הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה בלקן - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה כללית בלקן

פרהיסטוריה

לפני 12.000 שנה העולם נראה אחרת: חלקים גדולים מאירופה היו מכוסים בשכבת קרח בעובי יותר משני ק"מ, כולל לונדון, פריז הייתה טונדרה קפואה, זה היה סוף עידן הקרח, בו התקיים האדם הניאנדרטלי במערות במקביל להופעת ההומו ספיאן (אדם מודרני). הים היה נמוך במאה מטר ממה שהוא כיום, כשהים השחור הוא אגם מים מתוקים סגור. בתקופה זו הבלקן היה האזור המתאים ביותר באירופה ליישוב בני אדם, הטמפרטורות בו היו נמוכות בשלוש מעלות מכפי שהם כיום, אזורים גדולים, שכיום מוצפים במים, היו מישורים פוריים, ויש עקבות לקיום תרבויות אדם בהם.

לחצו למאמר פרהיסטוריה בבלקן

לאחר נסיגת הקרח החלה תקופה של התחממות והתקדמות המין האנושי. בבלקן נוצרה תרבות קדומה פרהיסטורית שלאחרונה מגלים שרידים שלה בעיקר באזור הדנובה.  בעלי חיים וצמחים בויתו, אנשים החלו לגדל חקלאות ולגור בקהילות גדולות, לפתח דת, אמנות וכתב, ולהקים ישובים שהם הגדולים והקדומים מסוגם בעולם.
אחד הישובים הקדומים ביותר שנמצאו (יש הרבה שלא נמצאו, באירופה יורד גשם והעתיקות לא משתמרות כמו באזורים יבשים יותר של העולם). נקרא לפנסקי וויר lepenski vir והוא ממוקם בקניון שערי הברזל הנפלא שבין רומניה לסרביה, מקום שם נהר הדנובה מתחתר בין הרי הקרפטים והבלקן. היישוב מתוארך מלפני תשעת אלפים שנה לפחות, נמצאו בו קרוב לשלוש מאות שלדים, עשרות בסיסי מבנים, פסלים וכלי בית שנמצאו, מעידים על ישוב שליו בן מאות אנשים שחיו בבריאות עד גיל מבוגר יחסית, ללא מקרי אלימות, עובדים את כוחות הטבע והנהר. לא רחוק משם נמצאה עיר שלמה בת אלפיים תושבים, רחובות מצטלבים, מסחר עם אזורים רחוקים, מלאכה ותעשיה מפותחים באתר ווינצ'ה שליד בלגרד שמתוארך מלפני שמונת אלפים שנה לפחות.
במקדוניה נמצא אחד מגלגלי האבנים הגדולים והעתיקים בעולם מלפני ששת אלפים שנה, וכך גם אתרים מגליתים נוספים בבולגריה ובשאר רחבי הבלקן.

למאמר תרבות דנובה הקדומה בסרביה

למאמר מעגל אבנים קדום במקדוניה

ההיסטוריה המוכרת

ההיסטוריה המוכרת לנו מתחילה לפני כחמשת אלפים עד ששת אלפים שנה במצרים ומסופוטמיה, עם המצאת הכתב והקמת ערים גדולות עם מבנה חברתי ופוליטי מורכב. בבלקן זה לא קרה, עד כמה שידוע לנו. והיה צריך לחכות עד לפלישת והתיישבות העמים ההודו אירופאים לפני שלושת אלפים עד ארבעת אלפים שנה, בכדי שייווצרו תרבויות בעלות מאפיינים עירוניים או חברתיים דומים.
עד להגעתם ההודו אירופאים עבדו תושבים הקדומים את האלה אם, וקיימו מבנה חברתי מטריארכלי, כפי שמופיע בווינצ'ה ולפנסקי וויר. הפלישה לבלקן של שבטי מלחמה בעלי תרבות פטריארכלית (אב) הייתה חלק מהשינוי הגדול ביותר שהעולם ידע.
ביוון זה היה היונים והדורים שהחריבו את הממלכות הקדומות – המינואית והמיקנית והקימו את יוון הארכאית והקלאסית, לפניהם שלטה האלוהות נשית – גאיה אלת האדמה, ולאחריהם עולה לשלטון זאוס והאלים האולימפיים. בבלקן אלו שלושה עמים נוספים ולא ידועים כמעט: בדרום מזרח הבלקן מתיישבים התרקים, במערב הבלקן לחופי הים האדריאטי מתיישבים האילירים ובדרום מרכז הבלקן, צפונה מיוון, מתיישבים המקדונים.

 

פלישת השבטים ההודו אירופאים

נקודת ההתייחסות החשובה ביותר בהבנה של ההיסטוריה הקלאסית של הבלקן היא פלישת השבטים ההודו אירופאים לפני כ3000 שנה, עד אז התרבויות שהתקיימו היו מטריאליות (אם). הפלישה לבלקן של שבטי מלחמה בעלי תרבות פטריאלית (אב) הייתה חלק מהשינוי הגדול ביותר שהעולם ידע, לפני תקופתם האלוהות היא נשית – גאיה אלת האדמה והתרבות מטריאלית, ולאחריהם עולה לשלטון זאוס והתרבות היא פטריאלית. בישראל השינוי נקרא ברונזה תיכונה ב' ומלווה בהרס ההרים והישובים הקדומים על ידי שבטי נוודים פולשים, מדרום היו אלו העמים השמיים שהתיישבו ופלשו לכל הקשת הפורייה ומצפון היו אלו העמים ההודו אירופאים שפלשו מערבות אסיה ורוסיה אל כל העולם העתיק מהודו, דרך איראן ותורכיה ועד לצרפת ואנגליה.
פלישות אלו הביאו ליצירת 3 תרבויות מצפון ליוון שלימים התגבשו לממלכות מסוג כזה או אחר. במזרח הבלקן היו אלו העמים התרקים שהקימו ממלכות משלהם, מקדשים ותרבות. במערב היו אלו העמים האילירים שהקימו מבצרים, סחרו בים האדריאטי והתחרו עם הרומאים על ההגמוניה באזור. ובמרכז היו אלו המקדונים שלימים הקימו מדינה מודרנית שאימצה את התרבות היוונית והביאה להפצתה בכל בעולם
התרקים מופיעים על גבי דפי ההיסטוריה כבר במלחמת טרויה וכיום הולך ומתברר שהיו בעלי רוחניות ותרבות חומרית מתקדמת, האילירים הקימו מבצרים, סחרו בים האדריאטי והתחרו עם הרומאים על ההגמוניה במרחב. המקדונים מאמצים את תרבות יוון, והופכים לכוח החזק בעולם. 

למאמר תרקים

מקדוניה

במאה ה4 לפנה"ס מאמץ מלך מקדוני בשם פיליפוס את שיטות הממשל, הלוחמה והתרבות של היוונים ויוצר למעשה את המדינה הראשונה באירופה עם שיטת מיסוי מתקדמת וצבא קבע גדול בעל שיטות לחימה מתקדמות. הוא כובש חלקים גדולים מהבלקן, מקים ערים באזורי שלטונו, ומשתלט על יוון. הבן שלו אלכסנדר כובש את העולם כולו, ויוצר תרבות עירונית בעלת מאפיינים הלניים שבמהותה מיזוג של מזרח ומערב, והמשכה במידה רבה הוא העולם שבו אנו חיים כיום.

למאמר מקדונים קדומים

רומא בבלקן

הרומאים כובשים את הבלקן במאה ה2-1 לפנה"ס ומבססים בו את שלטונם. הם מביאים לתקופה של שלום, שגשוג ויציבות. קו הגבול של האימפריה הרומית הוא הדנובה וכל מה שמדרום לה הוא חלק מממלכה אחת בה יש ערים גדולות, דרכים, מסחר משגשג וכלכלת כסף. העמים הקדומים: תרקים, מקדונים ואילירים, מוצאים את מקומם במסגרת האימפריה ומשמשים כחיילים בצבא, סוחרים, בעלי מלאכה ולימים אפילו קיסרים.
אלא שכל זה מתמוטט במאה החמישית עם הפלישות של השבטים הגרמניים ולאחריהם ההונים. הערים מתרוקנות, הדרכים ניטשות, האוכלוסייה מדלדלת והארץ שוממה. יש מקומות שבהם נותרים רק עשרה אחוז מהאוכלוסייה המקורית. האילירים הקדומים מוצאים מקלט בהרי אלבניה הנידחים, ולימים מופיעים מחדש על במת ההיסטוריה כעם האלבני. המקדונים הקדומים נעלמים מעל במת ההיסטוריה, ולמרות שהמקדונים של היום טוענים שהם המשך שלהם, הרי שזהו עם אחר, בדיוק כמו שהמצרים של היום הם לא המשך של מצרים הקדומה. חלק מהאוכלוסייה הלטינית מוצאת מקלט כרועים בהרים וקיימים שם עד היום כמיעוט הוולכי. התרקים הקדומים מתערבבים באוכלוסייה הסלאבית שמתיישבת בהמוניה בארצם ויוצרים ביחד איתה ועם שבט מלחמה תורכי שמהווה את העלית השלטת, את העם הבולגרי במאה ה7-8 לספירה

למאמר אלבניה

ביזנטיים

למרות כיבוש רומא והתמוטטות הגבולות, הרי שהחלק המזרחי של האימפריה הרומית שבירתו היא ביזנטיון (איסטנבול של היום וקונסטנטינופול של פעם, או צאריגראד בלשון אנשי הבלקן), מחזיק מעמד והופך להיות האימפריה הביזנטית. לימים הוא מתאושש וכובש בחזרה שטחים גדולים, האימפריה הביזנטית מתקיימת עד שנת 1453 (במשך אלף שנה), והיא יודעת תקופות של גאות ושפל. בזמני הגאות היא משתלטת על שטחים גדולים בבלקן ובאסיה, ובימי השפל מצטמצמת לגבולות קונסטנטינופול והסביבה. במאה ה6 זהו הקיסר יוסטניאנוס שבונה ערים כגון סקופיה וסופיה, במאה ה11 זאת השושלת המקדונית שבונה את סלוניקי, ובמאה ה14 יש רנסנס תרבותי  תחת השושלת הפלאוגלית שמשפיע על האדריכלות, אמנות, שירה ומדע במדינות הבלקן העצמאיות של סרביה ובולגריה. בזמני השפל עמי הבלקן מקימים ממלכות שמתחרות בביזנטיון, ובזמני השיא האימפריה משתלטת על כולם, הן פיזית והן תרבותית.

למאמר היסטוריה ביזנטית

ממלכות סלאביות

במאה ה8 לספירה נוצרת הממלכה הסלאבית הראשונה, הלא היא בולגריה שכעבור מאה שנה, בימי הצאר סימיון הראשון, משתלטת על הבלקן כולו, הבולגרים מאמצים את הנצרות, האורתודוקסית, מפתחים את הכתב הקירילי, ומקיימים תרבות נאורה עד למאה ה11, עת הם נכבשים על יד הביזנטים. הממלכה הסלאבית הבאה שעולה לגדולה היא הסרבית תחת הנהגת שושלת נמנגיאק הנמרצת שמקימה כנסייה אורתודוקסית עצמאית ומשתלטת על חלקים גדולים מהבלקן מהמאה ה12 עד המאה ה14, הם מהווים את אחת המדינות הגדולות והחשובות באירופה. גם הבולגרים זוכים לעדנה ועצמאות מחודשת בתקופה זו

למאמר היסטוריה בולגרית

למאמר היסטוריה סרבית

כיבוש עותומאני ומאבק לעצמאות

ימי העצמאות של הסרבים, בוסנים והבולגרים מסתיימים בסוף המאה ה14 עם הכיבוש העותומאני. למשך חמש מאות השנה הבאות הבלקן נמצא תחת העול העותומאני. תקופה זו מאופיינת מצד אחד באפשרויות כלכליות חדשות שמאופיינות על ידי הגעת היהודים מספרד, רב תרבותיות והתפשטות האסלאם, ומצד שני דיכוי של הנוצרים, ומאבק עיקש של העמים הסלאבים והאלבניים לשמירת הדת והתרבות המקומית, ובסופו של דבר זה מוביל למאבק פיזי מתמשך לעצמאות.

למאמר האימפריה העותומאנית

למאמר עמי הבלקן

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו