הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה ויילס - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה של ויילס מהפרהיסטוריה ועד היום

ההומו ספיאן מופיע בויילס לפני 30.000 שנה, הניאנדרטלי לפני 230.000 שנה. אלא שרוב ויילס מכוסה קרחונים בתקופת הקרח האחרונה וההתיישבות החדשה מתחילה ב 9000 לפנה"ס. מונומנטים מגליתים ראשונים מופיעים ב6000 לפנה"ס, כשהאקלים נהיה יותר חם. התרבות הראשונה הידועה נקראת "ביקר" beaker, על שם הספלים שהם ייצרו ולהם מעין מקור, אבל לפי כן יש כנראה תרבויות אחרות לא ידועות.

הרומאים כובשים את ויילס ומחריבים את המרכז הדרואידי החשוב באי אנגלסי, אבל המקומיים שומרים על תרבותם. השליט הרומאי Roman general Magnus Maximus (מאה 4 לספירה) מחזיר את השליטה לשושלות מקומיות הקשורות לאשתו, ומתחיל סוג של עצמאות מקומית. לפי המבינגיון מגנוס מקסימוס חלם על אישה נפלאה בקארנפרון ששמה אלן (עיר ליד אנגלסי) ואכן היא עלתה על כל הציפיות, הוא נשא אותה לאישה ונתן את השלטון בארץ לקרוביה שעזרו לו במלחמותיו.
בהיסטוריה של בריטניה מופיע סיפור אחר אבל מוביל לאותה תוצאה.
כך או כך, הקיסר הרומי תיאודוסוס הוציא את הכוחות הרומאיים מבריטניה ונתן למקומיים את השלטון. מתקופתו מתחילה התיישבות של בריטונים בצרפת שלימים מתרכזת בחצי האי ברטני.
 
בימי הביניים המוקדמים הארץ נחלקה לממלכות קטנות. הפלישות האנגלו סקסיות יוצרות לחץ על האוכלוסייה הוולשית קלטית הוותיקה והם נדחקים מצפון אנגליה ומוצאים מפלט בויילס וקורנוול. השליט הולשי ראשון שהצליח להשתלט על שטח גדול במאה ה9 היה Rhodri Mawr רודרי הגדול. הבסיס שלו היה ממלכת gwynedd בצפון שכללה את אנגלסי וסנודוניה, מזרח לה היה את powyes, בדרום את gwyent ובמערב את dehuebarth. הנכד שלו Hywel Dda היוול הטוב כתב את החוק הוולשי.

 
.

 

 

 Gruffydd ap Llywelyn הצליח לאחד את וילס לזמן קצר במאה ה11. אלא שריבים פנימיים הביאו לחלוקת הממלכה ואז הנורמנים פלשו לאנגליה והחלו במסע כיבושים מוצלח. ויליאם הכובש הגיע לקרדיף וסנט דויד, אלא שהכיבוש החלקי לא החזיק מעמד והוולשים התמרדו.
 
בתחילת המאה ה13 הגיע השליט הוולשי הגדול מכולם Llywelyn Fawr ליוולין הגדול, שמת ב1240, הבירה שלו הייתה ב Abergwyngregyn מול אנגלסי. הבן שלו Llywelyn ap Gruffudd היה השליט העצמאי האחרון ונכנע לאדוארד הראשון.
אדוארד בנה שורה של מבצרים מרשימים, הפך את ויילס לחלק מהממלכה ומינה את בנו לנסיך ויילס. ומאז ויילס היא חלק מאנגליה
 
Owain Glyndŵr הוא גיבור וולשי שמרד באנגלים בהצלחה בסוף המאה 14-תחילת ה15. לכמה שנים השיג מחדש את העצמאות ומעולם לא נתפש. נחשב לדמות אגדתית כמו ארתור שיחזור בזמן שיצטרכו אותו. לפי שייקספיר הוא עסק במאגיה וקשר לטבע
 
במאה ה16 ויילס נהית באופן חוקי חלק מאנגליה, זה אומר זכויות שוות לתושבים וקביעת קו גבול ונציגים בפרלמנט. השפה הוולשית נאסרת בתפקידים רשמיים. למרות זאת William Morgan הבישוף של לאינדף, מתרגם את התנ"ך לוולשית ב1588 וזאת בזמן שאנגליה ווילס נהיות פרוטסטנטיות. שייכות לכנסייה של אנגליה.
 
עד המאה ה19 רוב אוכלוסיית ויילס דיברה וולשית בלבד. במאה ה19 הכנסייה המתודיסטית מתפשטת בארץ ויוצרת כנסייה ולשית עצמאית. כיום רוב הנוצרים בויילס לא קשורים לכנסייה האנגליקנית, אלא לזרמים נון קונפורמיסטים אחרים. זאת גם הייתה התקופה של תחילת המהפכה התעשייתית, בויילס יש מכרות פחם וברזל עשירים ובצפון תעשיית צפחה. קרדיף וסביבתה הופכים למרכז תעשייתי המחוזק על ידי הגירה של אנגלים ואירים. 

 

 

אתרים פרהיסטוריים בויילס

 Tinkinswood Burial Chamber 

זהו אתר המתוארך ל4000 לפנה"ס! לפני 6000 שנה ליד קרדיף. המבנה כולל אבן ענקית במשקל חמישים טון הנמצאת מעל חדר הקבור בתוך תלולית. ליד הדולמן, שרידים נוספים, מעין מקדש בראש הגבעה – תל מלאכותי, זהו האתר המגליתי העתיק באירופה עם האבן הגדולה ביותר. בתוכו נמצאו גולגולות ושלדים ששימשו לצרכים טקסיים ולאו דווקא לקבורה, היו מוציאים אותם לשמש מדי פעם ומחזירים חזרה.
לפי האגדה האבנים מדרום מזרח לאתר הם נשים שהתאבנו בגלל שרקדו ביום שבת, ליד מתחם הקבורה תל גדול, מי שישן שם בימים מיוחדים נהיה משורר או משוגע.
 
 St Lythans burial chamber

דולמן ענק ויפה מלפני 6000 שנה ליד קרדיף, גישה חופשית, האבנים עומדות בשדה המקולל, באמצע ליל קיץ הם הולכות לרחוץ בנהר והאבן העליונה מסתחררת באוויר. לידם יש כנסיה יפה עתיקה שנבנתה על מקדש דרואידי. נמצא על ראש גבעה, צבר אבנים חשוף לחלוטין, אבן ענקית הנשענת על כמה אבנים עומדות ויוצרת מה שנקרא באנגלית cove  מקום ששימש ככינוס לדרואידים בימי קדם ולמכשפות בימי הביניים, חלל מלאכותי המשמש ככלי אנרגיה, עיגון צבירה של אנרגיה. 
 
Bryn Celli Ddu,

רחם אדמה מרתק ומסתורי מלפני 6000 שנה באי של אנגלסי שהוא גבעה ירוקה מלאכותית ובתוכה חלל בדמות רחם נשי. בתוך החלל, מעט בצד, עומדת אבן המזכירה סמל פאלי, כמו מפרה את הרחם. בקצהו פתח המאפשר את כניסת קרני השמש בזמן השקיעה של היום הארוך בשנה, אלא שפתח הכניסה הרשמי מכוון דווקא לכניסת קרני השמש ביום הקצר בשנה. מחוץ לתל עומדת אבן ועליה חרוטים ציורים מסתוריים של גלים, שאולי מזכירים דרקונים, ואולי מייצגים קווי אנרגיה שאותם הקדמונים הרגישו.
 
barclodiad y gawres burial chamber,

תלולית מרשימה ועגולה הנמצאת בקצה האדמה באי של אנגלסי קרוב לצוקים הנופלים אל הים. בתוכה אתר "קבורה" עגול שהמיוחד שבו הוא הציורים מלפני 5000 שנה. מדובר על ציורים של ספירלות, גלים, צורות גיאומטריות המסמלות כנראה קווי אנרגיה שאנשים הרגישו במקום. הארכיאולוגים טוענים כל האתרים המגליתים באי בפרט ובאירופה בכלל קשורים לקבורה, אבל העדויות לא בהכרח תומכות בזה חד משמעית, והתיאוריה שלי היא שהם היו מרכזי חניכה, מקומות של צבירת אנרגיה, העשרה והעצמה של השדות האנרגטיים של כדור הארץ והאדם, לאחר מכן ובתור שימוש משני ייתכן וחלקם שימשו כמקומות קבורה והתקשרות עם העולמות שמעבר ובכללם עולם המתים.
האתר של ברקלודיאד מרשים ביותר היקף התל 30 מטר, החלל שבתוכו הוא בצורת צלב ובו כמה אבנים גדולות מצוירות ואחרות שייתכן שהמיקום שלהם איננו מקרי אלא מבטא קוסמולוגיה כלשהי.

 

ראו מאמרים על ויילס לחצו לקישור:
היסטוריה ויילס
אתרים ויילס
טיול בויילס

ויילס כללי

מאמרים אנגליה
מאמרים סקוטלנד

טיול בעקבות הגביע הקדוש

 

 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו