הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בולגריה הפרהיסטורית - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה לפני ההיסטוריה

תקופת הקרח האחרונה נמשכה כשישים אלף שנה והסתיימה רק לפני שנים עשר אלף שנים. במהלכה חלקים גדולים מאירופה כוסו במעטה קרח עבה, והשאר היו טונדרה קפואה. המקום היחיד שלא הושפע מהטמפרטורות הנמוכות היה הבלקן, ולכן העושר העצום של חיים וצמחייה באזור. בזמן זה היו שטחים נרחבים מיושבים בשפלות שכיום מוצפות במי הים השחור, שהיה אגם של מים מתוקים, נמוך במאה וחמישים מטר ממפלסו כיום.
 
בשנת 5600 לפנה"ס, בעקבות עליית מי הים התיכון, נפרץ מיצר הבוספורוס וזרם מים אדירים פרץ אל אגן הים השחור מציף את האזורים שלחופי האגם, שהיה רק חצי מגודל הים כיום, וגורם לאסון אפוקליפטי. שני חוקרים בשם William Ryan and Walter Pitman העלו את ההשערה הזו בשנת 1997. וזו הוכחה כאשר בשנת 2012 התגלו בתים, קרמיקה וכלי אבן, ויישובי אדם מתקדמים, 150 מטר מתחת למים. כמו במקרה של אטלנטיס. ניתן למצוא כאן סימנים לתרבות מפותחת ששקעה, כששרידים ומושבות שלה נשארו באתרים מסביב כמו חצי האי קרים, או הרי הסטרנדזה בבולגריה, ושהד לשקיעתה מופיע במיתולוגיה ואגדות העם.
 
שרידי תרבות אדם בבלקן הם מהקדומים בעולם. בסרביה השכנה נמצאו ישובים בני עשרת אלפים שנה ותרבות שלמה של מסחר, בנייה, אמונה, פיסול שנקראת תרבות הדנובה, או סעיפים שלה כגון תרבות ווינצ'ה (ראו בספר על הבלקן). צריך לזכור שההיסטוריה האנושית התחילה רק לפני כ-5500 שנה בשומר ובמצרים, והתבטאה בהקמת ערים גדולות, כתב, המצאת הגלגל, ארגון חברתי מורכב, אמונה, פולחן, התקדמות החקלאות והטכנולוגיה. והנה מתברר שתרבויות מתקדמות התקיימו בבלקן אלפי שנים לפני כן והם השאירו אחריהם שרידים מרשימים.
ישנם אנשים רבים בבולגריה ומקדוניה, ארצות שבהם המיסטיקה נפוצה בציבור, הטוענים שלמעשה התרבות האנושית כיום היא רק מחזור אחד מני כמה, ושהיו תרבויות עבר קדומות יותר, כגון אטלנטיס, שנעלמו. מחזורים של היסטוריה וניסיון אנושי לא ידועים. אחד המפורסמים שבהם הוא המורה פטר דונוב שפעל בתחילת המאה ה20 והקים את האחווה הלבנה, מחדשת מסורת המיסטיקה הנוצרית (בוגומילים) של ימי הביניים, והמסתורין התרקי העתיק.
פטר דונוב ידע את השפה הראשונית, הקדומה, שממנה התפתחו עברית, ארמית, סנקסריט, ועוד כמה שפות קודש, והוא השתמש בשפה זו בתפילות, הסברים, שירים, ואף בשמות שהוא נתן למקומות. גם לגבי מנגינות שחיבר טען שחלק מהן עתיקות והגיעו מהמזרח.


בולגרים

ישנם מיסטיקנים רבים בבולגריה ומקדוניה הטוענים שהתרבות האנושית הקיימת היא רק מחזור אחד מני רבים, ושהיו תרבויות עבר קדומות ומפותחות יותר בבלקן, כגון אטלנטיס, לפני תקופת הקרח האחרונה. אחד שאלו שטענו כך הוא המורה פטר דונוב שפעל בתחילת המאה ה20 בבולגריה. הוא ידע את השפה הקדומה של תרבויות על אלו, וטען שממנה התפתחו העברית, ארמית, סנקסריט, ועוד שפות קודש נוספות. זאת הייתה מעין שפת על ארכיטיפית, והיא שימשה אותו בתפילות, הסברים, שירים, ואף בשמות שהוא נתן למקומות. דונוב חידש את הרוחניות של ימי קדם על ידי הקמת האחווה הלבנה, כמו גם את מסורת המיסטיקה הנוצרית (בוגומילים) והמסתורין התרקי העתיק.
לפי דונוב, המילה בולגרי באה מהמילה "בלגו" – טוב, הנמצאת אפילו במילה "בלגודריה" (תודה בבולגרית), ולא כפי שנטען בספרי היסטוריה, שהמילה בולגרי נובעת משמו של עם תורכי שהשתלט על הסלאבים. בבולגריה התקיימה לפני 8000-9000 תרבות קדומה של אנשים שהגיעו מאזור בקטריה (הרי פמיר), ויסדו תרבות רוחנית מתקדמת. הם נקראו בולגי או בולגרי, הייתה להם יכולת מדהימה של עיבוד זהב, מתכות, בנייה ושימוש באנרגיות. יותר מאוחר חלק מהיכולת הזו והמורשת הרוחנית שלהם עבר אל התרקים. לאותם אנשים הייתה שפה עתיקה ששימשה ככלי אנרגטי להתקשרות, ריפוי, והעברת אנרגיות, ומרכזים מקודשים בהרים. אחד המורים המוארים שלהם היה אורפיאוס, הנגן המיתולוגי האגדי, שהיה הרבה יותר קדום ממה שנוהגים לחשוב.
 
זאת ועוד, הרי רילה בבולגריה הם אחד המקומות הקדושים ביותר עלי אדמות, אם לא הקדוש ביותר. ההרים עתיקים מאד ובמשך ההיסטוריה של כדור הארץ נשארו תמיד מחוץ למים, בעוד ששאר רכסי ההרים של בולגריה הוצפו מפעם לפעם, כולל הרי פירין הסמוכים. כיום ההרים לא גבוהים במיוחד, אך בעבר היו גבוהים יותר ונחשבו ל"אף" של כדור הארץ. מקודשים מזרמים שונים באו אליהם כדי להיטען וללמוד.
לפי דונוב הרי רילה הם הבית העתיק ביותר של המין האנושי שנברא בצלם אלוהים. כל נביא, מורה, מדריך – מכל דת ותורה, היה מודע לכך. אורפיאוס, הרוח הגדולה של השמש, מאסטר ומדריך הבלקנים, הגיע להרי רילה באותם זמנים עתיקים של תרבות קדומה, והטמין את הידע האקאשי (אנרגטי) במים של שבעה האגמים ובסלעים שמסביב. ישנם דרכים שונות לאחסן ידע, אחת מהם היא בקריסטלים - אבנים, אחרת במים שזוכרים (כפי שהראה ד"ר מסרו אמוטו).
 אתרים פרהיסטוריים מגליתיים בבולגריה

בבלקן יש הרבה אתרים פרהיסטוריים חשובים, והוא נחשב למקום תרבות האלה, בתקופה הפרהיסטורית אנשים גרו במערות או בקתות עשויות חומרים טבעיים (אבנים, בוץ) שמהם לא נשאר הרבה, מה שנשאר הוא האתרים הדתיים. הפולחן הדתי התקיים במקומות יוצאי דופן בטבע, שעוצבו ושונו על ידי בני אדם, ובנוסף לכך באתרים מגאליתיים, מעגלי אבנים, אבנים עומדות, דולמנים, שהוקמו על ידי בני אדם. המילה מגאליתי משמעה אבן גדולה, סלע בכלל וגיבוב של סלעים בפרט ייצג אלוהות ויש אומרים שהיה מקלט לאנרגיה. ברחבי בולגריה ומקדוניה ניתן למצוא מעגלי אבנים עתיקים, הרבה אבנים עומדות מקודשות, ומקומות בהם הסלעים יוצרים צורות מיוחדות, שהרבה פעמים מתייחסות לגרמי השמיים ולזריחת השמש והכוכבים בימים מסוימים בשנה.
אחד המוטיבים החוזרים הוא גיבוב של סלעים בראש גבעה שבתוכו יש פתח שדרכו חודר אור השמש ביום הארוך בשנה. כזה הוא אתר Kokino במקדוניה, או Buzovgrad בבולגריה.
 
מערת מגורה magura
ליד בלוגרצ'יק יש מערת נטיפים גדולה ויפה בשם מגורה, אלא שחשיבותה היא בציורי הסלע שבה בני 10.000 שנה ויותר. מדריך בשם kiril kirilov  פענח את המשמעות שלהם כשבעה שלבים בתהליך רוחני, והוא מחייה את השפה והרוחניות העתיקה.
הציורים של מגורה מזכירים את איטליה grotto dei cervi  הם מתוארכים לפני עשרת אלפים שנה ומתארים סצנות ריקוד, טקסים, ציד, פריון, עם דמויות אנוש וחיות רבות, שמש גדולה, וריבועים שיש אומרים שהם לוח שנה. הציורים נחשבים לעתיקים מסוגם בעולם, הם נעשו בשיירי צואת ציפורים על גבי סלע לבן, המקום הוא אתר מורשת עולמי והכניסה אליו מוגבלת
.


בלינטש Belintash

סלע הידע בטורקית. סלע גדול בראש אחד ההרים שם יש חריטות וחציבות של שקעים שנעשו לפני אלפי שנים, ומשקפים כנראה קונסטלציות של כוכבים. בלילות בהירים היו ממלאים את השקעים בסלע מים טהורים, בהם היו משתקפים/ נלכדים הכוכבים שבשמיים, ולכן הם סודרו בצורה של קונסטלציות שמימיות. הרעיון של לכידת אנרגיות קוסמיות בכדור הארץ על ידי בניית כלי קיבול בעלי אותו התדר הוא עתיק מאד ומתבטא גם בפירמידות במצרים (פירמידות גיזה בנויות כמו הכוכבים בחגורת אוריון).
גם אם הכוכבים לא השתקפו בגומחות הסלע שלהם, הרי שיותר משלוש מאות הגומחות (בצורת גביע) הקטנות מסודרות בצורת מערכי הכוכבים של הדובה הקטנה, אוריון, מזל אריה, ומוארים בצורה מיוחד בימי השוויון.
המקום הוא רחבת סלע גדולה המתנשאת על סביבתה בעלת תכונות אנרגטיות, הסלע נשאר נקי משלג בזמן שהסביבה מכוסה, אורכו כמה מאות מטר וחלקו מעוצב באופן מלאכותי. הוא קשור לפסגת לוע הר געש סמוך Karadjov ושני תומולוסים (גלי קבורה) בכניסה.
אנשים מדווחים על תופעות על טבעיות הקורות במקום זה, האגדות מספרות על מנחת של חייזרים, וקשר למבול המקראי.
המדענים, לעומת זאת, טוענים שזהו אתר תרקי מהמאה ה5 לפנה"ס הקשור לאל סבזיוס.


אתר מגאליתי בגליק טש Beglik Tash

זהו אתר מגאליתי עצום ליד הים בו היה מקדש אורפיאוס. נחשב למגאלית העתיק ביותר באירופה, אלא שהארכיאולוגים אומרים שהוא "רק" מהמאה ה10 לפנה"ס ומבוסס על סלעים טבעיים ענקיים שעוצבו וסותתו על ידי התרקים.
במקום יש כמה אתרים המשתרעים על פני אלפי מטרים מרובעים. בקצה שלו מעין מיטת כלולות בין שני סלעים, או בפרשנות אחרת - מזבח שבליבו מערה דמוית רחם מתחת לאחד הסלעים. בקצה המערה מזבח אבן שהשמש חודרת אליה פעם ביום בצהריים ומפרה את "רחם האדמה". ואם זה לא מספיק יש סלע ענק של מאות טונות הנשען על סלע האם בשני מקומות בלבד ויוצר מעין קשת – ווגינה נשית, שדרכה ניתן לראות סלע אחר ברקע החודר בצורת פאלוס המפרה רחם זו.
ישנם חלקים במתחם שנועדו רק למתקדשים בתוכו. כדוגמת המבוך - סידור של אבני ענק שצריך בהיכנס ביניהם ואין לדעת לאן יובילו אותך, או שעון השמש – שורה של אבני ענק הנשענות זו על זו כשכל אחת מהן מסמלת שעה, כשצל ממנהיר גדול שנמצא לידן נופל עליהם. יש באתר מספר אבנים עומדות, סידור של שני מעגלים, ונשאלת השאלה האם האגנים נמצאו שם באופן טבעי ורק פורשו על ידי הקדמונים, או שהם סודרו באופן מלאכותי על ידי תרבות עם יכולות שונות משלנו. ואם כך האם הוא עתיק יותר ממה שחושבים?
לפי המדענים האבנים הן טבעיות אך חלקן עוצבו לפני אלפיים וחמש מאות עד שלושת אלפים שנים על ידי העם התרקי שישב באזור והתייחס למקום כמקודש.

בגליק נמצא ליד העיירה Primorsko. לחופי הים השחור, במקום שהיה אחוזת הציד של השליט הקומוניסטי זיבקוב, ולכן לא נודע לציבור עד 1991, זמן נפילת הקומוניזם.
גרדישטהGradishte Thracian sanctuary 

על הדרך מהרי פירין לרודופי, איך שמתחילים את העלייה והכניסה להרים נמצא אחד האתרים התרקיים החשובים ביותר, מהאלף החמישי לפנה"ס, ז"א לפני 7000 שנה. אלה שלוש פסגות גבהות סלעיות בגובה קרוב ל800 מטר צופות על נוף נפלא. הסלעים מסודרים בצורה שמזכירה כל מיני צורות חיים וגיאומטריה מקודשת, במשטחי הסלע יש גומחות, ובאופן כללי יש הטוענים שהמקום הוא טבעי, אך עוצב בנגיעות אחרונות על ידי בני אדם, כפי שקרה במקרה של בגליקטש ואתרים מגליתים נוספים ברחבי העולם כגון ציז'רינג באנגליה
המקום התגלה בשנות האלפיים על ידי פרופסור Todor Boyadzhiev שראה מפתח צר בסלע לו קרא "כור המצרף". הסלע המפורסם ביותר נראה בצורת ראש אדם שנקרא על שם האל "טנגרה". לפי דבריו לאחר מעבר כור המצרף צריך להחליט אם הולכים ימינה או שמאלה, רוב האובייקטים במקדש הפתוח מתגלים רק בזווית מסוימת ואור מסוים, וצריך זמן בכדי להתחבר לרוח של המקום. במרכז האתר כנראה שנערכו טקסים. זאת הייתה תרבות אלה קדומה עוד לפני התרקים. אחד האזורים המקודשים והחשובים להם היה הרי רודופי


זהב וורנה

וורנה היא אחת הערים העתיקות בעולם, מקודשת ליוונים הקדומים ולתרקים, אלא שנמצאו בה שרידים של תרבויות עתיקות הרבה יותר ועלומות לגבינו.
ליד אגם וורנה נמצא בית קברות בן קרוב לשבעת אלפים שנה שנחשב לאחד האתרים הפרהיסטוריים החשובים בעולם. נמצאו בו עיבוד מתכות נחושת וזהב, זכוכית אוביסידיאן, קרמיקה ותכשיטים המייצגים תרבות לא נודעת קדומה שנקראת "תרבות וורנה".
בקבר אחד נמצאו כשישה ק"ג של תכשיטי וכלי זהב המסודרים סביב הגוף בצורה המייצגת את הצ'קרות (מרכזי האנרגיה) ושדה האנרגיה האנושי. ....?
לפי מריה גיבוטס (?) וורנה היא השלב הראשון במעבר מתרבות אלה – אישה, לתרבות גבר, וזה מתבטא בקברי הלוחמים.
אוצר הזהב של וורנה מוצג כיום במוזיאון בסופיה בתור זהב אדם הראשון בעולם.
ישוב נוסף מהתקופה הזו נמצא בדרום מזרח הרי הבלקן, ליד סליבן בכפר שנקרא קרנובו Kranovo בו נתגלו כמאה בתים מלפני תשעת אלפים שנה

 
מאמרים על היסטוריה בולגרית:
בולגריה הפרהיסטורית
היסטוריה בולגריה
 
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו