הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הרי רילה - טיולים לרחבי העולם

הרי רילה rila

השם רילה משמעו מים בתרקית העתיקה, וזה מאפיין הרים אלו בהם יש הרבה אגמים, מעיינות וגשם יורד עליהם גם בקיץ. הרי רילה הם מסיב גבוה וגדול יחסית בשטח הדומה לגליל (2400 קמ"ר) ובו הפסגה הגבוה בבלקן, מסביב להרים מספר עיירות, מנזרים, כפרים ציוריים ואתרי תיירות. בתוכם מסלולים רגליים ואתרי סקי.
נוהגים לחלק את הרי הרילה לשלושה חלקים: במערב נמצאים העיר דופניצה, עיירת הספא ספרווה בניה, מנזר רילה ובפסגות אזור שבע האגמים. במרכז נמצאים העיר סמוקוב, עיירת הסקי בורובץ, ופסגת המוסלה – ההר הגבוה בבלקן. במזרח נמצא אגם בלמקן היפה, ובדרום הכפרים גורנו דרגלישטה ובלינקה ופארק הדובים הגובלים עם אזור בנסקו. אפשר לבלות באזור הרי רילה וסביבו מספר ימים
פטר דונוב טוען שיש משולש אנרגטי בהרים, שקדקודיו הם שבעה האגמים מצד אחד, הר המוסלה קדקוד שני ומנזר רילה כקדקוד שלישי. על מנזר רילה אכתוב במסלול של בולגריה הנוצרית. להלן מספר מילים על הגיאוגרפיה המקודשת של הר המוסלה:
 
הר המוסלה הוא ההר הגבוה בבלקן כולו, קרוב ל3000 מטר. אין עוד הר בגובה שלו בכל המרחב, מהאלפים ועד לקווקז, ובנוסף לכך הוא מהווה נקודת מרכז אנרגטית והידרולוגית (מקורות המים), הדברים קשורים זה בזה (פיזי ורוחני), ממנו מתחילה מערכת הנהרות של רוב בולגריה, חלקים מצפון יוון, וטורקיה האירופאית עד גבולות רומניה ומקדוניה.
תאמרו: מה הקשר בין מערכת נהרות לאנרגיה?
תרבויות עתיקות חשבו שיש קשר ולכן קדשו נהרות כגון הנילוס או הגנגס, וחיברו בין המקום שלהם למוצאם לים. אחד העיקרים החשובים בדרך הרוחנית הוא שכל דבר אנרגטי מתבטא בפיזי, וכל דבר פיזי מעביר דרכו אנרגיה. כדור הארץ שעליו אנחנו חיים מקיים סביבו ובתוכו שדה אנרגטי שנקרא האסטרא לייט, למעשה יש תיאוריות (גאיה) הטוענות שהוא יצור חי היודע לווסת את עצמו ולשמור על תנאים קבועים בסביבה משתנה ולכן המרושת ברשת של קווי אנרגיה, כמו המרידיאניים בגוף שלנו, ומסיבה זו מקומות שונים על פני האדמה הם בעלי תפקיד שונה, חלקם טעונים יותר וחלקם פחות.
בגיאוגרפיה המקודשת של כדור הארץ הקשר בין מקומות שונים מתקיים על ידי נהרות, כפי שמערכת הדם מחברת את התאים השונים של הגוף שלנו. הדם מגיע לכל מקום, אך זורם בערוצים מוגדרים.
מערכת המים של דרום ומזרח אסיה מתחילה בהרי ההימליה, שם נמצאים מקורות הגנגס. הברהמפוטרה, האינדוס מצד אחד, ונהרות סין – הנהר הצהוב והיאנגצה מהצד השני. הקרחונים של ההימליה מזינים פיזית את המישורים שסביבם אך גם אנרגטית, ולכן ההרים נחשבו למקודשים בהודו נחשבו מקורות הגנגס לשערותיו של האל שיווה שנוגעות באדמה, הנהר קודש לכל אורכו, משקה את השפלות הצמאות, עד למקום שפכו לים, מחבר ים ויבשה.
צפונה להימליה נמצאים הרי פמיר, שהם המקור של הנהרות הגדולים המשקים את מרכז אסיה, מקום הר קף האגדי של המיסטיקה הסופית, או הר מרו של הבודהיסטים.
באירופה הלב הפועם, פיזית ואנרגטית, של היבשת זה הרי האלפים, מהם מתחילים נהרות הדנובה, רון, ריין, פו, המשקים את העמקים הפוריים של הארצות שמסביב, ומהווים נתיבי סחר, דרכים, ערוצים של התפשטות תרבות.
התרבות האנושית היא במידה רבה תרבות נהר, אלא שניתן לקשר אותה להרים שממנו הנהר מגיע. בעבר היו גם האלפים הרים מקודשים, אלא שהמסורת המקודשת העתיקה של אירופה (בה האמינו הקלטיים ואלו שקדמו להם) לא נשמרה ולא תועדה, ורק בעידן החדש אנחנו מוצאים ניסיונות לקדש מחדש את האלפים, וזאת על ידי יסוד קהילות רוחניות, מנזרים בודהיסטים, ועוד.  
ההרים המקודשים של בולגריה וחלקים נוספים של הבלקן הם הרי רילה. הר המוסלה הוא המרכז שלהם. לפי פטר דונוב פעם הם היו גבוהים הרבה יותר, כמו ההימליה, ומעולם לא היו מתחת למים. מקודשים מכל הזרמים והדתות הגיעו אליהם. גם אם לא נקבל טענה זו היא שהר המוסלה מהווה מרכז גיאוגרפי של מערכת הנהרות של דרום מזרח הבלקן. מצד אחד שלו נובע וזורם נהר האיסקר, שהוא הנהר הארוך ביותר בבולגריה בלבד (קרוב ל400 ק"מ), העובר דרך הבירה סופיה, חוצה את הרי הבלקן (הוא הנהר היחיד שמצליח לעשות זאת) ונשפך לדנובה מדרום ומשם זורם לים השחור. מן הצד השני (המזרחי) של הר המוסלה נובע וזורם נהר המריצה שהוא הארוך ביותר בדרום מזרח הבלקן (קרוב ל500 ק"מ, אך כולל גם ארצות אחרות מחוץ לבולגריה) הוא עובר דרך השפלה התרקית ומשקה אותה, חוצה את פלובדיב, העיר השנייה בגודלה בבולגריה, חוצה את הרי רודופי, עובר דרך אדריאנופול שבטורקיה ונשפך לים על גבול יוון תורכיה, למול האי הקדוש סמותרקי.
אם מים הם מוליכים של חשמל, או במילים אחרות "אנרגיה", אם מים זוכרים ומחברים אותנו לתת מודע, הרי שהמוסלה מחובר דרך הנהרות שנובעים לרגליו לים השחור, הדנובה וצפון בולגריה מצד אחד, ולים התיכון, הרי רודופי והשפלה התרקית מהצד השני. המים מחברים את ההר עם שתי הערים החשובות בבולגריה סופיה ופלודיב, מרכזים עתיקים של תרבות.

לאורך נהר המריצה מופיעים הרבה אתרים מגליתים מרשימים, ביניהם דולמנים מסתוריים ומורכבים ומעגלי אבנים, הקבר התרקי של אלכסנדרובו ועוד, שטח הניקוז של נהר 53.000 קמ"ר – פעמיים מדינת ישראל, בימים עתיקים יותר הוא נקרא הרבוס.
שטח הניקוז של נהר האיסקר הוא 9000 קמ"ר, חצי ממדינת ישראל. זהו הנהר העתיק ביותר בבלקן, שריד לימים עברו שבהם רכס הרילה היה גבוה יותר. בדרכו הוא עובר ליד הצוקים של וורצה ופלבן, האיסקר מנקז את הר הויטושה שכנראה גם הוא קדום, ואזור סופיה
נהר נוסף שמקבל הרבה ממימיו מהרי רילה הוא נהר הסטרומה, המתחיל מרכס ויטושה הסמוך וזורם לים ליד סלוניקי לאורך 400 ק"מ. העמק שלו הוא הגבול המערבי של גוש הרי רילה. מימי מנזר רילה זורמים אליו והפסגות המערביות של הרכס.

לחצו למאמר נפרד על שבעה האגמים 

 

אתרים בהרי רילה


סמוקוב samokov
עיר בולגרית חשובה לא רחוק מאתר הסקי בורובץ, במרכז עמק פורה ועל פרשת דרכים, התפתחה במאה ה16 כמרכז כורים, סמוקוב עלתה לגדולה במאה ה19 ואף התפתח בה סגנון אמנות ציור ועבודת עץ ייחודי. ניתן לראות כיום את המוזיאון ההיסטורי, הבתים העתיקים ולמצוא מבחר מסעדות טובות.
חלק מיצירות האמנות היפות ביותר נמצאות במנזר "התכריך אל האם מריה" שהוא מנזר נזירות מהמאה ה18. בו נמצא איקונים ועבודות עץ של האומנים המובילים בזמנם

 
בורובץ borovetz והר מוסלה musala
בורובץ הוקמה בסוף המאה ה19 כאחוזת ציד למלכי בולגריה, כיום זוהי עיירת סקי השנייה בחשיבותה בבולגריה (לאחר בנסקו), ובה עשרות בתי מלון. מבורובץ יוצאות מעליות סקי אל הר מוסלה, שהוא הפסגה הגבוה בבלקן, הרכבל מגיע עד לכתף ההר ומשם ניתן לטפס לפסגה, מהלך של כמה שעות, או לעשות הליכה קצרה יותר לאגמים שלרגליה. על הפסגה וליד האגמים בקתות הרים שבהם אפשר לאכול או ללון בתנאים בסיסיים ביותר.
פטר דונוב טוען לקיומו של משולש אנרגטי בהרי רילה שקודקודיו הם פסגת המוסלה, מנזר רילה ושבעה האגמים. הוא נהג לעלות מדי פעם למרומי הר זה.

 

מלובישטה malovitsa

הר גבוה עם נוף סלעים המזכיר את הדולומיטים, מבחינת הצוקים והפרשי הגובה שלו, ולידו אתר סקי וכפר, יש שם גם בקתת הרים ומסלולי הליכה יפים. בדרך אליו עיירת נופש בשם גובדרצי ומספר מלונות הרים.
מבחינת תיירות הרים ישנם בהרי הרילה שלושה אתרים מרכזיים, האחד זה סביב המוסלה, השני זה אזור שבעה האגמים והשלישי, ביניהם, זה אזור המלוביטשה

 
מצודת צארי מלי גרד tsari mali grad
מצודת מוזיאון עתיקה ובה מוצגים מכמה תקופות, החל מזמנם של התרקים, המשך בתקופת הרומאים (המצודה), וכלה בימי הביניים (כולל כנסייה עתיקה שבמקום), האתר נמצא בתוך יער יפה וממנו תצפיות נפלאות, עולים אל המצודה ברכבל. או שביל ביער. 
מתקופת התרקים ניתן לראות שקערוריות  חצובות בסלע המייצגים מזלות שונים ומערכי כוכבים. בימי הביניים נבנתה כנסייה על המקום המקודש הפגאני שומרת על הפרופורציות והסידורים המקודשים העתיקים והיא שוחזרה במתכונת המקורית. מטבעות רומאיות נמצאו במקום עם דמותה של גלה פלסידה, הבת של תיאודורוס הראשון שמקום קברה המפורסם נמצא ברוונה.
בחלק התחתון של המצודה כנסייה נוספת מהתקופה העותומאנית המוקדשת לסנט פטקה (הקדושה של הבלקן – ראו פרק נפרד), ובה כמה מהשרידים המקוריים שלה.

 
דופניצה dupnitsa
עיירה הנמצאת לרגלי הרי הרילה, בצפון מערב, על גדות נהר הסטרומה, נודעה כעיר התרופות ועד שנות ה30 היה בה בית חרושת להרואין. נמצאת על אחת הדרכים הראשיות של הבלקן ולכן הייתה בה קהילה יהודית, בזמן השואה הוחזקו בה למשך זמן קצר יהודי תרקיה שגורשו למחנות. 
מעל העיר צלב ענק לזכר הקורבנות הבולגריים במלחמות הבלקן והעולם. במקום שם הייתה מצודה עתיקה בימי הביניים.

 
ספרווה בניה sapareva banya
עיירה לרגלי אזור שבע האגמים בה נמצא הגייזר היחיד בבלקן, מסביב לגייזר פארק ציבורי ולידו בריכות שחיה ומסעדה. ממנה עולה הדרך אל הרכבל המוביל לשבעה האגמים, מעליה מספר מלונות הרים. הגייזר נוצר כתוצאה מקידוח באדמה, וכיום בנו מסביבו פארק נוי.
  
בלגואווגרד Blagoevgrad
עיר ראשית בעמק הסטרומה, הנהר והדרך הראשית מבולגריה לצפון יוון, חיים בה כיום כ70.000 איש, אך היא מיוסדת על שרידים עתיקים החל מתקופת התרקים, הייתה מרכז חשוב של העותומאניים וכיום עיר אוניברסיטאית. יש בה בית חולים, פארקים, מוזיאון היסטורי, ואפילו גן חיות. זאת עיר חיה ותוססת, גודלת מבחינת גודל אוכלוסייה, בניגוד לערים אחרות בבולגריה.
  
הכפר דוברסקו והכנסייה dobarsko
כפר הנמצא מדרום להרי רילה, בעמק של בנסקו, במקום זה יש כנסייה מימי הביניים ובה ציור מוזר של ישו בתוך מעין חליפת חלל. הציור נקרא ישו הקוסמי והוא מרמז, אולי, על ביקור של חוצנים. בנוסף לכך יש בכנסייה הרבה ציורים של נשים, הציורים הם מתקופת הרנסנס הבולגרי במאה ה14 ושוחזרו לאחרונה, בחצר הכנסייה מעיין עם תכונות מרפא, במיוחד למחלות עיניים. שם הכנסייה מרמז על אופייה st teodotstratilat
 

פארק הדובים של בריז'יט בארדו  בליקה belica

עד לא מזמן נהגו הצוענים לאמן דובים לרקוד, וזה נעשה בשיטות אכזריות שגרמו נזק נפשי ופיזי לדובים. בימים אלו אספו את כל הדובים הפגועים לפארק נפלא ליד העיירה בליקה בהרי רילה. בכדי שישבעו קצת נחת בימים האחרונים לחייהם, המקום נמצא שעה נסיעה מבנסקו. מעין גן חיות ספארי, בו ניתן לראות את הדובים מקרוב. פטרונית המקום היא הדוגמנית לשעבר – בריז'יט בארדו.
 
מנזר רילה – לחצו למאמר נפרד
 
 
קראו על אתרי הטיול הבאים בבולגריה, ובואו לגלות ארץ יפה זו - לחצו לקישור:
צפון בולגריה

הצעות לטיולים שונים בבולגריה לקבוצות סגורות

ארבע הטיולים הגדולים - הצטרפו לטיולי הרשמה - לחצו לקישור:
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו