הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בזיל הגדול - טיולים לרחבי העולם

בזיל הגדול מייסד מודל הנזירות האורתודוקסית:

נולד ב329 ומת ב378 בן 50 בלבד. נחשב לדמות המשפיעה ביותר בנצרות האורתודוקסית. הוא פעל ביחד עם חברו גרגורי מנזיאזן ואחיו גרגורי מניס.
בזיל נולד בנאוקיסריה  שבהרי הפונטוס, בצעירותו עבר ללמוד בקיסריה שבקפדוקיה, שם פגש את גרוגרי מנזיאזן לראשונה והם נהיו חברים בנפש. הוא נשלח ללמוד בקונסטנטינופול ובאתונה, שם למד משפטים, רטוריקה ואף לימודים קלאסיים עם גרגורי במשך 6 שנים מ349 עד 356 (חבר נוסף לכיתה היה יוליאנוס הקיסר לעתיד לבוא), לאחר מכן נסע למצרים מסופוטמיה, ישראל וסוריה כדי ללמוד על תנועת הנזירות שעליה שמע רבות מאחותו – מקרינה. באותה תקופה הוא הפך להיות נוצרי.

במפגשיו עם הנזירים הוא למד על דרכי הסיגוף והתבודדות שנפוצו, ולמרות שזה גרם לו לכבד אותם, משהו בו התנגד לדרך זו, במיוחד לאחר שניסה אותה בעצמו
מה שכן דיבר אליו היה הנזירות השיתופית, לה מצא דוגמא במנזרי פכומיוס במצרים. בשנת 358 אסף בזיל סביבו כמה תלמידים כולל אחד מאחיו - פטר ויחדיו הם הקימו מנזר שיתופי בנחלות משפחתו, אחותו, אימו ונשים נוספות הצטרפו אליהם לחיי תפילה וקדושה, יוצרים קהילה נשית מקבילה. השנים הבאות הוקדשו לבחינת החיים המשותפים וכתיבת מסות, תקנונים והבנות בנוגע אליהם. בנוסף לכך הוא הזמין את חברו גרגורי מנזיאזן להצטרף אליו ויחדיו הם כתבו ספר פילוקליה (אהבת יופי) כל יצירותיו של אוריגנס. זה לימד שהעולם, מכיוון שהוא עבודתו של אלוהים ויש בו את דמותו, יכול להיות האמצעי של עליית הנפש, שבתחילה הייתה מושלמת, אך נפלה ממצבה הגבוה. הנפש על ידי דברים ארציים, יכולה לעלות להבנה של המסתורין הרוחני ולהתרומם להתבוננות של הנצחי והלא נראה.
 

שני סוגי חיים

בזיל מדבר על נזירים כאותם אנשים שנמצאים על האדמה, אך יחד עם זאת מעל האדמה, גם כבולים וגם חופשיים... שיש להם שני סוגי חיים, אחד שהם בזים לו, ואחר שהוא לבדו ממלא את מחשבותיהם, הם נהיים נצחיים על ידי המוות, זרים לכל תשוקה ומלאים בשקט של האהבה האלוהים, הם שותים במעיין של אורו ומשקפים את קרניו, מתגברים על כל תאוותנות, ושקועים בתענוגות הנצחיים, דמעותיהם שוטפות את החטא ומטהרות את העולם.
 
 
בזיל שאף לאחד את החיים הפעילים וחיי ההתבוננות, הגביל את הסיגופים, העבודה הייתה יותר חשובה מצום. הנזירים אכלו פעמיים ביום, ארוחות המורכבות מלחם, מים ירקות ופירות. שעות התפילה היו קבועות, ושינה הייתה מוגבלת.
כדמות נערצת, שכנע רבים ללכת בדרכו. ובנה מודל חדש לנזירות השיתופית האורתודוקסית, מחבר רגולה המשמשת עד היום. הוא גם אחראי ליצירת המערכת הכפולה של מנזרים לנשים וגברים, שמנוהלים על ידי אבא ואם במקביל. המנזר הופך בהשראתו למרכז החברה הנוצרית וכלי בשירות הקהילה.
 

בישוף אמיתי

ארבע שנים לאחר הקמת מודל הקהילה הנזירית האורתודוקסית הראשונה נקרא בזיל לשירות הציבור בעיר הגדולה קיסריה שבקפדוקיה, שם מילא תפקיד חשוב במאבק נגד יוליאנוס הכופר ולאחר מכן בזרם האריאני. הוא שיתף פעולה עם חברו הוותיק גרגורי מנזיאזן בפולמוסים, נאומים, דרשות וכתבים כנגד התפישה האריאנית ועמד כסלע איתן מול הקיסר ותומכיו. בזיל הגן על עיקרון השילוש שנוסח בוועידת נקיאה ועל התפישה של הטבע הכפול של ישו, משתמש לשם כך בתפישה הדואליסטית של המיסטריות ההלניות ומפתח את התיאולוגיה הביזנטית. באחד העימותים ציין לפניו הקיסר המופתע שאף בישוף לא התנגד לו עד כה. בזיל השיבו: "כנראה שעד עתה לא פגשת בבישוף אמיתי".

בשנת 370 מונה בזיל לתפקיד בישוף קיסריה, האישיות הדתית החשובה ביותר בקפדוקיה ופונטוס, שהיו מרכז התנועה הנזירית הנוצרית באותה תקופה, וכאן נתגלה בכל גדולתו:
רעב פקד את הארץ. בזיל, שהיה אדם עשיר, מכר את נחלות אחוזותיו הרחבות בכדי לקנות מזון לעניים, הוא עצמו עבד במטבח בהכנת אוכל לרעבים. וגייס את כל המנזרים שלו למשימה זו, מסרב להבדיל בין נוצרים ליהודים או פגאנים, המנזרים סיפקו אוכל לכולם בטענה שלא ניתן להבדיל בין מערכת העיכול של יהודים, פגאנים, או נוצרים.
הוא עסק בעצמו בשיקום גנבים וזונות, הטיף לכמורה שלא לרדוף אחר עושר וכיבודים, נזף בפקידי ממשל שסרחו, ולימד בוקר וערב קהלים גדולים בכנסייה בקיסריה.
אחד הדברים המופלאים שהוא יצר זה עיר שלמה של  בתי חולים, בתי תמחוי ואכסניות לעניים מחוץ לקיסריה שנקראה בסיליאד ונחשבה לאחד הפלאים של התקופה.
בזיל היה איש ארגון ופוליטיקה טוב, הוא ידע ליצור בריתות ושיתופי פעולה, וגם לכבד את האויבים. לגייס עזרה כשצריך והפעיל אנשים. במסגרת המאבק שלו עם האריאניות שיתף פעולה אם אתנסיוס – פטריארך אלכסנדריה, הפעיל את חבריו גרגורי מניסה וגרגורי מנזיאזן, וידע להתפשר עם מורהו אאוסטטיוס. הוא מת בשנת 378 באותה שנה בה נפטר גם הקיסר שהתנגד לו – וולנס, למרות המאבק ביניהם הם ידעו לכבד אחד את השני, ומסופר על וולנס שבא לשמוע דרשה של בזיל ובסופה כה התרגש והתרשם עד שהחליט לתרום לכנסייה בראשותו כסף ואדמות. את פעלו השלימו חבריו משכבר הימים שנקראו לדגל והראו את יכולותיהם לאחר מותו – גרגורי מניסה וגרגורי מנזיאזן.

לפי המסורת האורתודוקסית בזיל התחיל את השימוש באיקונוסטזיס (מסך האיקונות) וכן חיבר הרבה מן התפילות והליטורגיקה ויש אומרים גם שירים. בנוסף לכך הוא כתב את חוקת הנזירות. כל הנזירים בכנסיות האורתודוקסיות למיניהם מקבלים את החוקה של בזיל, יש לו חוקה קצרה וחוקה ארוכה. והיא השפיעה רבות גם על החוקה של הנזירים המערביים כפי שנוסחה על ידי בנדיקטוס. את דמותם של בזיל, גרגורי מניסה וגרגורי מנזיאן ניתן למצוא כיום כמעט בכל כנסייה אורתודוקסית על מסך האיקונות, בדרך כלל בצד השמאלי של המסך או הכנסייה.
 
 
 
 

מדבריו של בזיל הגדול:

"תפילה היא תחינה לטוב המופנת על ידי החסיד אל אלוהים, אך אין אנו מגבילים את תחינתנו למילים. וגם אין אנו מניחים שאלוהים דורש שנזכיר לו על ידי מילותנו. אומר אני, לכן, שאל לנו להסתכל על תפילתנו כמורכבת מההברות שאנו מבטאים. הכוח של התפילה מונח במטרה של נפשנו, ובמעשי החסד שמשפיעים על חיינו בכל נקודה. כאשר אנו יושבים מסביב לשולחן, התפלל. כשאתה מרים את הלחם, תן תודה לנותן. כאשר הצורך שלך לאכול עבר, אל תתן למחשבה של הנותן לעבור ממך. היום נגמר? תן תודה לזה אשר נתן לנו את השמש של עבודתנו היומית, וסיפק לנו אש בכדי להאיר את הלילה ולשרת צרכים אחרים של חיים...."
"אנחנו צריכים תמיד לזכור שהגוף שניתן לנפש האדם לשכון בו נקרא המשכן של אלוהים, ולכן הוא לא שלנו אלא שלו. כשם שאלו שחיים על אדמה לא שלהם מעבדים את האדמה למען הבעלים, כך גם אנחנו , שניתן לנו הגוף, חייבים לדאוג לו ותגרום לו לתת פירות עבור זה שנתן לנו אותו...."

בזיל הגדול. סיכום המבוסס על המאמר:
The Proto-Hesychasts: Origins of mysticism in the Eastern church
Theodore Sabo BTh, MMin, MA

הוא נולד למשפחה עשירה, סבו היה מרטיר בזמן דיוקלטיאנוס, אמו ואחותה נהיו נזירות, הוא למד רטוריקה ופילוסופיה באתונה עם גרגורי נזיאניאן, אחיו הקטן היה גרגורי מניסה. הוא היה אמון על התיאוריות הפלטוניסטיות ומשל המערה. כשחזר הביתה מאתונה היה מלא בגאוות הנאום, אך בעזרת אחותו למד שאין לזה משמעות. הוא התחרט על חייו, בכה והתמלא בצער, מבקש מפלט והדרכה.

בזיל רואה את חוכמה אלוהים בטבע בכל דבר, בנמלה, באמן, ויחד עם זאת הכוכבים מעלים אותנה מהנראה ללא נראה. ממנזרו בקפדוקיה היה מסתכל על העמק והנחל עם השטחים הפורחים כל בוקר, וזה היהי יפה יותר מאמפיפוליס על נהר הסטרימון.
גרגורי מניזיאן הצטרף לבזיל ויחד הם חיברו את הפילוקליה (אהבת היופי) הראשון. בו אוריגנס מככב. גם אתנסיוס הושפע מאוריגנס
הוא אכל רק לחם, מלח ועשבים, ולבש רק לבוש אחד, נישק מצורעים ודאג לעניים.
הוא הקים מתחם שנקרא בזיליאד שבו טיפלו בחולים, בעניים, והיה בו קפלה לצרכים דתיים. זה היה המודל למנזרים הביזנטיים במאה ה12 שטיפלו בחולים, בזקנים ובעניים.
הוא היה כותב מוכשר, פוטיוס אומר שיותר מאפלטון. כתביו תורגמו לארמנית, גאורגית, סלאבית וערבית. הרגולה שלו הפכה לקנון הכנסייתי המזרחי. זה מוצג בצורה של שאלות ותשובות.

לפי דבריו חיי המתבודד הם נגד חוק האהבה, ואי אפשר לקיים מצוות מסוימות בסוג חיים כזה כמו צניעות וסבל, חינוך ילדים וטיפול בחולים. הנזיר האידיאלי הוא כמו אח גדול או אב, יש מרכיב של חמלה אצלו. השינה הוגבלה למנוע חלומות "רטובים".
הוא הושפע מאאוסטסיוס מסבסטיה Eustathius of Sebaste

אחד הספרים החשובים שלו הוא ההקסמרון hexaemeron חקירה פילוסופית לשישה הימים הראשונים של הבריאה. הוא משווה בין התיאור בבראשית לבין זו של אפלטון בתימאוס timaeus . מעל הרקיע יש עולם של מלאכים החיים באש, המים שלמעלה מגינים עלינו מהאש הזו, כאן יש אוויר, מים ואדמה, למעלה אש. הזמן קיים רק מתחת לרקיע, האור עובר בין העולמות. בריאת הרקיע הובילה לבריאת הזמן שהוביל לבריאת העולם החושי, המיכל הופיע לפני התוכן שלו, הרקיע והאור הופיע לפני בריאת האדמה והצל. הגוף הוא תוצר של זמן ויעלה, אבל הנפש, כמו המלאכים, היא יצור של אור והרקיע לא מגביל אותה.

 

ממשיכי הדרך ומפתחי מסורת ההיסיכייה - לחצו לקריאת מאמרים
הפטריארך פוטיוס – מאה 9 לספירה
גרגורי פלמס – מאה 14 לספירה
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו