הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הצעה למסלול באתיופיה - טיולים לרחבי העולם

לפניכם הצעה למסלול לא שגרתי בצפון אתיופיה בדגש תרבויות ודתות. המאמר הוא פרק מתוך הספר "מסתרי ארון הברית - טיולי תרבות ורוח באתיופיה". פרטים נוספים על הספר - לחצו כאןחברות הטיולים הישראליות נוהגות בדרך כלל לשלב בין צפון אתיופיה לבין דרום אתיופיה, ולעיתים גם המזרח – אזורי השבר הסורי אפריקאי, הראר ומדבר דנקיל – בטיול אחד. לפי התפיסה שלי זו טעות, שכן מדובר על שתי ארצות שונות, שלכל אחת מהן מגיע טיול בפני עצמו, בבחינת "תפסת מרובה לא תפסת". מה שקורה הוא שהטייל הישראלי הממוצע מגיע רק לאקסום, לליבלה, אגם טאנה וגונדר, ומוותר על האזורים היפים של הרי תיגראי. הוא מתרגש מקיום היהודים האתיופיים, מוותר על ביקור בכנסיות לאחר כנסייה אחת או שתיים (בהיעדר הדרכה מתאימה), מתאכזב מכך שאין מים במפלי הנילוס, ועושה את דרכו בשמחה לשבטים בדרום, ההופכים לאטרקציה ולחוויה העיקרית של הטיול.
זאת ועוד, בכדי לקצר בין האתרים נוהגים לטוס מאקסום לליבלה או לבהיר דאר, ומוותרים על החלק הכי יפה של הרי אתיופיה, הרי עדווה בתיגראי, הצוקים המרשימים בגרלטה, הנופים האלפיניים בשואה ולסטה, שלא לדבר על ביקור באזורים ההרריים של שואה וג'וגם, שלא קיימים על מפת התיירות ואינם מוכללים במסלולים הרגילים.
בספר שלפניכם אנו מציעים מסלול מקיף בצפון אתיופיה, הכולל אתרים מופלאים, נופים של הרים המגיעים לגבהים של מעל 4,000 מטר, קניונים בעוצמה ובגודל של הגרנד קניון, אוצרות מורשת ותרבות, אתרי עלייה לרגל מקודשים ומרתקים, וסיפור של עם ודת שהתקיימו כנגד כל הסיכויים.
זאת ועוד, הטיול בצפון אתיופיה הוא כמו לחזור אחורה לתקופת התנ"ך, הן מבחינת חיי היום-יום – שכן האתיופים קוצרים את החיטה (או הטף) במגל, דשים אותה עם בעלי חיים, מפרידים את המוץ מהתבן בעזרת הרוח, וחיים בבקתות בוץ ללא מים וחשמל – והן מבחינה רוחנית ודתית, שכן האתיופים מאמינים בארון ברית, רוקדים ושרים לפניו, ומקיימים מסורת יהודית נוצרית מרתקת.
 
הצעה למסלול בצפון אתיופיה
הטיול שאני מציע מקיף את צפון אתיופיה במסלול מעגלי המתחיל מיהא שבהרי עדווה, עובר דרך אקסום, הרי תיגראי, שואה, הר הצלב, אגם טנה, גונדר ומסתיים בלליבלה.
המסלול מתחיל בחלק הצפוני של אתיופיה, שהוא גם הכי עתיק, בו התפתחו הממלכות הקדומות של דעמת ואקסום. במקומות אלה ניתן למצוא מקדשים אדירים, אובליסקים ענקיים, ארמונות וחללים תת-קרקעיים, ושרידי תרבויות מסתוריות ולא ידועות. גם הנצרות החלה באזור זה. באקסום, שהייתה בירת האימפריה האקסומית, נמצא עד היום ארון הברית האבוד. זוהי אחת מערי הקודש האתיופיות והחשובה שבהן, ויש בה ובסביבתה הרבה מה לראות.
מסביב לאקסום נמצאים המנזרים היפים של תשעת הקדושים – שניים מהם ממוקמים על הגבעות שמעל העיר עצמה, ועוד כמה באזור העיר והרי עדווה הסמוכים, והם בהחלט שווים ביקור. הרי עדווה הם בעלי נוף מדהים ובליבם נמצאת יהא, הבירה העתיקה של ממלכת דעמת, אתר שהוא חובה לדעתי הן מבחינת הנוף, הן מבחינת הממצאים הארכיאולוגים והסיפור הקשור אליהם.
המסלול עוקב אחר ההתפתחות ההיסטורית של המדינה האתיופית, ששזורה בבניית כנסיות ומנזרים. הנצרות האתיופית מצאה בית בממלכה האקסומית, והאתרים הראשונים שלה קשורים למרכזים הפוליטיים של ממלכה זו. במאה ה-5 מגיעים תשעת הקדושים לאקסום ומקימים מנזרים בכל רחבי הארץ, במקומות הכי יפים בטבע, מחוץ למוקדי הישוב. עם התפררות הממלכה האקסומית (החל מהמאה ה-7) עובר המרכז הדתי למנזרים בהרי תיגראי, שחלקם כנסיות נפלאות חצובות בסלע.
מיהא נמשיך מזרחה ונתחבר לשדרת ההר המרכזית של אתיופיה, שתחילתה הרי תיגראי, המשתרעת מאדריגת בצפון, אליה נשים פעמינו, ועד אדיס בדרום, מרחק של אלף קילומטר משם. לאורך הדרך נחזה בנופים היפים ביותר באתיופיה, פסגות רבות שמגיעות לגבהים של מעל 4,000 מטר (כמו האלפים באירופה), עמקים נפלאים, אגמים, אזורים מצוקיים, הרי שולחן כמו בנוואדה שבאמריקה, מתלולים אין חקר, אזורי יערות ירוקים עם קופים, צמחיה תת-אלפינית באזורים הגבוהים, ועוד. הכביש הראשי עובר בשיפולי הפסגות מצפון לדרום והנוף משתנה כל הזמן. ישנם הרבה מקומות שכדאי לבקר בהם משני הצדדים – בראש ובראשונה המנזרים הנפלאים החצובים בסלע, שמתרכזים קודם כול באזור Gheralta היפה והמפתיע, בו יש הרים מפוסלים בסגנון וואדי ראם בירדן או אריזונה, ולאחר מכן אזור Wukoro, שבו יש כמה כנסיות חשובות ונגישות, והוא משמש גם כשער כניסה למדבר דנקיל.
תחנה חשובה בדרך היא מקלה, הבירה של מדינת תיגראי (אחת מתשע המדינות שמרכיבות את אתיופיה), שיש בה שדה תעופה ובתי מלון טובים. ממקלה נמשיך דרומה למסיב ההרים הנפלא של Maychew וKorem, שהיה הגבול הדרומי של ממלכת אקסום, ויש בו אגם ושמורת יער יפה. ההרים כאן מגיעים לגובה של יותר מ-4,000 מטרים, והמתלולים משאירים את המטייל פעור פה.
המסלול ממשיך דרומה אל אזור Weldiya, שבו נמצא אחד ממעברי ההרים הגבוהים באתיופיה. מכאן אפשר להמשיך לליבלה מצד אחד, או להמשיך דרומה ל- Dessieמהצד השני. המסלול שלנו ממשיך דרומה לאזורים הלא מוכרים של שואה. נבקר באגם הייק סטפנוס היפה, שבו נמצא אחד המנזרים החשובים באתיופיה (אפשר לשוט), ובעיר דסי ו-Kombolcha הסמוכה, שם ישנו שדה תעופה מקומי ובעתיד יהיה גם קו רכבת. במאה ה-13 מתפתחת תנועת נזירוּת חדשה באזור שואה ומעלה לשלטון את השושלת הסולומונית, שבונה מנזרים נפלאים בכל רחבי הארץ, המרכז הדתי שלהם הוא המנזר באגם הייק סטפנוס.
מדסי אני מציע לעשות גיחה של יום אחד להר הצלב ((Gishen Mariam, שנמצא מרחק שעתיים נסיעה בג'יפ מהעיר. זהו אחד האתרים המרשימים, הקדושים והחשובים באתיופיה, מקום עלייה לרגל, וגם אם אדם לא מאמין בישוע וכל השאר, המקום עצמו מקסים ומדהים, תופעת טבע שאין כמותה בכל העולם, הר שולחן ענק וגבוה בצורת צלב, ועליו עיירה קדושה עם מנזרים.
במסגרת הטיול אני ממליץ לבקר במועדוני הלילה של דסי והערים האחרות, בהם יש הזדמנות לראות ולחוות מוזיקה מקומית וריקודים של המקומיים.
מדסי אפשר להמשיך דרומה לאזורים הגבוהים של Guassa והכנסייה המדהימה של ארבעים הקדושים, ומשם ל-Debra Sina ומנזרי מרים החשובים שבסביבתה, ולהגיע בסופו של דבר לאדיס. אלא שהמסלול שלנו יקח אותנו בכביש חדש וטוב יחסית, על פני הרמות הגבוהות של שואה, אל ערוץ הנילוס הכחול שהוא הגרנד קניון של אפריקה, קניון ענק המחלק את הרמה האתיופית לשניים, אחד הנהרות העתיקים והמסתוריים בעולם. נחצה את הנהר על גבי הגשר ב-Wedge ונעלה עם הכביש לעיירה Metule Miriam, שם נמצאת אחת הכנסיות המפתיעות באתיופיה, מנזר חשוב ומקום עלייה לרגל.
האתיופים מאמינים שהם היו יהודים לפני הפיכתם לנוצרים, ושהמלך מנליק, ביחד עם בני ישראל שנלוו אליו לאתיופיה, הסתובב ברחבי הארץ והקים ארבעה מרכזים קדושים: האי טאנה קירקוס, אקסום, תדבבה מרים ומרטולה מרים. אנחנו נכסים לאזור גוג'ם, המקום שבו נמצאים מקורות הנילוס ב-Gish Abay, אבל נמשיך לאגם טאנה, שהוא המקור האמיתי של הנילוס הכחול, אל העיר הגדולה בהיר דאר, שהיא הבירה של מדינת אמהרה (אחת מתשע המדינות שמרכיבות את אתיופיה).
אגם טאנה וסביבותיו מצריכים לפחות יומיים שלושה בכדי לבקר באיים ובאתרים שבסביבה. לא רחוק מהאגם נמצאים מפלי הנילוס, הנהר יוצא מהאגם דרך אזור של ביצות שבו ניתן לראות היפופוטמים. בתקופת תור הזהב חשיבותו של האגם (שגודלו כגודל הגליל כולו) וסביבותיו עולה. השושלת הסולומונית בונה מנזרים במיוחד באיים שבתוכו, שם נקברים המלכים. בזמן הכיבוש המוסלמי הקצר של אחמד גרן הם נשארים הטריטוריה הנוצרית עצמאית היחידה. ההפלגה אל קבוצות האיים השונות היא חוויה מרנינה שמחייבת התארגנות מראש.
לאחר מכן נמשיך צפונה לשיפוליו של גוש הרי סמיין, שם נמצאת גונדר, שהוקמה במאה ה-17 בתור בירה חדשה לאתיופיה, וזה כולל ארמונות, מתחם מלכותי, בריכות ענק, כנסיות חדשות, מרכזי נזירות, בתי ספר של מוזיקה וציור, ועוד. זהו גם האזור היהודי וניתן לראות כפרים יהודיים נטושים בסביבה ואת קרובי הפלאשים והפלאשמורה שנשארו מאחור. גיחה של יום מגונדר תביא אותנו להרי סמיאן היפים, שאחת האטרקציות שלהם היא להקות של קופי ג'ילדה, שהינם אנדמיים לאתיופיה, רועים באחו.
מגונדר ניסע ללליבלה בכבישים החדשים. עוברים "כרגיל" על פני נופים נפלאים, ונעצור בדרך בקהילה הרוחנית של Awra Abba, החיה בצורת תומכת חברתית וסביבתית ומציעה פתרון לבעיות של אתיופיה, נעבור דרך האזור הגבוה והיפה של דברה תבור, ונגלוש אל העמקים של אגן ניקוז הטקזה.
לליבלה היא עיר חצובה בסלע, אחד מפלאי עולם והשיאים של הביקור באתיופיה. במאה ה-13 בנה כאן המלך לליבלה העתק של ירושלים השמימית, 12 כנסיות חצובות בסלע וביניהן מעברים תת-קרקעיים, חללים, חיבורים וחצרות. צריך לבלות כאן לפחות יום שלם, ורצוי יומיים. הכנסיות פעילות וכמעט תמיד מתרחשים בהן טקסים או תפילות חגיגיות. יש בעיר הרבה בתי מלון, מסעדות, דוכני קניות, וניתן לצאת ממנה לטיולים בהרים הסמוכים.
מלליבלה נטוס לאדיס ונבקר במוזיאון הלאומי והמוזיאון האתנוגרפי. אתיופיה היא ערש האדם המודרני, בה התגלו ההומנואידים הראשונים לפני יותר מ-3 מיליון שנה, ובה הייתה ההופעה הראשונה של ההומו סאפיינס לפני 200,000 שנה, כך שכולנו למעשה צאצאי האתיופים!
לא רחוק מאדיס ישנם כמה אתרים הקשורים להופעת האדם בעולם. שעה נסיעה דרומה מאדיס ליד גשר על נהר האוואש נמצא את האתר של מלקה קונטור ובו מוזיאון שמתאר את תולדות האדם מלפני 1.7 מיליון שנה. סמוך אליו נמצא האתר המגליתי המרשים באתיופיה, טיה (Tiya).
מכאן אפשר להמשיך אל האגמים של השבר הסורי אפריקאי כלפי דרום, או אל מדבר דנקיל כלפי צפון שבו נמצא השלד של לוסי, וניתן לראות בו תופעות גיאולוגיות מרהיבות כגון בריכות גופרית בדלול, מלחות והרי געש פעילים.
בדפים הבאים נרחיב על האתרים השונים שלאורך המסלול של צפון אתיופיה. לא חייבים לבקר בכולם, אבל כל אחד מהם הוא פנינה שחבל לפספס. בסך הכול צריך להקדיש שבועיים עד שלושה למסלול זה ולהיות מוכן להרבה נסיעות.
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו