הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הרי רודופי - טיולים לרחבי העולם

הרי רודופי rhodope

הרי רודופי היו מקודשים לשבטי התרקים, מקומות עלייה לרגל, וגם לעמים המסתוריים שאכלסו את בולגריה לפני כן, שהקימו מונומנטים של אבן מרשימים במרומי הצוקים ובמקומות הכי יפים בטבע. בזמן הכיבוש הרומי הפכו הרי רודופי למקום מקלט עבור התרקים, ולכן הכיבוש של תרקיה לקח עוד מאתיים שנה לאחר הכיבוש של שאר הבלקן. האזור היה מבוצר גם בימי הביניים, זמן המלחמות בין הביזנטיים לבולגרים, ועבר מיד ליד.
אלו הרים ירוקים וטרשיים מאד, בעלי נוף קרסטי מצוקי ויערות עבותים עושים את מסיב ההרים הגדול כמעט לבלתי חדיר, בכניסות אליהם מספר מצודות מרשימות כגון אסנוגרד. אורכם של ההרים כ250 ק"מ ורוחבם כ100 ק"מ, שטח הקרוב לשטח מדינת ישראל כולה. בתוכם נמצא כמה מהנופים היפים ביותר בבלקן, אגמים, מפלים, אתרי סקי, קניונים אתרים, פסגות מסולעות. למרות קשיי התעבורה, ואולי דווקא בגללם, ההרים מיושבים, הם נמוכים יחסית ומאפשרים גידול חקלאות ומרעה, ומוצאים בהם פסיפס אתני ותרבותי מעניין
  
ברודופי חיה אוכלוסייה גדולה של אנשים הנקראים פומוקי (כ250.000) אלו הם בולגרים סלאבים שהפכו למוסלמים, ומתחילים לגבש לעצמם זהות נפרדת. יש טוענים שהם המשך של התרקים הקדומים, אחרים טוענים שאלו הם הבוגומילים שהתאסלמו עם בוא הטורקים. כך או כך הפומוקים חיים בכפרים ועיירות משל עצמם, לעיתים מעורבים, ויש להם להג מקומי, מסורת של שירה, פולקלור, ואמונות מקומית, רבים מהם מאמינים באורפיאוס כנביא.
הכלי המוזיקאלי של הרי רודופי הוא חמת החלילים הגדול. המסורת המקומית פיתחה שירה נפלאה שנודעת היום כסוד קולות השירה הבולגרים. נשים שרות מהגרון צלילים חזקים ביותר, המהדהדים את מרחבי ונופי ההרים. אדם יכול לשכוח עצמו בהרים אלו.
 

אתרים במזרח הרי רודופי

קרג'ליק karjelik והאזור
קרג'ליק היא עיר גדולה יחסית בדרום מזרח בולגריה, מזרח הרי הרודופי, לא רחוק מהגבול הטורקי, בעלת אוכלוסייה טורקית גדולה, לידה כמה אגמים מלאכותיים גדולים המשמשים אתרי נופש. זהו אזור נמוך יחסית מסביב לעמקים והאגמים של נהר הארדה arda (המתחבר עם נהר המריצה Maritsa ליד אדריאנופול). באזור זה עמקים פוריים והוא היה ארץ גידול יין בעבר וגם כיום, הוא חם יחסית לשאר בולגריה ומתאים לטיולים גם באביב וסתיו.
באזור נמצאים כמה מהאתרים התרקים והמגליתים החשובים ביותר בבולגריה ובראשם פרפריקון וטטול. בנוסף אליהם אפשר לציין את אתרHarman kaya  , האבנים החרשות ומערת הווגינה.
 
פרפריקון – מאצ'ו פיצו של הבלקן perperikon
עיר עתיקה שהייתה בירת הממלכה התרקית ומקום מקדש דיוניסוס, הנמצאת על ראש הר בולט על סביבתו בין עמקים פוריים בדרום מזרח בולגריה והרי רודופי. ההר מאופיין בסלעים בולטים שחלקם עוצבו ונחצבו בכדי ליצור ארכיטקטורה מקודשת, בראש ההר נמצא אקרופוליס, מתחם מקודש של מקדשים, מבני שלטון, בן אלפי שנים, המוקף חומה ובקצהו בולט מגדל מימי הביניים. מתחת לאקרופוליס מצד דרום נמצא המקדש העתיק של דיוניסוס באזור הדרמטי ביותר של הצוקים, קצה ההר. הכניסה אל המתחם היא ממזרח, בין הסלעים, יש פתח המוביל לחדרים חצובים בסלע, על גבול המצוק נמצאים מתחת לרצפה מעין תיבות גדולות חצובות ומכוסות באבן שפה, בהם כנראה אכסנו אוצרות או קברו אנשים חיים לכמה ימים כחלק מתהליך ההארה. משם מוליכים מדרגות אל אולם ובו מקום מושב מלך או כהן, ולאחר מכן ישנם מדרגות נוספות אל חצר פתוחה מתחת לסלעים אדירים שבמרכזה מזבח עגול המתנשא לגובה שלוש מטר ועליו דלקה אש תמיד מקודשת. לפי התיאורים של הסופרים הקלאסיים כך נראה מקדש דיוניסוס, על האש היו שופכים יין, ולפי העשן שיצא מהשריפה יכלו לנבא עתידות. אלכסנדר הגדול הגיע לכאן וגם אביו של אוגוסטוס
אל המקדש מוליכה דרך תהלוכות חצובה בסלע, בין שני קירות, באזורים שמתחת לו מוצאים גתות, בריכות מים חצובות בסלע, ושרידי עיר תחתונה עתיקה.
מהמקדש יש יציאה אל חדר שנראה כמו אודיאון קטן (חדר שמיעת מוזיקה) ולידו חדר נוסף המאחסן כדי ענק של יין עתיקים. הדרך מוליכה דרך שער מגליתי מרשים העובר חומה עבה אל העיר העליונה – האקרופוליס, שהיה מאוכלס עד לימי הביניים, ניתן לראות בו שרידי מקדשים וחציבות עתיקות, בריכות מים, ומעליהם שרידי כנסיות ובניינים, ואף מגדל מימי הביניים, הנוף מהפסגה מעורר ומרשים.
לפי הארכיאולוגים המקום התחיל להיות מקודש כבר לפני שמונת אלפים ואולי יותר מכיוון שבנהר שלרגלי ההר מצאו זהב בגושים גדולים כבר בתקופות קדומות. העיר התקיימה עד ימי הביניים,
פרפריקון הוא אתר ענק המזכיר בגודלו את דלפי, ואכן זה היה המרכז הנבואי השני בחשיבותו בעולם ההלני – יווני. ריבוי גתות במקום מחזק את ההשערה שזה היה מקדש דיוניסוס ה"נעלם", הריסוק של היין סימל את ביתור גופתו של דיוניסוס זגרוס על ידי הטיטנים, והיווצרות המשקה את לידתו מחדש ונצחונו הסופי. יש כאלו האומרים שהמקום הוקדש לסבזיוס, האל התרקי, שזוהה עם דיוניסוס.
 
מערת הווגינה ליד קרג'לי utroba cave
כחצי שעה נסיעה מקרג'לי karjali ישנה מערה טבעית שהורחבה על ידי הקדמונים בראש צוק, והיא נראית כמו ווגינה (איבר מין נשי) או רחם ענקי. המלך התרקי היה נכנס למערה פעם בשנה בזמן שקרן שמש הייתה חודרת פנימה בצהריים, ביום הארוך בשנה, בכדי להיוולד מחדש ולאשר את שלטונו ומלכותו. הוא כאילו היה חוזר לרחם ונולד מחדש עקב חדירת קרן השמש למערה ביום הספציפי הזה. סוג כזה של מערות רחם אופייני לבולגריה ונמצא גם במקומות נוספים כגון בגליקטש. המערה היא טבעית, אך הקדמונים עצבו אותה כך שתראה כמו איבר מין נשי ורחם. זה היה כנראה מקדש לאלה, שהוא חלק מהתרבות המטריארכלית הקדומה. הדרך היחידה להגיע למערה היא בטיפוס רגלי של שעה מהנהר הסמוך.

טטול tatul
כעשרים קילומטר מהעיר קרג'לי karjali, נמצא אחד האתרים המסתוריים בהרי הרודופי, מקום שנחשב לקברו של אורפיאוס, מגלית ענק עתיק. לפי הארכיאולוגים שחפרו את המקום, תחילת השימוש בו כמקום מקודש היא לפני ששת אלפים שנה, האתר היה כנראה מקום מקודש טבעי שעוצב לכדי מקדש עתיק, אולי הר פנגיאס האגדי שעליו היה עולה אורפיאוס בכדי לראות את זריחת השמש ולהשתחוות לאפולו, אם כך הדבר הרי שאגדת אורפיאוס הרבה יותר עתיקה ממה שחושבים והוא חי ופעל לפני ששת אלפים שנה, כפי שטוענים באחווה הלבנה, ולא בזמן היווצרות המיתולוגיה היוונית.

טטול היא למעשה גבעה לא גבוהה אבל עם נוף מדהים ועליה גוש סלע גדול שבראשו קבר ריק, שהוא מעין שקע פתוח כלפי השמיים, רק ראשי שבטים תרקים היו נקברים במקומות מעין אלו. לפי האגדה אורפיאוס נקבר בראש ההר והיה בנו של מלך תרקיה, וזה מחזק את הזיהוי של המקום כקשור אליו.
בצד הקבר הריק – סלע בראש הגבעה, ישנה גומחה חצי עגולה בצורת שמש זורחת, הקבר הריק והגומחה, שגם היא סוג של קבר ריק, מחוברים ביניהם בתעלת ניקוז. בצד הצר של הקבר סלע נמצא כיסא חצוב בסלע, של כוהן או מלך, ולפניו רחבה. דרך טקסית מובילה אל הקבר שבראש הגבעה והיא עוברת דרך מתקן מים שמשמש כנראה לרחצה וטיהור, גרם מדרגות, וטרסות תחתונות.
בתקופות מאוחרות יותר, מאה רביעית לפנה"ס, נבנה מקדש קטן לצד הגבעה.
 
הרמן קאיה Harman kaya
מתחם מגליתי עתיק ומסתורי הנמצא ליד הכפר raven לא רחוק מטטול, על גבי אוכף סלע גבוה, מוקף ביערות. בתוכו ניתן למצוא שני רחבות סלעיות מונמכות שבתוכם חריצים וסביבם אבנים וכסאות מלכות, כמו באתר קוקינו שבמקדוניה, המקום שימש כמצפה שמש, ירח וכוכבים קדום, שמכוון כלפי הימים הסולאריים (היום הקצר והארוך בשנה). בנוסף לרחבות (האחת אליפטית בקוטר 10 מטר והשנייה עגולה בקוטר 15 מטר), ניתן למצוא במקום מערת פולחן שמסמלת כנראה את רחם האדמה, מצוק ועליו חצובות נישות טרפזיות, מזבחות, אבנים וסלעים מעוצבים, זהו מקום קסום שהיווה מקום פולחן אנושי החל מהאלף החמישי לפנה"ס ועד למאה השנייה לספירה וכיום משמש את חסידי העידן החדש בבולגריה לחגוג את היום הקצר והארוך בשנה. 
ממול לגבעה ישנו מרכז, מנזר סופי (טקה) נהדר של המסדר הבקטשי, ותנועת האלווי התורכית לכבודו של אלמלי בבה elmali baba. הדרך אל האתר המגליתי יוצאת משער הטקה.


 
האבנים החירשות gluhite kamuni
באזורי מזרח הרודופי, על גבי הצוקים במקומות הלא נגישים ביותר, ניתן למצוא יותר מאלף וחמש מאות נישות טרפזים חצובים בסלע, מאורגנים בקבוצות במקומות שונים על פני מרחב גדול, הקבוצות הם בנות כמה עשרות עד יותר ממאה טרפזים, כשהמיקום שלהם הוא במרומי צוקים בלתי אפשריים אבל נראים למרחקים, זה נראה קצת כמו כרטיסי מחשב ישנים. אף אחד לא יודע מי חצב את הטרפזים הללו ולשם מה, וגם לא איך עשו את זה, איך הגיעו למקומות הללו.
כנראה שזה שייך לתרבויות עבר לא מוכרות לפני התרקים. אחד המקומות הללו, שהוא הגדול ביותר, נמצא ליד הכפר lubmites והוא מורכב מקומפלקס גדול ובו בנוסף לטרפזים יש מדרגות חצובות בסלע למרומי הסלעים, קברים, מאוזוליאום ועוד. זאת הנקודה המזרחית ביותר שבה מופיעים הטרפזים והמרשימה שביניהם. טרפזים נוסף ניתן למצוא בדרך למערת הווגינה ובמקומות נוספים כגון ardino, ליד קרג'לי, שם יש גם גשר עותומאני יפה ושמורת טבע מקסימה.
שתי המקומות וכן אתרים עם טרפזים נוספים, נמצאים בעמק נהר הarda. שהוא מעצב הנוף העיקרי והיפה ביותר במזרח הרודופי
 

אתרים במרכז הרי רודופי

זהו אזור יפה ומיוער, גבוה וקניוני, בו נמצאים יערות האשוחים הגדולים בבלקן, מאות דובים, וכמה מהנופים היפים באירופה. בצפונו נמצא האתר של בלינטש, במרכזו הקניונים האדירים של הטריגרד והיגודינה, ובמזרחו האתר המרשים והעתיק של גרדישטה. וביניהם עולם ומלואו.
 
בלינטש Belintash
משמעות השם היא "סלע הידע" בטורקית. זהו סלע גדול בראש ההרים ועליו חריטות וחציבות של שקעים שנעשו לפני אלפי שנים, המשקפים כנראה קונסטלציות של כוכבים, מעין מצפה כוכבים עתיק. בלילות בהירים היו ממלאים את השקעים במים טהורים, בהם היו משתקפים/נלכדים הכוכבים שבשמיים. הרעיון של לכידת אנרגיות קוסמיות בכדור הארץ על ידי בניית כלי קיבול בעלי אותו התדר הוא עתיק מאד מופיע בפירמידות במצרים (פירמידות גיזה בנויות כמו הכוכבים בחגורת אוריון).
גם אם הכוכבים לא השתקפו בגומחות הסלע, הרי שיותר משלוש מאות הגומחות (בצורת גביע) הקטנות מסודרות בצורת מערכי הכוכבים של הדובה הקטנה, אוריון, מזל אריה, ועוד מערכות כוכבים בעלי משמעות לקדמונים. האתר הוא קשור לפסגת לוע הר געש סמוך Karadjov וישנם שני תומולוסים (גלי קבורה) בכניסה.
רחבת סלע הגדולה, המתנשאת על סביבתה, היא בעלת תכונות אנרגטיות, בימי החורף הקרים נשאר הסלע נקי משלג בזמן שההרים שמסביב מכוסים, אורכו כמה מאות מטר וחלקו מעוצב באופן מלאכותי. אנשים מדווחים על תופעות על טבעיות, האגדות מספרות על מנחת של חייזרים, וקשר למבול המקראי.
המדענים, לעומת זאת, טוענים שזהו אתר תרקי מהמאה ה5 לפנה"ס הקשור לאל סבזיוס.
 
קניוני יגודינה yagodina והטריגרד trigrad
בהרי הרודופי ישנם כמה קניונים אדירים ובהם מערות, מים זורמים, מפלים, וקירות סלע שהם גן עדן למטפסי הרים. היגודינה הוא קניון מרשים בו הקירות מגיעים לרוחב של כמה מטרים בלבד, ולמרות זאת יש בתוכו כביש ונהר. באמצע הקניון מערת נטיפים שהיא היפה באזור, וניתן לעלות ממנו לכמה כפרים ציוריים, ולרמות שמעליו, שם יש נקודות תצפית נפלאות כגון "תצפית נשרים", גשר תלוי על התהום ממנו ניתן לצפות שלוש מאות מטר למטה. לא רחוק מקניון היגודניה נמצא קניון טריגרד trigrad.
בהמשך מערת הנטיפים ישנה מערה של האדם הקדמון, מהתקופה הניאוליתית ובה מצאו גרעיני חיטה עתיקים. במרומי ההרים יש אתרים מגליתים מקודשים של קערות חצובות בסלע, שבהם השתמשו גם התרקים
ליד היגודינה נמצא קניון הטריגרד עם קירות אבן אנכיים בגובה מאות מטרים ובתוכם מערות ענק. בתוך הקניון זורם הנהר ויש כביש המוביל אל הכפר טריגרד שהוא שילוב של שלושה כפרים בעלי אמונות שונות, מוסלמים ונוצרים (טרי – שלוש, גרד – כפר), בתחילת הקניון נמצאת מערת גרון השטן, מערה קרסטית ענקית בה נבלע נהר הטריגרד ברעש רב בתוך אולם שנקרא אולם הרעם. במקום זה לפי האגדה המקומית ירד אורפיאוס לשאול להציל את אאורדיקה. הנהר נעלם במערה ומגיח בהמשך הקניון, אך כל מה שהוא סוחף איתו נשאר במעבה האדמה (קרשים וכו). באזור זה יש הרבה מחפורות דובים.
 
גרדישטהGradishte Thracian sanctuary 
על הדרך מהרי פירין לרודופי, איך שמתחילים את העלייה והכניסה להרים נמצא אחד האתרים התרקיים החשובים ביותר, מהאלף החמישי לפנה"ס, ז"א לפני 7000 שנה. מדובר בשלוש פסגות גבהות סלעיות בגובה קרוב ל800 מטר הצופות אל נוף נפלא. הסלעים מסודרים בצורה שמזכירה כל מיני צורות חיים וגיאומטריה מקודשת, ויש טוענים שעוצבו על ידי אדם או חייזרים. במשטחי הסלע יש גומחות, ובאופן כללי יש הטוענים הקדמונים לקחו מקומות סלעיים טבעיים ועיצבו אותם כפי שקרה במקרה של בגליקטש ואתרים מגליתים נוספים ברחבי הבלקן והעולם.
האתר התגלה בשנות האלפיים על ידי פרופסור Todor Boyadzhiev שראה פתח צר בסלע המעוצב בצורת שער, לו קרא "כור המצרף". הסלע המפורסם ביותר נראה בצורת ראש אדם ונקרא על שם האל "טנגרה". לפי דבריו לאחר מעבר כור המצרף צריך להחליט אם הולכים ימינה או שמאלה, רוב האובייקטים במקדש הפתוח מתגלים רק בזווית מסוימת ואור מסוים, וצריך זמן בכדי להתחבר לרוח של המקום. במרכז האתר כנראה שנערכו טקסים. על ידי תרבות אלה קדומה ולא ידועה שהתקיימה לפני בוא התרקים. אלא שאלו אמצו את המקום כשלהם, ולכן הוא נקרא על שמם.
 
דווין devin
בלב האזור הגבוה של ההרים נמצאת העיירה דווין, שכיום היא מרכז למים מינראליים. חיים בה שבעת אלפים איש, וניתן למצוא בה מספר מלונות ספא טובים, מדרחוב קטן, ומספר מסעדות טובות. דווין היא נקודת מוצא טובה לטיולים רגלים וממונעים באזור הרודופי הגבוה. במרכזה של העיירה נהר המתחתר לא רחוק ממנה לקניון מדהים שבתחילתו מעיינות חמים, ובהמשכו סדרה של מפלים ובריכות, גשרים תלויים, ונופי טבע מדהימים. אם ממשיכים עם השבילים במעלה ההרים מגלים שרידי אתרי פולחן עתיקים וקפלות נוצריות קטנות, השביל מקניון הדווין ממשיך עד לעיירה בורינו borino, מרחק יום הליכה, אבל הדרך הטובה ביותר ליהנות מהקניון הוא ללכת הלוך ושוב ממגרש החניה שבתחילתו.
 
סמוליאן smolyan
לא רחוק מדווין נמצאת העיר סמוליאן, בה גרים כ30.000 איש והיא הבירה של המחוז, סמוליאן נמצאת בעמק לרגלי הר פמפרובו, ויש בה מוזיאון ארכיאולוגי והיסטורי אזורי חשוב.
כמה קילומטר מסמוליאן נמצא נחל ובו סדרה של מפלים וגשרים תלויים הנקרא (איך לא?) "נחל המפלים", ממנו אפשר להמשיך במסלולים רגליים לכיוון העיירה שירוקה לוקה.
 
ממוצילבסקי ופמפרובו mumchilovski and pamrerovo
הרבה משירי הרודופי מוקדשים לגיבור מומצ'יל, שליט מקומי במאה ה14 שהצליח להביא את הרודופי תחת שלטונו ונלחם בביזנטיים ובטורקים, נוחל הצלחות רבות, עד שנכנע למאמץ משותף שלהם ומת על חרבו. לפי האגדה הוא היה דודו של המלך מרקו, שהיה המלך העצמאי האחרון של מקדוניה שנלחם בטורקים ממצודתו בפרילפ. על שמו של מומצ'יל קרוי הכפר מומצ'ילבצקי בהרי רודופי שהוא מרכז אמנות, תרבות ותיירות, ונמצא לא רחוק מפמפרובו, אתר הסקי השלישי בחשיבותו בבולגריה וההר הגבוה ברודופי – 2200 מטר.
 
שירוקה לוקה shiroka luka
בין סמוליאן לפמפרובו נמצאת העיירה שירוקה לוקה (משמעות השם – העמק הרחב), שהיא מעין מוזיאון אדריכלי של בתים עתיקים מתקופת התחייה והעותומאניים עם גגות צפחה ומבנה מסורתי מקומי, בעיירה זו נולד וגדל המטרופוליטן של פלובדיב בתקופת השואה – סטפן, שפעל רבות למען הצלת היהודים, ויש אנדרטה לכבודו במרכז הכפר. בנוסף לכך כאן נמצא בית ספר לחמת חלילים הגדול בבולגריה, מספר מסעדות ובתי הארחה, אמנים מקומיים ועוד.
 
הקשתות המופלאות beautiful arches
קשתות סלע אדירות הנמצאות בחצי הדרך בין פמפרובו למנזר בצ'קובו (ראו בפרק על המסלול הנוצרי בבולגריה). התחתרות הקניון יצרה קשתות סלע אדירות, בתוך ובין הקשתות שהן חצי מערות, זורם הנחל. ניתן לראות את הקשתות מלמעלה או מלמטה. זאת תופעה קרסטית ייחודית שיצרה את אחד המקומות היפים בבלקן, ניתן להגיע לקשתות בנסיעה של חצי שעה מהכביש הראשי פמפרובו פלובדיב. במקום בית הארחה ובית תה קטן. 

 

אתרים במערב הרי הרודופי

דוספט ואגם דוספט dospat
זוהי אחת העיירות המרכזיות במערב הרודופי, הנמצאת באזור הקרוב להרי פירין וגובל עם צפון יוון. ניתן למצוא בסביבה מספר כפרים מקסימים, אתרים היסטוריים ופניני טבע, בעיירה עצמה, שנמצאת על גדות האגם, גרים כמה אלפי תושבים והיא מרכז של אוכלוסיית הפומוק.  אגם דוספט נראה כמו פיורד ארוך והוא מרכז לגידול דגים. הוא נוצר על ידי סכר מלאכותי שנבנה בתקופה הקומוניסטית בכדי לייצר חשמל.
 
הכפר דולן dolen
כפר יפה במערב הרי רודופי, לא רחוק מהרי פירין בו אפשר למצוא מופע של אדריכלות בתים מסורתיים עתיקה, הכפר נמצא בגובה אלף מטר על רמה שרחוקה כעשר דקות מהכביש הראשי של הרודופי, יש בו כמה בתים משוחזרים המשמשים כבתי הארחה וכן מרכז למוזיקה מקומית עם תיאטרון טבעי, אחת לשנה מתקיים בו פסטיבל מוזיקה אתנית שנקרא טרנספיגוריישן - השתנות. הכפר הוא אזור של כריית אבני צפחה והגגות הם מצפחה, יש בו כנסייה חשובה מהמאה ה18 עם אמנות עץ וציור מהמאה ה19.
 
הכפר קובצביצה kovachevitsa
כשנוסעים מערבה מאגם דוספט, עד לשיפולי הרי הרודופי, מגיעים לאזור של כפרים יפים הבנויים מאבני צפחה, בצורה מסורתית שלא השתנתה מאז המאה ה19. ישנם שלושה כפרים הקרובים לדרך, הרחוק והיפה ביותר הוא קובצביצה, שהוקם על ידי פליטים שנמלטו מאימת רדיפות העותומאניים במאה ה17 כנראה שמאזור וליקו טרנובו. הם התיישבו במקום בשל ריחוקו והמים הטובים שלו. מעולם לא היו בו מוסדות עותומאניים והכפר שמר על האופי המסורתי בולגרי שלו עד היום. משמעות השם קובצביצה היא "אשת הנפח. בכפר הרבה בתי הארחה והוא נקודת מוצא טובה לטיולי ג'יפים ורגליים באזור.
מעל הכפר יש אתר תרקי קדום בשם kozi kamak סלע העז. כנראה תצפית כוכבים קדומה. סלע בולט שהגישה אליו ברגל, ועל ראשו קדרה חצובה בסלע גדולה.
בדרך אליו יש כפר ארכיטקטוני נוסף בשם לשטן lashten  
 

אתרים נוצריים בהרי רודופי

מנזר בצקבו bachkovo
זהו המנזר השני בחשיבותו בבולגריה, מקום עלייה לרגל, המרכז הרוחני של הרי רודופי, מבחינה יהודית חשיבותו בכך שבו קבורים שני חסידי אומות עולם, הפטריארך קיריל והמטרופולין ספטן שהיו אחראים במידה רבה להצלת יהודי בולגריה בשואה.
המנזר נבנה לראשונה בתחילת המאה ה11 על ידי נזירים שהגיעו מגאורגיה, בתמיכת השלטונות הביזנטיים, כנראה כנגד ההשפעה הגוברת של הכפירה הבוגומילים, מאז הוא נחרב ונבנה כמה פעמים והוא מוקדש לתרדמתה של מרים, או במילים אחרות לעלייתה לשמיים (הבוגומילים התנגדו לפולחן מרים כאם האלוהים).
במאה ה13 אימץ הצאר איוון אסן, אחד מגדולי השליטים של האימפריה הבולגרית השנייה את המקום, ובנה מצודה לא רחוק ממנו, בפתח נהר הצפלרה. כשכבשו העותומאניים את בירת בולגריה וליקו טרנובו בסוף המאה ה14, הגיע למנזר הפטריארך הבולגרי העצמאי האחרון שנקרא אווטימוס, והקים שם בית ספר לספרות ומרכז של השכלה דתית וחילונית. הוא היה אחד מהתומכים החשובים של טכניקת המדיטציה - הסיכאזם הנוצרית, מיסטיקן ומלומד שגדל בהר אתוס וקונסטנטינופול מתחכך עם כל הגדולים: גרגורי פלמס, גרגורי מסיני, ואחרים. ולבסוף הגיע למנזר זגרוף הבולגרי בהר אתוס ושם החל במפעל תיקון התרגומים של כתבי הקודש לסלאבית וקביעת כללי דקדוק חדשים, לא היה זה דבר של מה בכך, מכיוון שאלוהים ברא את העולם במילה, וכל שינוי של פסיק או הברה יכול להשפיע על היקום כולו.
ב1371 הוא עבר לוילקו טרנובו וייסד שם את המנזר הפטריארכלי של השילוש שהפך למרכז העבודה הלשונית והספרותית, בית ספר לתיקון טקסטים. התוצר של בית הספר הפך לסטנדרט של הספרות הדתית הסלבית.
בסופו של דבר הוא נהיה הפטריארך של בולגריה, ובהעדר המלך המגן של טרנובו למול המצור העותומאני ב1393. עם נפילת העיר הוא עבר ביחד עם תלמידיו למנזר בצקובו, שם מת ונקבר.
הדבר היחיד ששרד מהמנזר המקורי הוא מבנה קבורה עתיק שאין כמותו בשום מקום אחר בעולם, בעל שתי קומות ומקום ל14 קברים, הנמצא כשלוש מאות מטר מהמנזר, ובו ציורים ופרסקאות. כולל פרסקו מהמאה ה14 של איוון אסן מחזיק בידו את הכנסייה
המנזר הוא חצר בתוך מבנים המאורגנים כמו חומה, בתוכו יש קתדראלה גדולה מהמאה ה17, הבנויה על מבנה ישן יותר שנהרס על ידי הטורקים. בנרתקס ציורים יפים מהמאה ה17 ובהם נראים שני התורמים לכנסייה, פקידים ואנשי עסקים רמי דרג באיסטנבול. פנים הכנסייה מעוטר בציורים מהמאה ה19. מסך האיקונות הוא עבודת עץ אמנותית מהמאה ה18. אלא שהחלק החשוב ביותר בכנסייה הוא אייקון עתיק עושה פלאות מהמאה ה13 של מריה החומלת, שהובא לכאן מגאורגיה. רבים באים לקבל ברכה מאייקון זה.
בצד צפון של החצר נמצא חדר האוכל של הנזירים, הרפקטוריום, ובו ציורים נפלאים, כולל סצנות נוף מהמאה ה19, בצד החיצוני של הבניין יש ציור פנורמה, הגדול מסוגו בבלקן, המראה את ההיסטוריה של המנזר. בין שאר הדמויות נראה הקיסר הביזנטי אלכסיוס קומננוס, מייסד השושלת הקומננית, שנתן את ההנחיה להקים את המנזר במאה ה11. קיסר זה היה ידוע במאבקו כנגד הכפירה הבוגומילית, והבת שלו אנה קומננה כתבה את החיבור המקיף ביותר שיש בידינו מאותה תקופה כנגדם.
ליד חדר האוכל יש פתח לחצר נוספת צפונית שבה מצד אחד יש כנסייה נוספת, הקרויה על שם רבי המלאכים מיכאל וגבריאל, והיא כנראה מהמאה ה12, ומצד שני יש את המוזיאון של המנזר ובו חפצי אמנות דתיים וגם חרבו של פרדריך ברברוסה, המלך הגרמני שהוביל את מסע הצלב השלישי, ואלוהים יודע איך חרבו הגיעה לכאן.
 
יער הצלב  borovo
לפי האגדה חלק מהצלב האמיתי נקבר ליד הכפר בורובו בהרי רודופי, בזמן הקיסר קונסטנטינוס, ששאב את כוחותיו הרוחניים מהצלב האמיתי, האגדות מספרות ששגרירים רוסים גנבו חלק הצלב מהארמון בקונסטנטינופול ושנודע הדבר להלנה המלכה אמו, היא שלחה בעקבותיהם פרשים, והם החליטו להחביא את הצלב על ראש הר גבוה ברודופי. לימים הוקם במקום מנזר ואנשים היו באים אליו להירפא, עם בוא הכובשים התורכים הוחבא הצלב וכן גם המנזר הקדוש שהיה סביבו, והם יתגלו רק כשבולגריה תהיה מוכנה. במילים אחרות יש בהרי רודופי מעין עיר חבויה אגרטה של הטיבטים.

בתחילת המאה ה20, אדם בשם  Yordancho מהכפר קובצביצה, חלם על מקום קדוש ליד בורובו ברודופי, הוא עשה דרכו ברגל וגילה בגבעה ליד את שרידי המנזר העתיק, המלך בוריס האמין לחזיונותיו של אותו איש ובנה כנסייה במקום (1936) ובה צלב ברונזה. לאחר מכן נמצא מעיין קדוש, והובא אייקון של תכריך שלו כוחות מופלאים (האגדות וההתפתחות של המקום מזכירות במקצת את מגורג'ורג'י בבוסניה), וכך קרה שהיום יער הצלב נהפך להיות אתר העלייה לרגל החשוב בבולגריה, במיוחד ביום הצלב הקדוש 14.9
בשנות ה90 חווה האתר בנייה מסיבית, בראש הגבעה הוקמה כנסיית התכריכים של מרי, ובדרך אליה ביער 12 קפלות, אמנים צעירים ומוכשרים עיטרו אותם באהבה ומסירות. המבקרים ביער מדווחים מעשי ניסים, ויש השוהים בו בלילות.
 
הצעות לטיולים שונים בבולגריה לקבוצות סגורות
טיולי משפחות בולגריה מסלול ראשון
לטיולי משפחות לבולגריה מסלול שני
טיול עצמאי מודרך לבולגריה
טיול ג'יפים לבולגריה
טרק להרי רילה
הצעה לקבוצות סגורות
 
קראו על אתרי הטיול הבאים בבולגריה, ובואו לגלות ארץ יפה זו - לחצו לקישור:
צפון בולגריה
הרי רודופי
הרי פירין
הרי רילה
הרי הבלקן
הר ויטושה
הרי הסטרנזה
פלובדיב
סופיה
מנזר רילה
שבע האגמים
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו