הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

גונדר ועת חדשה - טיולים לרחבי העולם

ימי גונדר - ממלכה מוחלשת

לאחר תקופת הזוהר של השושלת הסלומונית מגיעים ימים קשים בהם אתיופיה נשלטת למשך 15 שנה על ידי מוסלמים בהנהגת אחמד גרן - האיש אשר ניצח אותו היה גלאודווס ב1540. הוא נעזר בכך על ידי חיילים פורטוגלים שהתיישבו בארץ וקנו בה אחיזה, בעקבותיהם באו מסיונרים. בכך מתחילה תקופה חדשה באתיופיה שמאופיינת בשלטון ריכוזי חלש מצד אחד, במאבקים פנימיים וחיצוניים, ובבניית בירה של קבע - הלא היא גונדר, מהצד השני.
בשנת 1607 עולה לשלטון סוסוניוס שמנסה להפוך את הקתוליות לדת מדינה, רודף את הכנסייה האורתודוקסית. הוא מת ב1632 מודח מהשלטון לפני כן. מי שיורש אותו הוא פסיל שמקים את גונדר ב1635, ומחזיר את אתיופיה לחיק הנצרות האורדוקסית אתיופית, עדיין נשארים מחלוקות בין אנשי האיחוד – תואחדו, לבין אנשי הקבאת – משיחה בשמן, שטענו ששני הטבעים של ישו אוחדו על ידי המשיחה ברוח הקודש.

בין קיסרי גונדר ניתן למצוא את
יוהאנס הראשון 1668-1882
איאסו 1682-1706
בקאפה 1721-1730
אאיסו השני 1730-1755
המלך האחרון היה איאוס שנרצח ב1769
לאחר מכן התחילה תקופת השופטים

ריכוז השלטון והמלוכה בגונדר הביא לכך שהחלו בתי ספר ומרכזי לימוד של הדת במקום. בתקופה זו החלה מסורת פרשנות התנ"ך שנקראה "אנדמתה" מלשון "יש האומר". פרשנות זו שעד לתקופת גונדר הייתה בעל פה נכתבה בשפה האמהרית. כמו כן התפתחה שירת ה"מלכאת" שירת הקדושים המתארת את יופיים, וכן מזמורי הלל בשם זיק. ומזמורי מועדי קדושים שנקראה ארקה.
מערכת החוקים הועלתה על כתב בספר "משפט המלכים.

 

התעוררות אתיופיה – המלכים החדשים

באמצע המאה ה-19 עולים לשלטון באתיופיה כמה מלכים מוכשרים שמצליחים לשים קץ לאנרכיה, לאחר את המדינה תחת שלטון ריכוזי, ולהפוך אותה לכוח אזורי חשוב. הם מתחילים במסעות כיבושים שמביאים לשילוש שטחה של אתיופיה והפיכתה לאימפריה, ומצליחים לעמוד אף כנגד הכוחות האירופאים.

המלך הראשון הוא תיאודורוס שעולה לשלטון ב1855 לאחר סדרה של מלחמות מוצלחות ביריביו. הוא שולט עד 1867, בתחילת דרכו הוא נעזר באבונא הנמרץ סלמה, אך לבסוף מגיע ליד סכסוך עמו. זו פעם ראשונה מזה שנים רבות שלשליט יש כוח של ממש, הוא מכריע בשאלות הדתיות, מגביל את כוחם של המיסיונרים הקתולים והפרוטסטנטיים ומנסה רפורמות שונות, כולל בדת. שמו המקורי איננו תיאודורוס, אלא ששם זה מזוהה עם שליט נוצרי משיחי שיחדש ימיה של אתופיה, ותיאודורוס רואה עצמו ככזה.
תיאודורוס הופך את אזור דברה תבור באמהרה לבירתו

ב1872 עולה לשלטון שליט מוכשר נוסף – יוהאנס הרביעי מתיגראי הוא מעביר את הבירה למקלה. הוא רואה עצמו כצלבן דתי. הוא שם קץ למחלוקות הדתיות ומתחיל במפעל ניצור נמרץ של האוכלוסיות המוסלמית, פאגאנית ויהודית. . הוא נלחם עם המוסלמים גם בחוץ ומת בקרב עם הסודנים במטמה. 1889.

בשנת 1889 עולה לשלטון מלניק השני שהיה עד אז שליט שואה. הוא כובש שטחים רבים בדרום ומצליח לנצח את האיטלקים בקרב אדואה, נעזר על ידי ראש הממשלה שלו ראס מכונן. הוא מקים את אדיס אבבה ב1886 ומעביר לשם את הבירה. הוא יוצר מעין קולוניאליזם אמהרי נוצרי. והופך את האמהרית לשפה לאומית. בן בריתו הוא אבונא מתיאוס שהוא ראש הכנסיה 45 שנה עד 1926. אשתו היא הקיסרית טאיטו שבונה אף בירושלים.

היילה סלסי מוכתר יורש עצר ב1916, אך מקבל סמכויות מלאות רק ב1930 עם מותה של הקיסרית זאוודיתו ומותו של אבונא מתיאוס. הוא יוזם חוקה חדשה ומנסה להצעיד את אתיופיה למודרניות, שולח צעירים ללימודים ומפיץ את האמהרית כשפת התפילה. בשנת 1936 נכבשת אתיופיה על ידי האיטלקים והיילה סלסי יוצא לגלות.

 

ראו מאמרים - לחצו לקישור

היסטוריה אתיופיה

אתיופיה הקדומה

השושלת הסולומונית

גונדר ועת חדשה

ארון הברית

מלכת שבא 

 

 

 

אתרים אתיופיה

אתרים אתיופיה

אקסום

אדיס אבבה

גונדר

לליבלה

אגם טאנה

אתרים בצפון אתיופיה

אתרים בדרום אתיופיה

אתרים בשבר הסורי אפריקאי


כללי

יהודי אתיופיה

נצרות באתיופיה

אסלאם באתיופיה

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו