפליג בימים, המסחר גובר. על בולגריה עוברת תקופה של תחייה והתפתחות כלכלית, תחת כנפי השער העליון.
 
המאה ה19 היא גם התקופה של אביב העמים, נפוליון מביא רעיונות חדשים לאירופה שבאים לידי ביטוי ב1848. גרמניה, איטליה זוכות לעצמאות, סרביה השכנה גם כן, ובבולגריה מתחילה תנועה לאומית לשחרור המובילה למרד ב1877 ובעקבות כך מלחמה בין רוסיה והעותומאניים המביאה לעצמאות בסופם של חמש מאות שנות כיבוש.

מאמר על האימפריה העותומאנית כמשל - לחצו כאן

 


 

אתרים עותומאניים

העותומאניים בונים מסגדים כבר במאה ה14, ובמקביל להם מרכזים של סופים (טקות) וקברי קדושים, בנוסף על כך הם מבצרים ערים במיוחד לאורך הדנובה, שזה הגבול הטבעי של הממלכה. במאה ה19, במקביל לרפורמות באימפריה, נכנסת בולגריה ל"תקופת התחייה" ובכל רחבי הארץ מתחילים להיבנות בתים מסוג חדש עם ציורי קיר ומרפסות עץ בולטות.

טקה דמיר בבה - קראו מאמר צפון בולגריה

 

מאמרים על היסטוריה בולגרית:
בולגריה הפרהיסטורית
היסטוריה בולגריה
 
ארבע הטיולים הגדולים - הצטרפו לטיולי הרשמה - לחצו לקישור:


רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו