הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה מרכז אסיה - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה מרכז אסיה

מרכז אסיה זה במידה רבה נאות מדבר בין הרים ומדבריות המוזנות מנהרות היורדים מקרחונים בהרים.

Richard n. fyre. The heritage of central asia. Markus weiner publishers priceton. 1995

קדם פרס

התרבות הקדומה היא של זרתוסטרא, שכתב את הgathas 17 פסוקים, אלו החלקים העתיקים ביותר של הavesta הססנית. ישנה אווסטה וותיקה ואווסטה חדשה, החלק המרכזי של החדשה זה הyashts, סיפורים על גיבורים מיתולוגים עתיקים והמנונים לאלים. אלו מופיעים מאוחר יותר באפוס של פרדוסי. היאשטה העשירית מוקדשת למיתרה. הוא זוהה עם שמש הבבלי

מאוחר יותר נכנס לדת הזראוסטרית משקה האלים שנקרא הומה או סומה בהודית, זרתוסטרא התנגד לזה.

 התרבות של האכמנידים. לפי ווגלסנג בזמן האימפריה האחמנידית היה שיתוף פעולה משולש של המדים, הפרסים והסקס במזרח. אלו היו שבטים נוודים שנקראו גם הסקיתים במקורות אחרים.

סקיתים

האמו דריה זורם בין שני מדבריות ענק שהמעבר בתוכם קשה, אלא שלפני הגיעו לימת אראל הוא יוצר דלתא רחבה שהייתה מקום ישוב מועדף עוד מימי קדם, תרבויות נאוליתיות של ציידים לקטים מצאו כאן בית, עבדו את האלה, ומעניין לציין שבחפירות ארכיאולוגיות נמצאו אוכלוסיות ממוצא פינו אוגרי. כל זה השתנה עם בוא ההודו אירופאים הקדומים בעלי העדרים והחקלאים כבר באלף השני לפנה"ס.
המדבר השחור הוא האזור מדרום לאוקסוס ובעיקר מהווה את רוב שטחה של טורקיסטן, לאדמה שבו יש גוון שחור, ומכאן השם, הוא ידוע בחולותיו המתפזרים ברוח, בתוכו נמצאו שרידי ישוב אדם מהתקופות הפרהיסטוריות.
המדבר האדום הוא האזור בין נהרות האמו דריה והסי דריה, נקרא על שם החולות האדומים המכסים חלקים גדולים שלו. כיום בשטח קזחסטן, אוזבקיסטן, וקצת בטורקמניסטן. הטמפרטורה בשני המדבריות יכולה להגיע לקיצוניות חמה או קרה. יש בהם מרעה של גמלים, כבשים ועזים. ומחצבים רבים.

הדלתא של האוקסוס היא ארץ חורזם הקלאסית. במקום זה התיישבו הסקיתים באלף הראשון לפנה"ס. עם הודו אירופאי של נוודים רוכבי סוסים, בעל שפה משלו ממשפחת השפות הפרסיות.
אלא שלא רק בחורזם הם התפשטו, אלא על פני כל הערבה האסיאתית, מסין ועד רוסיה, הם נודעו כלוחמים נועזים בעולם העתיק, הראשונים שלמדו להשתמש בחץ וקשת תוך כדי רכיבה על סוסים והשתלטו על הערבות הגדולות לפני בוא השבטים התורכיים מהרי טיאן שיאן. באירופה – ערבות רוסיה הם יצרו תרבויות הודו אירופאיות, בונים תלי קבורה שנקראים קורגן. הבולגרים קשורים אליהם, הכוזרים, וכך גם אחרים.
מקום מושב נוסף של הסקיתים היה בעמק נהר האילי (המוביל לימת בלחש) בקזחסטן. משם הם הגיעו לאגן טארים, קשמיר, אפגניסטן, ופשטו על בקטריה וסוגודיה.

חורזם נכבשה על ידי האימפריה הפרסית האכמינידית במאה ה6 לפנה"ס. הפרסים הביאו למקום שיטות שלטון מתקדמות, חקלאות, אוכלוסיות חדשות, והפכו אותה למחוז אוטונומי ומשגשג ובו ערים מפותחות בלב המדבר, הנמצאות בברית הגנה עם השבטים הנודדים הסקיתים שמסביב. כך או כך במקום ממלכה של נודדים נוצרה מכאן והלאה ישות חדשה עירונית והיא חורזם, שהשתלבה במרחב ולימים הגיעה לעמדה משפיעה ודומיננטית, עד לפלישה המונגולית שהביאה עליה חורבן.
הסקיתים עצמם נעלמו מעל במת ההיסטוריה במאה ה1 לפנה"ס לאחר תהליך ארוך של היטמעות, ובמקומם הופיעו שבטים לוחמים נודדים אחרים

לחצו למאמר האימפריה הפרסית
 


התקופה היוונית באקטירית

אלכסנדר נשא לאישה את רוקסנה, בעוד שניקנור סלווקוס נשא לאישה את בת המלך הסקיתי ספיטמנס שהולידה את אנטיוכוס הראשון. זה עודד הגירת יוונים ומקדונים, תרקים ואנטולים למזרח, הייתה התיישבות של עמים מערביים, ונהיה שליט המזרח. ממנוה על ידי אביו שהיה ראשון השושלת הסלווקית.
נוסדת הממלכה הבאקטירית המתקיימת קרוב ל200 שנה את ומגיעה לסופה ב130 לפנה"ס בגלל פלישות נודדים

לחצו למאמר על באקטריה

האימפריה הפרסית ססנית

בתקופה זו עולה לגדולה האימפריה הססנית המונהגת ומתחילה על ידי הפרתים. אדם בשם josef wolski הקדיש את חייו ללימודם. האימפריה הססנית מפרידה את היוונים במרכז אסיה מהעולם היווני בסוריה ומצרים.

הבקטירים פונים לכיבושים בהודו. ידוע על שליט בשם menander 135-150 שתמך בבודהיזם. בפרס שולט מיתרדס הראשון והשני שלוחץ עליהם

ממלכת קושן

הקושאנים היו שבטים לבנים שיישבו באגן הטארים והיוו את ההגירה האחרונה של בני הגזע ההודו אירופאי כנראה, מערבות מונוגוליה וטארים כלפי מערב. זה קרה בלחץ המונגולים והסינים. זמן שושלת האן.

במאה השנייה לספירה התרחש מעבר מארמית ויוונית לשפות מקומיות, שהשתמשו באותיות ארמיות או יוונית. הקושאנים משתלטים על צפון הודו ויוצרים אימפריה אדירה הכוללת את מרכז אסיה ואגן טארים בסין, מחברים בין הודו וסין ושולטים על דרכי המשי בשיא הסחר בין הרומאים לסינים.

הקיסרים הקושאנים נקראו בני האלוהים, הגדול מביניהם נקרא קנישקה, הוא כינס מועצה בקשמיר שייסדה למעשה את המרכבה הגדולה, ההינאיאנה, הוא נחשב לאחד המלכים המיטיבים במסורת הבודהיסטית

 

 

פלישות נודדים

האימפריה הקושנית נפלה לשבטים נודדים באזור מרכז אסיה היו אלו ההונים הלבנים. הנקראים גם hephthalite, היה להם מנהג של הארכת גולגלות, כמו בטיבט. הם היו בעלי עור בהיר. 

סוגדיה

הסוגדים היו עם של סוחרים שהשתלט על דרכי המשי במאות 5-6 לספירה, עד הפלישה הערבית במאות 7-8. הם בנו ערים של אמנים וסוחרים, בניגוד לשכניהם הבקטירים שהיו אנשי חקלאות. מזכירים במקצת את ערי ימי הביניים באירופה. הייתה אצלם כנראה הערצה לאלה אם, דבר הבא לידי ביטוי בפסלים. וכן פולחן מתים ורוחות אבות. רבים מהם הפכו בודהיסטים והפיצו את כתבי הבודהה מהודו לסין, כולל תרגומים.

הגיבור הקדום שלהם הוא שיאווש מבוכרה שמופיע בשהאנאמה, הם הגיעו לרמה אמנותית גבוה בציור המופיע על קירות הארמונות של השליטים

לחצו למאמר סוגדיה

ערבים

החל מסוף המאה ה7 לספירה. אלו היו לא רק כובשים, אלא גם מתיישבים, יוצרים תרבות חדשה המרוכזת סביב דת חדשה.

מאמרים על היסטוריה בהקשר של מרכז אסיה

מקור האנושות
מקור ההודו אירופאים
באקטריה וסוגדיה
דת זרתוסטרא
היסטוריה מרכז אסיה
יוון במרכז אסיה
אימפריית קושאן
הגעת האסלאם 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו