הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

דתות טג'יקיסטן - טיולים לרחבי העולם

הדת הייחודית לפמיר - איסמעילים

האיסמעילים הם כת מיסטית שיעית הדומה מאד לדרוזים, הם מאמינים ב7 אנרגיות (נאו פלטוניזים) התחילו במצרים בזמן החליפות הפטימית, מצאו בית באיראן וכן בבניאס ומצודות ברחבי המזרח התיכון, וכיום הם שוחרי שלום והמנהיג שלהם – אגא חאן, חי בלונדון. בפמיר הם רוב האוכלוסיה.
 

האיסמעליה 

האיסמעילים הם כת מיסטית שיעית הדומה מאד לדרוזים, שמהווה כיום רוב בחלקים גדולים של הפמיר. הם מונהגים על ידי אדם בשם אגא חאן הגר בלונדון והוא אחד מעשירי עולם, למעשה כל אזור הרי הפמיר נתמך במידה רבה על ידי קרנות הצדקה שלו.
השם בא להם מהאימאם השביעי לפי תפישתם, אסמעיל שמת בשנת 762, הוא היה בנו של האימאם השישי מתוך שנים עשר האימאמים של השיעה הרגילה, אלא שלפי אמונתם הוא לא מת אלא נעלם ויחזור בסוף הימים, ולכן הם נקראים מעריצי השביעי – סבעיה. אלא בנוסף על כך הם מאמינים בעולם האצלות המורכב משבע אנרגיות ומזכיר מאד את התורות הנאו פלטוניות שנפוצו במאה ה3 לספירה באזור הים התיכון
 
לפי האיסמעליה, אלוהים הוא ללא תואר, בלתי מושג על ידי המחשבה ואין הפה יכול תארו. הוא לא ברא את העולם במישרין ואין לו שום קשר ישיר עם העולם, אלא באמצעות שבע דרגות ההאצלה: האלוהים, שכל העולם, נפש העולם, החומר הקדמון, המקום, הזמן והעולם הזה.
אלוהים ברא את הבריאה לא במישרין אלא באמצעות השכל ונפש העולם. גם הזמן כולו מחולק לשבעה מחזורים, שכל אחד מהם מתאים לגילוי אחד של האלוהות. מניין הנביאים (הנאטיק – המדברים) גם הוא שבע: אדם הראשון, נח, אברהם, משה, ישו מוחמד והאימאם איסמעיל. 
 
המחקר החדש רואה בהם תנועה שיעית מיסטית פרסית שהתגבשה במחצית המאה התשיעית, ובתוכה יסודות נאו פלטונים, האצלת הכול מן המקור האלוהי המופשט העליון, שבע דרגות האצלה, אחת נמוכה מרעותה, ההאצלה השביעית היא העולם הארצי של בני אדם, גם ההיסטוריה מחולקת לשבע. ככל שעולה המאמין האיסמעילי בשבע דרגות הסודיות של התנועה, הוא מתרחק מן האסלאם המקורי, בעיקר באמצעות הפירוש האלגורי של הקוראן, חוקי הקוראן וסיפוריו מוצאים מפשטותם.
 
האיש שהחזיר את הנאו פלטוניזם לאסלאם ומשם לאירופה הוא איבן סינא, אחד מהוגי הדעות והפילוסופים החשובים שבכל התקופות. הוא נחשב למדען הראשון וגם מי שהתחיל את הרפואה המודרנית. לפי האיסמעליה הוא היה אחד משלהם, כך חושבים גם הטג'יקים. איבן סינא היה רופא בחצרו של מלך הסמינידים בבוכרה (אזור טג'יקי), שם הוא קיבל רשות לחקור את הספרייה העתיקה והחשובה, שנשרפה כמה שנים אחר כך. הוא נחשף לידע וספרים שמעטים לפניו זכו לו. בנוסף אליו גם אחרים שפעלו בחצר זו כגון המשורר רודקי, נחשבים על ידי האיסמעלים לאנשים משלהם.
 
לאיסמעילים הייתה רשת תעמולנים בכל רחבי הממלכות המוסלמיות ואנשים ידועים היו קשורים אליהם, כמו איבן סינא, בירוני, פרידוסי. הם פיתחו רשת של אגודות סודיות, כמו זו של אגודת האחים הטהורים מבצרה שחיברו אנציקלופדיה גדולה של כלל המדעים באסלאם, זרמים שלהם יצרו ממלכה שנקראה קרמטים במזרח המפרץ הפרסי והתקיימה 200 שנה מ900 עד 1100, את הממלכה הפאטימית במצרים, והיו פעילים מאד במסגרת הממלכה הסאמאנידית במרכז אסיה. 

זרתוסתרא

האגדה על המלך גמשיד jamshid vara
הוא היה המלך האגדי הראשון של האריים בארץ שנקראת Airyana Vaeja בתחילה נהנתה ארץ זו ממזג אוויר טוב, והמלך ייסד את חגיגות הנוורוז. לאחר מכן התחילו חורפים קשים. בכדי לשרוד המלך פיתח סוג של התיישבות שנקראה וורה vara שהרעיון מאחריה הוא להיות יישוב קומונאלי מספק צרכי עצמו הבנוי בתבונה ובו חלקים נפרדים לבעלי חיים, בני אדם, מחסנים, עצי פרי ועוד. בנוי בפשטות מבוץ וקורות עץ תוך כדי שוויון וארגון חיי התושבים. המלך גם הביא את הדת לחיי האנשים. כפרי אזור הרי הפאן מצפון לדושנבה, באזור הנקרא ינובי yanobi מזכירים מאד את רעיון הוורה. באזור זה גם נשמר פולחן זרתוסתרא מקורי והתושבים מזהים עצמם (כמה אלפים) כמיעוט נפרד.

אלמנטים של זרתוסתרא בחיי הטג'יקים
על הכובעים הטג'יקים יש סמלים זרתוסתרא והודו איראניים: אש, סווסטיקה, באופן כללי כובעי הכיפות הם סמל לזרתוסתרא והעם האיראני. על הדגל של טג'יקיסטן יש 7 כוכבים, מסמלים את 7 כוחות הטוב של זרתוסתרא, 7 האלמנטים, המופיעים גם באסלאם השיעי. 7 הכוכבים היו גם הסמל של האימפריה הסמנידית מהמאה ה10 לספירה שהטג'יקים מחשיבים כממלכתם. 

מאמרים לקריאה - לחצו לקישור
העם הטג'יקי
הרי פמיר
בית כמבטא את היקום - אדריכלות עתיקה ומקודשת בהרי פמיר
היסטוריה טג'יקיסטן
מוזיקה טגיקיסטן
דתות טג'יקיסטן
איסמעליה
פוליטיקה טג'יקיסטן
מסלולים טג'יקיסטן
 
הצעות לטיול בטג'יקיסטן והסביבה - לחצו לקישור
טיול הרי פמיר
מסלול משולב לטגיקיסטן ואוזבקסיטן
טיול משולב בימי טרק בהרי הפאן
גיפים הרי פמיר
 
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו