הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הטריאומוויראט - טיולים לרחבי העולם

הטריאומוויראט

הטריאומוויראט הראשון כונן על ידי קראסוס שהיה בעל המאה, פומפיוס שהיה גם לו כסף וגם השפעה צבאית וסמכותיות, ויוליוס קיסר שהיה פופולארי בקרב העם ותחת פיקודו הצבא החזק ביותר. שלושה אישים אלו כרתו ברית שישתמשו בהשפעתם בכדי לקדם את הנושאים המוסכמים עליהם ולמעשה לשלוט בפועל ברומא, שליטה זו הושגה על ידי קידום אנשיהם לתפקידים, וסילוק המתנגדים, הפעלת ההשפעה שלהם לקבלת החלטות בגופים הנבחרים של רומא בהתאם לרצונם.

הרקע להקמת הטריאומוויראט הראשון היה חולשת הסנאט, כשלון הסנאט לשלטון יעיל במדינה, ריבוי השחיתות, המרידות התכופות, ותחושת חוסר הביטחון של האזרחים. הקונסולט המוצלח של פומפיוס וקראסוס יצר אפשרות לברית פוליטית מחודשת והביא לידי הכרה בערכה של ברית כזו. הכיבושים של פומפיוס במזרח, העושר הגדול והתרחבות האימפריה, ההזדמנויות הכלכליות שהביאו להתעשרות אנשים כמו קראסוס, יצרו כוח לא פרופורציונאלי בידי מעטים. אך אלו לא יכלו להצליח אל מול הסנאט לבדם ונדרש היה שיתוף פעולה.

המשברים בתוך הטריאומוויראט החלו בהתנגשויות בין פומפיוס לקראסוס סביב פעולתו של קלודיוס והתקפותיו על פומפיוס וסביב שאלת מצרים. השפעת המשבר הייתה ניסיון למשוך את פומפיוס לצד הסנאט, וזה הביא ליוזמה של יוליוס לחידוש הברית ובחירה מחודשת של פומפיוס וקראסוס לקונסולים. פומפיוס קיבל את הפרובינציות של ספרד ואילו קראסוס שרצה לבצר את מעמדו בשלישיה ביקש את פרובינקית סוריה במטרה לצאת למלחמה על הפרתים. המשברים הביאו לידי התחדשות התקוות בסנאט להחזרת סמכותו בהנהגתם של קיקרו וקאטו ולהצלחות חלקיות במינוי מתנגדים ובהתנגדות לשלישייה.

לאחר מותו של קראסוס ועם מות יוליה בת קיסר שנישאה לפומפיוס, החלה התרחקות בין פומפיוס ויוליוס שהסתיימה בחבירה של פומפיוס לאנשי הסנאט והתנגשות חזיתית.

 


 

קראסוס

הוא החל את הקריירה הצבאית שלו במצביא לצד כוחותיו של סולה באפריקה ואחר כך לצדו של סולה עצמו באסיה ובאיטליה. הוא היה אחד מעשירי העולם ובזכות זה היה יכול לגייס צבא פרטי שיילחם לצדו של סולה. הוא נטל תפקיד מכריע בקרב שער קולין שקבע את נצחונו של סולה והאופטמאטים על הפופולארים. קראסוס ניהל את המערכה נגד ספרטקוס לאחר הצלחות ראשוניות של המרד, הוא גייס 6 לגיונות מכספו הפרטי והצלחתו במלחמה הגבירה את יוקרתו ועושרו. קראסוס למעשה משלב בין פוליטיקה צבא וכסף, הוא בונה את עושרו על רכישת אדמות ונכסים בזול כתוצאה מהמלחמות

קראסוס כורת ברית עם פומפיוס לאחר מלחמת העבדים ונבחר יחד אתו כקונסול, הוא מעביר חוקים מספר המחלישים את כוחו של הסנאט. מטרתו לגרום לכך שברית בין כמה אנשים בעלי השפעה תהיה זו שתקבע דברים ברומא מאחורי הקלעים בהסכמים פנימיים, ותעקוף את סמכותו של הסנאט. ברית זו באה לידי ביטוי בטריומוורט הראשון שבו חברים קראסוס, יוליוס ופומפיוס. קראסוס נאבק בתוך הטריומוורט על מקומו כנגד יוליוס ופומפיוס, שניהם מצביאים מצליחים. הוא מבקש להתמנות לנציב סוריה ומנהל מלחמה עם האימפריה הפרתית שבמהלכה הוא מובס ונהרג.

תרומתו של קראסוס לפוליטיקה הרומית הוא חיזוק הקשר בין הון ופוליטיקה, הוא היה האדם העשיר ברומא שהתנהל בצורה עסקית ומתוך רצון להגדיל הכנסותיו. בנוסף לכך הוא תרם לנטרול הסנאט והקמת ברית של אנשים חזקים שלפיהם יישק דבר ברומא.

קראסוס הצליח ביצירת הטריומווראט ובהיותו הצלע השלישית השומרת על איזון בין 2 הגנרלים המוכשרים פומפיוס ויוליוס. הוא הצליח לשמר את הטריומוורט ככלי קבלת החלטות המשמר ומחדש את ההסכמים בין חבריו. הוא הצליח במניעת חבירתו של פומפיוס לאופטמאטים ולסנאט. וכן הצליח לעזור לעלייתו של סולה לשלטון ובדיכוי מרד העבדים של ספרטקוס.

קראסוס נכשל בקרב נגד האימפריה הפרתית במזרח. הוא לא הבין את המשימה שבחר לקחת על עצמו ומשמעותה, הוא לא היה גנרל צבאי מזהיר וכן לא הצליח להתמודד עם הסנאט לבדו, ללא שותפים, כמו שהתגלה כשהיה קנסור ורצה לספח את מצרים ולהעלות מעמדם של בעלי ברית לטיניים גליה שמעבר לאלפים למעמד אזרחות מלא.

 

יוליוס קיסר

יוליוס קיסר ניסה להביא משהו חדש לעולם, שיטת שלטון חדשה, תפישה חדשה, במקום פקידים נבחרים, פקידים ממונים הקשורים אליו, תהליך קבלת החלטות של איש אחד. הוא החל במפעל של התיישבות חיילים משוחררים בפרובינציות ויצירת קולוניות. זה פתר את בעיית החיילים המשוחררים וגם הפרולטריון והביא לעליית הפרובינציות. הוא צמצם את מספר מקבלי קצבת הלחם בחצי ל150.000. התחיל במפעלי בנייה גדולים לספק תעסוקה, ביטל את האיגודים המקצועיים, עשה רפורמה בלוח השנה. שינה את הרכב בתי המשפט, עשה רפורמה במנהל המקומי. הוא ביטל את השיטה של גביית מיסים בפרובינציות באמצעות פובליקאנים והוריד את המיסים בשליש. הוא העביר את הגבייה לתושבים עצמם, ולא הפסיד הרבה כי הפובליקאנים לקחו הרבה לעצמם. הוא הגביל גם את זמן השליחות של סנטאורים לרפובליקה לשנה. יוליוס הבין שהרומאים חוגגים על חשבון תושבי הפרובינציות, ושכתוצאה מכך המדינה נפגעת. הוא העניק בנדיבות את האזרחות הרומית והלאטיניות. במילים אחרות קיסר קידם את תהליך הרומניזציה של האימפריה ואיפשר לפרובינציות להרגיש כחלק מהאימפריה ולפתח את רווחתם.

הוא הגדיל את מספר הפקידים, את מספר חברי הסנאט, ובכך עזר לאיחודה של איטליה ואף הכניס גאלים לסנאט. כן הגדיל את מספר השופטים. קיסר היה איש מעשה הוא היה קרוב את העם, כריזמטי, ואף נדיב, ומנגד הוא זלזל בסנאטורים ולא טרח להסתיר את זה. הוא לא היה סבלן וקיבל את מינוי הדיקטטורה לכל החיים. 

 

 

מאמרים בנושא היסטוריה
מאמרים בנושא רומא העתיקה
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו