הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה בוסניה - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה קדומה בוסניה

בוסניה הייתה, כמו שאר הבלקן, אזור של ישוב אדם כבר בתקופות קדומות, בעידן הקרח שבו רוב אירופה נאנקה תחת הקרח, בבלקן היו תנאים טובים למחייה, הטמפרטורה הייתה נמוכה בשלוש מעלות. הקרחונים היו באלבניה, בולגריה, בהרים הגבוהים, אבל לא בהרי בוסניה, ישובים קדומים מתגלים בבלקן כולו, האדם ההומו ספיאן מחליף כאן את האדם הניאנדרנטלי לפני עשרות אלפי שנה, וישובים מופיעים לפני 8000 שנה.
השרידים הראשונים של תרבות מתגלים באזור הרצגובניה, ציורים במערות סלע ליד סטולק בני 16.000 שנה, לאחר מכן מופיעה תרבות מתקדמת של קרמיקה באיכות גבוהה עם ציורי ספירלות אופיינים שנקראת רודמיר לפני 7000 שנה באזור סראיבו, היה להם ישובים עם אלפי אנשים. הם נעלמו בתקופת הברונזה.
עם נדידת העמים ההודו אירופאים הגיעו לכאן האילירים שבירתם הייתה לימים במפרץ קוטור במונטנגרו, האילירים היו מחולקים לשבטים, עסקו בשיט בימים, ובפולחן המתים. חלקם הפכו למתייוונים. ולאחריהם, במאה ה4 לפני הספירה, החלו פלישות של שבטים קלטים. אחת מהבירות של האילים הייתה דאוסון, האילירים מתחרים ברומאים על הגמוניה בים האדריאטי, הם נלחמים איתם שלוש מלחמות אבל בסופו של דבר הפכו לחלק מהאימפריה הרומית.

 

בוסניה הרומאית

הרומאים כבשו את הבלקן ובפעם הראשונה והאחרונה בהיסטוריה שלו הכניסו בו סדר, שלטון, בנו דרכים, וכתוצאה מכך הייתה רווחה והתפתחות כלכלית, אלא שהמושב העיקרי של הרומאים היה לאורך חופי הים הדלמטי ובמישורים של פאנוניה, לאורך הדנובה, רוב בוסניה היה שטח הרים. חיילים עודדו להתיישב באזורי ההרים והעיר בונה הוקמה היכן שכיום בלאגאי. בוסניה הייתה אזור של מכרות.
האוסטרוגוטים, ההונים והאלאנים פולשים לבלקן ולבוסניה במאה ה5 לספירה והורסים את התרבות הקיימת, לאחריהם החל מהמאה ה7 מתחילים להגיע הסלאבים 

סלאבים בבלקן בוסניה

החל מהמאה ה7 ולאחר מכן מגיעים מאזורי רוסיה הלבנה, עמים עובדי אדמה בעלי חקלאות מתקדמת שנקראים סלאבים, הם מאורגנים בשבטים ומחליפים ונטמעים באוכלוסייה המקומית. הסלאבים של בוסניה לא שונים באופן עקרוני מהקרואטים או הסרבים, אלא שהם היו שבטים אחרים.
 
זאת אחת הארצות האחרונות שהתנצרה באירופה, הפלישות של הסלאבים והאוורים הביאו לשינוי דמוגרפי, התושבים הרומאים והאיליריים מצאו מקלט בהרים ולימים הפכו לאוכלוסייה הוולאכית. אולם רק במאה ה9 עם הפלישות של הפרנקים ולאחר הקמתה של ממלכת קרל הגדול באכן התנצרה מרבית האוכלוסייה. גורם נוסף שהשפיע בכיוון זה היה מסעות המיסיונריות אל הסלאבים של קיריל ומתודיוס וההתנצרות של הבולגרים.
לקריאה על הכנסייה הבוסנית העצמאית – לחצו כאן

ימי הביניים בוסניה
במשך מאתיים שנה בוסניה הופכת להיות מדינה עצמאית למחצה תחת שלטון מלכים נאורים שמבססים בה סוג אחר של נצרות, ומצליחים להתמודד עם פלישות של קנאים נוצרים ואפילו מסעי צלב שיצאו נגדם, וזאת למול גורלם המר של הקתרים בדרום צרפת.
ראו מאמר נפרד על בוסניה בימי הביניים – לחצו כאן
 

התקופה העותומאנית בוסניה

האימפריה העותומאנית לא הייתה מקשה אחת, זאת הייתה מדינה ענקית המשתרעת בשיאה מתימן ועד וינה, מעיראק ועד אלג'יריה, מהאי קרים ועד מצרים וקפריסין. חלקים שונים שבה זכו למעמד ויחס אחר. בוסניה היא אחד המקרים יוצאי הדופן של שילוב מוצלח. העותומאניים שמרו על שלמותה הטריטוריאלית והשם ההיסטורי, הם ייסדו את סראייבו כמרכז המדינה והקימו בה מוסדות לימוד, מדרסות ומרכזים של סופים, ספריה, הביאו לשם יהודים, והפכו אותה למרכז מסחרי שוקק. הם בנו גשרים, כדוגמא זה במוסטר והגשר על נהר הדרינה, העמקים הנידחים הפכו לעורקי הסחר של האימפריה החדשה וזה הביא בעקבותיו רווחה ושגשוג.
בניגוד לסרביה השכנה הכיבוש העותומאני התקבל בברכה יחסית ובאופן חלק, וזאת למרות שהמלך טוורטקו היה היחיד שהתגייס לעזרת הנסיך הסרבי לזאר בקרב קוסובו. בבוסניה הייתה כנסיה עצמאית וסוג אחר של נצרות שהושפע מהתנועה הבוגומילית, בגלל סיבה זו ונראה שסיבות נוספות רבים מהבוסנים הפכו להיות מוסלמים, רבים נלקחו או הצטרפו לשורות היאניצארים באיסטנבול והפכו לבכירים בשירות הציבורי ובצבא העותומאני. תוך מאה עד מאתיים שנה מהכיבוש רוב האוכלוסייה הסלאבית בבוסניה הופכת להיות מוסלמית ומנגד הכנסייה הבוסנית העצמאית נעלמת.
בעלי התפקידים באימפריה שמרו נאמנות לארץ מולדתם והשקיעו בפרויקטים ציבורים כגון בניית דרכים וגשרים (כמו שמופיע בספר – הגשר על נהר הדרינה) או בניית מוסדות לימוד וציבור. במיוחד בערים הגדולות סראייבו, מוסטר. בשלהי התקופה הביטחון והכלכלה מתדרדרים, הישוב הסרבי נוצרי גדל לעומת המוסלמי, לאחר מרד הרצגובינה ב1875 משתלטת האימפריה האוסטרו הונגרית על בוסניה, אלא ששלטונה איננו שלטון נאור, האוסטרים מדכאים הן את המוסלמים שמזוהים עם הטורקים והן את הסרבים אורתודוקסים שהופכים לאויבם בנפש 

השלטון האוסטרי בבוסניה

האוסטרים מנסים להפוך את בוסניה למודל שלטון נאור, בכדי לקדם את הסכנה הסלאבית מדרום, הם מביאים את המודרנה לבוסניה, סוללים מסילות ברזל, מקימים בניינים ואפילו מערכת חינוך. אלא שגורמים קיצוניים בקרב המיעוט הסרבי שהולך וגדל מבקשים להצטרף למדינה הסרבית החדשה בעידוד אחיהם מעבר לגבול, וזה מביא לתגובת נגד אוסטרית.
ההחלטה לספח את בוסניה ב1908 הוסיפה למתח והתוצאה שלה הייתה התנגשות ביורש העצר האוסטרי בסראייבו 1914 ופריצת מלחמת העולם הראשונה.
 

מלחמות העולם בבוסניה והקמת יוגוסלביה

מלחמת העולם הייתה אירוע טראומתי בבלקן, האוסטרים פלשו שלוש פעמים מבוסניה לסרביה והובסו, בסופו של דבר סרביה נכבשה, אך שליש מכל האוכלוסייה שלה נהרגה במלחמה, אסון בממדים של שואה. בוסניה נשארה שלמה יחסית והפכה לחלק מהממלכה היוגוסלבית החדשה, רעיון הפאן סלאביות שבמרכזו האיחוד בין הסרבים לקרואטים, כשהבוסנים המוסלמים נדחקים לפינה.
במלחמת העולם השנייה התייצבה קרואטיה לצד גרמניה והוקם בה שלטון נאצי של האוסטט, הקרואטים הנאצים היו היחידים שהקימו מחנות ריכוז בנוסף לגרמנים, ולא רק ליהודים, אלא גם לסרבים, אלו לעומת זאת הקימו את היחידות הלא סדירות של הצטניקים שנלחמו בחירוף נפש בקרואטים והרגו בלא רחמים, כולל בוסנים מוסלמים. יש אומרים ש10% מאוכלוסיית בוסניה המוסלמית נהרגה בהתקפות פרועות אלו. במילים אחרות חלק גדול ממעשי הטבח ומהאבק בין סרבים לקרואטים התרחש על אדמת בוסניה. והשאיר משקעים שהתפרצו לאחר ארבעים – חמישים שנה עם התפרקות יוגוסלביה של טיטו.

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור
אתרים בבוסניה
אתרים הרצגובינה
בוסניה בימי הביניים
הפירמידות של בוסניה
ביקור בפירמידות
סרייבו
בוגומילים בוסניה
סופים בבוסניה
מסתרי בוסניה
נצרות בוסניה
טיול בוסניה
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו