הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בקטשים באלבניה - טיולים לרחבי העולם

בקטשים באלבניה

הבקטשים היה אחד משני המסדרים העיקריים באימפריה העותומאנית, הוא נוסד בתורכיה במאה ה13, אך המרכז העולמי שלו עבר לאלבניה בתחילת המאה ה20, שם יש ריכוז גדול של מאמינים.

לפי הבקטישים הם באו לאלבניה בזמן מוחמד השני 1451 – 1481 ואף ביזיד השני. היה אז בקטשי בשם קזים בבה.
בעיר של קרויה יש עדויות לבקטשיזם מהמאה ה17, אווליה צלבי מדבר על טקות של אבדלים, שזה שם אחר לבקטישים. בקרויה יש זאוויה של מורתזה בבה ושם יש קברים עם כובע – תק בקטשי מ1728
קרויה קשורה גם לקדוש סרי סלטיק, אחת מהטקות הראשיות נמצאת על ההר מעל קרויה ובה יש קבר של סרי סלטיק, שלמרבה הפליאה קבור גם בהרבה מקומות אחרים, יש אומרים 7 יש אומרים 40. למקום יש תכונות של ריפוי. סרי סלטיק מזוהה עם סנט ניקולס. כן הוא מזוהה עם הקדוש הנוצרי נחום באוכריד.

הסיבה שהאלבנים ואנשי קוסובו קיבלו את האסלאם היא כנראה שהם היו קשורים לכת הבוגומילים בנצרות. כת גנוסטית שהיוותה את המקור לקתרים בדרום צרפת, ולתקופה מסוימת אף שלטה כממלכה עצמאית באזור קוסובו. יש כנראה דברים בבקטשיות שנובעים מאמונה של הבוגומילים.

ב1826 הסולטן מהמט השני רודף את הבקטישים במה שנקרא "השואה של הבקטישים". הוא נשבע לערוף 70.000 ראשים, וכשאין מספיק הוא עורף ראשים של מצבות. חלק מהבבות בורחות לאלבניה, מקום שם היה עד אותה תקופה ממלכה עצמאית של אפירוס שבראשה עלי פאשה שתמך בהם. ב1860 הבקטשים מוצאים מחוץ לחוק, בתורכיה, באלבניה הם יכולים להתקיים ללא מפריע.

עלי פשה שלט על מחוז אפירוס בשנים 1790 – 1822 שכלל גם את דרום אלבניה, למעשה הוא היה שליט עצמאי כמו דהאר אל עומאר. אביו של עלי פאשא היה דרוויש, הוא האמין בדרווישים. מסופר שדרוויש בקטשי ניבא את הצלחתו, הוא נתן לו טבעת ששימשה אותו עד יום מותו, טבעת כוח. עלי פאשא קיבל ברכה גם מנזיר נוצרי בשם קוסמס, ולכן תמך בנוצרים ובבקטישים. בסוף ימיו הוא היה מכור לדרווישים ויואנינה נהייתה מרכז להם.
 
לאחר מכן היה לבקטישים בדרום אלבניה תפקיד מרכזי בתנועה הלאומית האלבנית, בשנת 1880 התרחש מאבק בדרום אלבניה בין היוונים שניסו להשתלט על הארץ לבין האוכלוסייה המקומית שנאבקה כביכול למען השלטון התורכי אך למעשה נאבקה למען עצמאות, מי שהנהיג את זה היה עבדול בין פרשרי שהיה בקטישי.
 
ב1922 הבבות האלבניות מנתקות את הקשר עם הבקטש הגדול שמעביר את מקום מושבו מאיסטנבול לאנקרה, והם יוצרים מסדר עצמאי. שמרכזיו בטרינה וקורצה, המלך זוג הושפע מהם רבות. תחת הקומוניסטים הבקטשים נרדפו, נוצרה קהילה גדולה בדטרויט, והיא עוזרת כיום לבנות את הדרגות מחדש.
 
העדה הבקטשית באלבניה מונה קרוב לחצי מיליון איש, בעיקר בדרום אלבניה ובעיר קרויה, המרכז העולמי של המסדר הבקטשי נמצא בטירנה, ובכל מקום ישנם מרכזים - טקות שלהם, ביניהם כמה גדולות במיוחד בוולורה,  קרויה, בראט, גירוקסטרה, ובפסגת הר תומור, שהוא הר קדוש ומהווה אתר עלייה לרגל והילולה שנתית. הבקשטים מוכרים כאחת מארבע העדות הדתיות הגדולות של אלבניה, ויש אזורים שבהם הם רוב.
 
הדמות האגדית שהביא את הבקטשיות לאלבניה הוא סרי סלטיק מהמאה ה14. הוא הגיע לאלבניה, שחט דרקון, והקים שבע זאוויות, הוא נקבר בסופו של דבר בקורפו.
סרי סלטיק היה תלמידו של האגי בקטש, למעשה הוא היה רועה כבשים בכפר הקטן האגי בקטש בקפדוקיה, כשהקדוש פנה אליו וציווה עליו ללכת לבלקן כשליחו, הוא אמר "מה יהיה על הכבשים, מי יטפל בהם?". אבל שום דבר לא עזר והוא יצא לדרך עוד באותו היום, כשהוא נע ונד על עורה של כבשתו החביבה שאותה שחטו לכבוד המאורע....
ראשית דבר טס לאגם אוכריד וקידש שלוש מקומות לאורך חופיו, אחד בעיר אוכריד עצמה ושניים משני צדי האגם. ולמה שלוש? פשוט מאד: מוחמד, עלי, אללה, השילוש הקדוש של הבקטישים.
קרויה קשורה לקדוש סרי סלטיק, אחת מהטקות הראשיות נמצאת על ההר מעליה ובה יש קבר שלו, אלא שלמרבה הפליאה הוא קבור גם בהרבה מקומות אחרים, יש אומרים שבע יש אומרים ארבעים.
 
לפי אגדות קדומות יותר מי שהביא את האסלאם לאלבניה ויחד אתו את הבקטשיות או יותר נכון את הדרך המיסטית, הוא עבאס עלי, אחיהם למחצה של חסן וחוסיין ומחזיק הדגל בקרב של כרבלא, ראשו הותז מעליו בקרב, מה שלא הפריע לו לרכב על סוס עד להר תומור באלבניה, מחזיק את ראשו בידו ולתקוע בראש ההר את הדגל, מסמל את הגעת דת האמת לארץ החדשה. האתר נהיה מוקד עלייה לרגל והמקום הקדוש ביותר לעדה זו

 

 

תפוצה של הבקטשים באלבניה

אלבניה מחולקת בין דרום לצפון, זה שני ניבים שונים של שפה, ושתי דתות שונות, בצפון יש קתולים, בעיקר בצפון מערב, בדרום יש יוונים אורתודוכסים. החלוקה הזאת מקורה בחלוקה במאה ה11 בין אזורי השפעה של הוותיקן ושל קונסטנטינופול. 
פרמט: שלושה רבעים מהאוכלוסייה של פרמט הם בקטישים. מעל העיר יש טקה שייסד בקטש בבה לפני כ100 שנה, הוא קבור ליד האגי בבה מחורסן שמת לפני 350 שנה.
בלסקוסיק: העיר ברובה היא בקטישית, הטקה היא על גבעה, היא בת 100 ויש בה את קבר המייסד אבידין בבה.
פרשרי: הטקה של פרשרי היא בנוף נפלא, יש בה את הקבר של שייך נסיבי שהיה בן זמנו של עלי פשה, הוא עלה לרגל להאגי בקטש ושם הדלת של הקבר נפתחה לפניו בעצמה, ואז הוא אמר: זה הגורל שלי – נסיבי, ומאז הוא נקרא שייך נסיבי, הוא ניבא לעלי פשה את גורלו ואת הייעוד הגדול שלו.
קרויה: היא כולה בקטישית והיא מקום עליה לרגל שלהם. יש טקה בשפלה ששם קבור בבה עלי. האוכלוסיה היא צגס, יש שם עץ שננטע על ידי בבה עלי מחורסן, שהיה בן זמנו של סקנדרבג, ותקע את מקלו באדמה וממנו יצא העץ
טפלן: עירו של עלי פאשה, אין בה הרבה בקטישים.

מאמרים על הבקטשים באלבניה
עבאס עלי
קתכיזם בקשטי
דפים בקטשים
מסעות עם בבה 1
מסעות עם בבה 2
מאמרים על הבקטשים בתורכיה - לחצו כאן

מאמרים אלבניה - לחצו לקישור:
היסטוריה אלבניה.  
מצב עכשווי אלבניה.   
תרבות ודתות אלבניה  
הדרקון של אלבניה  
הצלת יהודי אלבניה בשואה  
מסע בדרום אלבניה בעקבות שבתאי צבי   
אתרים באלבניה 
בראט 
טבע באלבניה 
נצרות באלבניה 

הצעות לטיולים באלבניה - לחצו לקישור
אלבניה לקבוצות סגורות
טיול לקוסובו, מקדוניה ואלבניה קבוצות סגורות
טיול עצמאי אלבניה - החל מ10 אנשים
טיול גיפים אלבניה
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו