הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

המועלתזיה - טיולים לרחבי העולם

המועלתזיה.

המועלתזיה – התחילו מאיתיזיל שנפרד ממורהו חסן אל בצרי, אנשי ההגיון.

א.      הם סומכים על ההגיון יותר מאשר ניסיון רוחני, והצעד הראשון הוא סקפטיות.

ב.      ב. פעולות ותיאוריות הם בעלי חשיבות

ג.       תכונות אלוהים הם מעבר לתכונות אנוש. אלוהים הוא קיום מוכרח, הוא גם הקיום הראשון

ד.      האדם חופשי לעשות כאשר יחפוץ, בין אם זה טוב או רע, אלוהים לא מתערב במעשיו

ה.     אדם לא יכול לראות את האלוהים גם אחרי המוות

רומי אומר לגביהם כך: "המועלתזים הם שבויים של החושים הפיזיים שלהם והם מתיימרים להיות סונים, אלא שהם סוטים. מי שמסוגל ללכת מעבר לחושים הפיזיים הוא סוני, אדם שעיניו הרוחניות פתוחות אזי העין המאוזנת של ההגיון יכולה להדריך אותו".

"האינטלקט של האנשים משתנה לפי הטבע המקורי שלהם, למרות שלפי המועלתזים הם שווים והשינוי נובע מחינוך."

היה מאבק באיסלאם בין תנועת המועלתזיה לבין האסכולה החניפית בעיקר סביב עניין קדושתו של הקוראן, זה קורה במחצית הראשונה של המאה ה9, במקביל למאבק המתקיים באימפריה הביזנטית על האיקונקלסט, וזה מעניין!

אנשי ההגיון, המועלתזיה, טוענים שהקוראן נברא, לעומת ההשקפה האורתודוכסית הטוענת שהוא היה קיים מלפני הבריאה, יש כאן עניין עמוק הרבה יותר, באיסלאם הקוראן הוא הפלא, ההופעה של הקוראן במוחמד שלא יודע לקרוא זאת לידת הבתולין של ישוע, זה הנס המבשר עידן חדש לעולם, אין להגזים בחשיבותו של הקוראן באיסלאם. המועלתזיה נסמכים על ההגיון כדבר העליון בדת. הוויכוח הוא גם בין אלו שמאמינים בגזרה קדומה, הכל כתוב, שהרי הכל היה כתוב בקוראן עוד לפני שהעולם נוצר. לבין אלו שמאמינים ברצון חופשי, שאדם קובע את גורלו, שהרי כמו שהקוראן נברא ניתן ליצור עוד כאלו, כי הכל מבוסס על השכל האנושי.

כמו באיקונקלסט, כך גם אצל העבסים, החליפים מתנדנדים בין התנועות. החליף אל מאמון תומך נלהב במועלתזיה והופך את האמונה בבריאת הקוראן לאבן בוחן של האמונה המוסלמית הרצויה לשליט, כל מועמד לתפקיד רשמי נבחן במבחן אמונה זה, הוא יוצר אפילו אינקוויזיציה ששפטה את כל אלה אשר סרבו להודות בעיקרון זה, אחד הקורבנות של האינקוויזיציה הוא אחמד אבן חנבל שמולקה ומושלך לבית סוהר כמה פעמים.

החליף אל מעתצם 833-842 ממשיך ברדיפה והחליף אלותק באללה 842-847 גם כן. החליף אתמתוכל עולה לשלטון ב847 הוא קנאי לצד השני ורודף את המועלתזים, וגם את השיעים, צופים, נוצרים ויהודים, אחמד איבן חנבל שולט בכיפה. זה כנראה גם זמן רדיפתו של אל חלג'. מי שעושה פשרה בין שני המחנות זה אבו אלחס אלאשערי, שהוא אבי התיאולוגיה האורתודוכסית המוסלמית, את התיאולוגיה שלו מאמץ נאזים אל מלכ.

המועלתזיה הסתמכו על אחדות האל ועל צדק. הם נבנו על תורתו של אריסטו ועולם האידיאות של אפלטון. הם כיוונו להפשטה של האל מהמיתולוגיה, ונתנו לקוראן פירוש אלגורי על דרך הטאויל: למשל יד היא האצלת חסד, תארי אללה המופשטים מזוהים עם עצמותו. האשימו אותם בשלילת התארים. קנה המידה לטוב ורע הוא השכל, וצריך להשתמש בתבונה – עקל בתוך הדת ולהחליט כל יום מה נכון.

המועלתזיה היו קשורים לפילוסופים, וכאן צריך להזכיר כמה גדולים. בפילוסופיה הניאו פלטונית יש את סיבת כל הסיבות שניתן להגיע אליה באמצעות השכל. אל מופשט שאיננו עוסק בהשגחה אישית כראיית היהדות או האיסלאם

האסלאם באופן עקרוני ובמיוחד בראשית דרכו עודד את המדע והלמידה, המילה ידע מופיעה בקוראן יותר מכל מילה אחרת, והייתה אפילו תנועה גדולה שנתמכה על ידי חלק מהחליפים שטענה לחיים ודת לפי ההיגיון, ולא לפי הרגש האמונה (המועלתזיה). החליפים ומפיצי הדת המוסלמים הראשונים היו אנשים מלומדים ולרבים היה מקצוע. הערבים למדו מכל דבר ושמרו את הספרים של אריסטו והוגי דעות יוונים אחרים, בזמן שבאירופה הם נעלמו. הערבים היו המתקדמים ביותר בעולם במתמטיקה, רפואה, פיזיקה, גיאוגרפיה, אסטרונומיה, ולימים גם הנדסה. בבגדד הוקמה בית החוכמה, וטובי המוחות בעולם התקבצו אליו, החליפים העבאסים עודדו תרגום ספרים מסנקסריט, יוונית, לטינית, פרסית, ואפילו עברית. אלא שההשכלה והמדע פרחו גם במקומות נוספים באימפריה האדירה, במיוחד החל מאמצע המאה ה9 לספירה בבוכרה, בזמן כשקרנה של ההשכלה בבגדד הבירה ירד. אלא שיש שני סוגים של ידע – זה שהיה מקובל בעת העתיקה, וזה שנודע בעקבות התגלות הקוראן. היו כאלו שניסו לחבר בין השניים.

לחצו למאמר - השכלה מוסלמית במרכז אסיה

 

בהמשך ללימוד הסופיזם כפי שהוא מופיע באתר זה. קראו את סדרות המאמרים הבאים - לחצו לקישור:
דרווישים מחוללים בטורקיה סדרת מאמרים
גלאל א דין רומי - סדרת מאמרים
מאמרים על הסופים בישראל
מאמרים על הסופים בעולם
מאמרים על הסופים הבקטשים בטורקיה
 
לחצו לקריאת המאמרים הבאים
דול נון המצרי
אבו בכר
איבן ערבי
אל רזאלי
אנשי האשם
איברהים איבן אדהם
איסמעליה
סופים בישראל

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו