הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

עותומאניים - טיולים לרחבי העולם

האימפריה העותומאנית

האימפריה העותומאנית. הייתה האימפריה עם שושלת המלוכה הוותיקה בעולם. השבטים התורכים נודדים לחצי האי האנטולי במאה ה11, מנצחים את הביזנטיים ב1071 ומקימים ממלכות קטנות, בפלישה שלהם הם מגידים עד לבוספוסרס ונעצרים מול חומות קונסטנטינופול.

אחת מהממלכות התורכיות הקטנות הוקמה בסוף המאה ה13 בבורסה, על חוף ים השיש על ידי עותמאן הראשון וזאת הייתה תחילתה של האימפריה העותומאנית. 
העקרונות שהיו בבסיס האימפריה הם מדינה מוסלמית כאידיאל, מושג שנבנה על ידי ניזאם אל מולק במאה ה11. המדינה הפכה לישות צדק שמאפשרת את קיום הדת. המדינה הושתתה על אידיאל האביר המוסלמי, איש המעלות, שקיבל את חינוכו בזאוויות והמדרסות. אחר כך נוסף מעמד היאניצארים – החיילים החדשים שקיבלו חינוך בפנימיות צבאיות והיו עמוד השדרה של הצבא והפקידות.
המדינה הושתתה על חוק וצדק ושאפה לכך. למיעוטים לאומיים ודתיים ניתנה אוטונומיה לפי עיקרון המילט – עצמאות שיפוטית בעניינים אישיים, משפחה וחברה.
בשנת 1354 בראשות מוראט הראשון עוברים העותמאניים את הדרדנלים ומעבירים את בירתם מבורסה לאדריאנופול, הם מקימים אימפריה בלקנית אדירה, מנצחים את הסרבים ב1389 ולמעשה שולטים בבלקן. בבלקן הם מכפיפים את האוכלוסייה הנוצרית המקומית ועל הבסיס שלה מקימים את מעמד היאניצארים, ילדים נוצריים שנלקחים מבתיהם ומחונכים בפנימיות צבאיות עותומאניות כמוסלמים לשירות הסולטאן והאימפריה.

מוראט הראשון הוא דמות חשובה בהיסטוריה של העותמאניים והבלקן, הוא למעשה מייסד את מוסד היאניצרים (ראה מאמר נפרד) הוא מחזק את שיטת ה"תימר". אחוזות וואסליות של לוחמים האוספים מס עבור הסולאטן ומשרתים אותו בזמן של מלחמה. בעלי האחוזות הם חיל הפרשים העותמאני – הסיפהאים. זה חיל מילואים. מעין מעמד אבירים.
מוראט סובלני בענייני דת ועם אוייביו, הוא נותן זכויות למנזר ריילי. הסולטאן נעזר בשלטון במועצה מייעצת שנקראה "דיוואן" וכן באנשי הדת – העולמאא.
אחריו שלט בנו באיזיט הראשון, יש אומרים שהוא היה נוצרי בסתר, הוא נתן זכויות לנוצרים ואפשר להם למלא תפקידים בכירים בממשל. הוא השלים את כיבוש הבלקן, את בולגריה, אלבניה וגם פנה נגד ממלכות מוסלמיות במזרח וניצח את הממלוכים, אך נשבה ונוצח על ידי תימור לנג ב1402. וכך קונסטנטינופול ניצלה.
העותומאניים למעשה שחררו את האיכרים הבלקנים בתקופת ימי הביניים מהשיטה הפיאודלית, העריצות של השכבות העליונות, בעלי הקרקעות.
 

 
שמות השליטים העותומאניים:
עותמאן הראשון - בסוף המאה ה13 עד 1326 – המייסד, הוא היה שליט אגדי והיה לו חזיונות, יש אומרים שהוא חלם חלום שבו הוא שולט מקונסטנטינופול על אימפריה אדירה, ואז הוא התחיל לכבוש את מזרח אנטוליה בלי לעצור, בסוף ימיו הוא כבש את בורסה והקים בה בירה. בנוס לכך היו לו חוויות מיסטיות נוספות. הוא נפגש עם האגי בקטש וקיבל ממנו את ברכתו

אורחן הראשון - 1326-1359 יסודות למדינה העותומאנית מקים את התימר וחיל הפרשים הסיפהאים.

מוראט הראשון - עד אמצע המאה ה14 כבש את הבלקן, הקים את היאניצארים

באיזיט הראשון - תמך בנוצרים הובס על ידי תימור לנג

מהמט הראשון - 1413- 1421 מייצב האימפריה, מחזק האסלאם. התחיל את מאבקי הירושה. לאחר תקופת תוהו התייצבה מחדש האימפריה העותומאנית תחת מחמט הראשון ומוראט השני ונהייתה יותר אסלאמית. הסולטאנים אז התחילו להיקרא צ'לבי שמשמעות השם היא איש המעלות.

מוראט השני - מ1422 עד 1451 היה עסוק במלחמות כל ימיו, סקנדרברג.

מהמט השני – הכובש מ1451 עד 1481 כבש את איסטנבול. פיתח בירוקרטיה אימפריאלית. היה שליט ריכוזי וחזק, החרים אדמות מהאצולה וגם להתמרמרותה. 

באיזיט השני – מ1481 עד 1512. הביא שקט לאימפריה. הועלה לשלטון על ידי היאניצרים, אך נפטר מהם. נלחם בוונציאנים וכבש את דורס, וגם בספהאים באיראן, בשיעים. בנה צי וניצח את פולין. שינה את הצבא והוסיף לו ארטילריה ורובים. באיזיט השני נלחם בשהא איסמעיל שהיה גם נכדו של אוזון חסן, מנהיג האוק אויל ששלטו באיראן ונלחמו ביחד עם נסיכות קרמן עם העותומאנים, והפסידו ב1473. באיזיט עודד את הסחר בדרך המשי ועל ידי כך הכניס לאוצר המדינה סכומים נכבדים. בתקופתו הגיעו יהודי ספרד לשטחי העותומאניים, הוא שלח צי בפיקודו של כמאל ראיס לעזור לגרנדה והצי הביא יהודים ומוסלמים לשטחי האימפריה.

סלים הראשון – הכובש. שלט רק 10 שנים מ1511 עד 1520 אך בזמנו כבש את כל האימפריה הממלוכית וחצי מהאימפריה הספאווית, כלומר כל המזרח התיכון. הפך את השליטים העותומאניים לחליפה מוסלמית

סולימן המפואר – 1520 -1566 נחשב לגדול הסולטאנים העותומאניים, נקרא המחוקק. הושפע מאד מנשים, בתחילה מאימו, ואחר כך מאשתו שהייתה קודם פילגשו – חאצקי. ולבסוף מבתו. מתיר ליאניצארים לשאת נשים. לאחר סולימן המפואר מתחילה ירידה ושלטון של סולטאנות הנשים, לאימהות השליטים יש השפעה רבה והם קובעות פעמים רבות.  

סלים השני – 1566-1574 היה הבן של חאצקי, ולא התעניין בשלטון, כלל. יש אומרים שמימיו הייתה ירידה. העותומאניים הפסידו בקרב לפנטו, הפסידו במלחמה עם הרוסים, נעצרו בשערי ווינה, כבשו את קפריסין ותוניסיה לעומת זאת

מוראט השלישי -  1574-1595 נלחם בפרסים. מגייס ליאניצארים גם מוסלמים וגם בני יאניצארים

מהמט השלישי -  1595-1603 הולל ונתון להשפעת אימו. למרות זאת ניצח את האוסטרים, ואיים על ווינה.

אחמט השלישי – 1603-1617 היה מוסלמי הדוק ולכן חס על חיי אחיו כשעלה לשלטון והקדיש את מרצו לחיזוק ובניית מוסדות דת בנה את המסגד הכחול באיסטנבול ובו קבור. הוא הפסיד להונגרים ולאיראנים

עותמאן השני – 1618-1622 ניסה להיפטר מהיאניצארים והם הרגו אותו.

מוראט הרביעי – 1623 -1640 אחרון הסולטאנים הגדולים, ניצח את הפרסים

איברהים הראשון 1640-1648 נחשב למשוגע, הודח על ידי הווזיר הגדול. דרדר את האימפריה

מהמט הרביעי 1648- 1687 בתקופתו עשו העותומאניים ניסיון אחרון לכבוש את ווינה ונחלו הצלחות צבאיות. מי ששלט בפועל היה הווזיר הגדול.

אהמט השלישי – 1703 -1730 החזיר את הכוח לסולטאנים. ניצח את הרוסים, אך הפסיד לאוסטרים. תקופה של שגשוג. תקופתו נקראת תקופת הצבעונים. מצרים ואלג'יריה עצמאיות.

מהמוט השלישי 1730-1754 הקדיש את זמנו לכתיבת שירים, הווזיר שלט.

מוסטפא השלישי 1557 – 1775 הפסיד לרוסים

אבדילהמיט הראשון  1775- 1789 זכה לכינוי וולי – קדוש, היה מוסלמי הדוק ורודף שלום

סלים השלישי 1798 – 1808 בתקופתו פלש נפוליון. הוא הפסיד לרוסים. היה מוזיקאי מוכשר, ניסה לקדם רפורמות אך הודח על ידי היאניצארים

מהמט השני 1808-1839 פתח את הדרך לרפורמות התאנזימאת על ידי חיסול היאניצרים, רדף את הבקטישים והרג מיליון מהם. סבל תבוסות קשות מהיוונים והמצרים.

עבדל מגיט הראשון 1839 – 1861 היה הסולטאן הראשון של התאנזימט. הסולטאן הראשון שסייר באימפריה ונפגש עם נתינים, קיבל חינוך אירופאי. הוא הנהיג את לבוש התרבוש במקום הטורבן, פרסם את הצהרת הטנזימאט: להביא את יתרונות השלטון המודרני לתושבים. סבל תבוסה מהמצרים  בזמנו מלחמת קרים. תורכיה חייבת לצרפת ואנגליה.

אבדיל עזיז 1861 -1876 היה מקורב לבריטים וניהל אורח חיים ראוותני, הודח על ידי שריו.

אבדיל מגיט השני 1876 – 1908 היה פאן אסלאמי ואוטוקרט, הניח את היסודות לטורקיה המודרנית, כרת ברית עם הגרמנים, אך סבל תבוסה קשה מהרוסים במלחמת הבלקן וניצל תודות לבריטים

למאמר על שלבי האימפריה העותומאנית - לחצו כאן
ראו מאמרים - לחצו לקריאה
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו