הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בולגריה העותומאנית - טיולים לרחבי העולם

בולגריה תחת שלטון העותומאניים

הכיבוש העותומאני של בולגריה בתחילתו היה קשה ואכזרי במידה רבה, במיוחד לשכבות הגבוהות – אצולה, ווילנקו טרנובו נחרבה והאצילים מצאו מפלט בעיירות נידחות בהרים כגון קופריבשטיצה וקובצביצה. לפי המקורות אוכלוסיות רבות הוגלו לאסיה הקטנה, ולאחר כיבוש ביזנטיון גם לשם, עוסקים בשיקומה, במקומם הובאו אוכלוסיות טורקיות וטטריות, כשחלק מהאוכלוסייה, ובמיוחד המאמינים בתנועה הבוגומילית, נעלמת בזמן הזה, מתאסלמים.

הסולטאן ביאזיד הראשון 1389-1402 נשוי לנסיכה בולגריה שמשכנעת אותו לנהוג במתינות כלפי הנוצרים. הוא כותב צ'ארטר הניתן למנזר רילה שהופך אותו למעין אוטונומי, כמו הרובע הארמני בירושלים. מצבם של האיכרים לעומת זאת משתפר, חלוקת האדמה והמיסים הם יותר הוגנים, ויש שלטון, לפחות לכאורה, של צדק.

בתקופת מוראט השני 1421-1521 החל מנהג הדוורשימה, גיוס בכפייה של ילדים נוצרים לשירות האימפריה העותומאנית כחלק מחיל היאניצארים. מנהג המעורר תרעומת ואיבה רבה הקיימת עד היום בבלקן.

למאמר על האימפריה העותומאנית - לחצו כאן

 

 

היסטוריה של בולגריה בתקופה העותומאנית

סוף המאה ה15 ותחילת המאה ה16 הם תקופת תור הזהב של האימפריה העותומאנית. כיבוש קונסטנטינופול והרחבת האימפריה הביאו לרווחה, שליטים כגון סולימן המפואר דאגו לחוק וסדר. מפעלי בנייה כבירים, המסדרים הסופים הקימו מנזרים בכל רחבי הבלקן ודאגו לצדק חברתי. היהודים הגיעו מספרד לאחר הגירוש והקימו קהילות מפוארות ברבים מערי בולגריה.

בערים התפתחה אוכלוסייה מעורבת של יהודים, ארמנים, יוונים, טורקים, צוענים ובולגרים, ואילו האוכלוסייה הנוצרית בולגרית המקורית מוצאת מפלט בהרים ובכפרים, כשהעשירים והתפתחות התרבות והאמנות קורית במנזרים ובעיירות. נראה היה שבולגריה הופכת להיות חלק מאימפריה רב תרבותית גדולה אחת, והמרכיב הלאומי מטשטש. הקרבה של בולגריה לאיסטנבול הביאה לשילוב אינטנסיבי באימפריה. חלומות על עצמאות נראו רחוקים, אבל העם הבולגרי שמר על זהותו בהנהגת הכנסייה

סוף המאה ה16 מתחילה התדרדרות, הסתאבות ושחיתות ברחבי האימפריה. השלטון המרכזי נחלש ושליטים מקומיים מתחילים לעשות ככל העולה על רוחם, לוחצים את האוכלוסייה, זה מביא למספר מרידות קטנות ולא משמעותיות. כשהרומנים מנסים לעבור את הדנובה לפעמים, באמצע המאה ה16 נופלת בלגרד, המצודה הלבנה על הנהר והעותומאניים ממשיכים בכיבושיהם צפונה.

במאות 17-18 עולה קרנה וכוחה של רוסיה, המעצמה הסלאבית החדשה, ירושלים השלישית, מדינה אחות מבחינה תרבותית לבולגריה. באיסטנבול שולטים סולטאני הפרחים והמערב מתחיל במהפכה התעשייתית ובהפלגות מסביב לכיף התקווה הטובה שמערערים על מעמדה האסטרטגי של איסטנבול כשער בין מזרח למערב. בבולגריה מתחיל גידול הוורדים וייצור שמן הוורדים. ישנה תקופה קצרה של דיכוי הכנסייה והכפפתה לפטריארכיה היוונית באיסטנבול (חוץ ממנזר רילה), ישנו דיכוי מתגבר של הנוצרים.
סדרת מלחמות מביאה את האוסטרים לגבולות בולגריה בתחילת המאה ה18 אך הם נסוגים חזרה לצפון סרביה.

מאמר על האימפריה העותומאנית כמשל - לחצו כאן

 

 

שאיפות הבולגרים לעצמאות 

במאה ה19 ברור לכולם שהאימפריה העותומאנית היא האיש החולה של אירופה. אבל הגסיסה לוקחת הרבה מאד זמן. האימפריה מנסה לחדש עצמה דרך הרפורמות של התנזימאת שהתחילו ב1832. והם כוללות שוויון זכויות לנוצרים ויהודים. העולם עומד בפני מהפכה תעשייתית, הדפוס מתפשט, אוניות קיטור מתחילות להפליג בימים, המסחר גובר. על בולגריה עוברת תקופה של תחייה והתפתחות כלכלית, תחת כנפי השער העליון.

המאה ה19 היא גם התקופה של אביב העמים, נפוליון מביא רעיונות חדשים לאירופה שבאים לידי ביטוי ב1848. גרמניה, איטליה זוכות לעצמאות, סרביה השכנה גם כן, ובבולגריה מתחילה תנועה לאומית לשחרור המובילה למרד ב1877 ומלחמת רוסיה העותומאנים ועצמאות בסופם של חמש מאות שנות כיבוש.

העותומאנים בונים מסגדים כבר במאה ה14, מרכזים של סופים, קברי קדושים, בנוסף על כך מבצרים ערים במיוחד לאורך הדנובה, שזה הגבול הטבעי של הממלכה. במאה ה19 מתחילים להיבנות בכל רחבי בולגריה בתים מסוג חדש עם ציורי קיר ומרפסות עץ בולטות בסגנון התחייה.

 

 

 

מאמרים על היסטוריה בולגרית:
בולגריה הפרהיסטורית
היסטוריה בולגריה
 
ארבע הטיולים הגדולים - הצטרפו לטיולי הרשמה - לחצו לקישור:

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו