הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

המלכה תמרה - טיולים לרחבי העולם

המלכה הגדולה בהיסטוריה של גיאורגיה

הייתה המלכה הראשונה והיחידה של גיאורגיה ולכן עוררה התנגדות בתחילה, אך לבסוף הוכרה כמלך הגדול ביותר ותקופתה נחשבת לתור הזהב. היא הייתה נשואה בתחילה לנסיך רוסי שמרד נגדה, גירשה אותו בטענות של שחיתות ומעשי סדום ונישאה לנסיך אחר – דוד, שהיה נאמן לה ויחדיו הולידו שני בנים יורשים.

בעלה השני – דוד, נסיך אלאני, היה התומך הכי גדול שלה ומלך יחד איתה. בזמן מלכותה המשיכו הגיאורגים בהתעצמותם הצבאית וכיבושיהם, הם כבשו חלקים גדולים מארמניה, הקימו את ממלכת טברזון הביזנטית, וכבשו את ממלכות האזרים וצפון איראן. תקופתה הייתה זמן היחלשות האימפריה הביזנטית. תמר שאפה למקם את גיאורגיה כמעצמה הנוצרית המובילה במזרח ומגינת הנוצרים בכל מקום. בירושלים היו 8 מנזרים גיאורגים, ומסיונרים הגיעו לכל מקום, מבולגריה ועד מצרים. תמרה היתה בקשר עם צלאח א דין בבקשה להגנה על הנוצרים הגיאורגים וזכתה לזכויות רבות. לא יודעים איפה נקברה בדיוק, ואומרים שהיא קבורה כפרח בליבם של הגיאורגים.
 
נחשבה למלכה הגדולה ביותר בהיסטוריה של גיאורגיה, תקופתה היא תקופת תור הזהב, היא הצליחה להביא את גיאורגיה לשיא כוחה והשפעתה. הביאה ליצירת האימפריה הביזנטית של טברזון ב1204, שראשיה היו קרובים שלה. תמרה הצליחה לנצח את הסלג'וקים, לנהל פלישה מוצלחת לפרס, ולהתמודד עם מרידות פנימיות.
המעניין בהקשר של תמרה שלא יודעים בדיוק היכן נקברה, לפי האגדה זה בקתדראלת גלאטי, אולם אין מיקום מדויק, יש אגדות שאומרות שהיא הובאה לכנסיית הקבר, אליה לא הצליחה להגיע בחייה.

 
לפי האגדה רוסתוולי – המשורר הלאומי היה מאוהב בתמר ולכן גלה למנזר המצלבה, הוא היה יועצה ושר האוצר שלה. ולמעשה הפואמה – עוטה עור נמר, מספרת עליו. בכל מקרה הוא העריץ את תמר.
היא מתוארת כשליטה אידיאלית ואישה קדושה. דורות מאוחרים העריצו אותה, תמונתה מיוצגת באיקונים בסגנון היופי הפרסי. בחלקים שונים של גיאורגיה היא מתוארת כאלה.
 

עוטה עור נמר

האפוס הלאומי של גיאורגיה. מספר על שר צבא המאוהב בבת המלך שלגיאורגיה. יום אחד הם רואים אביר מסתורי עוטה עור נמר ומנסים לתפוש אותו, אך הוא חומק. שר הצבא יוצא למסע חיפוש של 3 שנים אחריו ובסופו מתברר שהאביר היה מאוהב בבת מלך הודו ונאלץ לגלות מארצו ואהובתו נאסרה כי המלך לא הסכים לשידוך. שר הצבא עוזר לאביר וביחד הם משחררים את האהובה. רוסתוולי כתב את הפואמה בזמן גלותו במנזר המצלבה בירושלים. היה זה בשנים 1190 או 1200. לאחר שירושלים נכבשה על ידי סלאח א דין. רוסתוולי היה שר האוצר של תמרה – מלכת גיאורגיה ויצא כנראה בפקודתה לירושלים לקנות את המקום ולדאוג לזכויות הגיאורגים. הפואמה בנויה בחריזה אופיינית.
 
הפואמה מתחילה בהקדשה לתמרה: "למלכה תמר נרנה בדמעה בדם נמלחת, שאותה הללתי שבע ברנה היטב צולחת; סוף זקוף היה לי חרט, דיואי-דמעה קולחת, השומע - תנחת בו כחנית בלב פולחת". וזה ממשיך: "אנכי, נגיד רוסתוי, שמתי זאת על צווארי, כי בשל מנהגת חיל אשתגע לאין הבריא; נחלשתי, כי בחלד אין תחבשת לשברי: או תגהה מזור לפצע או מהר תכרה קברי".
 

 


עיר מערות בשם וורדזה 

היא הקימה עיר מערות בשם וורדזה שהייתה בתחילה מנזר במצוק סלע, אלא שבזמן תמרה היא הפכה לעיר בת 13 קומות ובמרכזה כנסייה. בעיר גרו 50.000 איש. העיר נמצאת על הגבול עם טורקיה, לפי דעתי תמרה רצתה להקים שם מקום מקודש כמו הר אתוס. הכנסייה המרכזית של הגיאורגים נמצאת בהר אתוס ונקראת המנזר האיברי, מכאן אנו למדים שהגיאורגים הם אורתודוכסים, בעוד ששכניהם הארמנים הם כנסייה עצמאית לחלוטין שלא קשורה להר אתוס. אפשר גם ללמוד מכך שהגיאורגים הם אחת מהכנסיות האורתודוכסיות העתיקות בעולם, למעשה השנייה לאחר הביזנטיים, ואם אנו מביאים בחשבון שהכנסייה הבולגרית הייתה האורתודוכסיה הראשונה מחוץ לביזנטיון, הרי שבמקרה של גיאורגיה יש לנו יוצא מן הכלל של כנסייה עצמאית אורתודוקסית כבר מההתחלה, וכאן נשאלות השאלות מתי הפכה הכנסייה הגיאורגית לעצמאית, ומתי היה לה פטריארך משל עצמה?

המילה תמרה קשורה לקשר של המלכה לבית דוד.

 

מאמרים על גיאורגיה - לחצו לקישור
המלכה תמרה
קבזה
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו