הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

המסדר השרוורדי - טיולים לרחבי העולם

סיפורו של מסדר סופי מסדר שרוורדי

 ההופעה של רעיון המדינה האסלאמית, אסלום השבטים הטורקיים, התפתחות הממלכות המרכז אסיאתיות הביאה לכדי תור זהב שאחת התוצאות שלו הייתה יצירת מסדרים סופים והתפשטותם, דרך מערכת החינוך של ה"חנקות" וה"מדרסות". חלק מהמסדרים היו בעלי הופעה מקורית, כגון זה של הקלנדרים, וחלק בינלאומיים וקלאסיים שמצאו בית גם במרכז אסיה והיו מעורבים בפוליטיקה של השלטון. כזה היה המסדר השרוורדי.

ההתחלה של המסדר על ידי חנקה שיוסדה על ידי אבו נגיב שרוורדי שחי 1097-1168, והיה ראש הניזמייה בבגדד ותלמיד של אל ראזלי. אלא שמייסד המסדר האמיתי היה בן אחותו שהא א דין הפס עומאר שרוורדי 1144-1234. הוא היה שגריר של החליף א נסיר 1180-1225, למרכז אסיה. היה לו בית ספר בבגדד ששם באו תלמידים מכל העולם כולל סעדי משירז. הוא הוכר כראש הסופים. הספר המפורסם שלו הוא: "שוהא עווריף אל מעריף", ידע היודעים, דרך הבן שלו – זאין א דין אל אפירני הטריקה הגיע למרכז אסיה.
זאין א דין עריפני קבור בטשקנט באזור בית הקברות של קוקצה. הוא גר בצילייקונה, שם כנראה גם הייתה החנקה של השרוורדייה.

 


 
הזיכר של השרוורדיה מורכב משבעה חלקים. התלמיד חייב לדווח לשייח על החלומות שלו.  השרוורדיה קידמה את תנועת הפותווה, אדם המכבד את הזקנים, אדיב לצעירים ומעדיף שווים, בעל תכונות – פתה. להעדיף תכונות אנשים אחרים על פני עצמו, בקיצור אציל. הפתווה והשרוורדייה נועדה לחזק את האסלאם כנגד הפונדמנטליזם שהחליש אותה

ישנם כמה שייח'ים במשפחת שרוורדי, החשוב מביניהם הוא שהב א דין שרוורדי (1155-1191) שהפיץ את פילוסופיית הניצוץ - ראו מאמר נפרד
הוא ייחד את חייו לקישור הדת המזרחית המקורית עם האסלאם. טען שכל החכמים בעולם העתיק הטיפו תורה אחת ויחידה. מבחינתו הרמס הטיף לאותה תורה וזוהה עם אידריס, מורים נוספים היו אפלטון, פיטגורס וזראטוסטרה. 

השייחים השרוורדים.

  1. שהא א דין שרוורדי הוא מייסד המסדר 1144-1234. הגיע במסגרת שליחותו לאוזבקיסטן.
  2. זאן א דין אריפני, בנו של שהא א דין, הביא א השרוורדיה לטשקנט מבגדד במאה ה-13, למד את בסיר, יש לו קומפלקס בטשקנט.
  3. שייך נור א דין בסיר, מת ב-1246. היה עיוור בילדותו ונרפא עם הצטרפותו לדרך הסופית, עבר לסמרקנד, לימד שם לאחר הפלישה המונגולית, חי ליד מעיין, בזמן תימור הוא היה דמות נערצת, עצמותיו הובאו למצודה, ועל החומות נבנה מאוזוליאום לכבודו ליד רוחבד, יש קשר בין המאוזוליאום שלו לרוחבד לקבר אמיר תימור, הם על אותו ציר, המאוזוליאום שלו פורק על ידי הסובייטים. הוא קבור כיום באפרוסיאב, נחשב לקדוש המגן על העיר.
  4. בורקו א דין סגרדגי, היה לתמידו של בסיר, הגיע לסין ומת שם, הובא לקבורה בסמרקנד על ידי בנו – אבו סעיד, הקבר שלו זה הקבר של רוחבד.
  5. אבו סעיד סגרדגי, חי בסמרקנד ונשא את בת שיך סמרקנד לאישה, היה מקורב לאמיר תימור.

זאת השושלת, במקביל אליהם היה את שיך קולאל שהיה מקורב לתימור וחי בקאש -שאחריזבד, אזור הולדתו של תימור. הוא דחף את תימור למלא את תפקידו האוניברסלי. היה לו כנראה תפקיד באיסלום המונגולים, אביו של תימור היה חברו, תימור הקים מאוזוליאום לזכרו בקש, ולרגליו קבור אביו של תימור.

ראו מאמר סמרקנד

 

 

מאמרים בנושא הסופים - לחצו לקישור
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו