הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הרדוף - טיולים לרחבי העולם

הצעה לטיול בהרדוף - לחצו כאן
 

הרדוף – יישוב בדרך האנתרופוסופיה.

משמעות השם אנתרופוסופיה היא חוכמת האדם. רודולף שטיינר היה מדען, חוקר, ומורה רוחני באירופה בסוף המאה ה19 ותחילת המאה ה20. הוא פיתח סוג של מדע הנוגע למה שהוא קרא "העולם הרוחי" ולרוח, נפש וגוף האדם. מדע זה נגע בכל תחומי החיים, החל מחקלאות וכלה בביוגרפיה האישית, רודולף שטיינר הרחיב בימי חייו בתחומים השונים. הוא פיתח רעיונות בנושאי חינוך, חקלאות, אמנות, חיים משותפים, אדריכלות, הגשמה של חיי אדם, ועוד... רעיונות אלו נוסו בתוך החברה האנתרופוסופית שקמה באירופה, ומשהוקמה אגודה אנתרופוסופית בארץ, קראו רעיונות אלו לניסיון יישומי במסגרת התיישבות קהילתית שהתאפשרה באותה תקופה, דרך תוכנית המצפים, בגליל.
היישוב הוקם ב1982 על ידי גרעין של חברי האנתרופוסופיה בראשות ישעיהו בן אהרון. הגרעין עלה תחילה ליישוב לבון שבגליל העליון ומשקיבל אישור עבר למיקום הנוכחי. בתחילה הייתה זו קהילה שיתופית בה כל ההחלטות התקבלו בקונצנזוס, וחלק גדול מהזמן הוקדש ללימוד האנתרופוסופיה ומציאת דרך החיים הייחודית ליישוב.
עם השנים החלו להתפתח בהרדוף יוזמות שונות של פעילות והדגש עבר מאידיאולוגיה ליישום שלה בפועל. היוזמות השונות עסקו בחינוך, חקלאות, עזרה סוציאלית, אמנות, לימוד העולם הרוחי, לימוד מקצועות אנתרופוסופיים כגון אוריתמיה (סוג של ריקוד) וציור, ועוד.. התקציבים הופרטו, חדר האוכל נסגר, ואיש איש פנה ל"יוזמתו".
הרדוף נמצאת בגליל התחתון לא רחוק משפרעם, על גבעה הצופה למפרץ חיפה מעל נחל ציפורי. כיום חיים במקום כ480 נפש מתוכם 120 אנשים וילדים בעלי צרכים מיוחדים. 

היוזמות השונות

אחד הדברים היפים בהרדוף הוא היוזמות השונות העוסקות בעזרה לפגועים נפשית או פיזית. האנתרופוסופיה מאמינה שבכל אדם, גם אם נפשו או גופו פגועים, יש רוח כבירה ובלתי מנוצחת, גישה אופטימית זו היא בבסיס הטיפול בפגועים ובמוגבלים. בהרדוף יש שלושה קהילות שיקומיות החיות ביחד עם התושבים,
הקהילה הראשונה היא פנימייה טיפולית לילדים בסיכון בשם "טוביה". במסגרת זו חיים כ60 ילדים בגיל 6-19 שאין להם בית. הילדים חיים ביחד עם הורי הבית וילדיהם הביולוגים, ומאומצים על ידי קהילת הרדוף, רובם לומדים בבית הספר בהרדוף.
הקהילה השנייה נקראת בית אלישע, במסגרתה חיים כ44 חברים בעלי צרכים מיוחדים מגיל 18 ומעלה בתנאי פנימייה, משולבים בחיי הקהילה והעבודה במקום. בית אלישע מספק מסגרת שיקום ובית למוגבלים, הן כאלו הגרים בהרדוף והן בסביבה.
הקהילה השלישית נקראת חירם, והיא פנימייה של אנשים צעירים עם מצוקה נפשית, חירם בנוי על תוכנית תלת שנתית המאפשרת למטופלים תהליך שיקום שבמרכזו עבודה והשתלבות בחיי היישוב, ולאחר מכן ליווי בהשתלבות מחודשת בעולם החיצוני. לחירם פונים אנשים עם סל שיקום של משרד הבריאות או משרד הביטחון, לרוב צעירים בגיל 21-35 עם מוטיבציה גבוהה לשיקום. בפנימייה מתגוררים כמה עשרות אנשים. אחד הדגשים בעבודה בחירם בפרט ובכל היוזמות השיקומיות בכלל, הוא אמנות. סדנאות של ציור, שירה, דרמה, תנועה, ועוד...
מבני חירם נמצאים בכניסה ליישוב, במרכז היישוב ניתן לראות את בית אלישע ובית טוביה, לא רחוק מהם הוקם לאחרונה מרכז חדש שמשמש מקום פעילות לשני הפנימיות ומקום ליוזמות חברתיות אחרות, הנקרא מרכז קמה, הוא בולט באדריכלות המיוחדת שלו ובצבע הבניינים בגוון אפרסק. לפי שטיינר לצבעים יש השפעה עלינו והאפרסק הוא צבע של חיים אנושים, כגוון העור, צבע העתיד. במרכז החדש שני מבנים שגודלם המשותף כ2000 מ"ר וביניהם חצר, במבנים סדנאות שונות, ספריה, חדרי תרפיה, מאפיה ובית קפה, ואולם רב תכליתי. המקום יהווה בעתיד מרכז לכל הפעילויות הטיפוליות והשיקומיות בהרדוף.
בנוסף ליוזמות הטיפוליות המרשימות יש בהרדוף גם יוזמות הנוגעות לכלל הציבור. ליד מגרש החניה נמצא אזור העוסק במזון: במרכזו המסעדה של יודקה, מסעדה אורגנית שפתוחה לציבור, והיא שאחראית גם על ביקור הקבוצות ביישוב. לפי האנתרופוסופיה באדם יש שלושה חלקים: גוף, נפש ורוח. הגוף קשור לאזור הראש, לחושים הפיזיים ולמוח. הנפש קשורה לאזור החזה, לרגשות, ואילו הרוח, למרבה הפלא, קשורה לאזור הבטן והאגן, היצר והאוכל, הרוח היא הרצון. מכאן שאחד הדברים החשובים בחיים הוא מה מזונו של אדם, למה הוא אומר כן ולמה לא. ליד המסעדה נמצא השוק האורגני של גן הבית של הרדוף והמכולת.
אחת היוזמות החשובות בהרדוף היא החקלאות, מדובר בחקלאות מיוחדת שבנוסף לזה שהיא אורגנית גם מתחשבת בתנועות גרמי השמיים וגורמים אנרגטיים נוספים. החלק המרכזי ביוזמה החקלאית של יודפת זה הרפת האורגנית. רוב שטחי הגידול מיועדים למאכל לרפת. בשאר השטחים מגדלים ירקות לתצרוכת עצמית וזיתים.
רפת הרדוף נמצאת בגבול היער בצד המזרחי של היישוב. הפרות חיות ברפת תוך הקפדה על תנאי חיים "אנושים", מרבץ יבש, שטח לתנועה. הזבל משמש לדישון השדות והדבר המפליא הוא שאין ריח רע בסביבות הרפת. ליד הרפת נמצאת חוות רכיבה טיפולית, בריכת שחייה, וממול הרפת נמצא בית הספר היסודי. מאחורי הרפת משרדי "תוצרת אורגנית הרדוף" שכיום שייך לתנובה ומשווק תוצרי הרדוף ותוצרת אורגנית ממקומות אחרים לכל המרכולים ומרכזי קניות המזון בארץ. 

מערכת חינוך לתפארת

אחת היוזמות החשובות בהרדוף היא מערכת החינוך, בה מתחנכים כ500 ילדים מכל הסביבה, מכיתה א ועד יב. בית הספר היסודי נמצא ליד הרפת ולא רחוק ממנו מבנה בית ספר התיכון, בכניסה לבית הספר מקבלים אותנו בריכות מים ונחל זורם במעגל סגור. בחצר מתקנים שבנו התלמידים, ערוגות פרחים וירקות. מבני הכיתות, הבנויים בצורת כוורות בצבע אפרסק, מסודרים מסביב לחצר עם דשא מרכזי. הלימוד נעשה בדרך של אמנות ויצירה ולא רק ידע, מורה מלווה כיתה במשך שמונה שנים והוא כעין אבא או אימא רוחניים. שיטת החינוך המיוחדת של האנתרופוסופיה, שיטת וולדורף, זוכה לעדנה בעת הזאת גם במקומות אחרים בארץ, עשרות גנים נפתחו וגם כמה בתי ספר. האידיאולוגיה של שיטת וולדורף היא להשתלב ולהשפיע על כלל מערכת החינוך בארץ והיא מוכרת על ידי משרד החינוך.
בראש הגבעה של הרדוף נמצא גן יפה מוקף חומה ובמרכזו מזרקת מים. מהמזרקה יוצאים שבילים ל4 כיוונים, בגן וורדים ותבלינים. ליד הגן פארק פתוח ובקצהו במה. זהו האזור המרכזי של היישוב. מצפון לשטח הפתוח 2 מבנים כחולים, הראשון, הבולט בשני הפירמידות המחודדות על גגו, הוא בית מרים, מרכז התרבות של היישוב, בו אולם גדול המסוגל להכיל עד מאתיים איש ובו מתבצעת בשוטף פעילות האוריתמיה (הריקוד האנתרופוסופי). והשני בוא בית המילה, המשמש מרכז ליוזמת התיאטרון האנתרופוסופי, בו אולם תיאטרון להצגות וחדרים לפעילות תרבותית. המרכז כמו כל היישוב מעוצב בצורה מיוחדת, הצבע הכחול לפי האנתרופוסופיה מדבר על הזוהר של הנפש.
לא רחוק מהמסעדה מצויים מגורים של אנשים שבאו ללמוד אנתרופוסופיה ולגור בהרדוף. וכן כיתות לימוד. באזור זה מצוי גם מרכז האומנות בו לומדים ציור אנתרופוסופי ויש כיתות פיסול ורישום. בהרדוף יש דגש לימודי אמנות במסגרת היוזמות השונות וגם באופן פרטי, בנוסף לכך יש בהרדוף יוזמות של לימוד האנתרופוסופיה בצורה של לימודים שנתיים וקורסים שונים.
יוזמה אחרת הזוכה להצלחה היא המרפאה האנתרופוסופית שהיא גם מרפאה של רפואה כללית ושייכת לקופת חולים כללית, שני הרופאים במקום הם חברי הרדוף ומשלבים בטיפול שלהם רפואה אנתרופוסופית. שטיינר היה אדם שנדרש מדי פעם על ידי החסידים שלו להתייחס לנושא כזה או אחר, וכתוצאה מההתייחסויות הללו שרובם היו בדרך של הרצאות, התפתח ענף לימוד כזה או אחר של האנתרופוסופיה.
כשיוצאים קצת מהישוב אל סביבותיו ניתן לראות כמה דברים: ראשית את הגן אקולוגי הנקרא גן סמניה המשמש כמרכז לבניה אקולוגית ומלאכות מסורתיות. בגן זה יש גם את מערכת מחזור המים של הביוב של הרדוף שהיא דוגמא למערכת אקולוגית.
ביער שממזרח ליישוב יש מקום שנקרא "שער לאדם" במת פתוחה ומסביבה גנים, מבנים אקולוגים ואוהלי אינדיאנים. המקום משמש לפעילות בין תרבותית ובין דתית וגרים בו מתנדבים בתנאי שדה.
לבסוף, המטייל ברחבי היישוב לא יכול שלא להתרשם מסגנון הבנייה המיוחד בבתים, מהאווירה המיוחדת והשלווה ומגני הירקות הרבים בכל מקום המטופחים על ידי משתכני בית אלישע וטוביה. מעבר ליוזמות ולפעילות הרבה, הרדוף היא קודם כל התושבים, אנשים שעזבו את חיי העיר הנוחים ובאו לחיות בגליל מתוך אידיאולוגיה.


קראו על ישובים רוחניים אחרים - לחצו לקישור
הררית
הרדוף
ענבר
יודפת
מעלה צביה


 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו