הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בולגריה הרומאית - טיולים לרחבי העולם

בולגריה ההלנית והרומאית

בולגריה ההלנית

בסוף המאה ה4 לפני הספירה נכבשת תרקיה על ידי המקדונים ומושפעת מאד מהתרבות ההלנית. חלק גדול מהאתרים המקודשים בהרים מוחבאים או ננטשים, והמסורת האורפית יורדת בחלקה למחתרת. כמו הרבה עמים קדומים לפניהם, הם בוחרים להחביא את המסורת שלהם ולחתום אותה, כך שלא תהיה גלויה לפני שודדים ותבוזה על ידי פולשים. . זאת התקופה שבה חלק גדול מהפירמידות בעמק המלכים ובהרים הסמוכים מכוסים.
 
פיליפוס אביו של אלכסנדר מוקדון מביא לארץ מסורת של בניית ערים – פוליס, הלנית. העיר הראשית והגדולה ביותר היא פלובדיב שנקראת באותו הזמן על שמו – פיליפוליס. הוא ממשיך בקידוש חלק מהאתרים התרקים ובמיוחד מקדש דיוניסוס בפרפריקון. המקדונים מחזירים לתרבות היוונית את האמונה בחיים לאחר המוות, ואת האלים הכתונים ובראשם דיוניסוס ופאן, אלי האדמה כמו דמטר ופרספונה, האדס ועוד. בולגריה היא מקום משכנו של אורפיאוס מייסד המיסתריות האורפיות, אך גם נקשרת לדיוניסוס ואלי האדמה, מפני הטבע המרשים והעוצמתי שבה
המקדש המרכזי בסמו תרקיה ממשיך לתפקד. אלכסנדר מוקדון מגיע לפרפריקון ולסמו תרקיה וגורלו נקשר במקומות הללו
 


בולגריה הרומאית

הרומאים כובשים את כל העולם העתיק והגבול של האימפריה הרומית במשך מאות שנים הוא נהר הדנובה, מצפון לו נמצאים הברברים, מדרום ציוויליזציה. (למשך תקופה קצרה מתחילת המאה ה2 זמן הקיסר טריאנוס ועד סוף המאה השלישית הרומאים כובשים גם את רומניה מצפון לדנובה שנקראת אז דאקיה). בולגריה נמצאת קרוב לגבול מצד אחד ולקונסטנטינופול מהצד השני, ומכאן חשיבות, בה עוברות הדרכים הראשיות המחברות את רומא עם המזרח.
 
בולגריה הרומאית מתחלקת לשלושה מחוזות. בצפון מהרי הבלקן ועד הדנובה נמצאת מואסיה, הכוללת גם את חלק הארי של סרביה כיום. מואסיה מתחלקת בהמשך ההיסטוריה הרומאית לשני חלקים, מואסיה המזרחית שהיא צפון בולגריה של היום ומואסיה המערבית שהיא דרום סרביה של היום.
מדרום להר הבלקן ועד לים התיכון וגבולות קונסטנטינופול נמצאת תרקיה, המשך של מקום מושב והממלכות של התרקים הקדומים, הבירה של אזור זה היא פלובדיב.
דרום מערב בולגריה שייך למחוז מקדוניה הרומי, המשך של המדינה המקדונית
 
הרומאים שולטים על הבלקן מהמאה ה2 לפני הספירה, בעקבות המלחמות המקדוניות, ועד למאה הרביעית לספירה כאימפריה רומאית, ועד למאה השביעית לספירה כאימפריה ביזנטית. זאת באופן כללי תקופה של שלום, רווחה, שגשוג ופיתוח. פעם ראשונה ואחרונה בהיסטוריה שהאזור המסוכסך, המגוון והמרתק הזה מובא תחת שלטון מרכזי אחד שמתקבל בסופו של דבר בברכה על ידי התושבים (במאות 14-19 שלטו באזור העותומאניים, אך הם התקבלו בהתנגדות וטינה).

תחילה היו מרידות גדולות של השבטים השונים שהביאו לידי כך שהרבה מאד אנשים נשבו ונמכרו לעבדות ברומא. אומרים שבמאה ה1 לפנה"ס, אחד מזמני השיא של העבדות, אוכלוסיית העבדים של רומא הורכבה בעיקר מתרקים, גרמנים וקלטים. זה זמן מרד העבדים של ספרטקוס (תרקי במוצאו), שהיה במידה רבה מרד של האוכלוסיות הללו, אבל דברים השתנו בהמשך והתרקים השתלבו בתוך האימפריה הרומאית, רבים מהקיסרים החל מהמאה ה2 לספירה הגיעו מאזורי הבלקן, ועלו לגדולה דרך השירות בצבא הרומאי. קונסטנטינוס הגיע מניש, יוסטיניאנוס מסקופיה, ועוד.
 
עם גיבוש הקיסרות בסוף המאה ה1 לפנה"ס מתחיל עידן של שלום ושגשוג בבלקן. הרומאים בונים דרכים, ערים, שווקים, והאוכלוסייה גדלה. צריך להביא בחשבון שהאימפריה הרומאית הייתה שוק חופשי הגדול ביותר בעולם עד כה, מדינת ענק בת שבעים מיליון איש שהתבססה על כלכלת כסף. רומא הייתה עיר בת מיליון איש וכך גם קונסטנטינופול. באיטליה לא גידלו חיטה כי זה לא השתלם, ולכן היה צריך לייבא מוצרים בסיסיים מחו"ל, ותרקיה הייתה יצואנית של חיטה ומוצרים חקלאיים אחרים כגון יין. הרבה יותר זול היה להוביל בים בימי קדם מאשר ביבשה, ולכן קל יותר לשלוח יין בונייה מבורגס או סוזופול לרומא מאשר להביא אותו מטוסקנה בעגלות.
 
הקיסר טריאנוס בונה באופן מפואר את העיר סטארה זגורה וקורא אותה על שמו, הקיסר מרקוס אוראליוס בונה את פלובדיב, את שרידי התיאטרון היפה שבנה אפשר לראות עד היום. שרידים רומאים מרשימים נמצאים בהיסאר, עיירת מעיינות מרפא ליד הרי הבלקן, וגם בסופיה שנקראה באותה תקופה סרדיקה. גם נמלי הים השחור רואים עדנה בעת ההיא, והעיר ניקופול על גדות נהר הדנובה
במאה ה4 לפני הספירה עוברים השבטים הגרמנים הגותים את הדנובה, ומתחילה תקופה חדשה בתולדות הבלקן ובולגרי
ה.

 


 

מאמרים על היסטוריה בולגרית:
בולגריה הפרהיסטורית
היסטוריה בולגריה
 
ארבע הטיולים הגדולים - הצטרפו לטיולי הרשמה - לחצו לקישור:

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו