הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הרי רודופי - טיולים לרחבי העולם

הרי רודופי rhodope

אלו הרים ירוקים וטרשיים מאד, בעלי נוף קרסטי מצוקי ויערות עבותים, העושים את מסיב ההרים הגדול כמעט לבלתי חדיר, בכניסות אליו מספר מצודות מרשימות כגון אסנוגרד. אורכם של ההרים 250 ק"מ ורוחבם כ100 ק"מ, שטחם קרוב לשטח מדינת ישראל כולה. כ15.000 ק"מ. בתוכם ניתן למצוא כמה מהנופים היפים בבלקן, אגמים, מפלים, נקיקים, למרות קשיי התעבורה, ואולי דווקא בגללם, ההרים היו מיושבים כבר בתקופות קדומות, הרי רודופי היו מקום מקלט של התרקים הקדומים מהרומאים, ולכן הכיבוש של תרקיה לקח עוד מאתיים שנה לאחר הכיבוש של מקדוניה. האזור היה מבוצר גם בימי הביניים, זמן המלחמות בין הביזנטיים לבולגרים, ועבר מיד ליד.
הרי רודופי נמוכים יחסית ומאפשרים גידול חקלאות ומרעה, ואוכלוסייה כפרית ניכרת, ולכן מוצאים בהם פסיפס אתני ותרבותי מעניין, אבל הקבוצה הגדולה ביותר הם אנשים הנקראים פומוקי (כ250.000). אלו הם בולגרים סלאבים שהפכו למוסלמים, ומתחילים לגבש להם זהות נפרדת, יש טוענים שהם המשך של התרקים הקדומים, אחרים טוענים שאלו הם הבוגומילים שהתאסלמו עם בוא הטורקים. הפומוקים חיים בכפרים ועיירות משל עצמם, לעיתים מעורבים, ויש להם להג מקומי, ומסורת של שירה, פולקלור, ואמונות מקומיות ייחודיותד, רבים מהם מאמינים באורפיאוס כנביא
הכלי המוזיקאלי של הרי רודופי הוא חמת החלילים הגדול. המסורת המקומית פיתחה שירה נפלאה שנודעת היום כסוד קולות השירה הבולגרים. נשים שרות מהגרון צלילים חזקים ביותר, המהדהדים את מרחבי ונופי ההרים. אדם יכול לשכוח עצמו בהרים אלו.
המסלול שאני ממליץ עליו הוא נסיעה על הכביש הראשי מזרח מערב, מקרג'לי בצד האחד ועד לקובצביצה בצד השני

 

 

אתרים בהרי רודופי על ציר מזרח מערב

קרג'ליק karjelik והאזור

נמצאת בדרום מזרח הרי הרודופי, אזור נמוך יחסית המתחבר עם תרקיה הבולגרית ואזור החוף של תרקיה היוונית, העיר אלכסנדרובו. באזור זה עמקים פוריים והוא היה ארץ גידול יין, הוא חם יותר ומתאים לטיולים גם באביב וסתיו. קרג'ליק היא עיר גדולה יחסית בדרום מזרח בולגריה, לא רחוק מהגבול הטורקי, בעלת אוכלוסייה טורקית גדולה, לידה כמה אגמים מלאכותיים גדולים המשמשים אתרי נופש.
באזור קרדג'לי יש אתרים תרקים חשובים נוספים לפרפריקון וטטול (ראו בפרק על אתרים תרקים): הראשון נקראה Harman kaya  זה מעין מערה או בור עגול שהיה אליו כניסה ועל רצפתו הרחבה חרוטים קווים ותעלות. והוא מכוון כלפי הימים השמשיים, כמו כן יש בו נישות חצובות בסלע. זהו אתר עתיק מאד מלפני לפחות ארבעת אלפים שנה, ויש נישות דומות בקירות הסלעים בדרך אל  מערת הווגינה (ראו פרק על אתרים תרקים) לא רחוק מהעיר.
כשעה נסיעה מקרדג'לי נמצאים שני קברים תרקים חשובים ומפורסמים, האחד לא רחוק מהעיר סוולינגרד שעל גדות נהר המריצה. זהו קבר שמסדרון ארוך מוביל אליו ליד הכפר mezek  בו קיימת גם מצודה ימי ביניימית יפה. הקבר התרקי השני נמצא ליד הסקובו haskovo ויש העתק שלו במוזיאון העיר היפה. והוא נקרא אלכסנדרובו, החשיבות שלו הוא בציורים שנמצאו בתוכו שמלמדים אותנו על הטקסים והאמונה הדתית שלהם.
 

סמוליאן smolyan

לא רחוק מדווין נמצאת העיר סמוליאן, בה גרים כ30.000 איש והיא הבירה של המחוז, סמוליאן נמצאת בעמק לרגלי הר פמפרובו, ויש בה מוזיאון ארכיאולוגי והיסטורי אזורי חשוב.
כמה קילומטר מסמוליאן נמצא נחל ובו סדרה של מפלים וגשרים תלויים הנקרא (איך לא?) "נחל המפלים", ממנו אפשר להמשיך במסלולים רגליים לכיוון העיירה שירוקה לוקה.
 

ממוצילבסקי ופמפרובו mumchilovski and pamrerovo

הרבה משירי הרודופי מוקדשים לגיבור מומצ'יל, שליט מקומי במאה ה14 שהצליח להביא את הרודופי תחת שלטונו ונלחם בביזנטיים ובטורקים, נוחל הצלחות רבות, עד שנכנע למאמץ משותף שלהם ומת על חרבו. לפי האגדה הוא היה דודו של המלך מרקו, שהיה המלך העצמאי האחרון של מקדוניה שנלחם בטורקים ממצודתו בפרילפ. על שמו של מומצ'יל קרוי הכפר מומצ'ילבצקי בהרי רודופי שהוא מרכז אמנות, תרבות ותיירות, ונמצא לא רחוק מפמפרובו, אתר הסקי השלישי בחשיבותו בבולגריה וההר הגבוה ברודופי – 2200 מטר.
 

יער הצלב  borovo

לפי האגדה חלק מהצלב האמיתי נקבר ליד הכפר בורובו בהרי רודופי, בזמן הקיסר קונסטנטינוס, ששאב את כוחותיו הרוחניים מהצלב האמיתי, והוא מיוצג בצורות רבות אחרות באזור, כמו גם הפטרון שלו. האגדות מספרות ששגרירים רוסים גנבו חלק הצלב מהארמון בקונסטנטינופול ושנודע הדבר להלנה המלכה אמו, היא שלחה בעקבותיהם פרשים, והם החליטו להחביא את הצלב על ראש הר גבוה ברודופי, מקום שם היו. לימים הוקם במקום מנזר ואנשים היו באים אליו להירפא, עם בוא הכובשים התורכים הוחבא הצלב וכן גם המנזר הקדוש שהיה סביבו, הם יתגלו רק כשבולגריה תהיה מוכנה. במילים אחרות יש במקום מעבר למימדים אחרים, מעין עיר חבויה אגרטה של הטיבטים.
המקום עצמו הוא חדש, וקשור לאגדות מקומיות שהתפתחו במאה ה20, אדם בשם  Yordancho מהכפר קובצביצה, חלם על מקום קדוש ליד בורובו ברודופי, הוא עשה דרכו ברגל וגילה בגבעה ליד את שרידי המנזר העתיק, המלך בוריס האמין לחזיונותיו של אותו איש ובנה כנסייה במקום (1936) ובה צלב ברונזה. לאחר מכן נמצא מעיין קדוש, והובא איקון של תכריך שלו כוחות מופלאים, האגדות וההתפתחות של המקום מזכירות במקצת את מגורג'ורג'י בבוסניה, זה היום אתר העלייה לרגל החשוב בבולגריה, במיוחד ביום הצלב הקדוש 14.9

בשנות ה90 חווה האתר בנייה מסיבית, בראש הגבעה הוקמה כנסיית התכריכים של מרי, ובדרך אליה ביער 12 קפלות, אמנים צעירים ומוכשרים עיטרו אותם באהבה ומסירות. במקום מדווחים מעשי ניסים, ויש השוהים בו בלילות
 

הקשתות המופלאות beautiful arches

קשתות סלע אדירות הנמצאות בחצי הדרך בין פמפרובו למנזר בצ'קובו, התחתרות הקניון יצרה קשתות סלע אדירות, בתוך ובין הקשתות שהן חצי מערות, זורם הנחל. ניתן לראות את הקשתות מלמעלה או מלמטה. זאת תופעה קרסטית ייחודית שיצרה את אחד המקומות היפים בבלקן, ניתן להגיע לקשתות בנסיעה של חצי שעה מהכביש הראשי פמפרובו פלובדיב. במקום בית הארחה ובית תה קטן.
 
בלינטש, גרדישטה (אתרים פרהיסטוריים) – ראו בפרק על אתרים מגליתים
 

שירוקה לוקה shiroka luka

בין סמוליאן לפמפרובו נמצאת העיירה שירוקה לוקה (משמעות השם – העמק הרחב), שהיא מעין מוזיאון אדריכלי של בתים עתיקים מתקופת התחייה והעותומאניים עם גגות צפחה ומבנה מסורתי מקומי, בעיירה זו נולד וגדל המטרופוליטן של פלובדיב בתקופת השואה – סטפן, שפעל רבות למען הצלת היהודים, ויש אנדרטה לכבודו במרכז הכפר. בנוסף לכך כאן נמצא בית ספר לחמת חלילים הגדול בבולגריה, מספר מסעדות ובתי הארחה, אמנים מקומיים ועוד.
 

דווין devin

בלב ההרים נמצאת העיירה דווין, שכיום היא מרכז למים מינראליים. חיים בה שבעת אלפים איש, וניתן למצוא בה מספר מלונות ספא טובים, מדרחוב קטן, ומספר מסעדות טובות. דווין היא נקודת מוצא טובה לטיולים רגלים וממונעים באזור הרודופי הגבוה. במרכזה של העיירה נהר המתחתר לא רחוק ממנה לקניון מדהים שבתחילתו מעיינות חמים, ובהמשכו סדרה של מפלים ובריכות, גשרים תלויים, ונופי טבע מדהימים. אם ממשיכים עם השבילים במעלה ההרים מגלים שרידי אתרי פולחן עתיקים וקפלות נוצריות קטנות, השביל מקניון הדווין ממשיך עד לעיירה בורינו borino, מרחק יום הליכה, אבל הדרך הטובה ביותר ליהנות מהקניון הוא ללכת הלוך ושוב ממגרש החניה שבתחילתו.
 


קניון יגודינה yagodina

בהרי הרודופי ישנם כמה קניונים אדירים ובהם מערות, מים זורמים, מפלים, וקירות סלע שהם גן עדן למטפסי הרים. היגודינה הוא קניון מרשים בו הקירות מגיעים לרוחב של כמה מטרים בלבד, ולמרות זאת יש בתוכו כביש ונהר. באמצע הקניון מערת נטיפים שהיא היפה באזור, וניתן לעלות ממנו לכמה כפרים ציוריים, ולרמות שמעליו, שם יש נקודות תצפית נפלאות כגון "תצפית נשרים", גשר תלוי על התהום ממנו ניתן לצפות שלוש מאות מטר למטה. לא רחוק מקניון היגודניה נמצא קניון טריגרד trigrad.
 

קניון טריגרד trigrad

זהו קניון עם קירות אבן אנכיים בגובה מאות מטרים ובתוכם מערות ענק. בתוך הקניון זורם הנהר ויש כביש המוביל אל הכפר טריגרד שהוא שילוב של שלושה כפרים בעלי אמונות שונות, מוסלמים ונוצרים (טרי – שלוש, גרד – כפר), בתחילת הקניון נמצאת מערת גרון השטן, מערה קרסטית ענקית בה נבלע נהר הטריגרד ברעש רב בתוך אולם שנקרא אולם הרעם. במקום זה לפי האגדה המקומית ירד אורפיאוס לשאול להציל את אאורדיקה. הנהר נעלם במערה ומגיח בהמש הקניון, אך כל מה שהוא סוחף איתו נשאר במעבה האדמה (קרשים וכו). באזור זה יש הרבה מחפורות דובים.
  

דוספט ואגם דוספט dospat

זוהי אחת העיירות המרכזיות במערב הרודופי, הנמצאת באזור הקרוב להרי פירין וגובל עם צפון יוון. ניתן למצוא בסביבה מספר כפרים מקסימים, אתרים היסטוריים ופניני טבע, בעיירה עצמה, שנמצאת על גדות האגם, גרים כמה אלפי תושבים והיא מרכז של אוכלוסיית הפומוק.  אגם דוספט נראה כמו פיורד ארוך והוא מרכז לגידול דגים. הוא נוצר על ידי סכר מלאכותי שנבנה בתקופה הקומוניסטית בכדי לייצר חשמל.
 

הכפר דולן dolen

כפר יפה במערב הרי רודופי, לא רחוק מהרי פירין בו אפשר למצוא מופע של אדריכלות בתים מסורתיים עתיקה, הכפר נמצא בגובה אלף מטר על רמה שרחוקה כעשר דקות מהכביש הראשי של הרודופי, יש בו כמה בתים משוחזרים המשמשים כבתי הארחה וכן מרכז למוזיקה מקומית עם תיאטרון טבעי, אחת לשנה מתקיים בו פסטיבל מוזיקה אתנית שנקרא טרנספיגוריישן - השתנות. הכפר הוא אזור של כריית אבני צפחה והגגות הם מצפחה, יש בו כנסייה חשובה מהמאה ה18 עם אמנות עץ וציור מהמאה ה19.
 

הכפר קובצביצה kovachevitsa

כנוסעים מזרחה מגוצ'ה דלצב להרי רודופי, נכנסים לעולם אחר ונפלא, של בנייה בצפחה, אבן, בצורה מסורת שלא השתנתה מאז המאה ה19. ישנם שלושה כפרים הקרובים לדרך, הרחוק והיפה ביותר הוא קובצביצה, שהוקם על ידי פליטים מהעותומאניים במאה ה17 בשל ריחוקו והמים הטובים שלו. מעולם לא היה שם מוסדות עותומאניים והכפר שמר על האופי המסורתי בולגרי שלו עד היום. בדרך אליו יש כפר ארכיטקטוני נוסף בשם לשטן lashten  משמעות השם קובצביצה היא "אשת הנפח. בכפר הרבה בתי הארחה והוא נקודת מוצא טובה לטיולי ג'יפים ורגליים באזור.

 

מקומות קדושה תרקיים בהרי רודופי

מערת הווגינה - ראו דף אתרים תראקים

פרפריקון – מאצ'ו פיצו של הבלקן perperikon - ראו דף אתרים תראקים

טטול tatul - ראו דף אתרים תראקים
 

הצעות לטיולים שונים בבולגריה לקבוצות סגורות
 
קראו על אתרי הטיול הבאים בבולגריה, ובואו לגלות ארץ יפה זו - לחצו לקישור:
צפון בולגריה
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו