הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

דלפי - טיולים לרחבי העולם

דלפי delfi

 
דלפי נמצאת במיקום נהדר למרגלות שני קירות סלע נישאים בשיפולי הר פרנסוס. במקום זה היה מערה מקודשת לדמטר ועליה שמר בנה – נחש הפיתון. האל אפולו הגיע למקום והרג את הנחש, משתלט על המתחם המקודש, ומקים בו מקדש ומרכז פולחן לכבודו. אלא שפטור בלא כלום אי אפשר, וכעונש על מעשיו הוא ייסד את מסורת האורקל, נשים שנבחרו לכך במיוחד נקראו "פיתיות", על שם הנחש שהוא הרג. הן שאפו עשן שעלה מתוך סדק באדמה וניבאו את העתיד.
 
דלפי הפכה להיות האתר הקדוש ביותר בעולם הקלאסי, בלב האתר נמצא מקדש אפולו, אליו מובילה דרך תהלוכות שלאורכה ניתן לראות את אבן האומפולוס – מרכז העולם לפי היוונים. מעל המקדש תיאטרון ומסביבו בנייני אוצרות שם נשמר רכוש הערים היווניות
מעט רחוק יותר מהאתר המרכזי נמצא אצטדיון לתחרויות שהתקיימו כל ארבע שנים במקום, וכן מקדש עגול יפה לאתנה. בין שני המקדשים חבוי נקיק בין שני קירות סלע אדירים ובו המעיין הקסטילי, בו היו עולי הרגל מיטהרים לפני הכניסה לקודש.
 
דלפי לא נוהלה על ידי אף עיר אלא על ידי מועצה שנקראה אמפיטקיון, נציגות של ערים שונות ביוון, מערכת ניטרלית שתוכל לשרת את העולם היווני וגם את הלא יוני, בדלפי היה מעמד מקצועי של כוהנים.
ראשית הבנייה במאה ה8 לפני הספירה, האתר הולך וצובר פופולאריות. עד לתקופה הרומית המאוחרת.
בית אוצר נקרא תזאורוס, כל עיר בנתה לעצמה בית אוצר בדלפי. כל עיר מקדישה מתנות לדלפי וממקמת אותם בתוך בתי האוצר, במשך היום הדלתות פתוחות ועולי הרגל רואים את האוצרות. בתוך מיקום וטופוגרפיה דרמטית.
 
הנבואות של דלפי ניתנו בדרך כלל בהקשר פוליטי, לא אישי, דלפי הפגישה אנשים מכל רחבי הים התיכון שלקחו חלק במשחק פוליטי, למשל אישור של חוקות, הקמת מושבות, היה צריך את החותמת של דלפי לאישור חוקות. המחוקקים של אתונה וספרטה מגיעים לדלפי
היא הופכת להיות מרכז המידע הגדול ביותר בעולם העתיק.
 
לפי האגדה גיבור יווני, אולי פרסאוס, שיחרר שני בזים שיטוסו לשני קצוות הארץ והם נפגשו בדלפי, זה נחשב למרכז הגיאוגרפי של העולם, אך דלפי הייתה מרכז גם במובנים אחרים, היא היוותה מקום חיבור בין העולם העליון, העולם האמצעי והעולם התחתון, מקום בו אלים ובנים אדם נפגשים, מקום חיבור של זמן וחלל.
המוזיאון של דלפי יפה במיוחד ובו ממצאים חשובים מהמקום ומיטב האמנות היוונית
 

ליד דלפי

 
הר פרנסוס parnasos
הר אדיר המתנשא מעל דלפי והאזור, מגיע לגובה של 2400 מטר ומשמש כיום כמרכז סקי העיקרי של יוון. לרגליו עיירות ציוריות. בימי קדם הוא נחשב למקודש, בו קיבל אורפיאוס את החניכה שלו מאפולו וגם את הלירה האגדית, הקנטאור הטוב כירון חי ביערותיו וחינך את הגיבורים תזאוס והרקולס.
 
הר הליקון helikon
כשעתיים נסיעה מאתונה, לא רחוק מהר פרנסוס נמצא הר נוסף בעל מראה דרמטי ובולט, למרות שהוא לא גבוה במיוחד – 1700 מטר, על מדרונותיו גדלים מגוון של צמחי מרפא וריח נדיר. ההר נחשב בעבר כמקודש וכמקום משכן המוזות. כיום יש בעמק שמדרום לו מנזר חשוב שנקרא האגיה לוקאס ובו פסיפסים מהיפים שביוון.

 

 

 

הפיתיה 

 
האם אפשר לדעת את העתיד? לפי היוונים העתיקים התשובה היא כן. לכל אדם גורל נגזר מראש על ידי האלים ובעזרת נביאות ועלייה לרגל למקומות מקודשים ניתן לדעת אותו. בעולם היהודי העתיק היו נביאים, בעולם הקלאסי נביאות. אחד ההבדלים ביניהם הוא שאצל הנביאות הגורל היה קבוע מראש ואילו הנביאים הזהירו, כיוונו והתנו את העתיד בעשייה כזו או אחרת, לפי המסורת היהודית שבה יש לאדם זכות בחירה. אצל היוונים הבחירה היחידה הייתה כיצד לקבל את הדברים שנגזרו מראש, וגם אם אדם ניסה להימלט מגורלו הוא לא הצליח, כדוגמת אדיפוס. זה היה הרעיון בבסיס הטרגדיה היוונית.
לאדם שחי ביוון הקלאסית היו כמה אפשרויות מעניינות לידיעת עתידו. הוא יכול היה ללכת לאורקל בדלפי, מקום שם ישבו נשים שנקראו "פיתיות" שהתחברו לאנרגיות של אימא אדמה דרך שאיפת עשן שיצא מסדק בקרקע. הוא יכול היה להצפין להרי אפירוס למתחם המקודש דודוני, מקום שם היו נביאים או נביאות שהקשיבו לקול רשרוש עצי אלון קדושים ולפי זה ניבאו את עתידו. הוא יכול היה ללכת לפתח נהר האכרון בצפון מערב יוון, אל מתחם שבו היה פתח לשאול, לעבור הכנה מיוחדת ולרדת לחדר תת קרקעי, שם היה מתקשר עם רוחות המתים שהיו מגלות לו את עתידו, והוא יכול היה אפילו להרחיק עד לתרקיה (כיום בדרום בולגריה), למקום מקדש דיוניסוס, שם היו שופכים יין על אש ולפי הענן של האדים אומרים לו מה יהיה בגורלו
 
הנבואה בדלפי ניתנה מאפולו על ידי הפיתיה, היא ישבה בתוך המקדש על טריפוד, והתנבאה במלמולים אקסטטיים בלתי מובנים, כשהכוהנים של אפולו שומעים את דברי ההתנבאות ומחברים אותו לטקסט של מילים במשקל שירי, רוב הנבואות לא היו חד משמעיות.
הפיתיה ישבה בחדר סגור, השואלים התקרבו עד למרחק מסוים, הקשר בין השואלים לבין הפיתיות התקיים דרך הכוהנים.
הפיתיה התבטאה בגיבריש, ומי שייצג אותה היו הכוהנים. רוב השאלות היו דברים בעלי הקשר פוליטי הקשורים להיטהרות של עיר, התיישבות מעבר לים, מלחמות. הפיתיה עבדה יום בחודש. רק בתקופות מאוחרות יותר היו שלוש פיתיות שעבדו כל החודש, ואז המקדש נפתח לשכבות נרחבות יותר של האוכלוסייה. בתקופה הארכאית מעט מאד אנשים יכלו להגיע אליה ולשאול שאלה.
יש תיאוריה הטוענת שהמקדש בנוי מעל שבר גיאולוגי שדרכו יוצאים מבטן האדמה אדים משכרים. לפני עשר שנים נעשה מחקר גיאולוגי באתר עצמו שבסופו הגיעו למסקנה שיש שבר כזה ממש במקום שבו מקדש אפולו בנוי.
 
קרויסוס מלך לידיה שולח שליחים לכל מרכזי הנבואה ומצווה על כולם להיכנס בתאריך מסוים ולשאול מה אני עושה בשעה הזאת ממש, תחזרו אלי עם התשובות ואז אדע מי האורקל האמיתי. התשובה של הפיתיה נותנת היא זו: "אני יודעת את מספר גרגרי החול ואת מידות הים, אני גם מבינה את דבר החירש ושומעת את חסר הקול, לחושי הגיע הריח של צב בעל קונכיות, מבושל בכלי ארד יחד עם בשר של טלה, ומתחתיו מונח ארד וממעל ארד מכסהו."
הוא בדיוק בישל בשעה הזו.
קרויסוס מחליט לשלוח לדלפי אוצרות אדירים, לאחר מכן הוא שולח שליח בשאלה האם כדאי לו לצאת למלחמה בפרסים. והיא אומרת לו ש"ממלכה גדולה תיהרס", ובהמשך לכך: "כאשר ישלוט פרד בעם המדים, אז, לידי רך הרגליים, ברח לאורך ההרמוס מלא החצץ ואל תשתהה, גם אל תתבייש להיות מוג לב."
הוא לא מבין את הנבואה נכון. ויוצא למלחמה שמסתיימת בכיבוש ממלכתו.
 

קראו מאמרים הקשורים לנושא זה - לחצו לקישור
מיתולוגיה כללי
איליאדה ואודיסה
פרומתיאוס
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו