הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

דרום ארמניה - טיולים לרחבי העולם

אזור סוניק Syunik
דרום ארמניה הוא אזור של הרים וקניונים אדירים, נוף קדומים המשלב רמות גבוהות, יערות, והוא אחד הדרמטיים מסוגו בקווקז, בלב הדרום החבל של סוניוק, הנושק לאיראן מהצד האחד, אזרביג'אן משני הצדדים השניים. זה המעוז והמצודה של הנצרות הארמנית, ממנו מוליכות הדרכים אל נגורנו קרבך, החבל השנוי במחלוקת שהכריז על עצמאות מאזרבייג'ן ונכבש במלחמת 1991 על ידי ארמניה. הוא נחשב ללב של ארמניה ההיסטורית. כאן היה מנזר טטב, האוניברסיטה שהחזירה את החיים התרבותיים מקיליקיה לרמות הגבוהות. וכאן היו הממלכות החצי עצמאיות האחרונות, שהיה להם קשר טוב עם המונגולים, זאת מעין פקעת שבה נמצאים קצוות החוטים שמאפשרים לפרום את המהות של ארמניה. הרגשה מסתורית של עולמות שמעבר לזמן.
 
מנזר נורוונק noravnak
זהו אולי האתר היפה ביותר בארמניה. מנזר נפלא הבנוי מאבן אדומה בתוך עמק נסתר שצוקיו אדומים. נכנסים אל העמק דרך קניון והוא מוקף צוקים מכל צדדיו, מעין עולם בפני עצמו כפי שמתאר גורדייף בספריו על העמקים המופלאים של ארמניה, ארץ מולדתו. לעמק איכות אנרגטית וקולית מיוחדת.
המנזר נבנה במאה ה13 על ידי הבישופים של סיוניק, המחוז הדרומי של ארמניה, שבעת ההיא הייתה לו עדנה בהנהגת השושלת האורבליאנית, שילוב של בישופים ואצילים ששלטו על חבל ארץ זה והפכו אותו למרכז לימוד, השכלה ותרבות, מביאים לרנסנס ספרותי ואמנותי שהתרכז במנזרים של נורוונק בצפון וטטב בדרום, הם היו קרובים ברוחם לארמנים הקיליקים והושפעו מהאמנות והנצרות הקתולית צלבנית של התקופה.
השליטים האוברליאנים הם היחידים שהוסמכו בתור ארכיבישופים. הם היו ווסלים של הגיאורגים. היו להם יחסים טובים עם המוסלמים, ואפילו עם המונגולים, אבל עם בוא תימור לנג השושלת שלהם איבדה מכוחה ושלטונה בארץ. אחד מבני המשפחה – סטפן אוברליאן כתב ספר היסטוריה של המחוז שעליו שלטו – סוניוק במאה ה12 ומשם אנו יודעים רבות על תחילת דרכם.
במאה ה13 אימצו השליטים האוברליאנים אמן שנתכנה "מומיק", שהוא מעין לאונרדו דה ווינצי של ארמניה, הוא תכנן את הכנסיות, צייר ועיטר כתבי יד ואף עסק בפיסול, האמנות שלו יוצאת מהכלל כשפסגת היצירה היא כנסיית נרונווק, שם הוא תכנן את הכנסיות, יצר תבליטים ושם הוא קבור.
בכניסה למתחם נמצא מוזיאון הקטן המוקדש לו בו תמונות של בניינים ופסלים שיצר, ציורים שצייר ועוד. מרשימים ומעניינים במיוחד בהקשר זה התבליטים בכנסייה לכנסייה הגדולה "אם האלוהים", שבנויה משתי קומות, הראשונה מקום קברי השושלת ומעליה אולם שעולים אליו במדרגות צרות הצמודות לקיר, לידה כנסייה נוספת עם תבליטים עוד יותר נפלאים ומוזרים.
הכנסיות שופצו והמקום סודר לאחרונה על ידי זוג קנדי ארמני עשיר שקבור במקום.
 
מנזר טטב – tatev
אחד המנזרים היפים, חשובים והמרשימים בארמניה הוא מנזר טטב שמגיעים אליו ברכבל הארוך בעולם הנקרא כנפי טטב, רכבל העובר מעל הערוץ העמוק של נהר הוורוטן. במאות 14-15 זה היה מרכז של למידה, מעין אוניברסיטה, בה למדו לימודי דת, אך גם את המדעים והלימודים הקלאסיים, ובה נשמרה הספרייה החשובה בארמניה. 
המנזר נוסד במאה ה9 והיו בו אלף נזירים, אלא שהוא נפגע בפלישות של הסלגוקים, ונבנה מחדש על ידי הבישוף סטפנוס אובראליאן, שבנה גם את נורוונק. במאה ה14 נוסדה בו אוניברסיטה רישמית ובה יותר מאלף סטונדטים, טטב הפכה למרכז של התרבות הארמנית, התפתח בה בית ספר של ציור מיניאטורות וכתיבת ספרים, למדו בה אסטרונומיה ומתמטיקה, דקדוק ורטוריקה, מלומדי המקום השפיעו על החזרת הקתוליקון הארמניה מקיליקיה לאיצמידיאזין. 
המנזר נפגע וננטש במאה ה15 עם הפלישה של הפרסים ונבנה מחדש במאה ה17, ב1921 הוכרזה בו המדינה של ארמניה ההררית שהחזיקה מעמד כמה חודשים עד שנכבשה על ידי הסובייטים, בראש שלה עמד מיסטיקן בשם Garegin Nzhdeh שפעל רבות לאחר מכן בבלקן.
ברחבת המנזר ישנו עמוד בגובה שמונה מטר שנבנה במאה ה10, לפי האמונה הארמנית הוא רועד כשמתקרב צבא לארץ, כשיש איום, או כשמשהו באנרגיות לא בסדר, ולפי זה אפשר לדעת שיש סכנה (כולל רעידת אדמה). המעניין הוא שכל השיפועים של גגות הכנסייה שלידו מכוונים אליו. במרכז המנזר כנסיית סנט פטר ופול מאותה תקופה. לידה כנסיית גרגורי המאיר, בה נמצא קברו של גרגור טטבסקי, המלומד החשוב ביותר באוניברסיטה מהמאה ה14. את תמונתנו ניתן לראות על הקיר, מרצה ומסביבו סטודנטים רבים. בצד הצפוני יש כנסייה מהמאה ה12 שנקראת על שם מריה, ומחוץ לחומות בית בד וחנויות מזכרות. 


 
מנזר בגנו נורווק Bgheno-Noravank
כיום זה לא מנזר פעיל, אלא כנסייה קטנה ויפה בלב היער מהמאה ה11 המצטיינות בתגליפים הפיסוליים היפים שלה, כולל של ישו בתנוחה לא שגרתית של מנוחה בקבר, והקדושים המקומיים. מקום עם אווירה בלב היער.
מנזר ווהנוונק vahanavank
מנזר מרשים ליד העיר קפן, שהיא הדרומית בארמניה, לא רחוק מהגבול עם איראן, ולרגלי הרים נפלאים. זה היה מרכז לימוד ושלטון של נסיכים מקומיים, שהיה שני רק לטטב. הוא בנוי על אתר עתיק ובו קברים מתקופת הברונזה.
הנסיך ווהאן vahan מקפן, שרצה להיפטר משדים שהציקו לו, הפך להיות נזיר והוא בנה את המקום במאה ה10 וקבור בכניסה לכנסייה. בנוסף אליו קבורים בחצר הכניסה אשוט ashot האח של אבס בגריט abbas bagarit, ממלכי השושלת הבגריטית, נסיכה גיאוגרית בשם דינר dinar ועוד. המקום הפך להיות בית ספר רוחני לנסיכי הסביבה.
מהצד השני של החצר יש כנסייה למרים שנבנתה על ידי נסיכה בשם shahadur הבת של סופיה מלכת aravan אזור באזרבייג'אן שאז הייתה נוצרית. היא ברחה לכאן מאימת הסלגוקים, אלא שלא היו לה ילדים ולכן היא בנתה את הכנסייה מקדישה אותה לפריון. המקומיים מאמינים בסגולת המקום, הפתח העגול שמעל לדלת הכניסה הוא השער שדרכו נשמות התינוקות מגיעות לעולם

מנזר וורוטנוונק Vorotnavank Monastery
אחד המנזרים היפים של ארמניה שנמצא על ערוץ נהר הוורטן ומכאן שמו, לא רחוק מסיסיאן. זה היה מנזר אח של טטב, הנמצא מרחק יום הליכה ממנו. הקומפלקס מוקף חומה, היו בו בעבר בתי מלאכה, חנויות, סמינר, ספרייה ובתי תמחוי ועזרה לעניים. העמוד הצמוד לקיר הכנסייה המרכזית, כמו בטטב, מראה על חשיבות המקום ומעמדו.
הוא נבנה לראשונה בתחילת המאה 11 ולאחר מכן אומץ על ידי משפחת אוברליאן. בנוסף לכנסייה ישנם גוויט ומבנים נוספים
כיום זה לא מנזר פעיל, אך יש כנראה גמדים שמטפלים בכנסייה ובבניינים האחרים, הפתוחים לביקור במשך כל היום וכל השנה.


אתרים נוספים בדרום ארמניה
סיסיאן sisian
עיר בדרום ארמניה ליד מעגל האבנים של זורטס קרר, היא בלב עמק יפה ולידה הרים גבוהים, אגם מלאכותי, מספר כפרים ומנזרים, בתוכה מספר מלונות וכיכר קומוניסטית. מעליה נמצאת כנסיית סנט ג'ורג מהמאה השביעית לספירה. סיסיאן היא עיר של משוררים, יש בה מוזיאון עירוני קטן וחמוד עם שרידים ארכיאולוגים מהסביבה ובראשם הירוגליפים ציורי סלע ודולמנים מהר זיין גזונג הסמוך. לא רחוק מסיסיאן יש מפל מים מרשים ומהצד השני אגם שהוא חלק ממערכת הסכרים של נהר הארקס
 
גוריס goris
אחת הערים הגדולות של דרום ארמניה שהוכרזה לזמן קצר כבירתה של ארמניה ההררית בשנות ה20. ממנה יוצאות הדרכים חבל נגורנו כרבך, נמצאת בעמק יפה שמסביבו מספר גבעות מחודדות נוסח קפדוקיה, בהם נמצאת עיר מערות עתיקה, החלק החדש הוא מהצד השני של הנהר, יש בו מספר כנסיות מעניינות, כמה מלונות ובתי הארחה. מהם יוצאים אל האתרים של מנזר טטב וערי המערות שבסביבה.

כפר מערות קדזורסק Khdzoresk
עד לפני מאה שנה זה היה כפר לכל דבר ועניין, בן אלפי אנשים, אלא שהם גרו במערות במצוקים שסביב לערוצי הנהר כפי שעשו אבותיהם במשך מאות ואלפי שנים, כל האזור התאפיין בערי מערות עתיקים, כפי שניתן למצוא בדרום איטליה, קפדוקיה, ומקומות אחרים בעולם.
במקום ניתן למצוא גשר חבלים, כנסיית הכפר העתיקה, מעיין מסתורי, שחזור של מערה כפי שחיו פעם, ושבילים בין הבתים והערוצים. 
מעגל אבנים Zorats Karer
אחד ממעגלי האבנים העתיקים בעולם, בן 8000 שנה, נמצא בארמניה באזור סיסיאן, לא רחוק ממנו לחופי אגם על הר געשי נמצאו מצבור ציורי סלע מאותה תקופה. מחשבים את גילו לפי הכיוונים לכוכבים שבשמיים, מה שנקרא כוונונים, אוריינטציה alignment. חוקרים רציניים מאד טוענים שזה היה מצפה כוכבים קדום. יש כאלו שחולקים על כך וטוענים שהמעגל והמבנים הקשורים אליו הם ב"סך הכל" בני 5000 שנה, כך או כך, לא ברור מי הייתה התרבות שהקימה מעגל אבנים זה? מדובר ביותר ממאתיים ועשרים אבנים גדולות שחלקן מגיע לגובה שלוש מטר ומשקל עשרה טון שנמצאו במקום, כשביותר משמונים מהם נחצבו/נחרתו חורים שדרכם ניתן לצפות במערכות כוכבים שונות.
בלב האתר נמצא מעגל אבנים גדול, בתוכו גל אבנים ובתוכו חדר במידות של חמש על שבע מטר, המידות של מקדש גרני, מהמעגל יוצאות דרכי תהלוכות של אבנים לשני הצדדים, בדיוק כמו אווברי שבאנגליה, מחקות מעין נחש, דרקון, ענק, השלוחה הדרומית מגיעה אל צבר של מבנים עם אבני ענק, גלי אבנים, וחדרים תת קרקעיים נוספים, הצפונית מכוונת אל ההר הקדוש ומסתיימת בתהום, בנוסף על כך יש דרך תהלוכות קצרה נוספת הפונה כלפי צפון מזרח, בין שתי שורות אבנים. המקום כולו ספוג באנרגיות קדושות ועתיקות.
האבנים שורקות דרך הפתחים שבהם כשיש רוח חזקה
הפולחן התקיים באתר במשך אלפי שנים וחלק מהממצאים נמצאים במוזיאונים בסיסיאן וטבליסי. לאחרונה נערכו חפירות ונמצא חדר נוסף באותם מידות כמו זה במרכז המעגל, קבור ברובו מתחת לאדמה. אחד הממצאים שנמצאו באתר הוא אבן האוביסידיאן ששימשה כסכין חיתוך בתקופה הפרהיסטורית, זאת מעין זכוכית געשית שכשוברים אותה יוצרת נתזים חדים מאד. ארמניה הייתה מקור לאוביסידיאן לכל המזרח התיכון, וייצאה אותו גם לישראל, בשער הגולן נמצאו אבני אוביסידיאן רבות. ששימשו כסכין במגל ולשלל מלאכות הבית. המקום הקרוב ביותר שבו ניתן למצוא אבן כזאת הוא ארמניה. מכאן שהתרבות שהתקיימה כאן בפרהיסטוריה התעשרה מסחר עם ארצות רחוקות, וזה אולי מה שאפשר להם לבנות את המונומנט הענק הזה

 
מאמרים על ארמניה - לחצו לקישור
פרהיסטוריה ארמנית
דת זרתוסטרא

 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו