הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מסתרי הפמיר - טיולים לרחבי העולם

גג העולם

הרי פמיר – ארץ האיסמעילים

 
"פמיר" או בתרגום חופשי: גג העולם. הוא מקום מפגש שלשלות ההרים הגבוהות ביותר בכדור הארץ – ממזרח ההימאליה, מצפון הרי טיאן שיאן, וממערב ודרום הרי הינדו קוש. באזור פמיר כמה מהפסגות הגבוהות בעולם (7.5 ק"מ)  קרחונים ענקיים, וביניהם כלואים רמות גבוהות עם יאקים וכפרים נידחים. אזור גדול זה מאוכלס על ידי כת האיסמעילים שוחרת השלום, הדומה מאד, וקשורה מבחינה היסטורית, לדרוזים כאן בארץ. וכמעט שלא תמצאו בו מסגדים. הפמיר pamir הוא  אחד האזורים היחידים על פני כדור הארץ שעדיין התיירים לא גילו. יש כאלו שמפרשים את השם פמיר כ"רגלה של השמש". כך או כך מדובר באחד האזורים הגבוהים על פני כדור הארץ.
 
המחוז האוטונומי של הפמיר נקרא גורנו בדחשן gorno Badakhshan והוא מהווה כמעט חצי מגודל הארץ אבל מיושב רק על ידי 3% מהאוכלוסייה (מונה כ200.000 באזור הגדול פי שלוש ממדינת ישראל). כבר בימי קדם הוא נודע בתכונות המבריאות שלו, נאמר שמי שיעלה לרמות הירוקות במרומי ההרים יזכה לבריאות ויחלים ממחלותיו. הוא ידוע גם במוזיקה המיוחדת שלו. חלק גדול מתושביו מזהים עצמם כפמירים ולא כטג'יקים. יש להם שפות נפרדות ודת נפרדת – הלא היא השיעה האיסמעילית. הם קשורים לקבוצות דומות בסין, צפון פקיסטן ואפגניסטן.

 
 
 

מקורות ההודו אירופאים

האגדה על המלך גמשיד jamshid vara הוא היה המלך האגדי הראשון של האריים בארץ שנקראת Airyana Vaeja בתחילה נהנתה ארץ זו ממזג אוויר טוב, והמלך ייסד את חגיגות הנוורוז. לאחר מכן התחילו חורפים קשים (התיאור מתאים להרי פמיר). בכדי לשרוד המלך פיתח סוג של התיישבות שנקראה וורה vara שהרעיון מאחריה הוא להיות יישוב  קומונאלי מספק צרכי עצמו הבנוי בתבונה ובו חלקים נפרדים לבעלי חיים, בני אדם, מחסנים, עצי פרי ועוד. בנוי בפשטות מבוץ וקורות עץ תוך כדי שוויון וארגון חיי התושבים. המלך גם הביא את הדת לחיי האנשים. כפרי אזור הרי הפאן מצפון לדושנבה, באזור ינובי yanobi מזכירים מאד את רעיון הוורה. באזור זה גם נשמר פולחן זרתוסתרא מקורי והתושבים מזהים עצמם (כמה אלפים) כמיעוט נפרד.
לפי פרופסור הארי סלמן הרי שבאזור הטרים נוסדה לפני עשרים אלף שנה מושבה של יוצאי אטלנטיס, מורים נאורים שלימים באו לידי ביטוי במסורת של "המאסטרים של מרכז אסיה" של החברה התיאוסופית. אגן טרים היה באותה תקופה (תקופת הקרח) פורה וירוק, וההרים לידו – פמיר, בעלי מזג אוויר טוב, מכאן יצאו מורים נאורים ליסד תרבויות כגון זו של הודו, מצרים, ושומר. וזה מתבטא בתיאוריות על נדודי העמים ההודו אירופאים והדימיון בשפה בין אירופה להודו.

אגדות איראניות
במסורת של זראתוסתרא שהייתה דת האימפריה הפרסית מדובר על מקום שממנו הגיעו האריים, ארץ שנקראת אריאן, ממנה הם התפשטו ל16 ארצות אחרות ששניים מהם נמצאים ליד הפמיר – בקטריה וסוגודניה (זה מופיע בספרים הקדושים של האווסתה). יש המזהים את אזור הרי הפמיר עם ארץ המקור – אריאן, אזור זה נקרא במקורות הרגל של מיתרה – אל השמש, וזוהה עם האל הקדמון אזורה. ואכן, בפמיר נמצאים אתרים קדושים של זרתוסתרא מלפני 2500 שנה ויותר.
המלך ששלט על אריאן היה גמשיד האגדי, נאמר עליו שייסד את ארבע משלוחי היד, והקים אתרי פולחן במקומות גבוהים, ואכן, בפמיר יש מספר אתרים מקודשים עתיקים מהתקופה האיראנית, כולם במקומות מוגבהים.

אגדות הודיות

באגדות ההודיות מסופר על הר מרו שמלא באבנים יקרות וממנו נוסד העולם. בדרום לפיז לזולי, במערב אבן אודם, בצפון זהב ובמזרח כסף. ואכן בדרום אזור הפמיר יש לפיז לוזלי ובשאר האזורים כסף, זהב ואודם, שנחצבו כבר בתקופות עתיקות.
המסורת של זרתוסתרא מופיעה באדריכלות של הבתים הפמירים, מבטאים את סדר היקום – לחצו למאמר על הבית הפמירי 
 

אתרים בהרי פמיר

מצודה ומקדש קופיר קלה- kofir kala
 
השם מרמז אולי על מצודת הכופרים? נמצאת כשלושה עשר ק"מ ממזרח לחורוג, על צוק בולט. ליד המצודה שני שרידי מבנים  מעוגלים שהיו כנראה מקדשים זרתוסתרא, אולי מגדלי שתיקה?
 
מקדש אש ליד הכפר וורנג vrang
 
פירמידה קטנה במיקום בולט עם ארבע מדרגות, על רקע התפאורה המקסימה של הרי הינדו קוש, מסמלת, אולי, את קצה גבול ההשפעה של האיראנים אל מול ההודים. לא רחוק מהמצודה של ימצון, כאן היה המצודה הרוחנית של הדת העתיקה.
 
עמק המוגרב mugrab
 
נמצא ממזרח לאגם ישילקול – שם האגם משמעו האגם הכחול. העמק כולו נחשב לקדוש בתקופת זרתוסתרא ולפני כן, יש בו אלפי ציורי סלע החל מלפני עזרת אלפים שנה, שבחלקם יש את מרכבת השמש של מיתרה. ליד האגם אתר פולחני של זרתוסתרא. באזור יש מכרות רבים ונמצאו בו שרידי יישובים עתיקים, למרות שכיום הוא ריק לחלוטין.
 
מסדרון ווקן wakhan
 
עמק נפלא החצוב בין הרים גבוהים מאד וחוצה את רוב הפמיר ממזרח למערב, בתוכו זורם נהר הפנג' שלאחר מכן הופך לנהר האמו דריה, זו הייתה אחת מהדרכים ההיסטוריות של דרכי המשי, ומקום מעבר חשוב בין מזרח למערב, דרום לצפון. חלק גדול מהאתרים היישובים וההיסטוריים בפמיר נמצאים במסדרון זה, שכיום יש בו גשרים של שלום המחברים את טג'יקיסטן לאפגניסטן.
 
ימצון yamchun  
 
כפר הממוקם שבעים ק"מ מזרחה מאישקשים, בתוך העמק של נהר הpanj, לידו מצודה הרוסה מהמאה ה3 לפני הספירה. נודעת בשם מצודת עובדי האש. והיה בה כנראה מקדש אש
 
קבר האימאם עלי זין
 
הוא היה אחד מהאימאמים השיעים שלפי האגדה המקומית הגיע לערוץ נהר הפנג' ונקבר שם, לא רחוק מאישקשים, כעשרה קילומטר מהכפר במורד הנהר יש ירידה לגן נאה ובמרכזו ציון הקבר
 

ח'ורוג khorog

 
בירת הפמיר. נמצאת בגובה אלפיים ומאה מטר במפגש נהרות וגרים בה עשרים אלף איש. ממנה יוצאים הטיולים לשורת הפמיר, נוף נפלא. בחורוג הקימה קרן אגא חאן פארק מרכזי יפה שנועד לשמש כמדיטציה, ליווי לכל שלבי החיים, ומקום לקהילה ואורחים. מדובר על אי של יופי ושלווה בלב ההרים
 

 
מאמרים לקריאה - לחצו לקישור
העם הטג'יקי
הרי פמיר
בית כמבטא את היקום - אדריכלות עתיקה ומקודשת בהרי פמיר
היסטוריה טג'יקיסטן
מוזיקה טגיקיסטן
דתות טג'יקיסטן
איסמעליה
פוליטיקה טג'יקיסטן
מסלולים טג'יקיסטן
 
הצעות לטיול בטג'יקיסטן והסביבה - לחצו לקישור
טיול הרי פמיר
מסלול משולב לטגיקיסטן ואוזבקסיטן
טיול משולב בימי טרק בהרי הפאן
גיפים הרי פמיר
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו