הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה בולגריה - טיולים לרחבי העולם

העם הבולגרי הקדום - תרקים

התושבים המקוריים של בולגריה הם התרקים, רוכבי סוסים שהגיעו עם הפלישות ההודו אירופאיות ממרכז אסיה, ייתכן מהאזורים של אפגניסטן ואיראן. אחד מהשרידים העתיקים המפורסמים ביותר בבולגריה הוא רוכב על סוס החרוט בסלע באזור מישורי הדנובה, אותו רוכב בדיוק מופיע בהרי אפגניסטן או איראן, קוראים לו "הרוכב ממדארה". בזמן שנחרט העם הבולגרי נקרא "תרקי", היסטוריונים מאוחרים יותר טענו שהבולגרים הם שילוב של סלאבים שפלשו לבלקן ושבט טורקי שהגיע במאה ה7 ואיחד אותם לממלכה, אלא שאם תשאל את הבולגרי הממוצע ברחוב הוא יהיה מוכן להישבע שאבות אבותיו היו תרקים, בני עם הודו אירופאי, שהתיישב בבלקן לפני כשלושת אלפים – ארבעת אלפים שנה. הסוס ממדארה נחרט כנראה במאה ה7 לספירה, עם בוא השבט התורכי, אבל הוא מסמל מסורות שחיו בבלקן עד אז, והם של הרוכב התרקי. במילים אחרות יש קשר בין העמים ההודו אירופאים שהגיעו לבולגריה בפלישות הגדולות לפני אלפי שנים, והשבט שהגיע במאה השביעית.

לפי מקורות אלטרנטיביים (האחווה הלבנה), המילה בולגרי באה מהמילה בלגו – טוב, בבולגרית, והיא מסמלת את הערכים הנעלים של התרבות התרקית שהתפתחה בבולגריה באלף השני והראשון לפני הספירה, וכנראה עוד הרבה קודם לכן. הסוס החרוט על הסלע עתיק הרבה יותר משמשערים ובכל מקרה הוא מחכה חריתות רוכבים אחרות שהיו נפוצות אצל התרקים וסימלו את הגיבור זלמוקסיס הנלחם בכוחות הרע בכדי להשיג חיי נצח.  
ההיסטוריה של בולגריה מתחילה עם הגעת העם התרקי לבלקן, הבולגרים רואים את עצמם כממשיכי התרקים הקדומים, אלו הקימו מספר ממלכות בתקופה הקלאסית ומתברר שהייתה להם תרבות מתקדמת הן חומרית והן רוחנית.
למאמר על התרקים הקדומים - לחצו כאן
 
 
 

בולגריה הרומאית

עם הכיבוש הרומאי הפכה בולגריה לחלק מהאימפריה וזכתה לרווחה ושגשוג עליהם מעידים השרידים הרבים מתקופה זו, במאה הרביעית היא הפכה לחלק מהאימפריה הביזנטית, אלא שאז הגיעו הפלישות של השבטים הגרמנים - אוסטרוגותים וויזיגותים ולאחריהם ההונים, והישוב הפורח נהרס, הארץ שממה, בעקבות ההרס הגיעו השבטים הסלאבים.
האזור של מואסיה נמצא מצפון לרכס הרי הבלקן עד הדנובה, זהו אזור פורה אך פתוח לרוחות החורף, מדרום להרי הבלקן נמצאת תרקיה שמוגנת יחסית מפני מזג אוויר קר קיצוני, ובה התפתחה תרבות מתקדמת בתקופה הקלאסית וכנראה שגם לפני כן.
 למאמר על בולגריה הרומאית - לחצו כאן

התגבשות העם הבולגרי
במאה ה7 כובש החאן אספרוך את בולגריה ולמעשה ממשיך פלישה של שבטים נודדים מאיראן וערבות אסיה אל מרחבי הוולגה ודרום רוסיה, נוצרות שתי בולגריות, האחת בוולגה (הטטרים טוענים להמשך שלה) והשנייה באזור הדנובה. הוא ניצח את הביזנטים וכבש את מואסיה, היריבים שלו היו הכוזרים. בעקבות הכיבושים נוצרה ברית בינו לשבטים הסלאבים והוקמה הממלכה בולגרית הראשונה, כשבירתה פליסקה. מדרום למואסיה הייתה תרקיה הביזנטית, שהפכה להיות אזור מאבק בין המדינה החדשה לאימפריה העתיקה, ברקע של כל זה הייתה ההתפשטות הערבית למרכז אסיה ואיראן מהצד האחד, וניסיונות לכבוש את קונסטנטינופול מהצד השני, היו אלו הבולגרים שבאו לעזרת האימפריה בסופו של דבר.
המדינה הבולגרית נוסדה בשפך הדנובה ב-682, הבולגרים הם שבט נודד שלא ידוע בדיוק מוצאו, יש אומרים שהם קשורים להונים. הבולגרים חתמו הסכם של שיתוף פעולה בין החאן שלהם לבין מנהיגי השבטים הסלאבים שישבו בבלקן, ויש אומרים גם צאצאי התרקים הקדומים. 
למאמר על בולגריה הגדולה - לחצו כאן 
 

 

האימפריה הבולגרית הראשונה

בשיא כוחה הייתה בולגריה אימפריה אדירה מהדנייפר ועד האדריאתי, אך נוצחה על ידי הביזנטים ב1018 וסופחה על ידם. בתחילה עזרו הבולגרים לביזנטים נגד הערבים ב717, צבא בולגרי של 50.000 איש הרג 30.000 ערבים בקרב המכריע על קונסטנטינופול. אחר כך הם ניצחו את האוורים במישורי בולגריה. הבולגרים עצרו את ההונגרים ואת השבטים הנודדים האחרים. הם שלטו על הסלאבים ויצרו תרבות ונצרות חדשה. בשנת 917 ניצחו את הביזנטים והאימפריה הביזנטית הייתה על סף קריסה. הבירה פליסקה הייתה מהגדולות באירופה. תקופת סימון הראשון, בתחילת המאה ה10 הייתה תור הזהב של בולגריה. הבעיה הגדולה של הבולגרים הייתה שהיה להם תיאבון גדול, הם לא הסתפקו בבלקן אלא שאפו גם להשתלט על קונסטנטינופול, וזה גרם למלחמות לא פוסקות שהחלישו את שני הצדדים
הבולגרים בנו באבנים גדולות בניגוד לביזנטים שבנו בלבנים, והם גם פיתחו שיטות לחימה חדשות. בבולגריה הסלאבית הומצא האלף בית הקירילי
למאמר על האימפריה הבולגרית הראשונה - לחצו כאן
 
הנצרות בבולגריה
הנצרות בבולגריה התחילה עם התגבשות האומה הבולגרית מערב רב של שבטים סלאבים, כובשים תורכים, תרקים ומקדונים מקומיים. הדת היא שאיחדה ערב רב זה, במרכזה כנסייה חדשה ועצמאית וכתב חדש. ביצירת מעשה זה עסקו נזירים נוצריים בראשות סנט קלמנט וסנט נחום מאוכריד. התגבשות האומה הבולגרית והפיכתה מאומה ברברית לעם - ספר נוצלה בידי השליטים ובראשם סימון הראשון, כדי ליצור אימפריה אדירה שהתחרתה בביזנטיון.
 
 

האימפריה הבולגרית השנייה

לאחר 167 שנה של דיכוי ביזנטי מרדו הבולגרים בהנהגת האחים איבן אסן ופטר אסן, וזכו לעצמאות. הייתה זו ממלכה ימי ביניימית טיפוסית שנשענה על כוחם של פרשים קומאנים ורועים וולאכים, שרידי מצודות מתקופה זו ניתן למצוא בכל רחבי בולגריה, עיר הבירה הייתה ולינקו טרנובו, שבה היה מתחם מלכותי, מצודה מרשימה ובה ארמון המלך, כנסיות ומגדלי שמירה. הממלכה התקיימה קרוב ל200 שנה עד לכיבוש העותומאני, כשהיא יודעת תקופות שגשוג והתפשטות ותקופות שפל, בעיקר לאחר פלישות המונגולים, בסוף התקופה הכוח החזק בבלקן הפך להיות האימפריה הסרבית, ובולגריה הצטמצמה לגבולותיה הטבעיים של היום.
תקופה זו חשובה בגלל היצירה התרבותית והדתית, התפתחות בתי ספר של ציור מיוחדים, פילוסופיה ודת, התגברות המיסטיקה של ההיסכייה והתאוזיס, עם נפילת הממלכה הבולגרית עברו רבים מהמשכילים לרוסיה ותרמו לעלייתה, שגשוגה, והתפתחות התרבות והנצרות הסלאבית.
העותומאנים הרסו את הבירה טרנובו, ורבים מן התושבים מצאו מקלט בכפרים נידחים כגון קופריבשטיצה, היהודים הוגלו לאיסטנבול כעונש על תמיכתם בבולגרים.
למאמר על האימפריה הבולגרית השנייה - לחצו כאן 

בולגריה העותומאנית
האימפריה הבולגרית הראשונה התקיימה מהמאה ה-9 עד המאה ה-11. נכבשת על ידי הביזנטים, האימפריה בולגרית השנייה התקיימה מסוך המאה ה-14 עד המאה ה-14.
לאחר מכן נכבשה בולגריה על ידי העותומאנים וסבלה מחמש מאות שנה של  דיכוי עד לזמן השחרור והתחייה הלאומית בסוף המאה ה- 19.
למאמר על בולגריה העותומאנית - לחצו כאן
בולגריה מתעוררת לתחייה
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו