הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הבשורה על פי תומא - טיולים לרחבי העולם

סיפור נוצרי אלטרנטיבי

אחד הספרים המוקדמים ביותר של הנצרות, שלא נכלל בברית החדשה, הוא הבשורה על פי תומא. לפי חלק מהחוקרים, זהו הספר הנוצרי הקדום ביותר, המקדים בעשרים שנים את אגרותיו של פאולוס. הבשורה על פי תומא התגלתה בספרייה הגנוסטית בנאג'י חמדי בחפירות של השנים האחרונות, והיא מספרת סיפור של ישוע אחר לגמרי מזה המוכר לנו. ישוע כמורה רוחני, הבא ללמד את העולם תורה עמוקה, שהמבין אותה יכול להגיע להארה ולחיי נצח.

התלמיד שמביא את בשורתו של ישוע הוא תומא, התלמיד הקרוב אליו ביותר. לפי ספר יוחנן בברית החדשה, היה לישוע תלמיד קרוב, שלפני מותו על הצלב הוא חיבר אותו עם מרים, אמו, ואמר לה: "זהו בנך" ולו אמר: "זוהי אימך". רוב החוקרים טוענים שהתלמיד הקרוב היה יוחנן, שחי עד לגיל מופלג באיי יוון ולימים זכה לכתוב את הבשורה על פי יוחנן, חזון יוחנן ואגרות יוחנן. בספרים אלו מועברת תורה מיסטית עמוקה וההתייחסות לישוע היא כאל התגשמות של הלוגוס, הדבר, האור.
יוחנן היה מיסטיקן שזכה לחזיונות אלוהיים, שתוארו בספרו "חזון יוחנן". כיתות מיסטיות בבלקן, כגון  הפאולינים והבוגומילים, קיבלו כאמת רק את בשורת יוחנן ולא את שלוש הבשורות הסינופטיות האחרות. בבשורה על פי תומא נרמז, שהתלמיד הקרוב ביותר אל ישוע, היחיד שיכול להבין את מהותו ואת תורתו ולהמשיך אותה הלאה, היה תומא. המילה תומא בהיפוך אותיות היא "תאום". תומא היה התאום הרוחני של ישוע, הנפש המשלימה שלו, ולכן תומא יכול היה לקבל את תורתו של ישוע, שאותה הוא מעביר בספרו. לא מן הנמנע, שהתאום הרוחני של ישוע היה יוחנן.

הבשורה על פי תומא שייכת לספרות הגנוסטית. הגנוסטיקה הייתה תנועה גדולה מאד של קבוצות ומורים בראשיתה של הנצרות, שפירשו את הנצרות כדת של ידיעה, ידיעת האמת והעולמות הרוחניים כדרך להגיע אל האל, כדרך לגאולה, ומכאן המילה "גנוסיס" – ידיעה.
ישוע בא לעולם בכדי ללמד אותנו ולהעביר לנו את הידיעה הבלתי אמצעית של העולם הרוחני והדרך האנושית להארה, וזו חשיבותו, לא קיומו גרידא. לכן, אם אדם לא מבין את מה שישוע אמר, לא לומד את הידע, לא מגיע להכרה ולידיעה של האלוהות, אזי אין הוא זוכה לישועה. יש רק אנשים מעטים שנועדו להגיע לידע זה, בבחינת מובחרים שנגזר גורלם מראש. זוהי גרסה קצת שונה של בני אור ובני חושך.
הנצרות הגנוסטית הייתה נפוצה במצרים בין המאות הראשונה עד למאה הרביעית לספירה, ושם גם נמצאה הספרייה הגנוסטית החשובה בעולם, הספרייה של נאג'י חמדי, שחלק חשוב ממנה היה הבשורה על פי תומא.  
 

גילוי הבשורה על פי תומא

בשנת 1945 התגלתה במקרה בכפר נאג חמאדי שבמרכז מצרים ספריה עתיקה מהמאה ה4 של קהילה נוצרית קדומה בעלת מאפיינים גנוסטיים, בין הספרים היו כאלו שידעו על קיומם אך נחשבו לאבודים. ובכללם ספרי בשורה חדשים כגון הבשורה של יהודה, מריה מגדלנה, ועוד. אחד הספרים החשובים שהתגלה בשלמותו הוא "הבשורה על פי תומא". שאבד במהלך ההיסטוריה.
הבשורה על פי תומא הוא אוסף של 114 אמרות מאת ישו, כמעט ללא חלק סיפורי, האמרות מופיעות אחת אחר השנייה בהקשר נושאי, מילה, מוטיב, או הסוגה הספרותית – למשל משלים, ויש בהם קוהרנטיות מסוימת. הבשורה מתחילה במילים: "אלו דברי הסוד אשר דיבר ישוע החי ואשר רשמם יהודה המכונה תומא"
עדויות על קיום הבשורה על פי תומא מופיעות אצל היפוליטוס (Hippolytus) מרומא – נוצרי דובר יוונית מרומא בשנת 225 לספירה טען שהנחשיים – כת גנוסטית, משתמשים בטקסט הזה. הוא מצטט אמרה מספר מספר זה. אנו יודעים שהספר היה בשימוש והוכר על ידי המניכאים. וזאת על ידי עדותו של קיריליוס מירושלים הכותב במאה ה4.
הטקסט שנתגלה הוא כתב יד בקופטית מ-350 לספירה המבוסס על חיבור קדום הרבה יותר, לפני כן נמצאו קטעי יוונית קדומים מקוטעים של בשורה זו כשהמוקדמים ביותר הם מסוף המאה ה-2 לספירה

הנוסח הקיים כיום התגלה בנאג חמדי ב1945, תומא נקרא יהודה תומא, והתרגום של המילים הללו הוא "תאום ישו". יש טוענים שזהו טקסט קדום ביותר משנת 40 או 50 לספירה, עוד לפני המכתבים של פאול, הוא מכיל אמרות ישירות שנאמרו על ידי ישו, את תורתו הסודית, יש חוקרים שטוענים זאת. חוקרים אחרים אומרים שזה מהמאה ה-2 לספירה.
הבשורה על פי תומא נחשבת, מבין הכתבים של נג' חמדי, לאפשרות שאכן ישו אמר מילים אלו, בניגוד לשאר הספרים שנחשבים רק להשתמש בשמו. היא מתחילה במילים: "אלו הם מילים סודיות שישו החי דיבר ושתומס יהודה כתב".
השורות הראשונות מדברות על: "מי שיבין את המשמעות של המילים הללו המוות לא ימצאנו".
"תנו לזה אש מחפש להמשיך עד שימצא, כאשר ימצא, הוא יהפך מוטרד, כאשר הוא יהיה מוטרד הוא יהפך מתפלא, והוא ישלוט על הכול".
"כאשר תגיע לדעת את עצמכם, אז תהיו ידועים ותבינו שזה אתם שהם הבנים של האב החי אבל אם לא תדעו את עצמכם, תחיו בעוני ואתם תהיו העוני."
"אם תביאו קדימה מה בתוככם, מה שתביאו יציל אתכם, אם לא תביאו קדימה מה שבתוככם, מה שלא תביאו יהרוס אתכם."

כל המשפטים הללו הם תורה ופרקטיקה גנוסטית קלאסית, שאיננה רק ידיעה אלא גם עבודה. 
ישו אומר: "זה שישתה מהפה שלי יהפך כמוני, אני עצמי אהיה הוא, והדברים הנחבאים יתגלו לו" . 

ואז כשישו שואל את התלמידים מי הוא, תומס עונה: "אדון, הפה שלי לא מסוגל להגיד מי אתה".
וישו עונה: "אני לא האדון שלך, מפני ששתית, נהיית שיכור מהמעיין הנובע שהבאתי". 
תומא הוא המתקדם מבין התלמידים, ישו לוקח אותו לצד ומגלה לו שלושה דברים, כשהוא חוזר שואלים אותו התלמידים על כך, והוא עונה: "אם הייתי מגלה לכם רק אחד מהשלושה הייתם רוגמים אותי באבנים שהיו שורפות אתכם."
התלמידים שואלים את ישו האם יכנסו למלכות שמיים? והוא עונה כך:
"כאשר תהפכו את השניים לאחד, וכאשר תהפכו את הפנים לחוץ והחוץ לפנים, והלמעלה למטה, וכאשר תעשו את הזכר והנקבה אחד ואותו הדבר, כך שהזכר לא יהיה זכר והנקבה לא נקבה, וכאשר תיצרו עיניים במקום של עין, ויד במקום של יד, ורגל במקום של רגל ודומה במקום של דומה, אז תכנסו למלכות שמיים." 
לפי doresse זהו הספר אולי הכי חשוב שנתגלה בשלמותו בנאג חמאדי, היה קטעים ממנו קודם ביוונית, הוא נתגלה בקופטית. שזה חדש יותר, תורגם מיוונית. העותקים מהמאה ה4 לספירה. ישנם כותבים רבים שמתייחסים לאמרות שמופיעות בתומא, החל מאוריגנס ואוגוסטינוס וכלה בקלמנט ואפרים. תומא קודש על ידי המניכאים ואולי מסיבה זו הוכרז כספר כופר
 
תרגום של חלק מהטקסט:
אלו הם האמרות הסודיות שישו החי אמר ודידימוס יודס תומס כתב.
1. והוא אמר: "מי שיגלה את המובן של האמרות הללו לא יטעם מוות".
2. ישו אמר: "אלו שמחפשים לא יפסיקו לחפש עד שימצאו. כשימצאו, הם יוטרדו, כשהם יהיו מוטרדים, הם יתפלאו, וימלכו על הכול. (ואחרי שימלכו הם ינוחו)."
3. ישו אמר: "אם המנהיגים שלכם אומרים לכם: ראו ממלכת האב היא בשמיים, אזי הציפורים בשמיים יקדימו אתכם, אם הם אומרים לכם , זה בים, אזי הדגים בים יקדימו אתכם, אלא שהממלכה היא בתוככם ומחוץ לכם. כשאתם מכירים את עצמכם, אזי תיוודעו, ותבינו שאתם ילדים של האב החי. אך אם אתם לא יודעים את עצמכם, אזי אתם חי בעוני ואתם עוני."
4. ישו אמר: האדם המבוגר בשנים שלא מהסס לשאול ילד קטן בן 7 ימים על מקום החיים, אדם זה יחיה." לרבים הראשון יהיה האחרון, ויהיה לאחד."
5. ישו אמר: " דע מה נמצא לפני פרצופך, ומה שמוחבא ממך ויתגלה לך. מפני שאין דבר חבוי שלא יתגלה (ואין דבר קבור של ייחשף)."
6. התלמידים שלו שאלו אותו ואמרו לו: "האם אתה רוצה שנצום? איך נתפלל? האם לתת צדקה? מאיזה מאכלות להישמר?   ישו אמר: "אל תשקרו, ואל תעשו מה שאתם שונאים, מפני שכל הדברים גלויים לפני השמיים, אחרי הכל, אין דבר חבוי שלא יתגלה ואין דבר מכוסה שלא ייחשף."
7. ישו אמר: "אשרי האריה שיאכל על ידי אדם, כך שהאריה יהפך לאדם, ואוי לאדם שיאכל על ידי אריה, והאריה עדיין יהפך לאדם."
8. והוא אמר שהאדם הוא כמו דייג חכם שזורק רשתו לים ומושך אותה מהים מלאה בדגים קטנים. ביניהם הדייג החכם מגלה דג גדול וטוב. הוא זורק את כל הדגים הקטנים חזרה לים ובוחר בדג הגדול. כל מי שיש לו כאן שני אוזניים טובות כדי שיקשיב."
9. ישו אמר, ראו, הזורע יצא, לקח חופן זרעים ופיזר אותם. חלק נפלו על הדרך והציפורים אספו אותם, חלק נפלו על סלע ולא השרישו באדמה ולא הוציאו שיבולים, אחרים נפלו על קוצים, שחנקו את הזרעים ותולעים אכלו אותם, ואחרים נפלו על אדמה טובה והיא הניבה יבול טוב, ונתנה פי שישים ופי מאה ועשרים.
10. ישו אמר: "זרקתי את האש שלי על העולם, וראה, אני שומר עליה עד שתתלקח."
11. ישו אמר: "השמים הללו יחלפו, והאחד שמעליהם יחלוף. המתים לא חיים, והחיים לא ימותו. במהלך הימים שבהם אכלתם מה שהוא מת, גרמתם לו לחיות. כשאתם באור, מה תעשו? ביום שהייתם אחד, נהייתם שניים. אך כשאתם נהפכים לשניים, מה תעשו?
12. התלמידים אמרו לישו "אנו יודעים שאתה הולך לעזוב אותנו, מי יהיה המנהיג שלנו? ישו אמר להם "לא משנה היכן תהיו עליכם ללכת לגיימס הצדיק, שבשבילו נוצרו השמיים והארץ."
13. ישו אמר לתלמידיו "השוו אותי למשהו ואמרו לי כמו מה אני"   שמעון פטר אמר לו "אתה כמו שליח צדק".  מתי אמר לו  "אתה כמו פילוסוף חכם".. תומה אמר לו "מורה, הפה שלי לא מסוגל לבטא כמו מה אתה."  ישו אמר "אינני המורה שלך, מפני שאתה שיכור, נהיית שיכור מאותו מעיין נובע שמשקה אותי." והוא לקח אותו, ופרש, ואמר 3 אמרות לו. כשתומה בא חזרה חבריו שאלו אותו  "מה ישו אמר לך?"   תומה אמר להם "אם הייתי אומר לכם אחד מהדברים שהוא אמר לי, הייתם מרימים אבנים וסוקלים אותי, ואש הייתה יוצאת מהאבנים ומאכלת אתכם."
14. ישו אמר להם: "אם אתם צמים, אתם מביאים חטא על עצמכם, אם אתם מתפללים, תואשמו, אם תתנו לצדקה, תזיקו לרוח שלכם. כאשר אתם הולכים לאזור ומטיילים בחבל ארץ, כאשר אנשים מארחים אתכם, אכלו מה שהם נותנים לכם ורפאו את החולים ביניהם. אחרי הכול, מה שנכנס לפיכם לא מטמא אתכם, אלא מה שיוצא מהפה שלכם הוא שמטמא אתכם."
15. ישו אמר: "כאשר תראו אחד שלא נולד מאישה, נפלו על פניכם וסגדו, אחד זה הוא אביכם."

מאמרים על הזרם והספרות התומאית - לחצו לקישור
ספרות תומאית
הבשורה על פי תומא
מאמר על תומא
נצרות סורית
תומא המתחזה
דיאלוג של המושיע
מפעלות תומא
 
מאמרים על הגנוסטיות - לחצו לקריאה
היסטוריה גנוסטית
ספרות גנוסטית
מיתולוגיה גנוסטית
סקירה כללית
בתי ספר גנוסטיים
המאמצים
המניכאים
הפאוליקנים
המסיליאנים
הקתרים בצרפת
הבוגומילים 
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו