הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

המהפכה החקלאית - טיולים לרחבי העולם

תחילת התרבות האנושית - לאחר תקופת הקרח
לפני 10.000 שנה העולם נראה אחרת: שרידי קרחונים עדיין כיסו חלקים גדולים מאירופה, הנגב היה והסהרה היו ירוקים ובני אדם היו ציידים ולקטים, חיים בקבוצות קטנות, היום אנחנו יודעים שהייתה להם תרבות מתוחכמת, ידע רב, ולפי התיאוריות האלטרנטיביות הם מילאו את תפקידם על פני האדמה כיצורי גשר המביאים אנרגיות גבוהות לכדור הארץ ולשם כך נודדים ממקום למקום בעקבות השכינה. אלא שאז קרה שינוי שהוא אולי החשוב בהיסטוריה

המהפכה החקלאית יוצאת לדרך
לפני 10.000 לערך מתחילה המהפכה החקלאית, בני אדם הופכים להיות חקלאים ויושבי קבע במקום מלקטים וציידים. הם ממציאים את הגלגל, מבייתים את הכבשה, הכלב, שור, פרה, חמור והעז (גמל וסוס באו אחר כך), מטפחים את החיטה והשעורה, אפונה ועדשים, עצי פרי (זית וגפן אחר כך). ומתחילים לעבוד את האדמה. זאת המהפכה הגדולה ביותר בהיסטוריה של העולם ואחת מהנקודות שניתן להצביע עליהם כתחילת התרבות האנושית. היא מתוארת יפה בספר של יובל נח הררי "קיצור תולדות האנושות".
המקום שבו החלה מהפכה זו הוא המזרח התיכון, ובמיוחד ארץ ישראל, על מורדות החרמון מצא אהרונסון את אם החיטה, ממנה פיתחו את זן חיטת התרבות, החיטה היא צמח פלאים שהיווה את מזונו העיקרי של האדם לאחר המהפכה, לא עוד ליקוט שורשים ופירות, ציד חיות ואיסוף בלוטים, אלא מאכל אחיד שנזרע ונקצר בידי אדם. צמח ולו תפוקה גדולה של פרי ודרך קלה להפריד פרי זה מהגבעול. כיום החיטה היא הצמח הנפוץ ביותר על פני כדור הארץ, ולפי נח הררי (קיצור תולדות האנושות) היא זו ששעבדה את האדם ולא להיפך.

הישוב הקדום בעולם
ביריחו נמצאו שרידי עיר בת יותר מאלף איש מלפני 9000 שנה, עד כה חשבו שהישוב הגדול בעולם מתקופה זו היה בקתל הויוק בטורקיה, והנה יריחו משתווה ואף עולה עליו. נמצא בה מגדל מסתורי העשוי מאבני ענק, הפתח שלו מופנה כלפי הר הקרנטל השולט על הנוף במצוקים מעל העיר והכיוון הוא השקיעה ביום הארוך בשנה, בעיר התגלו גולגולות מכוירות הקבורות מתחת לרצפה (הראש נותק מהגוף עוד קודם לכן, אבל מסכות עם צדפים וקישוטים מופיעים אז, אולי חלק מאמונה ברוחות המתים). הישוב פרח בתקופה הניאוליתי קדם קרמית.
בזמן הזה עמק הירדן היה הרבה יותר פורה, ים המלח יותר גדול ומתוק, חיות רבות שוטטו במרחב, והנחלים הביאו מים מההרים. זה היה גן עדן. ומי יודע מה חשבו והרגישו האנשים שחיו באותה תקופה. תקופת גן העדן נמשכה אלפי שנים. באזור שפך הירמוך נמצאו כפרים בני 8.000 שנה של התיישבות חקלאית ראשונה, בתים, רחובות, ממצא קרמי, צלמיות טין, עיטורים, וקבורה ראשונה מסוגה בעולם.


 


מקומות אחרים בארץ
הנגב לפני 10.000 שנה נראה כמו הגליל. ירוק ופורח, זה היה סוף תקופת הקרח, הסהרה עדיין הייתה פורייה עם נהרות גדולים וכרי דשא. הקרחונים עדיין לא עזבו סופית את יבשת אירופה. כבר אז לפני 9000 שנה אנחנו מוצאים את ציורי הסלע הראשונים בהרי הנגב, לא רחוק מכרמי עבדת. ציורים שיש אנשים המפרשים אותם כמעין שפה.
בירושלים, לפי השערת המחבר הייתה מעגל אבנים קדום כשאבן השתייה במרכזו. מסביב לירושלים יש שמונה פסגות בצורת מעגל. מעגלי האבנים הקדומים בעולם לא היו עיגול מוסדר, אלא אבנים הממוקמים על גבעות במרחק אחד מהשני, הדוגמא לכך היא cocev camen במקדוניה. מעגל אבנים מלפני 6000 שנה. על כל הר מסביב לירושלים הייתה אבן בולטת, כמו על פסגת הר הצופים או הזיתים, ציון והר המשחה, וכך נוצר המעגל, בדיוק כפי שבימינו אנו ניסו ליצור אותו עם המגדלים והבניינים שמסביב לאגן הקדוש.
בעסול שבעבר הירדן התגלה ציור קיר מדהים של כוכב מתומן לפני 6000 שנה ושרידי תרבות עתיקה, השרידים נמצאים במוזיאון הצרפתי בירושלים. בנחל משמר נתגלה אוצר של המקדש בעין גדי מלפני 6000 שנה, בו כלי נחושת המעורבת עם סגסוגת ארסן, חומר שנמצא רק בקווקז, דבר המעיד על קשרים עם הקווקז באותה תקופה ואולי גם מסחר. באוצר נמצאו כלי נחושת וקודש רבים בהם דגש על קרניים, שרביטים ועטרות.  

המהפכה החקלאית בעולם
לפני 12.000 שנה העולם נראה אחרת: חלקים גדולים מאירופה היו מכוסים בשכבת קרח בעובי יותר משני ק"מ, כולל לונדון, פריז הייתה טונדרה קפואה, זה היה סוף עידן הקרח, בו התקיים האדם הניאנדרטלי במערות במקביל להופעת ההומו ספיאן (אדם מודרני). בני אדם היו ציידים ולקטים, חיים בקבוצות קטנות של עד 25 איש.
היום אנחנו יודעים שהייתה להם תרבות מתוחכמת וידע רב, מסלול נדודים על פני השנה למקומות המקודשים, הם הרגישו והתייחסו לאנרגיית האדמה ולפי התיאוריות האלטרנטיביות מילאו את תפקידם על פני האדמה כיצורי גשר המביאים אנרגיות גבוהות לכדור הארץ ולשם כך נדדו ממקום למקום בעקבות השכינה. אלא שאז קרה שינוי שהוא אולי החשוב בהיסטוריה. המהפכה החקלאית יוצאת לדרך.

עם נסיגת הקרחונים ועליית מפלס הימים, התחממות האקלים, בני אדם הופכים להיות חקלאים ויושבי קבע במקום מלקטים וציידים. הם ממציאים את הגלגל, מבייתים את הכבשה, הכלב, שור, פרה, חמור והעז (גמל וסוס באו אחר כך), מטפחים את החיטה והשעורה, אפונה ועדשים, עצי פרי (זית וגפן אחר כך). ומתחילים לעבוד את האדמה. בתחילה הביות הוא לצרכי בשר ואוכל בלבד, לאחר מכן מתחילה תרבות של מוצרים משניים. זאת המהפכה הגדולה ביותר בהיסטוריה שנקראת המהפכה החקלאית.
בבלקן נוצרה תרבות קדומה פרהיסטורית שלאחרונה מגלים שרידים שלה בעיקר באזור הדנובה.  אנשים החלו לגדל את מזונם ולגור בקהילות גדולות, לפתח דת, אמנות וכתב, ולהקים ישובים שהם הגדולים והקדומים מסוגם בעולם. החברה של ציידים לקטים הייתה מוגבלת ל25 איש למשפחה לערך, הכפר מסוגל לכלכל יותר בעזרת החקלאות, אבל נהיה תלוי בה.
התהליכים בבלקן מקבילים לאלו הקורים במזרח התיכון וברחבי העולם, המעבר הסופי לחקלאות קורה בתקופה הקדם קרמית ב' מ8500 לפנה"ס ועד 7000 לפנה"ס. הבתים הופכים להיות מלבניים עם רצפות טיח. הכפרים גדלים, מתחילים להשתמש במגל. אחד המאפיינים של תקופת האבן הוא שימוש בכלים שלא היו בתקופה הפליאוליתית, בראש ובראשונה חץ וקשת עם חודים מצור, גרזן ששימש לחיתוך עצים ובנייה, מקדחים ומגל. טווח הפעולה של האדם גדל, הוא מסוגל לצוד למרחק, ולנדוד בין מקומות בעזרת סירות.
נוצרו מגרדות וסכינים המאפשרים עיבוד עורות וכתוצאה מכך ייצור בגדים והקמת אוהלים, תעשיית הצור התפתחה והשתכללה, האבן הייתה כלי העבודה הראשי, ולכן, אולי, נחשבה למקודשת. האדם לומד ליצר בדי פשתן ולהשתמש בהם.
הקבורה מתפתחת ומתקדמת, ומוצאים בקברים מחרוזות מסביב לראשים, שרידי בעלי חיים סמליים (טוטם), מגוון תנוחות, וגם חומר אורגני, מתפתחת המנהג של כיור גלגולות, זה מראה על התפתחות האמונה הדתית והאמנות. הראש מופרד משאר הגוף, בדיוק כמו במסורת הקלטית שבה הראש היה מקודש, מקום משכן של אנרגיות מאגיות – הגולגולת.
הראש נחשב למשכן הנשמה (אליאדה 2001, 36) האדם חווה חלומות והתנסויות אקסטטיות והכיר בקיומו של יסוד בלתי תלוי בגוף, רוחני.בניית בתים
אחד הדברים המשמעותיים ביותר הקורים בתקופה הנאוליתי הוא המעבר למגורים בבתים במקום במערות. הבתים הראשונים בעולם נמצאו כנראה בארץ ישראל (התרבות הנטופית), מיד אחר כך מופיעים בתים בכל העולם, המרחב המקודש עובר מהמערה לבית. יש האומרים שמרגע שהאדם נעמד על רגליו הוא יצר מעין המרכז המחלק את המרחב לפי הכיוונים הקרדינליים ויוצר קשר בין למעלה ללמטה (אליאדה 2001, 9), מאז והלאה האדם מחפש את המרכז שבו הוא יכול להיוולד מחדש. כל בית ומקום מגורים מאורגן סביב מרכז מיתי כלשהו היוצר את חוויית השייכות הקדושה, הבית במובן זה הוא חיקוי של האדם, ונחשב למקודש בימי קדם, מקום מושבם של האלים, מרכז היקום. ואכן הבתים הראשונים הם רדיאליים או מרובעים עוזרים לחוויית הארגון והמרכוז.
הקמת הבתים לוותה בד בבד עם הקמת בתים מיוחדים שהם הצורה הראשונה של מקדשים.
אחד הישובים הקדומים ביותר שנמצאו (יש הרבה שלא נמצאו, אירופה יורד גשם והעתיקות לא משתמרות כמו באזורים יבשים יותר של העולם). נקרא לפנסקי וויר lepenski vir והוא ממוקם בקניון שערי הברזל הנפלא שבין רומניה לסרביה, מקום שם נהר הדנובה מתחתר בין הרי הקרפטים והבלקן. היישוב מתוארך מלפני תשעת אלפים שנה לפחות, נמצאו בו קרוב לשלוש מאות שלדים, עשרות בסיסי מבנים, פסלים וכלי בית שנמצאו, מעידים על ישוב שליו בן מאות אנשים שחיו בבריאות עד גיל מבוגר יחסית, ללא מקרי אלימות, עובדים את כוחות הטבע והנהר. לא רחוק משם נמצאה עיר שלמה בת אלפיים תושבים, רחובות מצטלבים, מסחר עם אזורים רחוקים, מלאכה ותעשיה מפותחים באתר ווינצ'ה שליד בלגרד שמתוארך מלפני שמונת אלפים שנה לפחות.
בסרביה נמצאו ישובים בני עשרת אלפים שנה ותרבות שלמה של מסחר, בנייה, אמונה, פיסול שנקראת תרבות הדנובה, או סעיפים שלה כגון תרבות ווינצ'ה (ראו בספר על הבלקן). בבוסניה  הייתה תרבות פרהיסטורית בשם butmir, וכך גם במקדוניה וצפון יוון. צריך לזכור שההיסטוריה האנושית הרשמית התחילה רק לפני כ-5500 שנה בשומר ובמצרים, והתבטאה בהקמת ערים גדולות, כתב, המצאת הגלגל, ארגון חברתי מורכב, אמונה, פולחן, התקדמות החקלאות והטכנולוגיה. והנה מתברר שתרבויות מתקדמות התקיימו אלפי שנים לפני כן והם השאירו אחריהם שרידים מרשימים. 

קרמיקה
המצאה זו שינתה את חיי האדם, מעתה קל היה יותר לבשל ולאכסן דברים. התקופה הנאוליתית קרמית מתוארכת מ6400 לפנה"ס ועד 4500 לפנה"ס, פרק זמן של כמעט אלפיים שנה.
בכל בית יש כד גדול שבו מאכסנים את התבואה, בחצר כד גדול למים, אפשר לאכסן גם שמן, עדשים וכו'. חלק מהצלמיות עשויות מחימר. כלי האבן משתכללים ומוצאים אבנים אובסידיאן שמיובאות מטורקיה, וזה מראה על קשרי מסחר בין ארצות רחוקות
מתקופה זו מוצאים ישוב בסרביה לחופי הדנובה בשם ווינצ'ה בעל רחובות מסודרים, אלפיים וחמש מאות תושבים, תרבות חומרית מפותחת כולל קדיחה באבן, ומוצרים שמיובאים מארצות רחוקות, מאות ק"מ משם. זה מרכז של תרבות שמתפשטת על פני מרחבים גדולים, בה מצאו צלמיות עם עיניים גדולות, מסמל ערנות, כמו כן ישנם עיטורים של ספירלות, קווים מרושתים מעניינים על אבנים, ואולי יש כאן קוד מסוים.

נחושת
מתכות החלו לייצר כבר לפני כ8000 שנה, מיד לאחר תחילת השימוש בהם באנטוליה. ייצור נחושת הוא תהליך מאד מסובך הכולל הרבה מרכיבים וטמפרטורה
 גבוהה (1200 מעלות), זה לא שמישהו זרק אבן למדורה ויצא במקרה נחושת. הארכיאולוגים מתקשים להבין כיצד הגיעו לכך אנשי תקופת האבן, מה שברור הוא שזה התחיל במקום אחד, אולי על ידי קבוצה של מדענים, ומשם התפשט לשאר העולם. החל מ4500 לפנה"ס ועד 3200 לפנה"ס, זאת אומרת החל מלפני 6500 שנה ועד לפני יותר מ5000 שנה אנו עוברים לתקופה הכלקוליתית (כלקו – נחושת, ליתוס – אבן). האדם לומד לשנות חומרים וליצור בחום גבוה, לומדים גם לצרוף כלי חרס ברמה יותר גבוהה ולהשתמש בגלגל, שזה אומר גם אובניים. להשתמש במוצרים משניים של בעלי חיים: חלב (בדיקת עצמות של התקופה מראה על תכולת סידן גבוה יותר מקודם), צמר, חריש, נשיאת משאות, החמור מבוית ככוח עבודה וכך גם השור.
בתקופה זו מגדלים גפן וזיתים, יש שאלה היכן התחיל גידול הגפן, הממצאים האחרונים מראים על גיאורגיה כמקור לפני 8000 שנה, אך עד לא מזמן חשבו שזה קרה בבלקן. השימוש בקרמיקה ובנחושת משנה את החיים, אלא שעדיין כלי העבודה העיקרי הוא אבן ובמיוחד צור, והמגורים הם בכפרים, חלקם גדולים, אך לא בערים, אין עדיין כתב ואין ארגון חברתי של מדינה.
תיאוריה אלטרנטיבית
מבחינת ההיסטוריה האלטרנטיבית לא ברור מה גרם למין האנושי להפוך להיות מציידים לקטים לחקלאים. למדע אין לכך הסבר מספק. האגדות הקדומות מספרות על אלים שלימדו את בני אדם את מלאכות החקלאות והבנייה ונתנו להם במתנה את הצמחים ובעלי החיים
האם ייתכן שהכוונה היא ליצורים (חוצנים) מפותחים יותר מכוכבים אחרים שביקרו כאן ועזרו לבני אדם? כפי שטוען למשל אריך פון דניקן בספרו מרכבות האלים?

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור
נרטיב היסטורי קלאסי
תחילת התרבות האנושית - המהפכה הלשונית
תחילת התרבות האנושית - המהפכה החקלאית
תקופתה האבן
תחילת התרבות האנושית - שחר ההיסטוריה, הקמת ערים ותרבויות
תחילת התרבות האנושית - מעבר מתרבות אם לפטריארכלית
מקומראן לקוראן
היסטוריה אלטרנטיבית
היסטוריה רוחנית של אירופה
נרטיב על היסטורי
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו