הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הרי פירין - טיולים לרחבי העולם

הרי פירין pirin

אלו הרים גבוהים ודרמטיים בדרום מערב המדינה המתנשאים לגובה של עד 3000 מטר ולהם נופים אלפיניים, בצפונה נמצא אתר הסקי החשוב ביותר בבולגריה – בנסקו. התרקים קראו להר "אורבלוס" – הר השלג, הסלאבים נתנו להרים את השם פירין שהוא אל הרעם. הפירין הוא גוש הרים לא גדול שאפשר להקיף אותו בשלוש - ארבע שעות נסיעה ברכב. מסביב לו אלו מספר אתרים היסטוריים יפים וחשובים.
משני צדי הרי פירין שני נהרות ומערכות ניקוז הקשורות אליהם, שניהם זורמים ליוון והיו ערוצים של מסחר ותנועה לתוך הבלקן. במערב נמצא נהר הסטרומה struma הזורם דרך העיר סנדסקי, ובמזרח נהר המסטה mesta הזורם דרך העיר גוצ'ה דלצב.
במרומי ההרים מסלולי טרק יפים, אגמים אלפיניים ומפלים, השלוגיות נשארות כל הקיץ.
 

אתרים בהרי פירין 

 
ניקופוליס אד נסטום Nikopolis ad nastum 
שרידי עיר רומאית הנמצאים בעמק של נהר המסטה, דרום מזרח לגוש הרי פירין, לא רחוק מהעיר גוצ'ה דלצב. העיר נוסדה על ידי הקיסר טריאנוס לאחר נצחונו על הדקים, בתחילת המאה ה2 לספירה (הוא בנה את גשר טריאנוס על הדנובה), הגיעה לשיא בתקופה הביזנטית, נהרסה על ידי הסלאבים ונבנתה מחדש בימי הביניים. נתגלה שם תומולוס עם אוצרות זהב וחפצי פולחן רומים תרקיים, רוכב על סוס, האל הרמס, חלק מהממצאים נמצאים במוזיאון בגוצה דלצב, בתוך שטח העיר העתיקה ישנם שרידים של שתי בזיליקות ביזנטיות עם פסיפסים יפים, שמראים על חשיבות המקום לנוצרים הביזנטיים. באימפריה הרומית היו הרבה ערים שנקראו ניקופוליס – ניצחון, שלושה מהם הוקמו בבבלקן בזמן הזה, העיר ניקופוליס במואסיה, על גבול הדנובה, וניקופוליס נוספת ביוון על חוף הים התיכון.
לא רחוק מהפארק הארכיאולוגי יש עמק עם מעיינות חמים שבו הוקמו מרחצאות רומאיים, כיום מאכלס אתרי ספא נחמדים, ליד הכפר Ognyanovo
 
 
 
גוצה דלצב gotse delcev
את מקומה של ניקופוליס כעיר המרכזית של עמק נהר המסטה, החליפה לימים עיר שקוריה כיום על שם הגיבור המקדוני או הבולגרי (תלוי את מי שואלים) גוצה דלצב, שהיה פעיל במאבק מול היוונים והעותומאניים על שחרור של מקדוניה בתחילת המאה ה20. אזור דרום מערב בולגריה נקרא מקדוניה הבולגרית, והוא הצטרף למדינה הבולגרית רק לאחר מלחמת הבלקן הראשונה, הבולגרים משוכנעים עד היום שכל מקדוניה היא בעצם מחוז בולגרי שמשום מה בחר בעצמאות ואימץ לעצמו נרטיב קדום שאיננו שייך לתרבות הסלאבית שלו. בתקופה העותומאנית היו בה מוסדות אסלאמיים חשובים והיא הייתה קשורה לסופים ולמוחמד עלי במצרים, נקראה "נובוקופ".
 
בנסקו bansko
מצפון לגוש הפירין נמצאת העיירה העתיקה בנסקו שכיום הפכה לאחד ממרכזי הסקי הגדולים במזרח אירופה, ממנה יוצאות מעליות אל מסלולי סקי באורך 70 ק"מ בהרים,
במקור זו עיירה יפה מתקופת התחייה עם בתים עתיקים, כנסייה מרשימה במרכזה ומבחר בתי מוזיאון, כשבעתיק שביניהם יש תערוכת איקונות, בבנסקו התפתח בית ספר מקומי של ציור וגם כיום יש בה הרבה חנויות אמנות וגלריות.
בנסקו היא השער לפארק הרי פירין, ממנה יוצאת הדרך העולה למרומי ההרים, בקתת ויהרן. בבנסקו מבחר גדול של מלונות טובים, בתי הארחה, מסעדות.
בקיץ מתקיים בבנסקו פסטיבל ג'ז גדול ויפה.
 
רזלוג razlog
זאת עיירת סקי נוספת סמוכה לבנסקו, אך במקור זה הישוב השני בחשיבותו בעמק הפורה בו התקיים ישוב עוד מהתקופה התרקית. שעסק בפולחן שמש. במקום מוזיאון היסטורי ובו שרידי מקדשים וכנסיות עבר יפות.
 
בניה banya
ליד בנסקו נמצא כפר בשם בניה ובו מעיינות חמים רבים יוצאים מהאדמה, המקומיים משתמשים במים לכביסה ושתייה. יש במקום כמה מלונות ספא, בריכה פתוחה, וגם הפסל של לנין היחיד שנשאר עומד בבולגריה.
 
בז בוג – אין אלוהים bezbog ודוברינישטה dobrinishte
דוברינישטה היא עיירה עם מעיינות חמים לרגלי ההרים, אפשר להגיע אליה ברכבת הרים מבנסקו או וולינגרד, או בכביש, מרחק עשרים דקות מבנסקו, הכביש ממשיך ועולה לאתר סקי קטן ובקתת הרים שנקראת "אין אלוהים" – "בז בוג". וסיפור שהיה כך היה: באזור גבוה זה של ההרים חנה פאשה טורקי, והוא היה חוטף נשים בולגריות להרמונו, באחד הפעמים מורדים בולגרים פשטו על מחנהו והרגו אותו, לבקשתו לרחמים הם ענו שאין אלוהים, ומכאן שם המקום. הרכבל מוליך אל אגם אלפיני יפה, שממנו יוצאות דרכי טרק יפות למרומי ההרים, ברכבל העליון יש בקתה בה אפשר לישון ולאכול
 
קרסנה kresna
עיירה על נהר הסטרומה שעל שמה קרוי חלק זה של הנהר, קניון הקרסנה, באזור זה יוצר הנהר קניון יפה המשמש לרפטינג. לעיירה חשיבות היסטורית שמכיוון שבה פרץ מרד נגד העותומאניים בתחילת המאה ה20, עת הייתה חלק ממקדוניה העותומאנית. המרד דוכא באכזריות (מרד קרסנה ורזלוג). ממנה יוצאים דרכים למנזר אליהו בהרים ממזרח, וכפרים בפירין ועמקים יפים במערב
 
מלניק melnik ומנזר רוזן rozhen
זאת העיירה הקטנה בבולגריה, בת כמה מאות אנשים, אבל אחת היפות בהם, נמצאת בלב העמק החמים והשימשי בבולגריה. אזור של גבעות חול בנוסח קפדוקיה, לרגלי הרי פירין, בין הגבעות והערוצים, עם בתים מתקופת התחייה. במלניק הרבה יקבים, לידה נמצא מנזר רוזן rozhen, שהוא אחד היפים והחשובים בבולגריה. יש מסלול הליכה יפה מהמנזר והכפר לידו עד לעיירה. בתוך העיירה הרבה בתי הארחה חמודים.
במאה ה13 הייתה מלניק בירה של ממלכה מקומית קטנה שהונהגה על ידי אציל בולגרי, הדספוט אלכסיוס סלב Alexius Slav. הוא בנה במקום מצודה מרשימה, ותרם כסף לבניית והאדרת מנזר רוזן הסמוך.
המנזר הוא אחד היחידים בבולגריה שחלקים שבו נשמרו ללא פגע מאז ימי הביניים. יחד עם זאת הכנסייה המרכזית נבנתה במאה ה16 וצוירה במאה ה17, הוא נשרף ושופץ מחדש במאה ה19 וכיום מאכלס כעשרים נזירים, השמחים לקבל אורחים.
 
סנדנסקי sandanski
לאורך נהר הסטרומה ישנם כמה עיירות, זהו עמק המחבר את סלוניקי עם סופיה, מקום מעבר הדרכים וגם הרכבת. אחת העיירות המקסימות היא סנדנסקי, מפורסמת בזכות המעיינות החמים שבה, שהביאו למקום שני מלונות ספא מפוארים. בלב העיירה גן בוטני מרשים ומדרחוב.
שרידי יישוב במקום התגלו כבר מהתקופה הרומית. והתושבים מתגאים בכך שספרטקוס האגדי נולד בעירם.

רופיטה rupite
ליד סנדסקי נמצא לוע הר געש כבוי בו יש נביעה של מים חמים מהאדמה, קרוב לנהר הסטרומה, במקום זה בחרה המדיום הבולגרי הידועה ביותר בעולם, באבא וונגה, להקים את ביתה, שהיום הפך לאתר עלייה לרגל ומתחם מבנים מיוחד. היא טענה שיש אנרגיות מיוחדות באדמה שמקום. גדולי עולם עלו אליה ויש אומרים שהיא ניבאה את נפילת מגדלי התאומים, עליית דעאש, ואירועים אחרים.
ניתן לראות את ביתה, החדר שבו היא קיבלה אנשים, מוזיאון קטן שנבנה לכבודה, וכן כנסייה מיוחדת שנבנתה בהנחייתה ונועדה להיות בית תפילה לכל העמים. על הקירות ציורים מודרניים המשרים אווירה פסיכדלית
 
הכפר פירין pirin
מדרום להרי פירין, בעמק נסתר בהרים, נמצא כפר יפה ששמר על האופי האותנטי שלו, וקרוי בשם ההרים. הכפר הוא מעין שמורה אדריכלית של בתים כפריים עתיקים, יש בו תחנות קמח הפועלות על מים, קפלות, מאפיה כפרית ומספר בתי הארחה, יש דרך ג'יפים יפה ממנו למלניק העוברת ליד מפל מים, אבל אפשר להגיע אליו גם בכביש היורד מהדרך הראשית בין גוצה דלצב לסנדנסקי

 
 

למאמר נפרד על באבא וונגה - לחצו כאן

קראו על אתרי הטיול הבאים בבולגריה, ובואו לגלות ארץ יפה זו - לחצו לקישור:
צפון בולגריה

הצעות לטיולים שונים בבולגריה לקבוצות סגורות

ארבע הטיולים הגדולים - הצטרפו לטיולי הרשמה - לחצו לקישור:
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו