הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הר הנגב - טיולים לרחבי העולם

מסביב למכתש רמון

 

בורות לוץ

באזור הגבוה ביותר בנגב, לא רחוק מהר רמון, ישנו מערך של וואדיות לא עמוקים שבהם טרסות עתיקות המאפשרות עיבוד חקלאי וביניהם עשרים בורות מים ענקיים שנבנו כנראה לפני 3000 שנה. נמצאו גם שרידים של בית ישראלי המאשרים תיארוך זה. מערך הוואדיות מתנקז על הר בצורת פירמידה שלא רחוק ממנו יש עץ אלה אטלנטית, יחיד במינו בארץ.
בוואדיות יש טרסות של אבנים ואדמה שלא ברור מקורה, שהרי ההרים מסביב הם סלעיים. גם לא ברור איך האלות הגיעו לשם, שהרי אין יערות מסביב, ואחד ההצעות היא שתרבות הטרסות וגם העצים הם שריד לימים עברו שבהם הנגב היה יותר גשום (אלא שימים אלו היו לפני 10.000 שנה).

הסברה הרווחת היא שבורות המים הם מהתקופה הישראלית, הם לא נועדו להשקיה אלא לשתייה של צאן ובני אדם. מדוע היה צריך כל כך הרבה בורות? מי שתה את כל המים הללו? מפתה לחשוב שהיו אלו הישראלים בזמן הנדודים שלהם במדבר. ייתכן והיה באזור מרכז פולחני, או שהוא היה תחנה בדרכי שיירות.
בסיור שערכתי באזור ראיתי שהרבה מן הבורות מתייחסות מבחינת הנוף להר הפירמידה הסמוך. הרים בצורות מסוימות נחשבו קדושים בתרבויות ימי קדם, מעין טיפולוגיה של הקדושה, בסרביה יש הר טרפזי בצורת פירמידה שנחשב לקדוש על ידי אנשים קדמונים שגרו מולו, ולכן הם בנו את כל הבתים שלהם בצורת ההר – טרפז. המשולש הוא מעין ארכיטיפ של קדושה בתת מודע שלנו, והר הפירמידה מושך את תשומת הלב, למרות שאפילו אין לו שם בימינו. התחושה באזור בורות לוץ היא מיוחדת, כאילו אתה בעולם משל עצמך, אמפיתיאטרון פנימי של החיים, לא רוצים לצאת מהבקעה ששם הטרסות והבוסתנים.

 

הר רמון

לא רחוק מבורות לוץ נמצאת פסגת ההר הגבוה בנגב 1040 מטר, למרות שזה לא מורגש מכיוון שהוא לא מתרומם בתלילות מעל סביבתו, אלא עולה בהדרגה תוך כדי השתלבות בסביבה, רק כשנמצאים בפסגת הר רמון, מתגלים המתלולים שבצדו השני ונחשף הגובה, הנוף היפה הנשקף לכל עבר הוא מדהים. מצד אחד מכתש רמון, ומצד שני בואכה סיני מתנשאת הפסגה העגולה של הר הלל מעבר להרי הנגב, מזמינה את המטייל לתוככי המדבר.
בין בורות לוץ להר רמון יש כביש שלידו חניה כמאה מטרים מדרום לחניה ובמקביל לכביש העפר ניתן למצוא את קו  המסתורי, חומת אבנים באורך 5 ק"מ, היוצאת מפסגת הר רמון כלפי מקום שקיעת השמש, מעל הר רומם, ביום הארוך בשנה. הלכתי לאורך קיר האבנים הזה, ואפשר להרגיש אותו מתחת לאדמה, הוא נראה שלם מרחוק הרבה יותר מאשר מקרוב, ואפילו בגוגל כדור הארץ ניתן לראות אותו, כשמתקרבים אפשר להתבלבל ולחשוב שזה סתם צבר אבנים, אבל מבט מדוקדק יותר יראה שאין הרבה אבנים בסביבה, ולעיתים האבנים מסודרות כך שברור שמישהו בנה אותם, ואולי גם סיתת.
ישנם קטעים שבהם הקו נעלם ורק נוכחותו מורגשת, אבל הוא מתחדש לאחר זמן. לפי הארכיאולוגים קו זה הוא מתקופת הברונזה הקדומה, אלא שייתכן והוא עתיק יותר. מכל מקום הלכתי לאורכו עד לפסגת הר רמון ושם ציפתה לי הפתעה, רגמים עגולים מושלמים, עם אבנים גדולות בהיקף העיגול שלהם, ומעין קבר במרכזם, כבר מרחוק עם נראים על רקע קו הרקיע של שלוחת הפסגה. וכשמתקרבים מופתעים מהכמות והאיכות שלהם. קרוב אליהם נמצא מעין משטח אבני סלע, ספק טבעי ספק מלאכותי, כעין רחבה של טקסים ופולחנים. קל לדמיין את הקדמונים מקדשים את השמש משם, עוקבים אחר קרני שמש אחרונות המנצנצות לאורך קו k ביום הארוך בשנה.
יגאל גרנות - מגלה הכיוון של קו K, טוען שבנוסף לשקיעת השמש ביום הארוך בשנה, הרוגמים על פסגת הר רמון מכוונים כלפי זריחת השמש ביום הקצר בשנה, ושהמקום כולו היה מעין מצפה אסטרונומי ולוח שנה, אתר מקודש
מעניין לציין שאם ממשיכים את קו K דרום מזרחה הוא מגיע ישירות לפטרה והר אהרון
בהר רמון יש מסלול הליכה קצר ויפה המוביל לשפת המכתש.


 


מאמרים על אתרים בנגב - לחצו לקישור

תל ערד
עבדת וממשית
המכתשים וסביבתם
עיר אובות ומואה
בקעת עובדה
הר כרכום
סדום ובוקק
פולחן המדבר
הר כרכום
בקעת תמנע
מכתש רמון וסביבתו
נחל הבשור 

 

הצעות לסופי שבוע וטיולים בנגב ובמדבר יהודה - לפי הזמנה

סוף שבוע מדבר יהודה - לחצו לפרטים
סוף שבוע הרי אילת - לחצו לפרטים
סוף שבוע נבטים בנגב - לחצו לפרטים
טיול יום איסיים וקנאים
טיול יום מדבר יהודה
 
 
 

 

 

 

 


 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו