הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הספר סופים בבלקן - טיולים לרחבי העולם

הספר סופים בבלקן - טיולי תרבות ורוח לאלבניה, קוסובו ובוסניה
כולל מסלול סופים והאימפריה העותומאנית, מסלול תרבויות עתיקות ומסלול יהדות ספרד בבלקן
מתוך ההקדמה לספר
הספר "סופים בבלקן" הוא הרביעי והאחרון בסדרה של ספרים שכתבתי על מסלולי טיול בעקבות נושאי תרבות ורוח בארצות הבלקן (כולם בהוצאת פראג בשנת 2019), וכמו כן, הוא הרביעי והאחרון בשורה של ספרים (אחרים) שכתבתי על נושא הסופים (החל משנת 2006). התלבטתי רבות כיצד לקרוא לו, מכיוון שרק מחציתו עוסק בנושא הסופים, אבל לאחר שכולם יעצו לי שלא לקרוא לו על שם ה"סופים" בלבד, החלטתי שחייבים לקרוא לו כך, דווקא בגלל שאנשים לא מכירים נושא זה, או חושבים שהוא לא חשוב.
הסופים הם הזרם המיסטי של האסלאם, הדוגל באהבה, קבלת האחר, וסבלנות כדרך חיים. הם מאורגנים במסדרים שנקראים על שם המייסד, כשכל מסדר יש לו תרגולת ייחודית משל עצמו הכוללת לרוב מוזיקה, ריקוד, תפילה, מדיטציה וטקסים הנקראים "זיכר", הנעשים במגוון צורות. מבחינה גיאוגרפית הסופים מאורגנים במרכזים שנקראית "טקות" (בבלקן), שהם מעין מנזרים שבהם יש בד"כ מעון דרווישים, מטבח לעניים, בית כינוסים, חדרי לימוד והתבודדות, ספרייה, אכסניה, מעיין קדוש, עץ, סלע, ועוד.
האימפריה העותומאנית שלטה על הבלקן במשך קרוב ל500 שנה, בתקופה זו הייתה הרמוניה יהודית מוסלמית ויצירה תרבותית מפוארת, בעיקר של המסדרים הסופים: מוזיקה, ריקוד, שירה, סיפורת, תורת מוסר, פילוסופיה, השכלה, אמנות ואדריכלות ביטאו בצורה היפה ביותר את מצבו אל האדם כמתגעגע לחזור אל האל. המרקם החברתי הדגיש את אהבת האדם וחשיבותו. האסלאם של המסדרים הסופים, המשיך את מסורת המסתורין של ימי קדם והמיסטיקה הנוצרית של הבלקן.
הזדמן לי להיחשף למסדרים הסוּפיים באלבניה, קוסובו ובוסניה, לבקר במקומותיהם ולהשתתף בטקסיהם, גיליתי עולם מופלא, עשיר ומרתק, שיש לו גם הקשר יהודי. זאת, ביחד עם הרקע שיש לי בהיכרות עם העולם הסופי ממקומות אחרים בעולם אפשרו לכתוב את ההקדמות למסלול סופים בבלקן, ואת המסלול עצמו. וזה עיקר ייחודו וחשיבותו של ספר זה, ולכן ראוי לקרוא לו "סופים בבלקן"
מערב הבלקן, הארצות של אלבניה, קוסובו ובוסניה הוא אחד האזורים הלא מתויירים ולא מוכרים באירופה. זהו עיקר רכס האלפּים הדינריים, אזור הררי ושבור מאד, אך פה ושם יש עמקי נהרות שמאפשרים לנוע דרכו, שלאורכם התפתחו מרכזי היישוב ההיסטוריים. האזור ברובו מיוער ובעל אקלים ממוזג. בימי קדם התיישבו בהרים הגבולים בים האדריאטי ממזרח שבטים של עם הודו אירופאי שנודע בשם האילירים, הם הקימו ממלכות שהתחרו ברומא על המסחר בימים.  עוד לפני כן התפתחו כאן כמה מהתרבויות הקדומות בעולם שנטו לכיוון המטריארכלי. הספר מרחיב על נושאים אלו ומפנה לביקור באתרים מרשימים מהתקופה העתיקה. מסלול תרבויות עתיקות מגלה לקהל הישראלי בפעם הראשונה באופן בהיר ומלא סיפור היסטורי לא מוכר זה, ומפנה לאתרים שנמצאים מחוץ למסלול התיירות ה"רגיל", המפעימים ביופיים, מרשימים במה שניתן לראות בהם, ונותנים השראה באנרגיה והקדושה שיש בהם, החל בתרבות בוטמיר בבוסניה, וכלה בחומות המגליתיות של אתר אלבנופוליס ליד טירנה באלבניה.
צריך להדגיש בהקשר זה שהספרים בסדרה של "טיולי תרבות ורוח" אינם מדריכי תיירות במובן הקלאסי, והם לא מאכילים את הקורא בכפית דבש של הנחיות מה לעשות, מתי לבקר, תמונות, מפות, וכו', אלא מחייבים קריאה פעילה הכוללת השלמות של פרטים טכניים בספרים ומקומות (אתרי אינטרנט) אחרים. מטרת הספר שלפניכם להכיר את התרבויות שהתקיימו בבלקן בעבר וכיום, בעקבות שלושה נושאים עיקריים: האסלאם הסופי, תרבויות עתיקות (נצרות קדומה) וקהילות יהדות ספרד, התיאור של המקומות והמבוא הנושאי מאפשרים להבין את חשיבותם של האתרים, דגשים עיקריים בהם, את מהותם, ותו לא.
בספר יש הרבה ציטוטים אבל אין הפניות למקורות וגם לא רשימה ביבליוגרפית, בתור אקדמאי אני אמון על כללי הכתיבה המדעית, אבל בחרתי במודע שלא להשתמש בהם, בכדי להדגיש שזה איננו ספר מדעי. בהמשך לספר ובכדי להשלים את ההתעמקות בנושאים המופיעים בספר זה ובאתרים של הבלקן, אני ממליץ לכם לקרוא את הספר שיצא על בולגריה, ובו מסלול תרבויות עתיקות, ומסלול נצרות מיסטית (יופיו של הוורד – טיולי תרבות ורוח בבולגריה"), את הספר "לב הבלקן" – טיולי תרבות ורוח סרביה, מקדוניה ומונטנגרו, ובו מסלול בעקבות תרבות האלה, ומסלול בעקבות הנצרות הסרבית, וכן הרחבות על אתרים סרבים נוצרים בקוסובו.  וכן את הספר "מסתורין יווני" – טיולי תרבות ורוח ביוון, ובו הרחבות בנושא תרבות יוון העתיקה והנצרות האורתודוקסית. במידה והנושא של הסופים יגרה את סקרנותכם, אתם מוזמנים לקרוא שלושה ספרים שכתבתי על הסופים בעבר: "אור על גבי אור – מסע בעקבות הסופים" (הוצאת ענבר), "זאוויה – סיפור של מסדר סופי בישראל" (הוצאת אריאל), ו"לאהוב יותר – מסע בעקבות הדרווישים המחוללים" (הוצאת פראג)
לבסוף, הנושא השלישי והחשוב שבו הספר עוסק הוא יהדות ספרד בבלקן, במקביל להתפתחות העולם הסופי במסגרת האימפריה העותומאנית, התפתחה גם עדה יהודית מפוארת, שאחד המרכזים החשובים שלה היה בסראייבו. הספר מספר על מסורת יהדות ספרד, על הקהילות היהודיות החשובות במערב הבלקן (כולל מקדוניה וסרביה), על הופעתו של משיח שקר שבתאי צבי והשבתאות באלבניה ובקוסובו, ומגלה את הסיפור המופלא של הצלת יהודי אלבניה בשואה.  
בארצות מערב הבלקן התרחשו עד לפני כמה שנים מלחמות אזרחים אכזריות (בוסניה וקוסובו) או אי שקט חברתי (אלבניה), המהפכה התעשייתית של העת החדשה פסחה עליו בזמן השלטון העותומאני, ובמאה ה20 הוא היה חלק ממשטר קומוניסטי מדכא, עם קבלת העצמאות עלו מתחים ישנים על פני השטח, בין נוצרים למוסלמים, סרבים לאלבנים, והתוצאה הייתה טרגית. באופן מודע כמעט ואינני מתייחס במהלך הספר לצד זה של ההיסטוריה. התפישה ההיסטוריוגרפית שלי טוענת שההיסטוריון צריך למצוא את נקודות האור והרגעים היפים של ההיסטוריה, כשלמדתי קורס פילוסופיה של ההיסטוריה באוניברסיטה נתקלתי בתיאוריה של פרופסור בשם אפל (K. O. Apel) האומרת שההיסטוריון צריך להיות כמו פסיכולוג טוב, לשמוע את הסיפור, ולבנות נרטיב שמוביל להתחדשות וצמיחה. אני מאד מקווה שארצות הבלקן עברו כבר את התקופה הקשה ושהם בדרך הזו, שמלחמות האזרחים הם נחלת העבר ושמוסלמים, נוצרים ויהודים, יכולים להיות כאחים ולחיות באחווה כמו פעם, ולא רק בבלקן, אלא בכל מקום בעולם, כולל בארץ ישראל.

אתם מוזמנים לקרוא את ההקדמות המפורטות בנושאי אילירים, וסופים
הקדמה למסלול אילירים ותרבויות עתיקות במערב הבלקן - לחצו כאן
הקדמה למסלול סופים בבלקן חלק ראשון - לחצו לקריאה
לגבי ההמשך המבואות, האתרים עצמם ומסלולי הטיול רכשו את הספר
קריאה מהנה 


הוצאת פראג 
מחיר 59 שח 
160 עמוד

ניתן לרכוש את הספר בהוצאת פראג, והוא ישלח בדואר - לרכישה לחצו כאן


ספרים נוספים בנושאי מסורות רוחניות, זאב בן אריה (הוצאת פראג) - לחצו לקישור
יופיו של הוורד - טיולי תרבות ורוח לבולגריה
לב הבלקן - טיולי תרבות ורוח לסרביה, מונטגרו ומקדוניה
סופים בבלקן - טיולי תרבות ורוח לאלבניה, קוסובו ומונטנגרו
​מסתורין יווני - טיולי תרבות ורוח ליוון
מסתרי ארון הברית - טיולי תרבות ורוח באתיופיה
הפלא השביעי - טיולי תרבות ורוח למצרים
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו