הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה אלבניה - טיולים לרחבי העולם

לאומיות אלבנית

היסטוריה (בקצרה) של אלבניה.


ראשית ההתיישבות באלבניה לפני 100.000 שנה.
לפני 4000 שנה פולשים לאלבניה שבטים הודו אירופאים ומתיישבים בה. מהמיזוג שלהם עם האוכלוסייה המקומית נוצר העם האילירי  שמקימים ממלכות על חלק גדול מהבלקן.
לחצו למאמר על האילירים

רומאים וביזנטיים
הרומאים כובשים את הבלקן במאה ה2 -1 לפני הספירה ומבססים בו את שלטונם והתרבות הלטינית. הם מביאים את הבלקן בפעם הראשונה בתולדותיו לתקופה של שלום, שגשוג ויציבות. קו הגבול של האימפריה הרומית הוא הדנובה וכל מה שמדרום לה הוא חלק מממלכה אחת בה יש ערים גדולות, דרכים, מסחר משגשג וכלכלת כסף. העמים הקדומים: תרקים, מקדונים ואילירים, מוצאים את מקומם במסגרת האימפריה ומשמשים כחיילים בצבא, סוחרים, בעלי מלאכה ולימים אפילו קיסרים
 
היוונים בנו לאורך החוף מספר מושבות ובתקופת האימפריה רומית ערים אלו התפתחו. אלבניה הייתה מחוז חשוב ובו הנמל המרכזי על הדרך המחברת בין רומא לביזנטיון. כמה קיסרים רומאים חשובים הם בני אלבניה.
בשנת 395 נהיית איליריה הרומית חלק מהאימפריה הביזנטית זהו זמן שגשוג וגדליה אלא שכל זה מתמוטט במאה החמישית כששבטים ברברים פולשים לכל רחבי אירופה והבלקן תחילה והאימפריות הרומאיות והביזנטיות קורסות. עם הפלישות של השבטים הגרמניים ולאחריהם ההונים. הערים מתרוקנות, הדרכים ניטשות, האוכלוסייה מדלדלת והארץ שוממה. יש מקומות שבהם נותרים רק 10% מהאוכלוסייה המקורית. האילירים הקדומים שהפכו להיות חלק מהאימפריה הרומית מוצאים מקלט בהרי אלבניה הנידחים, ולימים מופיעים מחדש על במת ההיסטוריה כעם האלבני. וכך מתוך חשכת ימי הביניים נוצר העם האלבני ממשיכו של הממלכות האיליריות.
 
הופעת האלבנים
במאה ה8 הקיסר הביזנטי ליאו השלישי שהתחיל את מלחמת האיקונוקלסט כועס על הכנסייה האלבנית שתומכת ברומא במחלוקת האיקונוקלסטית. וכתוצאה מכך הוא מעביר את הכנסייה מאחריותה של רומא לאחריותה של ביזנטיון.
במאה ה11 עם הפיצול בכנסייה העולמית, החלק הדרומי של אלבניה נשאר נאמן לביזנטיון, והוא תחת שלטון הביזנטי, והחלק הצפוני נשאר נאמן לרומא

האלבנים התגבשו מחדש כאומה החל מהמאה ה10 ובמיוחד במאבק האפי שניהלו נגד העותומאניים בהנהגת הגיבור הלאומי שלהם סקנדרברג. הם שמרו על מבנה שבטי וקוד של כבוד שלפיו מתנהגים שנקרא "בסה". זאת אחת הארצות היחידות בעולם שבה ארבע דתות חיות בשלום ויש נישואים בין דתיים. רבים מהאלבנים הפכו למוסלמים, או בקטשים – סוג של אסלאם מיסטי. החל מהמאה ה19 הם נאבקו לעצמאות. אלבניה נחשבת למדינה הענייה באירופה, שהמהפכה התעשייתית פסחה על חלקים גדולים שלה. לאחר מלחמת העולם השנייה הונהגו על ידי מנהיג מטורף בסגנון צפון קוריאה שהפך את ארצם למבודדת בעולם, אלא שכיום הם מתאוששים ומפתחים את מדינתם לפי עקרונות דמוקרטיים ובהצלחה כלכלית יחסית. 
האלבנים נקראים על שם שבט אלבי שישב במרכז אלבניה והיה אחד מהשבטים האלבניים. האילירים שומרים על ייחודם תרבותם ודתם באזור אלבניה, אל מול הפלישות הגותיות, ההונים, הסלבים ואחרים, וכך, אט אט, החל מהמאה החמישית והלאה, מתחילה להתגבש זהות חדשה, אלבנית, במקום האילירית.

לאחר 1000 שנים של ימי ביניים נכבשת אלבניה על ידי העותומאניים בסוף המאה ה14. האלבנים נאבקים מאבק הרואי בעותומאניים במאה ה15 בראשותו של הגיבור הלאומי סקנדרברג.
לחצו למאמר העותומאניים בבלקן

ממצודתו בקרויה מנצח סקנדרברג את העותומאניים פעם אחר פעם, בכל פעם נשלח צבא גדול ונורא אחר לצור על המצודה ולא מצליח. ב1466 מגיע הסולטאן מחמט השני עצמו ובונה לצורך הגנתו מצודה אחרת שלימים הופכת לעיר אלבסן. ב1467 בעיצומה של מערכה נוספת, מת סקנדרברג ממלריה.
לאחר מות סקנדרברג המשיכה אלבניה להילחם עוד 10 שנים, ואז נפלה מצודת קרויה, לאחריה גם שקודרה שהייתה בשליטת וונציה והייתה המצודה האחרונה, דורס פונתה מרצון ב1500.
בעקבות המלחמות הייתה הגירה אלבנית גדולה לדרום איטליה, בעיקר למחוזות של נפולי, להם גם עברה משפחתו של סקנדרברג וקיבלה שם אחוזות, והם נמצאים שם עד היום. פליטים רבים ברחו גם ליוון, מצרים, וארצות אחרות, ואלו שנשארו הפכו רובם להיות מוסלמים.
לחצו למאמר הגיבור הלאומי של אלבניה - סקנדרברג 
אלבניה היא מדינה שעברה כובשים רבים שהשתלטו עליה, האימפריה העותומאנית כבשה אל אלבניה במאה ה-14 ומאז שולטת שם דת האסלאם. במדינת אלבניה מתגוררים היום רק 3.5 מליון תושבים בני 4 דתות. ההיסטוריה האלבנית רצופה אמנם מלחמות וכיבושים אך יחד עם זאת התרבות והפולקלור של האלבנים לא נטמעו בתרבויות הזרות שמסביב אלא שמרו על עצמאותם.


שחרור אלבניה

בסוף המאה ה19 מתחילה תנועת הלאומיות האלבנית המודרנית ובשנת 1912 מוכרזת עצמאות אלבניה. בשנות ה20 מוקמת באלבניה מונרכיה שנכבשת על ידי מוסליני ב1939. בשנת 1943 מחליפים הנאצים את האיטלקים.
ההתנגדות האלבנית לכיבוש מונהגת על ידי התנועה הקומוניסטית בראשותו של מורה בשם אנוור. הם משתלטים על אלבניה ב1944 ומתחיל משטר טוטליטרי בראשותו של אנוור הודגה במשך 50 שנה. אלבניה היא הארץ המבודדת ביותר בעולם והנחשלת ביותר באירופה. משטר הקומוניזם נגמר ב1991 ומוקמת דמוקרטיה באלבניה, בשנת 1997 נופל השלטון בגלל משחק פירמידה והמפלגה הסוציאליסטית עולה לשלטון, כיום חזרה המפלגה הדמוקרטית לשלטון ואלבניה עושה מאמצים להתקבל לאירופה.
 
אלבניה היא מדינה מעורבת שיש בה גם מן המזרח וגם מן המערב ובזאת ייחודה. אלבניה היא ארץ הידועה בתרבות ופולקלור עשירים וייחודים, טיול במדינת אלבניה הוא חוויה יחודית והוא מאפשר לנו להציץ אל עולם הולך ונעלם. באלבניה יש נופי בראשית מרהיבים ביופיים ואנשי בראשית עם מסורות עתיקות ועם אורח חיים שנשתמר במשך דורות.  האופי המיוחד של מדינת אלבניה מאפשר לתיירים המבקרים בה להנות מטיול חוויתי שבו ניתן לפגוש את האזרחים האלבנים תושבי הכפרים ההררים, טיול לאלבניה הוא טיול המאפשר לנו היכרות מעמיקה עם הדתות והתרבויות המאפיינות את מדינת אלבניה, והתמזגות עם הטבע הרב והנופים הקסומים שיש במדינת אלבניה. 

 
 

 
 

תחיית הלאומיות האלבנית.

 
הליגה של פריזרן נוסדה בסוף המאה ה19 בעידודו של עבדול חמיד הסולטאן, שמטרתה להגן על הארצות שבהם חיים האלבנים ועל האלבנים מפני השתלטות סלאבית. בהתחלה זה היה מיועד למוסלמים, אך מהר מאד נהייה קשור לכל האלבנים. ב1878 הרוסים מנצחים את הטורקים ונקבעת דומיננטיות סלאבית בבלקן, בידי העותומאניים נשארים רק מקדוניה והארצות של האלבנים. למעשה מי שמנע מהסלאבים והרוסים להשתלט על הארצות הללו היו הבריטים והאוסטרו הונגרים. בכינוס בברלין נחתם הסכם סן סטפנו שעורר דאגה רבה באלבניה. אלבנים חשובים בקונסטנטינופול, ובראשם עבדל פרשרי, נדרשו לפעולה. הם נפגשו, שמונים שליחים, בעיר פריזרן בקוסובו. בוועידה היה מתח בין אלו למשכו לכיוון של פאן אסלאמיות ונאמנות לאימפריה העותומאנית, לבין אלו שרצו לקדם את האג'נדה של האלבניות ללא קשר לדת, והם אלו שקבעו לבסוף.
 
לאחר כמה שנים של קיום הליגה יצאו התורכים נגדה מכיוון שגילתה עצמאות והתנגדה לדרישותיהם לוותר על טריטוריה אלבנית לטובת ארצות שכנות. הליגה הוצאה מחוץ לחוק ומנהיגיה נעצרו, חלפו כמה שנים והליגה התארגנה מחדש ואף מרדה בכמה מקומות בתורכים בדרישה לאיחוד כל הטריטוריות האלבניות. ב1902 מוצא פרשרי להורג על ידי התורכים. עם עלייתם של התורכים הצעירים לשלטון ב1908, מתאפשרת מחדש התארגנות אלבנית תרבותית ושימוש בשפה האלבנית, האותיות הלטיניות נבחרות כאותיות השפה, אולם ירח הדבש חולף מהר והתורכים הצעירים מנסים לדכא את הלאומיות האלבנית. דבר זה מוביל למרידות מקומיות לתוך 1910 1911. ותסיסה שנמשכה עד עצמאות אלבניה ב1912
בשנות ה20 מוקמת באלבניה מונרכיה שנכבשת על ידי מוסליני ב1939. בשנת 1943 מחליפים הנאצים את האיטלקים.

 
מלחמות העולם
ההתנגדות האלבנית לכיבוש מונהגת על ידי התנועה הקומוניסטית בראשותו של מורה בשם אנוור הודגה. הם משתלטים על אלבניה ב1944 ומתחיל משטר טוטליטרי בראשותו במשך 50 שנה. אלבניה היא הארץ המבודדת ביותר בעולם והנחשלת ביותר באירופה. משטר הקומוניזם נגמר ב1991 ומוקמת דמוקרטיה באלבניה, בשנת 1997 נופל השלטון בגלל משחק פירמידה והמפלגה הסוציאליסטית עולה לשלטון, כיום חזרה המפלגה הדמוקרטית לשלטון ואלבניה עושה מאמצים להתקבל לאירופה.
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו