הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה סרביה - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה סרביה

העם הסרבי היה חלק מהעמים הסלאבים שפלשו לבלקן במאה ה-7. הם יצרו תרבות סלאבית נוצרית והחלו להתגבש כאומה במאה ה-12 בהנהגת שושלת מלכים קדושים: שושלת נמנגק. התגבשות האומה הסרבית לוותה בהתגבשות כנסייה דתית נפרדת, תרבות ייחודית, אומנות ברמה גבוהה, פריחה תרבותית ודתית. האור של סרביה נדמה שהחל זורח על כל הבלקן. הסרבים החלו במסע כיבושים ויצרו אימפריה גדולה, אימפריה נאורה, ונדמה היה שסרביה הולכת להיות הדבר הגדול הבא בהיסטוריה של הבלקן, ואולי גם אירופה והעולם. כל אומה יש לה את הזמן שלה, זמן הפריחה והלבלוב, ונדמה היה באמצע המאה ה-14, שלאחר שנים רבות של סבל ושל שפלות, הגיע זמנים של הסרבים ללבלב ולפרוח. אלא שפריחה זו נקטעה באיבה, ראשית דבר על ידי ריבים ומחלוקת פנימיות, פירוד והאיוולת בקרב הסרבים עצמם, ובעקבות כך על ידי הפסד אכזרי של הסרבים בקרב קוסובו עם הטורקים, קרב שבו הושמד חלק גדול מהאצולה הסרבית ובעקבותיו נכבשה סרביה על ידי הטורקים וגם שאר הבלקן. קרב קוסובו הוא האירוע הטראומתי המכונן של האומה הסרבית, בעקבותיו היא נאלצה לסבול 500 שנה של השפלה וסבל. 

 

 

שושלת נמניאק הסרבית

סטפן נמניאק מרסקיה עולה לשלטון במאה ה12. הוא מאחד את השבטים הסרבים והסלאבים ומקים ממלכה סלאבית גדולה שמחזיקה מעמד במשך 200 שנה, בהנהגת 12 מלכים אגדיים שהאחרון שבהם הוא הגדול מכולם: סטפן דושן.

לסטפן 3 בנים, הוא מקבל מהאפיפיורות הכרה כמלך הסרבי הראשון ב1217, מנצל את רצונה של רומא לזכות בהשפעה בבלקן. הבן הצעיר  רסטקו נעשה נזיר ומקבל את השם סאבא, הוא מתחנך בהר אתוס ומשיג מביזנטיון הכרה בכנסייה הסרבית ככנסייה עצמאית ונהייה הפטריארך הראשון, וכך זוכה סרביה הן לעצמאות מדינית והן לעצמאות דתית.

הדור הבא של המלכים הסרבים הם צאצאיו של סטפן השני והם מולכים זה אחר זה. את אורוס הראשון ירש בנו דרוגוטין, שנשא נסיכה בולגרית אותו ירש בנו מילוטין שהיה מלך מוצלח, הוא קיבל שטחים מהונגריה וכבש שטחים בצפון מזרח. בלגרד מתחילה להיות חלק מסרביה, בזמנו מתחילה גם אדריכלות סרבית משמעותית בעלת סגנון ייחודי משלה. הוא בונה את גרניקה. הוא מוכרז כקדוש. הבן שלו סטפן דקאני, בונה את מנזר דקאני, הדוגמא האדריכלית המרשימה ביותר מימי הביניים. הוא כובש את מקדוניה ושטחים במזרח – אזור ניס.
המלך הגדול ביותר הוא סטפן דושן שמולך מפריזרן, בזמנו מתפתחים הציור והאדריכלות. הוא מגדיל את הממלכה פי שניים וחולש על שטחים גדולים בבלקן, סרביה היא אימפריה. הוא כותב קוד חוקים – דוסאנוב נקוניק - 1349.

באמצע המאה ה14 כובשים הסרבים שטחים נרחבים מהאימפריה הביזנטית הנחלשת ולמעשה שולטים על חלקים גדולים של הבלקן וסטפן דושן נקרא מלך היוונים והסלאבים. בנו אורוס השני נקרא החלש, הממלכה מתפוררת לאחוזות פיאודאליות בעקבות סכסוכים בין האצילים. לאחר ימי השיא מגיעים זמנים של התפוררות. האימפריה נקרעת בין אצילים הרבים על השלל של המלחמות. שושלת חדשה תופשת את מקומה של שושלת נמנגק, וכוח חדש עולה ממזרח ומאיים על האימפריה, הלא הם העותומאניים. הם מנצחים את הסרבים בקרב מכריע שנערך בקוסובו 1389 בו מושמד חלק גדול מהאצולה הסרבית. אולם יש בו גם הצלחות. הלאומיות הסרבית מתגבשת, גיבור סרבי בשם מילוש מצליח לערוף את ראשו של הסולטן מחמוט הראשון. לוקח לעותומאניים עוד חצי מאה ויותר להשלים את כיבוש סרביה.

הקרב של קוסובו 1389 מתרחש בזמן שלטון הצאר לאזר שבונה את מנזר ravanica, הכוחות הואסלים של לאזר נוחלים תבוסה מחפירה, האצולה הסרבית נמחקת, אין מי שיעמוד יותר בפני העותומאניים. אימפריה נוצרית גדולה נופלת לידי מוסלמים. רק האגדות נשארות. הצאר מת וגם הסולטאן התורכי מת בקרב. הבירה מועברת צפונה לסמדרובו, עד 1459 משלימים התורכים את כיבוש כל הטריטוריות הסרביות. הכנסייה נהיית מגינת העם במשך השנים עד תום הכיבוש.

 

 

כיבוש סרביה.

הסרבים סבלו מאד תחת השלטון העותומאני. היריבה של העותומאניים הייתה אוסטריה, מדי פעם היו מלחמות בין אוסטריה והעותומאניים שבהם הסרבים תמכו באוסטרים והופקרו לנפשם עם ניצחון העותומאניים או חתימת הסכמי שלום. מרד סרבי ראשון אירע ב1594 עד 1606. התורכים הגיבו בשריפת השרידים של סנט סאבה בבלגרד – מקום שם הוקמה הכנסייה לזכרו. עם סיום המלחמה הופקרו הסרבים לנפשם והתורכים נקמו בהם.
בסוף המאה ה-17 הייתה מלחמה בין הברית הקדושה: אוסטריהוונציה – פולין ובין תורכיה 1683 – 1690. הסרבים כבר הריחו עצמאות ושוב היא התרחקה. כשהאוסטרים עזבו הם הזמינו את הסרבים לבוא איתם, רבים היגרו בהנהגת הפטריארך ארסניג קרנובציק. אזורים שלמים התרוקנו מאוכלוסיה ואת זה ניצלו העותומאניים לאכלס במוסלמים, מדובר על האזורים של מקדוניה בחלקה, קוסובו, רסקה, מטוהיגה, את התוצאות רואים עד היום.

 ארסני השלישי קרנוגווי 1633-1706

הוא מעין משה של הסרבים, הוביל את ההגירה הגדולה מאזור קוסובו – פגה, אל נובי סאד וההר הקדוש. קבור במנזר של קרוסדול בפתח ההר הקדוש
נולד במונטנגרו אבל גדל במנזר בפגה ונבחר לפטריארך ב1673. עם קבלת התפקיד הוא החל בסיורים ברחבי הבלקן יוצר קשרים עם וונציה ומחזק את הסרבים הנלחצים על ידי העותומאניים. בשנת 1680 החליט לעלות לרגל לירושלים, מבקר בדרך בקרטובו וסקופיה. הוא ביקר בכנסיית הקבר, מר סבא, והביקור שלו מתועד ביומן. כשחזר לסרביה תמך באופן גלוי במורד גורג ברנקוביץ כנגד התורכים ב1683. המלחמה שהחלה ב1683 הביאה לתבוסה תורכית בשערי ווינה ולכמה שנים סוערות. במהלכם שוטטו צבאות עותומאניים ברחבי סרביה הורסים כל מה שבדרכם, הם שדדו את אוצר פגה ואסרו את ארסני לכמה חודשים ב1687. הייתה סכנה לחייו והוא גמר אומר לעזוב את קוסובו. אלא שב1688 כבשו האוסטרים את סרביה וארסני חזר כמשחרר.
אלא שהעניינים השתנו לטובת התורכים שכבשו מחדש את סרביה. ארסני ביחד עם כ70.000 איש החליט לעזוב ביחד עם האוסטרים הנסוגים. הקיסר האוסטרי לאופולד הזמין את הסרבים ועמי הבלקן האחרים אל האימפריה ההבסבורגית. ונתן להם זכויות. האסיפה בבלגרד קיבלה את תנאי ההבסבורגים וארסני הוכר אל ידי האוסטרים כמנהיג האומה והכנסייה, עשרות אלפי האנשים חצו את הדנובה והסבה בדרכם צפונה. בעקבות לחץ של הכנסייה הקתולית על הסרבים להמיד דתם קיבל ארסני מהממשל האוסטרי כתב הגנה ובעזרתו נדד ברחבי האימפריה לחזק את הדת הישנה. ההגירה הביאה ליצירת וודינה הסרבית (המילה ווד פירושה מושל והכוונה היא לארסני), המרכז של נובי סאד וההר הקדוש  פרוסקה גורה, בנוסף לכך נוצר צבא סרבי שעזר לאוסטרים לעצור את התורכים המתקדמים ולדכא את המרד ההונגרי מאוחר יותר.

 

 

 מאבק לעצמאות סרביה

במהלך המאה ה-18 דוחקים האוסטרים את הטורקים דרומה ומשתלטים על חלקים מבוסניה, קרואטיה וסלובניה. ובתחילת המאה ה-19 מורדים הסרבים וזוכים לאוטונומיה ולבסוף לעצמאות בעקבות הניצחון הרוסי על העותומאניים ב-1877. ב-1882 מוכרזת מלוכה.
קרגורגי – ממשפחת פטרוביץ. הוביל את סרביה לעצמאות במרידות של 1804 ו1817, והיה מנהיג הסרבים ביישות העצמאית שהקימו ב1813. גיבור לאומי. לכבודו הוקמה הכנסייה בtopola צאצאיו מלכו אחריו והתחרו על השלטון עם משפחת אוברנוביץ. אלו שתי משפחות המלוכה של סרביה. הקיימות עד היום.

 מלחמת העולם הראשונה

בסרביה שולט פטר הראשון, משושלת פטרוביץ, שהקים את כנסיית topola ובה הוא קבור.
בתחילת המאה ה-20 מתפתח עימות בין סרביה לבין אוסטריה על נושא בוסניה, אותה האוסטרים רוצים לספח ואף מספחים, וזה מביא להתנקשות ביורש העצר האוסטרי שהביאה לתחילת מלחמת העולם הראשונה.

במהלך מלחמה זו הודפים הסרבים שלוש התקפות של האוסטרים, ולבסוף נכנעים להתקפה רביעית. הם נסוגים דרומה למקדוניה ואלבניה ומשם, ביחד עם כוחות הברית הודפים את האוסטרים צפונה. במהלך מלחמה זו סרביה סובלת קורבנות איומים, כמעט שליש מהאוכלוסייה נשמד. חצי מהגברים.

 

אנו מזמינים אתכם לגלות את עושרה ויופיה של סרביה

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור

היסטוריה סרביה

חופש ועריצות סרבים

הסלאבים

סרביה המוקדמת

סרביה הרומאית

אתרים במזרח סרביה

אתרים במערב סרביה

אתרים במרכז סרביה

בלגרד

מנזרי סרביה

סאבא הקדוש - האבא של הסרבים

 

הצעות לטיולים - לחצו לפרטים

טיול מוזיקאלי לפסטיבל חצוצרות הגדול בעולם

טיול המגלה את מסתרי הדנובה

 טיול לקבוצות סגורות סרביה

טרק סרביה

טיול ג'יפים סרביה

סוף שבוע בהרים

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו