הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הרי סטרנדזה וסקר - טיולים לרחבי העולם

אזור חוף הים השחור

בגליק טש Beglik Tash 
זהו אתר מגליתי עצום ליד הים שנחשב למגלית העתיק ביותר באירופה ואחד המרשימים שבהם, אלא שחלק מהארכיאולוגים אומרים שהוא "רק" מהמאה ה10 לפנה"ס. הוא מבוסס על סלעים טבעיים ענקיים שעוצבו וסותתו על ידי התרקים ובו מקדש לאורפיאוס.
האתר משתרע על פני אלפי מטרים מרובעים. בתחילתו יש מעין מיטת כלולות בין שני סלעים, או בפרשנות אחרת – מזבח, ובליבו מערה דמוית רחם מתחת לאחד הסלעים. בקצה המערה מזבח אבן שהשמש חודרת אליו רק פעם ביום בשעת הצהריים וכך קרן שמש מפרה את "רחם האדמה". המערה נוצרת על ידי סלע ענק של מאות טונות הנשען על סלע האם בשני מקומות בלבד, יוצר מעין קשת – ווגינה נשית, שדרכה ניתן לראות סלע אחר ברקע בצורת פאלוס החודר אל החלל ומפרה אותו. במילים אחרות יש כאן סמליות של חיבור הזכרי עם הנקבי והמקום שימש כנראה לטקסים של נישואים מקודשים.
בלב המתחם ישנם חלקים שנועדו כנראה למתקדשים בלבד, כדוגמת המבוך - סידור של אבני ענק שצריך בהיכנס ביניהם ואין לדעת לאן יובילו אותך, או שעון השמש – שורה של אבני ענק הנשענות זו על זו כשכל אחת מהן מסמלת שעה, כשצל ממנהיר (אבן עומדת) גדול שנמצא לידם נופל עליהם.
האתר הוא גדול ויש בו הרבה אבני ענק עומדות, בסידור כללי של שני מעגלים, ונשאלת השאלה האם האבנים נמצאו שם באופן טבעי ורק עוצבו על ידי הקדמונים, או שהם סודרו באופן מלאכותי על ידי תרבות עם יכולות טובות משלנו, שיכלה להזיז אותם, ואם כך הרי שהוא עתיק יותר ממה שחושבים?
לפי המדענים האבנים הן טבעיות אך חלקן עוצבו לפני אלפיים וחמש מאות עד שלושת אלפים שנים על ידי העם התרקי שישב באזור והתייחס למקום כמקודש.
אתר בגליקטש נמצא ליד העיירה Primorsko. לחופי הים השחור, במקום שבו הייתה אחוזת הציד של השליט הקומוניסטי זיבקוב, ולכן לא נודע לציבור עד 1991, זמן נפילת הקומוניזם. בתו של זיבקוב, לודמילה זיבקובה, הייתה מיסטיקנית ידועה ומראשי המאמינים והמחפשים קיום תרבויות עתיקות לא ידועות בבולגריה. אין לי ספק שהיא ידעה על קיום אתר זה, אבל ייתכן שבחרה מסיבה כלשהי להשאיר את עובדת קיומו בסוד.
 

הרי הסטרנדזה strandja

צליל השם מצביע על מסתורין כלשהו ואכן, אלו הם ההרים הנידחים והמסתוריים בבולגריה, בעלי אווירה מיסטית, ולכן גם המקום בו נשמרו המסורות העתיקות כגון הליכה על גחלים וחשיבות הנשיות הקדושה. הם נמצאים בדרום מזרח המדינה על גבול טורקיה והים השחור. ההרים היו מעוז תרקי, אבל עד לפני מאה שנה עדיין גרו תושבים יוונים באזור, כפי שמופיע בספרו היפה של הסופר היווני ניקוס קאזאנצאקיס (זורבה היווני) "פאפא יאנארוס".
הם נשארו תחת עול העותומאניים עד מלחמות הבלקן ב1912, בימי הביניים מצאה בהם בית מסורת ההיסיכייה – מדיטציה מיסטית הנוצרית, ישנם שם בורות באדמה שבתוכם ישבו נזירים במשך חודשים בלי להגיד מילה.
בהרים יש בו עורקים של זהב ונחושת, הזהב העתיק ביותר בעולם הגיע משם, ושימש לאוצר וורנה שהוא בן ששת אלפים שנה.
 
האירוע המרכזי בהרים הוא טקסי האנסטנריה anastenaria המתרחשים בסוף מאי, תחילת יוני. זהו הטקס המיסטי ביותר מבין סדרת טקסי השנה העממיים בבולגריה.
הטקס מתרחש סביב ה21.5 היום של קונסטנטין והלן, הקדושים פטרונים מקומיים, מי שהפכו את הנצרות לדת המדינה ברומא.
ברחבת הכפרים כמו למשל הכפר בולגרי, מתרכזים הרקדנים, לא לפני שהם בילו את שלושה הימים המקומיים בבקתת הקונק konak הקדושה המקומית, התכוונו והיטהרו
במשך שעות לפני הטקס הם נכנסים לטראנס ומצב נפשי מיוחד, מבקרים במעיין הקדוש ליד הכפר, ונעים לצלילי קצב תופים ושירה מקודשת. אלו אנשים שנבחרו לכך במיוחד, ויש להם יכולות ריפוי וניבוי, בדרך כלל בעקבות אירוע מצער או קושי שהוביל אותם לייעודם.
בהגיעה השעה המיוחלת הם לוקחים איתם את האיקונות הקדושות של קונסטנטין והלן מהבקתה – קונק ופוסעים יחדיו לצלילי תופים ושירה קצבית אל כיכר הכפר.
אנשי הכפר והאורחים מדליקים מדורת ענק המשאירה אחריה ערימות של גחלים לוחשות, הם מפזרים את הגחלים במעגל, והאנסטנרי, האנשים הקדושים רוקדים מעליהם בלא שיאונה להם כל רע.
הסופר היווני ניקוס קאזאנצאקיס (בספר פאפא יאנארוס) מתאר בצורה יפה את טקסי האנסטנריה בהרי הסטדרנדג'ה כפי שנעשו עד זמנו.  

 


אתרים בהרי הסטרנדזה בולגריה

הכפר Bulgari  
כפר קטן הנמצא חצי שעה נסיעה מחוף הים השחור, שם מתקיימים טקסי האנסטנריה הידועים ביותר, המקומיים מאמינים שרק מי שיועד לכך, שיש לו לב טהור, יכול להיות אנסטנרי, המוזיקה המונוטונית, התיפוף וחמת החלילים עוזרים לטראנס. בזמן ההליכה על הגחלים הם מסוגלים להגיד את העתיד. גורל הקהילה תלוי בטקס

כפר stoilovo ומקדש בסתת bestat
כפר קטן בו חיים חמישים אנשים ושלוש מאות חמורים והוא ידוע ביריד החמורים שלו. לידו יש את מקדש בסתת.
על צוק סמוך בהר רואים פרצוף של אישה וחתול בזמן ירח מלא. זאת הנסיכה והאלה המצרית בסתת עם מסכה של חתול, כוהנת גדולה, שהייתה, לפי אמונת המקומיים, ממקור תרקי, הלכה למצרים ונתקדשה שם, הופעת לאלה, אך חזרה להרי הסטרנדגה ונקברה במקום.
בבה וונגה (הנביאה של הבלקן) גילתה זאת ללודמילה זיבקובהLyudmila zhivkova   (הבת של השליט הקומוניסטי) לאחר שזו מצאה מפה עתיקה של האזור. ונגה אמרה לה שאם תלך בירח מלא להרים שליד הכפר תראה משהו, ואכן, לודמילה ראתה שתי דמויות של פרעה אחד עומד ואחד יושב, ולאחר מכן את הפרצוף של החתולה – אלה.
לאחר מכן החל חיפוש אחר אוצר שלפי המפה הוחבא בסרקופג, אלא שוונגה אמרה שלא ימצאו אותו, כי יש שם אינפורמציה חשובה מדי, "הכפית הזו גדולה מדי לפה שלכם".
אדם בשם Krastyo Mutafchiev כתב ספר על נושא זה, הוא היה חלק מהקבוצה של לודמילה, וטען שמקור ההומו ספיאן והאנושות הוא חוצנים שהגיעו מהחלל. לפי דבריו בסקרופג נכתבה ההיסטוריה האנושית ובידה של הנסיכה הקבורה בו (זו שמופיעה על הסלע – בסתת) היה מטה ממתכת חוץ פלנטרית.

אתר אינדיפשה המקודש Indipascha 
מקום ריפוי מקודש בהרים, בו היו מתנבאים כבר בימי קדם. אמו של הקיסר קונסטנטינוס לקחה מים  ממקום זה, כי הם היו טובים לעיניים. מצאו את המקום מחדש בתחילת המאה העשרים כשפרה עיוורת וענייה הושארה בטבע כדי למות, אלא שלאחר יומיים היא חזרה לבעליה במצב טוב לאחר ששתתה מהמים, החיפוש גילה את המעיין הקטן בערוץ נסתר. התרקים חצבו לידו קערות בסלעים אליהם נסכו נסכים ביום הארוך השנה.
 
מעגל אבנים ומאוזוליאום מישקובה ניבה Mishkova Niva
הרי הסטרנדזה יושבו על ידי שבטי התרקים "טיני" ו"אסטי" החל מ1000 לפנה"ס, הם היו חלק מהממלכה האורדיסית שמרכזה בפרפריקון. הדת שלהם הייתה קשורה לשמש ולאור. הקדמונים האמינו באלמותיות, קידשו את אימא אדמה והטבע, לצורך כך הם הקימו מעגלי אבנים, דולמנים ואבנים עומדות, כשהמבנים המרשימים ביותר בבולגריה נמצאים במאוזולאום Mishkova Niva שבהרי הסטרנדג'ה, אליו ניתן להגיע רק עם ג'יפ ומדריך. הדרך מתחילה במוזיאון ההיסטורי של מלקה טרנובו malko turnovo, העיירה הראשית של ההרים. במקום נמצא פסל של שתי ידיים, המסמלות תנוחת תפילה, האתר עצמו הוא מעגל אבנים גדול ובתוכו מעין חדר חניכה. יש אומרים שזה היה מצפה כוכבים עתיק.
המקום מתוארך למאות 5-3 לפנה"ס. איכות האבנים בו גבוהה, החדר הפנימי מעוגל ומוליך אליו מסדרון מרוצף ומכוסה בגג קשתי. מסביב לעיגול המרכזי מבנים נוספים הבולטים באבנים הגדולות שלהם ואיכות הבנייה.
 

מגליתים בהרי סקאר sakar והסביבה

בין הרי רודופי המזרחיים והרי הסטרנדזה, על גבול טורקיה, ישנו גוש הרים נוסף, לא גבוה במיוחד (עד 800 מ') שבו ניתן למצוא את הדולמנים המרשימים והחשובים בבולגריה, ואולי גם בבלקן כולו. נמצאו בו מעל 500 דולמנים בעלי מבנה מיוחד, דמויי קבר עם פתח עגול, בעלי אבן נוספת בכניסה שבתוכה חצוב הפתח. הדולמנים המפורסמים ביותר נמצאים ליד כפר שנקרא hylabovo. לפי הארכיאולוגים גיל הדולמנים מאוחר יחסית, אלף לפנה"ס
לא רחוק משם יש עיירה ששמה topolovgrad ולידה מקדש תרקי ובו יותר ממאה דיסקים כדוריים של אבן חצובים המסמלים את השמש, זהו מקדש שמש קדום מיוחד בסוגו. המקום נקרא paleocastro religious complex
מעגל האבנים עצמאי שהוא היחיד מסוגו בבולגריה, כדוגמת מעגלי האבנים של אנגליה וצרפת, נמצא ליד הרי סקאר בכפר Dolni Glavanak שליד נהר הארדה.
ממזרח להרי סקאר, בעמק של נהר המריצה, נמצאים שני קברים תרקים חשובים ומפורסמים, האחד לא רחוק מהעיר סוולינגרד שעל גדות נהר המריצה. זהו קבר שמסדרון ארוך מוביל אליו ליד הכפר mezek  בו קיימת גם מצודה ימי ביניימית יפה. הקבר התרקי השני נמצא ליד הסקובו haskovo ויש העתק שלו במוזיאון העיר היפה. והוא נקרא אלכסנדרובו, החשיבות שלו הוא בציורים שנמצאו בתוכו שמלמדים אותנו על הטקסים והאמונה הדתית שלהם.
 
הקבר התרקי של אלכסנדרובו Aleksandrovo
זהו קבר תרקי לא גדול יחסית מהמאה ה4 לפנה"ס שהחשיבות שלו הוא בציורים הייחודים שנמצאו בו, המלמדים אותנו על האמונה התרקית, ביניהם הופעה יחיד במינה של האל התרקי זלמוקסיס. הקבר עצמו סגור למבקרים, אבל יש שחזור שלו אחד לאחד במוזיאון לאוצרות התרקים של הרי רודופי המזרחיים, שהוקם על ידי היפנים בגבעה הסמוכה. במוזיאון המודרני ניתן לראות אוצרות זהב מהתקופה הניאוליתית, ממצאים ואוצרות שנמצאו בקברים התרקים, ושחזור של הקבר עצמו. המורכב ממסדרון גישה ארוך וחדר עגול בסופו.
בחדר העגול יש שבע רצועות של ציורים, בתקרה שמש זהובה, ומסביב לה רצועה של דמויות העסוקות בציד ארבע דמויות של חזירי בר שחורים וצבי עם קרניים, לפי הפרשנות של קיטוב, מגלה האתר, סצנות הציד הם סמליות ומתאורת את ניצחון כוחות הטוב על הרע, התגברות הסדר קוסמוס, על הכאוס. אותו מייצג החזיר השחור. אחת מהדמויות רוכבת על עור פנתר ולבושה בגדים מיוחדים והיא כנראה המלך או הכוהן, מולה יש דמות של גבר מבוגר ערום ושמן המחזיק מעל ראשו גרזן כפול, שהוא סמל לאלוהות, וזה כנראה ייצוג של האל זלמוקסיס.
ברצועה התחתונה שנפגמה נראים דמויות של אנשים שותים, רוקדים ומנגנים, עסוקים כנראה בפולחן הדתי הכולל את כל אלו. במסדרון דמויות של אנשים לוחמים כנגד אמזונות ודמויות מיתולוגיות אחרות, המלחמה והניצחון נתפשו כניצחון ומלחמה כנגד המוות.

הקבר התרקי במזק mezek
זהו הקבר התרקי עם מסדרון הכניסה הארוך ביותר (מעל 20 מטר) ובו נמצאו מספר ספסלים המסמלים קברים, ולכן חושבים שהוא שימש כקבר משפחתי. לאחר המסדרון יש שני חדרי קבורה ולאחריהם חדר עגול עם תרקה אליפטית. במקום יש תופעה של ביטול השדה המגנטי, וכנראה מערכת אוורור עתיקה כלשהי. לידו יש מצודה מימי הביניים וקבר תרקי נוסף. הוא נמצא כ10 ק"מ מהעיירה סוולינגרד, בעמק נהר המריצה העובר באזור זה לתורכיה, ומגיע לעיר אדריאנופול.
 

 

היסטוריה עתיקה של חוף הים השחור

תקופת הקרח לא השפיעה עליהם, ולכן העושר העצום של חיים וצמחייה, יש שם צמח רודודנדרום שפורח רק שבועיים בשנה במאי, ואז המקומיים עושים פסטיבל.
בזמן זה היו שטחים נרחבים רבים שכיום מוצפים במי הים השחור. הוא היה נמוך במאה מטר לפחות ממפלסו כיום, ויש טענה שלחופו הייתה תרבות מפותחת, ששרידים שלה נשארו בהרי הסרנדזה.
בשנת 5600 לפנהס, הבוספורוס נפרץ ומים אדירים פרצו אל אגן הים השחור שהיה אז אגם מי מתוקים בערך חצי מגודלו היום ונמוך הרבה יותר, מציפים את חופיו באסון קטליטי. שני חוקרים בשם William Ryan and Walter Pitman העלו את ההשערה הזו בשנת 1997. בשנת 2012 התגלו בתים, קרמיקה וכלי אבן 150 מטר מתחת למים. והוכיחו את ההשערה.
עובדה זו מסבירה בצורה אחרת את המגאליתים העצומים בבגליק טש
באזור הסטרנדזה יש זהב ונחושת, הזהב העתיק ביותר בעולם הגיע משם, ושימש לאוצר וורנה שהוא בן 6000 שנה.

קראו על אתרי הטיול הבאים בבולגריה, ובואו לגלות ארץ יפה זו - לחצו לקישור:
צפון בולגריה

הצעות לטיולים שונים בבולגריה לקבוצות סגורות

ארבע הטיולים הגדולים - הצטרפו לטיולי הרשמה - לחצו לקישור:
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו