הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הספר יופיו של הוורד - טיולים לרחבי העולם

יופיו של הוורד - טיולי תרבות ורוח לבולגריה
כולל מסלול תרקים ותרבויות עתיקות, מסלול נצרות ולאומיות בולגריה


מתוך ההקדמה לספר

נושאי השיחה ברבות מארוחות יום שישי היו, עד לפני כמה שנים, פוליטיקה, ספורט, טלוויזיה (כשהיה רק ערוץ אחד), היום הנושא הפופולארי ביותר ברבים מן הבתים הוא טיולים בעולם. היכן היו המשתתפים בארוחה בפעם האחרונה, לאן הם מתכוננים לנסוע בפעם הבאה, מה שמעו על מקום כזה וכזה, מה כדאי לעשות בארץ זו וזו, מה הפסטיבל האחרון, וכו'.
כולנו מטיילים כל הזמן, ויעדים שעד לא מזמן היו בגדר חלום רחוק, כגון אתיופיה או מונגוליה. היום הם בהישג היד, ולא רק של מוצ'ילרים, אלא גם של פנסיונרים. אלא שמרוב עצים, והחיפוש החדש והמלהיב כל הזמן, לעתים לא רואים את היער. מצלמים את היער מאין ספור זוויות, אבל לאחר הפוסט הנלהב הראשוני בפייסבוק שוכחים את התמונות ועוברים לדבר הבא. ונשאלת השאלה, איך אפשר להפוך את הטיול למקומות אחרים למשמעותי? למרכיב בבניין תפישת עולם, הבנה, תרבות?
המשימה נהיית יותר ויותר קשה עם השנים, מכיוון שהעולם נהיה כפר גלובלי גדול אחד. ובכל מקום שהולכים פוגשים את אותם מאכלים, אותם תנאי מגורים, ואותה מנטליות. כולם רואים את אותן תכניות בטלוויזיה, ולא משנה אם זה "כוכב נולד" בבולגרית או בעברית. כולם מתמודדים עם הטכנולוגיה, ומבלים את זמנם במחשבים ובפלאפונים. ונדמה שכולם במירוץ אחר כסף, מכונית חדשה, להיראות טוב, ולהגשים את עצמך, ולא שזה רע, אלא שהתרבויות נעלמות בדרך וההבדלים בין בני אדם מִטשטשים.
לפני שנים רבות פגשתי אדם שאמר לי שהבעיה בעולם שלנו היא לא רק היעלמות החיות והצמחים, אלא שגם תרבויות אנושיות הופכות לזנים נכחדים, וחבל על העושר של ניסיון וחוויה אנושית שהולכים לאיבוד. זה נתן לי השראה לקרוא לחברת הטיולים שהקמתי "תרבויות עולמי". ברחבי העולם ישנם עדיין הרבה מקומות שבהם המסורות המקומיות נשמרו, שקצב החיים בהם שונה מזה של המאה ה-21. זאת ועוד, בביקור באתרים עתיקים ניתן להתחבר לאיכויות של תרבויות עברו, להרגיש את העולם דרכם, להתחבר למהותם.
במילים אחרות, טיול לארצות אחרות (וגם בארץ שלנו) יכול להיות חוויה תרבותית ומהותית שמוסיפה לתפישת עולמנו, מכיוון שבני אדם בכל מקום הם דומים ומתמודדים עם אותן בעיות: ארעיות החיים, שמחה ועצב, אהבה וחיפוש. אם אדם בא פתוח, מכיר את הרקע, ויודע מה לחפש, להיכן להגיע, ובמה להתרכז, התרבות שאותה הוא מבקר מגלה עצמה לפניו, והוא מועשר בחוויה אנושית נוספת ושונה מעט מזו שהוא מכיר.
לשם כך נולד הספר הזה, שהוא ראשון בסדרה של ספרים על מקומות בעולם. בכדי להכין אתכם לביקור בבולגריה, ארץ עם מורשת תרבותית עתיקה ומפוארת. ישנם שני דברים שבהם בולגריה תורמת באופן יוצא דופן למורשת האנושית: האחד זה היותה אחד המקומות הראשונים בעולם שבהם התפתחה תרבות אנושית, ושבה הופיעו תרבויות עתיקות ומיוחדות כגון זו של התראקים, והשני הוא היותה המקום שבו נוצרה לראשונה ישות נוצרית סלאבית, הומצא הכתב הקירילי והתפתח סוג מיוחד של נצרות מיסטית, הן בתוך הכנסייה והן מחוצה לה.
הספר מציע שני מסלולים לזה הרוצה לגלות את אוצרותיה של בולגריה: המסלול הראשון בעקבות תרבויות עתיקות, החל מהיישובים הראשונים בעולם, מעבר ממגורים במערות לחיים בכפר תחת כנפי האלָה אם, וכלה בתרבות המופלאה של התראקים, שהתקיימו במקביל ליוון הקלאסית והשאירו אחריהם מקדשים מרשימים. המסלול השני הוא בעקבות בולגריה הנוצרית, החל מהתקופה הרומאית, המשך בהתגבשות כאומה עם הקמת האימפריה הבולגרית השנייה, ימי הזוהר של האימפריה הבולגרית השנייה, והשפל של הכיבוש העותומאני, וכלה במאבק לעצמאות והקמת המדינה הבולגרית החדשה.
כל אחד משני המסלולים הוא מעגלי, ומתרכז בקרוב לעשרים אתרים עיקריים, עליהם מרחיב הספר. לכל אחד משני המסלולים הקדמה מקיפה הנותנת את הרקע ההיסטורי, דתי, תרבותי, תוך פזילה לכיוון של תיאוריות רוחניות אלטרנטיביות, ובסופם יש נספח שמרחיב על נושאים הקשורים אליהן. במסלול הנוצרי זהו מעין מפתח של משמעות צבעים, סמלים, מספרים, אדריכלות ואמנות בכנסיות נוצריות, ובמסלול תרבויות עתיקות זה תיאור של אירועי הפולקלור העיקריים במחזור עונות השנה, שכן המסורת שלהם מקורה בתקופות עתיקות והיא מלמדת אותנו עליהן.
אני מקווה שתיהנו גם מהספר וגם מטיול בבולגריה, ההמלצה שלי היא להימנע מאזורי התיירות של החוף, ולפנות במקום זאת להרים ולערים. העם הבולגרי הוא עם משכיל, אוהב ספר, מקבל אורחים, נוח, שמח בחלקו וידידותי, הארץ מגוונת, יפה, הררית ברובה הגדול, ונעימה. המיוחד בטיול בבולגריה הוא הנינוחות והפולקלור. השלם הוא יותר מסך כל חלקיו.
ספר זה איננו מדריך תיירים במובן הקלאסי, ולא נועד לעזור בעניינים טכניים כמו איזה מלונות מומלצים וכיוצא בזה. לפי תפישת עולמי, התעסקות רבה בנושאים הפרקטיים בשלב מוקדם מדי גורמת לטיולים להיהפך למשימה שאותה צריך לבצע, ולצורך כך נעזרים במערכי האופי והפעולה הרגילים, במקום ליהנות מהחופש ולהתחבר למשהו שונה, אחר. במילים אחרות, יוצאים לבולגריה ובמקום לחוות אותה נמצאים חלק גדול מהזמן באינטרנט בניסיון לחפש מלון זול יותר, השוואות, חישובים כספיים של עלות תועלת, וכיוצא בזה. בולגריה היא ארץ שקל להסתדר בה, ולפעמים שווה לשלם מעט יותר ולא לפגוע בהנאת הטיול, שתלויה בפניוּת שלנו.
ספרי הטיולים ואתרי האינטרנט מלאים בהשוואות והמלצות היכן כדאי לאכול, איפה לקנות, וכו'. הספר שלפניכם נועד קודם כל להכיר לכם את התרבויות שהתקיימו בבולגריה בעבר, ואת הנצרות הבולגרית שהיא עצמאית ומהווה דת לאומית. נסיעה לבולגריה בלי להיכנס לנושא הנצרות היא כמו ביקור בארץ מבלי להבין את הרקע היהודי. נסיעה לבולגריה מבלי לבקר באתרים התראקיים והמגליתיים, היא כמו להיות באנגליה בלי לבקר בסטונהנג'. פרק מיוחד בספר מוקדש לאחווה הלבנה שייסד המורה פטר דנוב, שעימה יש לי קשר אישי של הערכה ואהבה.
בספר אין מפות ואין תמונות, וגם אין הנחיות ברורות של איך לבקר במקומות, שעות פתיחה, וכו'. את החלק הזה אני משאיר לכם. מי שיעקוב אחר השמות של המקומות (כל השמות מופיעים גם באנגלית), יוכל לבנות לעצמו מסלול ולמצוא פרטים נוספים באינטרנט ובספרי הטיולים. לעומת זאת, התיאור של המקומות והמבוא הנושאי יאפשרו לכם להבין את חשיבותם של האתרים, את מהותם, ואולי גם להתחבר ל"מה הם יכולים להיות בשבילכם?" – ואת זה לא תוכלו למצוא כיום (בעברית) בשום מקום אחר.
בהמשך לספר זה יצא ספר אחר על טיולי תרבות ורוח בסרביה שבו מסלול בעקבות האלָה, תרבויות אֵם קדומות ותחילת התרבות האנושית, הכולל גם מספר אתרים בבולגריה ומקדוניה. וכן ספרים על טיולי תרבות ורוח ביוון ובמקדוניה. מומלץ לקרוא ספרים אלה בכדי להרחיב את הידע הכללי והרקע על הבלקן. ספר אחרון שאזכיר בעניין זה הוא ספר טיולי תרבות ורוח באלבניה, קוסובו ובוסניה, ובו מסלול בעקבות הסופים – מיסטיקה אסלאמית, שהרקע שלו עוזר להבין את תופעת האימפריה העותומאנית בבלקן.

לקריאת ההקדמה לחלק הראשון - תרבויות עתיקות - לחצו כאן לקריאה
לקריאת ההקדמה לחלק השני - בולגריה הנוצרית חלק ראשון - לחצו לקריאה

קריאה מהנה
זאב בן אריה – לוטם 2019

הוצאת פראג
מחיר 69 שח
190 עמוד

ניתן לרכוש את הספר בהוצאת פראג, הוא ישלח בדואר - לרכישה לחצו כאן

ספרים נוספים בהוצאת פראג וזאב בן אריה - לחצו לקישור

לב הבלקן - טיולי תרבות ורוח לסרביה, מונטגרו ומקדוניה
סופים בבלקן - טיולי תרבות ורוח לאלבניה, קוסובו ומונטנגרו
​מסתורין יווני - טיולי תרבות ורוח ליוון
מסתרי ארון הברית - טיולי תרבות ורוח באתיופיה
הפלא השביעי - טיולי תרבות ורוח למצרים
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו