הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הילולה במיירון - טיולים לרחבי העולם

 

ביקור במיירון – קברו של רבי שמעון בר יוחאי – מחבר הזוהר.לרגלי ההר.
לרגלי הר מיירון נמצא היישוב העתיק מיירון, שם לימד ונקבר רבי שמעון בר יוחאי, מחבר ספר הזוהר ואבי תורת הסוד היהודית. רבי שמעון בר יוחאי או בקיצור שמו רש"בי נחשב לגלגול של משה רבנו. משה הביא את התורה שבכתב, רשב"י הביא את התורה הנסתרת – תורת הסוד. כשמשה ירד מההר עור פניו קרן, כשרש"בי יוצא ממערה שנמצאת מצדו האחר של הר מיירון, לאחר שהוא התחבא בה 13 שנה מפחד הרומאים, ולאחר שמתגלה לו שם אליהו שמלמד אותו את סודות הזוהר, כשרש"בי יורד מן ההר, גם ממנו יוצא אור כה חזק עד שקשה להסתכל עליו. לרגלי הר סיני קיבל עם ישראל את התורה, לרגלי הר מיירון נתגלתה התורה הנסתרת, שם חי, לימד ונקבר רשב"י, ומכאן חשיבות המקום.
ההר הוא אותו הר שהיה שם לפני 1850 שנה, בזמנו של רש"בי, אולי גבה או נמך בכמה סנטימטר... אך הארץ שמסביב כבר איננה אותו הדבר.
בכדי לנסות ולהרגיש את תקופתו של רש"בי, נתחיל את הטיול בעלייה לשרידי כפר מאותה תקופה על גבעה סמוכה, הלא היא חרבת שמע. ממירון נרד ברגל אל הנחל הסמוך, ומשם נמשיך בשביל מסומן המטפס אל הגבעה הסמוכה.

 

צמד חמד -  בית שמאי ובית הלל.

כשמשה עולה להר סיני אלוהים מצווה עליו לבנות אוהל שבתוכו יוכל לשכון – המשכן, יותר מאוחר אלוהים משדרג את מעמדו ועובר לגור בארמון מפואר, הלא הוא המקדש בירושלים. כשבית המקדש מתחיל לאבד מכוחו וממעמדו בימי בית שני, כשהנבואה פוסקת וארון הברית נעלם (אלוהים שכן בין הכרובים שמעל ארון הברית), מתחיל אלוהים לשכון בקרב כנסת ישראל, שהופכת עם הזמן לסנהדרין. את הסנהדרין מנהיגים זוגות של חכמים, המפורסמים והחשובים שביניהם הם הלל ושמאי.
כשנגיע למרומי הר שמע יתגלה לפנינו מבנה מדהים, על ראש השלוחה נמצא מאוזוליאום ענק, שהוא כמו קובייה ענקית בגודל 5 על 5 על 5 מטר, הבנויה מאבנים ענקיות. בחלק העליון של הקוביה חלל ובתוכו אבן שטוחה ענקית ובה 2 מגרעות קבורה שבהם אפשר להניח 2 אנשים, לפי המסורת זהו קברם של שמאי הזקן ואשתו. שמאי היה אב בית הדין בזמנו של הורדוס ובר פלוגתא של הלל שהיה ראש הסנהדרין. יחדיו הם היו צמד חמד שהתווכחו כל הזמן בענייני הלכה, לכל אחד מהם היו את האנשים שלו שתמכו רק בו, וכך נוצרו להם 2 מפלגות בישראל: בית שמאי ובית הלל. שמאי היה הקפדן יותר והלל הרחמן, ובגלל זאת כמעט כל הוויכוחים הסתיימו בניצחונו של בית הלל. השלוחה שאנחנו נמצאים עליה כעת נמצאת ממול לגבעת היישוב מיירון, ביניהם מפריד נחל מיירון. במיירון יש מערה שבה לפי המסורת קבור הלל הזקן ותלמידיו, ניתן לראות את המערה הזאת מהר שמע. אם הלל נמצא בצד האחד של הוואדי, הרי ששמאי צריך להימצא בצד השני, כי השניים בחייהם ובמותם לא נפרדו. ואכן, המסורת החלה לזהות את המאוזוליאום המדהים הזה עם קברו של שמאי. מסביב למאוזוליאום שרידי כפר עתיק שבתוכו שרידי בית כנסת מרשים, המקום כולו שקט וטובל בחורש, נשקף אל נוף מדהים של הר מיירון מצד אחד וצפת והגליל המזרחי מהצד השני. במקום הזה, הרחק מהמולת המבקרים, ניתן להרגיש את ישראל של רש"בי, של פעם, של לפני 1850 שנה, בזמן שהשכינה שרתה בארץ, ואלוהים היה בין העצים והאבנים.
מהמאוזוליאום נלך לבקר בבית הכנסת.


 


בעיה קטנה.
כשחרב בית המקדש הייתה בעיה: בית המקדש שימש כמקום הפולחן העיקרי, מקום קריאת התורה, מקום התפילות, והכי חשוב מקום כפרת החטאים של עם ישראל, עתה משהוא חרב כיצד יוכלו עוונותינו להתקן? האם נגזר עלינו לשאת אותם כל חיינו עד שנגיע לשמיים ואז נקבל עליהם עונש???
מתברר שלא... את מקום בית המקדש תפש בית הכנסת: אם בבית המקדש היו קוראים את התורה, הרי שעתה יעשו זאת בבית הכנסת. אם בבית המקדש היו עושים את התפילות, הרי שעתה יעשו זאת בבית הכנסת (את עבודת הקורבנות החליפו התפילות – למשל, תפילת 18), אם בית המקדש היה מקום כפרת העוונות, הרי שעתה ניתן לעשות זאת ביום כיפור בבית הכנסת. בקיצור, בית הכנסת הוא כמו מקדש מעט, ובעזרת הקהל שבו  - קהל ישראל וספר התורה שבו – תורת הקודש, הוא יכול גם להוות בית לאלוהות בצורתה הארצית – הלא היא השכינה...
ואכן, לאחר חורבן בית המקדש, ובמיוחד בתקופת המשנה והתלמוד, אנו עדים לבנייתם של עשרות בתי כנסת בגליל ובשאר אזורי הארץ. בתי הכנסת מוקמו לרוב במקום הגבוה ביותר בכפר והיוו מרכז דתי, חברתי וציבורי, מרכז של לימוד ועבודת קודש. (מעניין לציין שבבתי הכנסת הקדומים ישבו, כנראה, נשים וגברים יחדיו).
בית הכנסת בחרבת שמע הוא מבנה מרשים שניתן לראות בתוכו במה לארון הקודש, עמודים שתמכו בגג, 2 כניסות מפוארות, חדר צדדי (לאחסון דברים) ואף מקווה מתחת לצדו הצפון מערבי.
לאחר הביקור בבית הכנסת נחזור למיירון.

 

מקומות לביקור במיירון:

מסביב לקברו של רשב"י יש מספר מקומות שכדי לבקר בהם תחילה. ראשית דבר גם במיירון יש בית כנסת עתיק, מרשים לא פחות מזה של חרבת שמע, ובמיוחד הכניסה המפוארת שלו. מעל הכניסה יש משקוף ובו 3 סדקים, האגדה אומרת שברגע שהסדק האמצעי יתרחב והמשקוף ייפול יבוא המשיח... מסיבה זו, כנראה, סתמו את הסדק בבטון, ובנו מסגרת בטון שתתמוך במשקוף, שהרי אם המשיח יגיע ייבנה בית המקדש, ולא יהיה צריך את בית הכנסת... 
מקום נוסף לבקר בו הוא מערת קבר הלל ותלמידיו, שנמצאת מתחת למבנה הקבר של רשב"י. מדובר במערת קבורה מהתקופה הביזנטית ובה הרבה גומחות קבורה ומעליהם מכסי אבן מרשימים. בעבר זה היה המקום הקדוש של מיירון, אליו היו עולים לרגל, בזמן החורף הגומחות בסלע מתמלאות איכשהו מים, וזה נס פלאי שמעיד על קדושת הקברים, שלדים לא נמצא בתוכם, אבל דוס
מנמנם באפילת המקום נמצא גם נמצא, ובביקור האחרון שלי למערה הוא הבהיל אחת מהמשתתפות עד מוות...

לפגוש את אלוהים.
עתה הגיע הזמן לבקר בקבר של רשב"י. שנמצא בתוך בניין גדול מהמאה ה16, ובו יש כל הזמן פעילות: אנשים מתפללים, ילדים בני 3 גוזזים את שערם, בר מצווה, תפילין, וכו'...
כשבית המקדש היה קיים, אלוהים שכן בתוכו, ואם רציתי לפגוש אותו היית צריך לארגן פגישה דרך הכוהן הגדול, משחרב בית המקדש נסתם השער, ולכן החלו אנשים מיוחדים לחפש את הדרך אליו. הם נקראו יורדי המרכבה והיו המיסטיקנים העברים הראשונים. הם עלו דרך מדרגות הרקיעים בכדי לפגוש את אלוהים או נציגיו ברקיעים העליונים, הגדול מביניהם היה רבי שמעון בר יוחאי, הוא הביא את האור לעולם, ציווה על מלאכים, וגילה סודות תורה שנגלו לו ישירות מפי משה ואליהו. יום מותו של רשב"י נקרא יום הילולה מפני שביום הזה התאחד רבי שמעון עם אלוהיו, התחתן אתו, והילולה עושים ביום שמחה. תלמידיו ספרו שהאור שיצא ממנו לפני המוות היה כה גדול שאי אפשר היה להסתכל עליו. המיטה שעליה נפטר עלתה באוויר "ואש לוהטת לפניה" עד שהגיעה למירון ושם ירדה, זה קרה בל"ג בעומר, ומאז נמצא רבי שמעון במיירון וחג חתונתו – מותו נחגג ביום הזה.
ליד קברו נקבר ברבות הימים בנו אלעזר שהיה קדוש, לא פחות ממנו.
ישנה סגולה מיוחדת בביקור בקברו של רבי שמעון בר יוחאי, במיוחד ביום ההילולה בל"ג בעומר, מאות אלפי אנשים פוקדים אז את קברו, אך גם ביום חול הסגולה עובדת, ואתם מוזמנים לנסות ולראות.
אולי גם אתם תזכו למפגש? אם לא עם אלוהים, לפחות עם משה, אליהו, הלל הזקן, שמאי, או סתם כך עם הדמויות המעניינות הסובבות יום ולילה את האתר והקבר...
ראו על האתרים הבאים בגליל  - לחצו לקישור
טבריה
נצרת
עכו
אתרים נוספים באזור הצפון
אתרים בגולן
אתרים בגליל העליון
 

 
ישובים רוחניים
הררית
הרדוף
ענבר
יודפת
מעלה צביה
 
כללי
ציפורי
בית שערים
בקעת ארבל
בית שאן
בית אלפא
דיר אל אסעד
כוכב הירדן
 
אתרים נוצריים
הר האושר
טבחה וכפר נחום
הר תבור


 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו