הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה ארמנית מאוחרת - טיולים לרחבי העולם

אלף שנים של סבל

אלף השנים האחרונות בהיסטוריה של ארמניה הם שנים של סבל כשאור נמצא בקצה המנהרה. כבר במאה 11 החלו הארמנים לסבול מפלישות הסלג'וקים, שגרמו להרס אזורים שלמים ונדידות אוכלוסייה, במאה ה13 הגיעו המונגולים והחריבו את הקווקז. הממלכה הגאורגית העצמאית שנתנה חסות לממלכות משנה ארמניות נפלה. כשהמונגולים הפכו למוסלמים המצב החמיר, תימור לנג הביא את ההרס הגדול ביותר לאזור בסוף המאה ה14. ולאחר מכן הגיעו הכיבוש של העותומאניים מצד אחד והממלכה הספאווית הפרסית מהצד השני. החלוקה ההיסטורית של ארמניה המזרחית והמערבית נשמרה, אלא שהכוחות שנלחמו ביניהם עשו זאת על חשבון האוכלוסייה המקומית.
במאה ה16 בעקבות כיבוש פרסי מחודש ואכזרי במיוחד מתחילה הפזורה הארמנית באירופה. נמצא ארמנים בוונציה, פריז, מילן ורומא.
 
לאורך כל ההיסטוריה הארמנים מילאו תפקיד חשוב בממלכות זרות. כבר לפני אלפיים שנה הייתה פזורה משמעותית ברחבי העולם העתיק. ארמנים מילאו תפקיד חשוב באימפריה המוסלמית הפטימית מצד אחד ובאימפריה הביזנטית מן הצד השני. הפזורה גדלה בעקבות המלחמות, הגירה מרצון וגם הגירה כפויה, בעיקר על ידי הביזנטיים שהעבירו אוכלוסיות גדולות לבלקן ולרחבי האימפריה. הארמנים מילאו תפקידים חשובים בצבא, בכלכלה ובממשל. חלק מהקיסרים הביזנטיים – כגון הראקליוס, היו ארמנים. בנוסף לכך הארמנים מילאו תפקיד חשוב בהשכלה, באדריכלות ובאמנות. מייסדי האוניברסיטה המשפיעה במגאורה במאה ה9 (פרבר של קונסטנטינופול) היו ארמנים, האדריכלות והאמנות הביזנטית הושפעה מהארמנית.
 
הארמנים היו אחד מעמודי השדרה של פקידות האימפריה העותומאנית, למרות כל הכיבושים והסבל הם שמרו על זהותם הדתית, תרבותית ולשונית. עם הכיבוש העותומאני של ארץ ישראל ב1517 הם קיבלו מעמד בכורה כאחראים לכל העדות המונופיזיטיות בארץ, הארמנים היוו משקל נגד לאורתודוקסים באימפריה העותומאנית. מסיבה זו התפתחו אתרים ארמנים רבים ואף רובע שלם בירושלים.
גם באימפריה הפרסית הספאווית היה להם תפקיד חשוב, במיוחד בחלקים הצפוניים שלה.
אלא שהרוסים כבשו את ארמניה המזרחית בתחילת המאה ה19. והפכו אותה חלק ממלכתם.
 

השואה הארמנית

קשה קצת לכתוב על זה, מוזיאון השואה הארמנית בירוואן מזכיר את יד ושם בירושלים, בגרסה קצת יותר צנועה. מעשה שמתחיל ב"בעיה הארמנית" והיא מה עושים עם מיעוטים נוצרים גדולים, שחלקם שואפים לעצמאות מדינית, בתוך מרחב שבחזון אמור להיות פאן תורכי, ב1909 משתלטים התורכים הצעירים על האימפריה העותומאנית, למרות חזון כלפי חוץ של סבלנות ושוויון, הרי שמתחת לפני השטח, ולבסוף גם מעליו, מתפתח חלום ליצור מדינה טורקית גדולה שתאגד את העמים דוברי התורכית של מרכז אסיה עם טורקיה, כשהדבר היחיד המפריע בדרך זה הארמנים. כבר בימי עבדול חמיד בסוף המאה ה19 מתרחשים פרעות בארמנים, כפי שהתקיימו בקרב היהודים ברוסיה. טבח אדנה מביא לעשרות אלפי הרוגים, ואין פוצה פה. הארמנים היו תמיד ה"מילט" הנאמן, אך עם הקמת המחוז של ארמניה המזרחית בתוך הממלכה הרוסית, גוברות השאיפות לעצמאות ואמנציפציה. רפורמות התנזימת באימפריה העותומאנית נותנות תקווה לא ממומשת, המלחמה בין רוסיה לעותומאניים שמביאה לשחרור הבלקן ב1878 מגבירה את החשש התורכי מפני כוחות זרים, הנעזרים על ידי נוצרים מקומיים, מכניסה ממד דתי למאבק הפוליטי מדיני בטחוני, הנטייה כלפי פאן אסלאמיות מתחזקת, ובעקבותיה גם הפאן תורכיות. הארמנים שייכים לסדר הישן של האימפריה.
השואה התחילה בחיסול האינטליגנציה הארמנית. ארבעת אלפים אנשי רוח ומובילים בתחומי החברה, כלכלה ועשייה ארמנים נלקחים מאיסטנבול אל מותם במרכז אנטוליה. הם מוצאים להורג. במקביל לכך החיילים הארמנים שגויסו בגיוס חובה מנוטרלים מנשקם ומשועבדים בפלוגות עבודה. השלב השני בהשמדה הוא חיסול הגברים בישובים ומניעת התארגנות הגנתית כלשהי. והשלב השלישי איסוף הנשים, זקנים וילדים והכרחתם לנוע בשיירות אל המדבר הסורי, ללא מים ואוכל, תוך כדי התנפלויות ומעשי זוועה בדרך, כך שרובם לא שורדים את המסע. כמיליון וחצי ארמנים מתים בשואה. מערב ארמניה כחבל ארץ ארמני נעלם מן העולם
 

מוזיקה ארמנית

קומיטס komitas
הוא היה גדול המלחינים והמוזיקאים הארמנים, האיש שחיבר למעשה את השירה הדתית בה משתמשים היום, אך גם שימר את השירה העממית, הן של הארמנים והן של הכורדים והיזידים. הוא היה ילד מוזיקאלי מוכשר שהצטרף לסמינר לפרחי כמורה באצמידיאזין ונשאר שם בעיקר בזכות קולו ויכולתו המוזיקאלית ,כשהגיע לסמינר לא ידע ארמנית ברמה טובה, מכיוון שמשפחתו דיברה טורקית. הוא השלים את לימודיו עד לדרגה של וורדפט (ד"ר לתאולוגיה של הכנסייה הארמנית), ובמקביל הפך למנצח המקהלה של הסמינר. קומיטס היה הראשון שלמד הלחנה בתווים מודרניים, מוזיקה לפי השיטה המערבית, כולל נסיעות ארוכות לברלין ומקומות אחרים בעולם להשתלם בקומפוזיציה ובמוזיקולוגיה. הוא לקח על עצמו מפעל חיים של איסוף השירים העתיקים שהיו כתובים עד אז בתווי מוזיקה מימי הביניים המיוחדים לכנסייה הארמנית, ותרגומם לתווים מוזיקאליים מקובלים, כפי שאנו מכירים כיום. בנוסף למוזיקה דתית הוא התעניין גם במוזיקה עממית והסתובב בקרב הכפרים והעיירות באוספו לחנים, תרגומם וכתיבתם בתווים. וכך אסף רבים מהמוזיקות של ארמניה. הוא הלחין מזמורים כמו אלו שבספר התפילות של גרגור נרקי בלחנים עממיים, כתב קונצרטים של מוזיקה ארמנית, בנה הרכבים מוזיקאליים, כתב מוזיקה לקוורטטים, והביא את המוזיקה הארמנית למערב.
קומיטס הוא בעצם אבי המוזיקה הארמנית כפי שאנו מכירים כיום. ב1914 הוא נאסר על ידי השלטונות העותומאניים במסגרת החיסול של האינטליגנציה הארמנית לקראת השואה הטוטלית שתוכננה להם. הוא נלקח לאנקרה ושם עונה קשות, אבל שוחרר כמה שבועות אחר כך בהתערבות השגריר האמריקאי מורגן. מכל ארבעת אלפים האנשים שנלקחו מבתיהם באיסטנבול הוא היחיד ששרד פיזית, אך לא נפשית, קומיטס נכנס לדיכאון במשך 20 השנה שלאחר מכן, עד סוף חייו, הפסיק לכתוב מוזיקה, והיה נכנס ויוצא במוסדות לבריאות הנפש, אבל מה שהספיק לעשות לפני המלחמה נשאר, ולמעשה שימר את התרבות המוזיקאלית שאבדה של מערב ארמניה. הכיכר המרכזית באצמדיאזין קרויה על שמו, במוזיאון השואה תמונתו מופיעה, ואפילו היזידים מעריצים אותו ושמו את פסלו בפארק שיתוף הפעולה בין היזידים לארמנים, שנמצא במקדש החדש שלהם.

 


מדינה ארמנית עצמאית

לאחר מלחמת העולם הראשונה ועם התפרקות רוסיה הצארית, הוקמה מדינת עבר הקווקז שכללה את ארמניה, גאורגיה ואזרבייג'אן, אך זו התפרקה עד מהרה וארמניה הפכה עצמאית לפרק זמן קצר בלבד, עד שהגיעו הקומוניסטים בתחילת שנות ה20 והשתלטו עליה, כמו גם על שאר הקווקז. ארמניה הפכה לחלק מהמדינה הסובייטית ועברה רפורמות מבניות וחקלאיות, תוך כדי שמירה על יציבות יחסית.
עם פירוק ברית המועצות הם זכו לעצמאות לאחר אלף שנות כיבוש. הממשל המקומי החליט להפוך את ארמניה לדמוקרטיה ומשאל העם אישר את הרצון להיות חופשי, מייד אחר כך הוטלה ארמניה למלחמה אכזרית עם אזרבייג'ן השכנה בכדי לקבוע את גורל החבל נגורנו קרבך, מלחמה שכללה גם חילופי אוכלוסיות. הארמנים ניצחו ולמעשה סיפחו למדינתם חלקים של אזרבייג'ן, שמרות שמבחינה פורמלית זה מדינה עצמאית נוספת. המלחמה הביאה למשבר כלכלי קשה, שקרה ממילא בגלל התפרקות השיטה והשוק הקומוניסטי, והתעצם בגלל סגירת הגבולות של טורקיה ואזרבייג'ן, הגעת הפליטים, הוצאות הלחימה, וחוסר הגישה הנוחה לים. ארמניה החזיקה מעמד בזכות תמיכה של הפזורה הארמנית בעולם, ועזרה צבאית של גורמים רוסיים. כיום יש כאחת עשר מיליון נוצרים ארמנים בעולם, שלושה מיליון בארמניה עצמה, שני מיליון ברוסים, מיליון וחצי בארה"ב, קרוב למיליון בצרפת, והשאר ברחבי העולם. בעקבות נפילת הקומוניזם יש פריחה מחודשת של הכנסייה, ועם המהפכה האזרחית של 2018 הארמנים מביטים אל העתיד בתקווה.

 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו