הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

תרבות ודתות קוסובו - טיולים לרחבי העולם

פסיפס הדתות של קוסובו

בקטשים:
הבקטשים הם זרם איסלאמי מיסטי שיעי מתון שלא מקיים את חוקי הדת ובמקום זה משקיע זמנו בשירה, טקסים מיסטיים והכוללים שתיית עראק. לבקטשים מסורת של מרכזים דתיים בהם יושבים נזירים - בבות, והם מהוויה אתרי עלייה לרגל לאוכלוסייה המקומית. הבקטשים מהווים ב5-10 אחוז מהאוכלוסייה האלבנית של קוסובו. מרכזם החשוב נמצא בעיר גקובה במערב קוסובו. שם יש טקה - מרכז היסטורי ששימש במהלך הדורות כמרכז אינטלקטואלי של לימוד. במרכז הייתה ספרייה עתיקה ובה גם כתבים יהודים של קבלה ומיסטיקה, אך ספריה זו נשרפה על ידי הסרבים במלחמת קוסובו בזמן שהטקה הוחרבה. כיום הוקמה הטקה מחדש בסגנון הישן ובצורה מהודרת. בבה מומין האחראי על הבניין הוא בעל קשרים טובים עם גורמים אינטלקטואלים ברחבי העולם ומנסה להחיות את מסורת הלימוד הקשורה לטקה ואת ספריית המנזר - טקה. הוא משתף פעולה עם יהודי בשם סטפן שוורץ שמגיע למקום פעמיים בשנה ואף מלמד במקום קבלה.

קתולים:
המלחמה בקוסובו לא הייתה כפי שחושבים מלחמה בין דתות, בין איסלאם לנצרות, אלא מלחמה בין סרבים שאצלם הדת מעורבת בלאומיות, לבין אלבנים  שרובם אמנם היו מוסלמים, אבל אצל  האלבנים הלאומיות איננה קשורה לדת. דבר זה בולט בקוסובו בקיומה של אוכלוסיה קתולית אלבנית וקיומים של מנזרים וכנסיות קתוליות ללא כל הפרעה. כנסיות קתוליות פעילות נמצאות בפריזרן, בפרישטינה ובמקומות אחרים, האמא תרזה היא דמות מקודשת על כל האלבנים באשר הם, וכך גם הגיבור הלאומי סקנדרברג שנלחם מלחמה של נוצרים כנגד האימפריה העותמאנית.

סונים:
אחד הדברים הבולטים בקוסובו הם המסגדים שרואים אותם בכל מקום, למרות שכפי שאמרנו אצל האלבנים הלאומיות קודמת לדת והדת לא משחקת תפקיד חשוב כל כך.האיסלאם של קוסובו מקורו באמפריה העותמאנית והמסגדים ההיסטורים הגדולים הם מהתקופה הזאת, ביניהם יש לציין את מסגד סינאן פאשה בפריזרן, מהמאה ה16. מסגד שנבנה בדוגמאת המסגדים באיסטנבול על ידי הווזיר הראשי של האימפרייה העותמאנית.

סרבים אורתודוקסים:
קוסובו היא ערש הדת הסרבית אורתודוקסית שהתחילה במנזר בפגה בסוף המאה ה12 על ידי הקדוש סבה, בנו של המלך סטפן נמנגק, יוצרת שושלת נמנגק ומאחד השבטים הסלאבים לידי ממלכה גדולה ראשונה. אי לכך נמצא בקוסובו את האתרים הדתיים הסרבים החשובים ביותר, וכמה מאתרי מורשת עולמית של ארכיטקטורה ואומנות דתית. האתרים של דקאני, גרניקה, הפטריארכיה בפגה ומנזר רבי המלאכים בפריזרן הם בעלי חשיבות עולמית ואוצרות אומנות של ממש. כיום אתרים אלו מוגנים על ידי חיילי נאטו והנזירים והסרבים המעטים שבתוכם חיים בתחושה של מצור. 

תרבותה של קוסובו:

בכל מקום תוכלו לראות את הכובע הלאומי שדומה קצת לכובע טמבל אבל בצבע לבן, ללא קווי תפירה. ויושב הדוק על הראש. דווקא בקוסובו תחת שלטון טיטו פרחה התרבות האלבנית בחופש יחסי לעומת אלבניה עצמה והמסורת של שירה לימוד וכתיבה נשמרה בדמותו של מנהיג קוסובו = איברהים רוגובה שהיה גם סופר ומשורר וראש אגודת המשוררים של קוסובו.

ראו מאמרים קוסובו:
היסטוריה קוסובו
מצב עכשווי קוסובו
תרבות ודתות קוסובו
אתרים קוסובו

הצעה לטיולים בקוסובו והבלקן - לחצו לקישור
טיול גאוגרפי מקיף
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו