הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה מקדוניה - טיולים לרחבי העולם

מקדוניה

היסטוריה של מקדוניה- כללי.

במקדוניה נמצא גלגל האבנים העתיק בעולם (בקוסוב קמן) דבר המעיר על קיומם של תרבויות פרהיסטוריות שעבדו את האלוהות הנשית ואנרגיות האדמה. אלו הוחלפו על ידי ההודו אירופאים שפלשו באלף השני לפנה"ס.

המקדונים טוענים למוצא עתיק, עם הודו-אירופי שהתיישב באזורי הבלקן לפני יותר מ-3,000 שנה בעת הפלישות של הדורים ליוון. הדורים והיונים התערבבו עם תושבי יוון הקדומה, ואילו מצפון להם התיישבו שלושה עמים גדולים, שלמעשה לא היו עמים אלא ערב של שבטים המדברים שפה דומה. במערב היו אלו האילירים, שאכלסו את חופי הים האדריאטי, במזרח היו אלו התרקים, שאכלסו את אזורי בולגריה של היום, ואילו במרכז היו אלו המקדונים.
 
במאה ה-4 לפני הספירה השליט פיליפוס השני הצליח להפוך את המקדונים למדינה. הוא התחנך בתבאי שביוון והעביר את מקדוניה תהליך של אורבניזציה, הכולל יצירת ערי פוליס, ובמקביל לכך בונה מוסדות מדינה מודרניים וצבא חזק. פיליפוס כבש גם כל יוון ונקרא מלך היוונים והמקדונים. בנו, אלכסנדר מוקדון, כבש בעזרת הצבא שהקים פיליפוס את העולם כולו, ושמה של מקדוניה יצא למרחקים וזכה לתהילה.
 
מקדוניה ההיסטורית הייתה גדולה יותר מהמדינה הנוכחית וכללה את כל צפון יוון וחלקים מבולגריה ומאלבניה. הבירה שלה בימים עברו הייתה לא רחוק מסלוניקי, בתחילה הייתה זו עיר בשם ורגינה, ולאחר מכן פלה. לאחר שהרומאים הפכו לנוצרים והוקמה האימפריה הביזנטית, במאה ה-5 לספירה, המרכז של מחוז מקדוניה עבר לסלוניקי, ושם הוא נשאר עד שלהי התקופה העותומאנית. העותומאניים החליפו את הביזנטיים, כאשר בין לבין ישנן תקופות של שליטה בולגרית וסרבית. מקדוניה הייתה חלק חשוב ומהותי מהאימפריה הביזנטית, שאחת השושלות הגדולות שלה, השושלת המקדונית, הגיעה מאזור מקדוניה, והמרכז הדתי שלה מוקם בגבולות המחוז, בהר אתוס. אלא שבתקופה העות'מאנית הנוצרים סבלו דיכוי מהכובשים המוסלמים. בנוסף לארמניה, המקדונים היו העם הנוצרי האחרון שנשאר בשליטה מוסלמית ובסוף המאה ה-19 דובר הרבה בחצרות הפוליטיקה האירופית על ה"בעיה המקדונית".
 
רק ב-1912 השתחררה מקדוניה מהעול התורכי, אלא שאז היא מחולקת בין כמה מדינות: יוון מקבלת את האזורים הגובלים בים האגאי – יותר מחצי מהשטח. בולגריה מקבלת את אזור הרי פירין, ואילו סרביה את כל השאר. עם הקמת יוגוסלביה, לאחר מלחמת העולם הראשונה, חלקים אלו הופכים למדינה של מקדוניה בתוך הפדרציה היוגוסלבית, ועם התפוררות יוגוסלביה, חלק זה נהפך למדינה עצמאית שקוראת לעצמה "הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר של מקדוניה".

לחצו כאן לקריאה על מקדוניה היוונית

 


מקדוניה בתקופה הקלאסית

במאה ה4 לפני הספירה עולה לשלטון במקדוניה מלך בשם פיליפוס שגדל בתור בחור צעיר
בתבאי שהייתה העיר המובילה של יוון בתקופתו, הוא מעריץ את התרבות היוונית לומד את דרכיה ומביא אותם לארצו לאחר שנהיה מלך. הוא מקים ערים, מארגן שיטת ממשל יעילה, מערכת גביית מיסים מודרנית, עושה רפורמות בצבא, ומחנך את בני הנוער ברוח הפילוסופיה, חופש ומחקר היוונית, כשהוא מביא לארמונו בוורגינה את טובי הפדגוגים ובראשם הפילוסוף אריסטו (אריסטו היה חונך אישי של אלכסנדר מוקדון במשך כמה שנים, מגיל שלוש עשרה).  
 
פיליפוס מצליח ליישם את השיטה היוונית בקנה מידה גדול של מדינה עם דרכים, מערכות השקיה גדולות, ומכרות כסף וזהב שמכניסים אוצר רב לקופה הציבורית. אדמתה של מקדוניה פורייה והיא מסוגלת לכלכל אוכלוסייה גדולה יחסית ליוון הצחיחה וחסרת האדמות. פיליפוס מצליח להגיע למסה קריטית של אנשים, כסף וצבא, הוא מייסד צבא של קבע ומכניס רפורמות מועילות בשיטת הלחימה היוונית הקלאסית. בעזרתו הוא כובש את יוון ומאחד כל העמים היוונים תחת הנהגה אחת, מקים את הליגה הקורינתית.
 
בנו מנצל את המכונה שאביו הקים כדי להשתלט על העולם, ולהפיץ את הבשורה היוונית. המסע שלו למזרח איננו רק מסע כיבושים, אלא חיפוש אחר חוכמה ומיזוג כל התרבויות למען מאמץ אנושי משותף, והוא אולי מסע הכיבושים המשפיע ביותר בהיסטוריה, המפגש המשמעותי הראשון בין המזרח למערב. לאחר מותו האימפריה שלו מתחלקת בין הגנרלים שלו ובמקדוניה מוקמת ממלכה מקומית השולטת על הים האגאי, חלקים מהבלקן ויוון.
 
לאחר אלכסנדר שלטו במקדוניה שליטים מקומיים, שהמשיכו לטפח ולפתח אותה. מקדוניה היוותה יריב ראוי לכוח העולה של העולם העתיק – רומא. נדרשו לרומאים שלוש מלחמות בכדי להכניע את המקדונים. הפחד מהמקדונים היה כה גדול, עד שהרומאים חילקו את מקדוניה למחוזות (מכאן הביטוי "הפרד ומשול") והגלו חלק גדול מהאוכלוסייה. מקדוניה לא חזרה יותר להיות מה שהייתה, אבל היא השתלבה באימפריה הרומית, שהביאה שלום ורווחה לבלקן.
במאה ה-4 התחלקה האימפריה הרומית לשניים והתנצרה, מקדוניה הפכה להיות חלק מהאימפריה הביזנטית שמרכזה בקונסטנטינופול – איסטנבול של ימינו.
 

 

מקדוניה בימי הביניים - הגעת הנצרות

עם החלשות האימפריה הביזנטית במאות 7 ו8 וגם לפני כן החלו שבטים סלאביים לפלוש לאזור מקדוניה ולהתיישב בו, עם תורכי שהתיישב באזור זה החל ליצור תרבות משותפת עם האוכלוסייה המקומית, התוצאה של מיזוג זה היה יצירת האימפריה הבולגרית הראשונה שאחד ממרכזיה היה בעיר אוכריד שבמקדוניה. לאימפריה הבולגרית היו שני ארצות מרכזיות, האחת היא בולגריה והשנייה מקדוניה. ובנוסף לכך האימפריה השתרעה על שטחים גדולים בבלקן.
 
אל אימפריה זו הגיעו נזירים נוצריים במטרה לנצר את התושבים ופעולות ניצור אלו החלו במקדוניה, בעיר אוכריד, על ידי סנט קלמנט מאוכריד וסנט נחום, שייסדו את האוניברסיטה הראשונה באירופה, והמציאו את הכתב הקירילי, ששימש אחר כך את כל העמים הסלאביים, כולל את הרוסים. במילים אחרות: במאה ה-9 מתחיל מפעל תרבותי היוצר את הנצרות הסלאבית שמתפשטת במקדוניה ואחר כך בכל מזרח אירופה. בזמן זה מקדוניה היא חלק מבולגריה.
 
במאה ה9 החלה להיבנות המדינה הבולגרית שכללה את מקדוניה, בולגריה, וחלקים נוספים של הבלקן. העם הבולגרי נוצר ממיזוג של רוב סלאבי עם מיעוט כובש תורכי/מונגולי עם זה היה בשל לקבל עליו דת חדשה ותרבות חדשה. פוטיוס (פטריארך קונסטנטינופול) חשב שניצור הסלאבים הוא הזדמנות לתקן את עיוותי העבר וליצור אצלם נצרות שתהיה קרובה ביותר באופייה לנצרות האמיתית שאליה הטיף ישו, נצרות שהיא דרך רוחנית להארה הקשורה לדת אישית פנימית וחיי טוהר. הוא שלח שליחים אל הסלאבים בכדי לנצר אותם.
 
הראשונים שנשלחו היו קיריל ומתודיוס והם הגיעו בתחילה אל מוראביה שהיא כיום חלק מהונגריה, בה ישב עם סלאבי. יחד איתם הגיעו הרבה שליחים/תלמידים אחרים. לאחר מותם של קיריל ומתודיוס וכישלון השליחות למוראביה הגיעו שניים מתלמידיהם הקרובים לבולגריה. היו אלו סנט נחום וסנט קלמנט, בעידודו של פוטיוס.

צאר סמואל

במאה ה10 נכבשת האימפריה הבולגרית על ידי הביזנטיים בסביבות 970. אלא שהאחים הקומיטופולי מנהיגים את הבולגרים למרד שמתרכז החלקים המערביים של האימפריה. לבסוף עולה לשלטון צאר סמואל, מנהיג צבאי ואזרחי מוכשר שמחדש את האימפריה. המקדונים רואים בו שליט מקומי ויוצר מדינה מקדונית שכוללת את מקדוניה, תסליה, אפירוס, אלבניה, דוקליאה סרביה וחלקים גדולים מבולגריה, במדינה זו האוכלוסייה החשובה ביותר הם הסלאבים המקדונים. הבולגרים, לעומת זאת, רואים בו מלך בולגרי, ממשיך שושלת המלכים של האימפריה הבולגרית הראשונה.
האימפריה של סמואל נקראה האימפריה הבולגרית, הוא ראה עצמו כבולגרי, אבל לפי המקדונים היא הייתה למעשה אימפריה מקדונית. הוא הוכתר בכנסייה באגם פרספה. ומעביר את הבירה לאוכריד שנהיית המרכז הפוליטי והצבאי של האימפריה, בנוסף להיותה כבר מלפני כן מרכז דת והשכלה. סמואל היה שליט נאור ובזמנו נוסדה הארכיבישופות של אוכריד, יש הטוענים שהוא תמך בתנועה הבוגומילית שהתפשטה באותה תקופה בבלקן, וכנראה שהתחילה במקדוניה, בעמק בוגומיל שבמרכז המדינה.
 
בסופו של דבר, לאחר ארבעים שנות עצמאות, הובס סמואל על ידי הקיסר בסיליוס – קוטל הבולגרים ב-1014. הקיסר שבה 14.000 מחייליו של סמואל ושלח אותם אליו בקבוצות של מאה לאחר שניקר את עיניהם, שהם מובלים על ידי חייל עם עין אחת, למראה הנורא הזה התמוטט הצאר סמואל ומת. הוא מת באגם פרספה, הקרב המכריע היה ליד פרילפ במישור פלגוניה. בעקבות התבוסה הוכפפה הארכיבישופות באוכריד לפטריארכיה בקונסטנטינופול הכמרים היוונים החלו לדכא את השפה הסלאבית ומסורת הקדושה הסלאבית ועקבות המדינה המקדונית (בולגרית) הראשונה נטמעו בתוך ההיסטוריה הביזנטית.

 

 
כיבוש ביזנטי ועותומאני

האימפריה הבולגרית נופלת לידי הבזנטים במאה ה-11 אלו מביאים לתקופה של דיכוי ונחשלות שמחשלת את רוחם של המקדונים המקומיים, ושולחת רבים מהם לזרועות הכפירה הבוגומילית שמוצאת במקדוניה בית
הביזנטיים נחלשים בתחילת המאה ה-13, והבלקן מעוצב מחדש, הארצות השכנות למקדוניה זוכות לעצמאות ובראשם בולגריה וסרביה, וכובשות לסירוגין את הארץ, שנהיית מקום מאבק בין הביזנטיים לסרבים והבולגרים. המקדונים רואים עצמם עדיין כחלק מהאימפריה הבולגרית הישנה, אבל המרכז של בולגריה עובר למזרח – ווילינקו טרנובו והקשר בין אזורי האגמים של מקדוניה אליו נחלש. ישנם השפעות סרביות רבות, וכן השפעות ביזנטיות, הדבר העיקרי המפריד את מקדוניה מבולגריה הוא קיום ארכיבישופות עצמאית באוכריד, בעוד שבולינקו טרנובו בבולגריה נוסדת פטריארכיה עצמאית ומכאן שנוצר בידול בשלטון הדתי בין שני האזורים.
במאה ה14 מתחילים העותומאניים להתקדם ולכבוש את הבלקן, ומצד שני האימפריה של הסרבים, ששולטת על מקדוניה בימי הצאר סטפן דושן, ואף מעבירה אל סקופיה את בירתה, מתפוררת. אציל מקומי ממעוזו בעיר פריליפ שבעמק פלגוניה במקדוניה, מורד בעותומאניים ולזמנים נהפך לווסל שלהם, האגדות עליו מחזקות זהות נפרדת, שעדיין לא מתגבשת ללאום משל עצמו. אלא לאחר הכיבוש העותומאני נוצר המחוז של מקדוניה, ויליאת, שכולל בתוכו את תחומי מקדוניה ההיסטורית מזמן פיליפוס, הבירה של המחוז היא סלוניקי והוא כולל חלקים מצפון יוון, דרום מערב בולגריה ומקדוניה של היום. העיר השנייה בחשיבותה במחוז זה היא ביטולה – מונסטיר. וליהודים תפקיד רב וחשוב בחיי המסחר והכלכלה.
 
ב1878 משוחרר הבלקן כולו על ידי כוחות רוסיה הנתמכים על ידי הבולגרים והסרבים, אלא שהמעצמות של התקופה – אנגליה וצרפת מכריחות את הרוסים להחזיר את מחוז מקדוניה, אלבניה וקוסובו לידי העותומאניים. מקדוניה העותומאנית חפפה בגבולותיה את מקדוניה ההיסטורית וכללה את צפון יוון וסלוניקי, דרום מערב בולגריה ואזור מקדוניה של היום. המקדונים נשארים העם האירופאי נוצרי אחרון תחת שלטון עותומאני. ומזמן זה והלאה מתחילה ה"בעיה המקדונית". העם המקדוני בזמן הזה מגדיר עצמו כסלאבים תחת שלטון עותומאני עם נטייה לכיוון הבולגרים ולאו דווקא כמדינה עצמאית. השפה המקדונית עדיין לא מגובשת וניתן להגדיר אותה כניב של בולגרית.

המקדונים סוחבים איתם עד היום את הטראומה של בגידת ממשלות נוצריות, עם קטן בלב הבלקן שקופח על ידי מדינות וכוחות גדולים ממנו במהלך הדורות. המרידות כנגד התורכים מתגברות בתחילת המאה ה20 ומסמנות את תחילת הדרישה המקדונית לעצמאות.

 

מאמרים מקדוניה  - לחצו לקישור:

היסטוריה מקדוניה 

מצב עכשווי מקדוניה 

תרבות ודתות מקדוניה 

סטונהג בבלקן 

אור מיסטי בבלקן

מרכז מקדוניה

מערב מקדוניה

מזרח מקדוניה

אגם אוכריד

 עצמאות מקדוניה

 

הצעות לטיולים במקדוניה - לחצו לקישור

טיול לקבוצות סגורות

מקדוניה וצפון יוון

טיול מוזיקאלי

ג'יפים מקדוניה

קבוצות קטנות 

טיול יין במקדוניה ובולגריה

טראק בשמורת מברובו

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו