הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

ויקה דת הכישוף - טיולים לרחבי העולם

דת הוויקה - דת המכשפות
דת הוויקה הייתה כאן על כדור הארץ הרבה לפני הדתות המונותיאיסטיות ואחרות. כך מלמדים ממצאים מהעולם העתיק. מיסטריות יווניות ואחרות המציגות את חכמת האלה, קדמו לכל ספר מונותיאיסטי. פסלוני פריון מסוג 'ונוסים' הן הקדומות שבאיקונות, וציורי המערות הוותיקים ביותר מספרים על טקסים קדומים הקשורים עם חילופי העונות, פריון האדמה, מחזור הירח ומסלולי הכוכבים.
וויקה היא דת דואותיאיסטית, כלומר מבוססת על עיקרון האמונה באלוהות זוגית של אל ואלה. הדת המונותיאיסטית לעומתה מבוססת על עקרון האמונה באל האחד, ואילו הדת הפוליתאיסטית על עקרון האמונה באלילים (אלים רבים, עקרון ריבוי אלים). רודפי דת המכשפה השתמשו בדיסאינפורמציה שיטתית וכחלק מכך גם שייכו את הויקה לדתות הפגאניות. הם עשו זאת במסגרת הניסיונות להציג את דת הוויקה כפרימיטיבית, זניחה, ומקושרת עם אמונות טפלות של עובדי אלילים.

בתקופת ימי הביניים ועליית הנצרות, בנתה הכנסייה את גדולתה ונאורותה על הקטנה והחשכה של מערכות האמונה הקודמות. אך מתבקש היה שהוויקה תיגרף אל תוך יעה ההפחתה שבקולקטיב הפגאניזם, הפוליתאיסטי ה'פרימיטיבי', ותוך טשטוש מכוון של ההבדל בין דואותיאיזם ופוליתאיזם, בכוונה למחות את דמות האלה, ועיקרון השוויון הדואותאיסטי, ולהאדיר את המונותאיסטי הזכרי, הפאלי, המזוהה עם פאול בנצרות, נושא הבשורה העיקרי, ושאול ביהדות – נושא החרב הפאלית, זו שלא תשוב ריקם..
יותר מזה, פירוש הביטוי פגאני הוא 'איש כפרי' או 'אזרח'. ברומא העתיקה העירוניים היו הראשונים להתנצר, וראו בעצמם חיילים בצבאו של ישו הנוצרי. במחזיקים באמונות אחרות ראו 'אזרחים'. באופן דומה ראו ורואים עצמם עד היום גם היהודים האורתודוקסים 'חיילים בצבא השם'. בשיח הנוצרי שימש הביטוי פגניות כתיאור גנאי אתנוצנטרי, למי שמנהגיהם חשוכים ונבערים. באופן דומה גינתה ומגנה היהדות את הפוליתאיזם ואת השונה ממנה בשם הכולל 'נוכרי' (זר) ואת המאמינים בדתות אחרות 'גויים' (עממים) ו'עובדי כוכבים ומזלות'. 

בבסיס הוויקה נמצא הטבע הפנתיאיסטי (אלוהים הוא הטבע) שחוקיו מיוצגים בעיקר באמצעות מחזוריות הטבע, המיוצגת מצידה באמצעות גלגל השנה. הוויקה רואה במחזור הירח, ובעונות השנה ביטוי לחוקי יקום מסדר ראשון הבאים לידי ביטוי מסדר שני בפריון הצמחים בעלי החיים והאדם, וחוגגת אותם בחגים ובפולחנים שהמרכזי בהם הוא הטקס הגדול של נישואים מקודשים בין האל והאלה. טקס זה כולל גם מין פולחני, שהדים ממנו מתרחשים גם בכל חג נוסף בגלגל השנה, בלילות ירח מלא ובחגים.
שיאו של הטקס בזימון האלה והאל לתוך המעגל ולגופה של הכוהנת הגדולה המייצגת מאותו הרגע את האלה ומשמשת כמדיום. במהלך אותה השראה נמסר דבר האלה מפיה של הכוהנת. השראה זו מחוזקת באמצעים צמחיים ואחרים של כשף, נחלשת בסוף הטקס ומתקיימת באופן דק בין החגיגות, ולמעשה במשך כל תקופת כהונתה.
אנשי הוויקה סוברים כי בימי הביניים החליטו ראשי הכנסייה לבצע רביזיוניזם היסטורי – כלומר שכתוב לרעה של אירועים ומנהגים היסטוריים כדי שיענו על צרכיהם ההסברתיים וירפו את ידי המאמינים בדתות המבוססות על חוקי הטבע. יש להניח שגם היהדות ליקטה בשמחה אל חיקה כמה מטקסים ופולחנים שמקורם פגאני וויקינגי.
 
הקשר בין תנועת הוויקה לארכיאולוגים של ארץ ישראל
מתברר שלרבים מהארכיאולוגים הראשונים בארץ היה קשר לתנועות כגון הבונים החופשיים, מסדרים אזוטריים, חיפוש אחר האלה, ועוד. וקבוצת הגרעין הוותיקה באה מרקע של אגיפטולוגיה וחפירות במצרים.
האם ידעתם שפטרי – האיש שחפר בפירמידה הגדולה, אבי הארכיאולוגיה השיטתית, מגלה ההיקסוס ותל אל עמרנה, שחפר וגר בישראל, חיפש עקבות לתרבות מפותחת של אנשים מחוץ לאזור. ואת משכיות התרבות המצרית והקשר למונותאיזם בתילים בארץ?
שעוזרתו העיקרית מרגרט מוריי, האם של הארכיאולוגיה הבריטית, שחפרה בתל על עגול ופטרה, הייתה משוגעת על מכשפות, חוכמת המזרח והדת הקדומה? היא התחילה את תרבות האלה והפמיניזם.
שיש טוענים שסטרק, שחפר בלכיש, סבל מ"קללת פרעונים" ולכן נרצח בנסיבות מוזרות.
שגרלד גרדנר – האיש שהתחיל את תנועת הוויקה (המכשפות) המודרנית, השתתף בחפירות עם פטרי בתל אל עגול ועם סטרקי בתל לכיש? חיפש אשרות ושרידים למאגיה קדומה.
 
מרגרט מוריי Margaret Murray -
לחצו למאמר על כישוף ומרגרט מורייגרלד גרדנר Gerald Gardner
האיש שהתחיל את הוויקה, ארכיאולוג חובב ומאג, הקים ביחד עם ססיל וויליאמסון את מוזיאון המכשפות באי של mann, וגר שם בערוב ימיו.
גדל בילדותו בארצות זרות, פורטוגל, ולאחר מכן בציילון ומלזיה שם נחשף לכישוף מקומי והחל את ההתעניינות בארכיאולוגיה, עם בגרותו הצטרף למסדר הרוזיקארי ובשנות ה30 לקבוצה הנקראת New Forest coven, מכשפות שנפגשו ביער.
 
היה מעורב בחפירות בארץ ישראל עם וויליאם סטרק, ומשזה נרצח העביר את מרכז הפעילות לקפריסין שם כתב ספר A Goddess Arrives . ובו עקרונות פולחן האלה. האמין שבחיים קודמים גר בקפריסין. הוא החל את תנועת הוויקה בשנות החמישים מלווה בפרסום ספרים כגון The Meaning of Witchcraft ולפני כן Witchcraft Today בשנת 1954 בו טענה שהטמפלרים עסקו במאגיה. שהפיות זה גזע פיגמי שחי במקביל לתרבות. היה חבר של אידריס שהא.

מוזיאון המכשפות בבוקסטל Bocastle – witch museum
עיירה קטנה במפרץ ציורי צפונה מטינטגל, בה נמצא מוזיאון הכישוף החשוב בבריטניה. יש בו ארבעה חלקים: וויקה, בנאות חופשית, כישוף עממי, וכישוף טקסי. הוא הוקם על ידי המאג Cecil Williamson ביחד עם גרלד גרדנר. הוא היה ראש התכנית של הצבא הבריטי יחידה המכשפים נגד היטלר.

קראו את המאמרים הבאים בנושאי תרבות האלה - לחצו לקישור
ווינצ'ה - אחד המקומות שבהם גימבוטאס חפרה
פגאגניות ותרבות אלה בישראל
תרבות האלה באנגליה
כישוף ודת המכשפות
אירופה הישנה
תרבות האלה
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו