הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה טג'יקיסטן - טיולים לרחבי העולם

הטגיקים מחשיבים את מדינתם כהמשך לאימפריה הסמנידית ששלטה על מרחבי מרכז אסיה במאות 9-10 לספירה ממרכזה בבוכרה, זו הייתה תרבות פרסית תחת מטרייה של האסלאם, ההר הגבוה בטגיקיסטן קרוי על שם מייסד השושלת, וכך גם מקומות אחרים

 

רנסנאס פרסי


עם תחילת האסלאם שלטו הערבים על אימפריה אדירה ממרכזם בדמשק, בעלי התפקידים החשובים היו בעיקר ערבים וכך גם השפה הרשמית, ההמונים הנכבשים, שרבים מהם היום מהעמים הפרסיים, לא זכו לשוויון זכויות מלא, גם כשהפכו למוסלמים. באמצע המאה ה8 לספירה מורדים העבסים בשלטון האומאיי, מרידה שמתחיל באזור חורסן ונשענת במידה רבה על העמים הפרסיים. הם מעבירים את הבירה לבגדד וממנים במרכז אסיה את משפחת הסאמאנידים שהיא ממוצא אצולה פרסי, כשליטים אזורים ממרכזם בבוכרה.

תחת השושלת העבאסית מחולקת האימפריה לשלושה אזורים: עיראק, איראן וחורסן, כל השטחים שמעבר לאוקסוס ומסביב לו, כולל צפון אפגניסטן. זהו אזור עצמאי וגדול שעולה כפורח. במאה ה9 זוכים השליטים סאמאנידים בעצמאות דה פקטו באזורי מרכז אסיה וחורסן, הם מחזירים את השפה הפרסית לשימוש ומפתחים תרבות ייחודית, מעין רנסנס פרסי. השפה הפרסית צריכה ריענון ואחידות לאחר דורות של הזנחה, העולם השתנה מאז ימי האימפריה הססנית, בחצרות האמירים בבוכרה נאספים משוררים ומשכילים ומתפתחת השפה הפרסית החדשה. השירה הפרסית המודרנית מופיעה לראשונה אצל משורר החצר רודקי, עם צורות ביטוי אמנותיות עצמאיות משלה, ההיסטוריה של הממלכות הפרסיות העתיקות נכתבת על ידי המשורר פירדוסי בספרו המונומנטאלי שהא נאמא, דבר המחזק את הזהות הלאומית הפרסית. ספרי מדע נכתבים בידי מלומדים שממומנים על ידי השלטונות, ספרי דת מתורגמים מערבית לפרסית. השלטון מעודד לפרקים קבוצות מיסטיות פורשות כגון האיסמעילים או הסופים
 
הטג'יקים רואים באימפריה הסאמאנידית שהוקמה במרכז אסיה במאה ה9 לספירה, כמדינה טג'יקית מתקדמת. זמן הפריחה שלהם היה החל מהמאה ה-9 עד המאה ה-11 לפני הגעת השבטים התורכיים לאזור ולפני ההרס של הפלישה המונגולית. בתקופה זו הייתה המדינה הטג'יקית סאמאנידית מרכז של תרבות, מדע, ספרות ורוחניות, והחייתה במידת מה את תור הזהב של האימפריה הפרסית הקדומה.
 
המבנה היחיד מהתקופה הסאמאנית ששרד הוא קברו של מייסד השושלת בבוכרה. המאוזוליאום נחשב לאחד מהמבנים המסקרנים והמושלמים בעולם. צורתו קובייה שווה מכל צדדיה שנוטה קצת כלפי המרכז, מעין בניין מרובע מלבני בוץ ועליו כיפה. הריבוע מזכיר את הכעבה במכה, שהיא סמל לארצי, לסדר של הארץ, הקובייה מסמלת את הארץ, את היציבות של החוק האסלאמי. מפינותיה עולות ארבע קשתות התומכות בכיפה המסמלת את השמיים. השמיים הם הכעבה של אלוהים, והם בצורת כיפה עגולה. כיפה עגולה הייתה מקום מושב הנשמות באמונה המונגולית, כניסה למרחב המקודש הייתה בצורת קשת. הקירות הם בעובי שני מטר ובנויים מלבני בוץ. יש במבנה את המתמטיקה של אל חוריזמי, איבן סינא ואת האלמנטים של זרתוסטרא והסוגודונים, לידה רואים את חומת העיר העתיקה.

 

 

היסטוריה עתיקה ומפוארת

טג'יקיסטן היא ארץ קטנה יחסית במרכז אסיה, אך מבחינת הטג'יקים היא מרכז העולם. כולם היו כאן: איראנים ודת האש הקדומה, הממלכה היוונית של בקטריה, הבודהיזם וההינדוהיזם - כבר בתקופות עתיקות. ממלכת קושן האדירה שחיברה בין מזרח ומערב במאות הראשונות לספירה והביאה את הבודהיזם מהודו לסין. מתקיימת על דרכי המשי. במקביל הגיעו לכאן נוצרים נסטוריאנים, מניכאים, יהודים, ועם כיבוש האיסלאם מלומדים גדולים, אנשי הלכה, וגם כתות מיסטיות פרושות כגון האיסמעילים.

ייתכן וזה מה שמסביר קיום של בתי ספר אזוטריים סודיים בהרי טג'יקיסטן, כפי שנרמז בספרו של גורדייף – מפגשים עם אנשים מיוחדים.
בטג'יקיסטן התקיימה שניים מהממלכות העתיקות בהיסטוריה - ממלכת בקטריה העתיקה וממלכת הסוגודים, אליהם הגיע אלכסנדר מוקדון במסעותיו. הטג'יקים הם עם עתיק המדבר פרסית. בארצותיהם הסתובב זרתוסתרא ובה נכתבו הוודות של דת זו. לאחר מכן הגיע לכאן ההלניזם והוקמה אלכסנדריה שעל האוקסוס, הבודהיזם מצא כאן בית, ולאחריו האסלאם. כתות מוסלמיות פורשות כגון האיסמעלים חיים עד היום בעמקי הרי פמיר והמיסטיקה, הספרות והשירה פורחים בין ההרים הגבוהים.
מבחינת תיירותית אפשר לחלק את טג'יקיסטן לשני חלקים: האחד זה המערב שהיה חלק מערש התרבות של מרכז אסיה והשני זה המזרח, הרי פמיר - גג העולם, אזור פראי וכמעט לא מיושב שהוא אחד המקומות היפים בעולם. אנו מוציאים טיולים גם לכאן וגם לכאן

 

כרונולוגיה היסטורית טג'יקיסטן:

- מאה 8-10 לפני הספירה – הופעת זרתוסתרא, כתבי הוודות הפרסיים ודת הפרסית הקדומה באזור זה
- מאה 6-5 לפני הספירה – הכיבושים של כורש והתבססות התרבות הפרסית. באזור זה יש ממלכת משנה שנקראת בקטריה
- מאה 4 לפני הספירה – כיבושי אלכסנדר מוקדון, ערבוב בין האוכלוסיה לבין היוונים. אלכסנדר מתחתן עם נסיכה מקומית – רוקסנה, נוצרת הממלכה ההלנית בקטרית שמחזיקה מעמד כ150 שנה
- מאה 1 לפני הספירה עד המאה 4 לספירה, אימפריה קושנית – שבטים סיניים כובשים את האזור ויוצרים את האימפריה הקושנית, אחת האימפריות הגדולות שהעולם ידע, היא מחברת בין מזרח למערב, צפון ודרום, סין והודו, ומעבירה את הבודהיזם מהודו לסין. חלק מהאוכלוסיה בודהיסטים, חלק זרתוסתרא, חלק נוצרים מיסטיים – מניכאים ונסטוריאנים. וחלק נשארים פאגאניים.
- מאה 4 לספירה – כיבוש על ידי שבטים נודדים, הונים לבנים ואחרים, יצירת ממלכות חדשות מקומיות
- מאה 8 לספירה – הגעת האיסלאם
- מאות 9-10 – תור הזהב של הטג'יקים, הקמת האימפריה הסמנידית שמרכזה בבוכרה, תחייה ספרותית ואמנותית פרסית. מיסטיקה סופית
- מאות 11-12 ממלכות של שבטים טורקים, חורזמש, קרחאנים, סלגוקים
- מאה 13- הפלישה של המונגולים בהנהגת ג'ינגיס חאן והרס התרבות של מרכז אסיה
- מאה 14 – האימפריה התימורידית, של תימור לנג מסמרקנד, תור זהב נוסף
- מאות 16-18 - התפוררות ושלטון של חאנות בוכרה וקוקנד, האזור נהפך ללא חשוב ונחשל, דרכי המשי נעזבות לטובת ההפלגה בים
- מאה 19 – התחלת ההשפעה הרוסית ומאבק בין אנגליה לרוסיה על השלטון במרכז אסיה, האיסמעילים עוזרים לאנגלים
- מאה 20 – זמן הקומוניזם וברית המועצות

 
מאמרים לקריאה - לחצו לקישור
העם הטג'יקי
הרי פמיר
בית כמבטא את היקום - אדריכלות עתיקה ומקודשת בהרי פמיר
היסטוריה טג'יקיסטן
מוזיקה טגיקיסטן
דתות טג'יקיסטן
איסמעליה
פוליטיקה טג'יקיסטן
מסלולים טג'יקיסטן
 
הצעות לטיול בטג'יקיסטן והסביבה - לחצו לקישור
טיול הרי פמיר
מסלול משולב לטגיקיסטן ואוזבקסיטן
טיול משולב בימי טרק בהרי הפאן
גיפים הרי פמיר

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו