הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

זאוס - טיולים לרחבי העולם

זאוס אבי האלים

לפי התיאוגניה של הסיודוס (מאה 8 לפנה"ס): זאוס הוא בנו של קרונוס (שבתאי) השולט בעולם, אבל בולע את צאצאיו כדי שלא יחליפו אותו. אלא שזאוס ניצל מגורל זה בזכות אמו - הטיטנית "ריאה" שמסתירה אותו, ונותנת לקרונוס לבלוע אבן גדולה במקומו. כשהוא גדל זאוס נלחם בקרונוס ומנצח אותו בעזרת כלים שנותן לו סבו – אוראנוס (שמנוצח בתורו על ידי קרונוס, מסורס ונכבל, ולכן שואף לנקמה). זאוס משחרר את אחיו מבטנו של אביהם ויחדיו הם נלחמים בטיטנים ומנצחם אותם, מביא סדר חדש לעולם. זאוס מייצג סדר זה, אבל הוא מכונן אותו באמצעות שליחיו: בניו, בנותיו ואחיו, כשהוא מפעיל את כולם מרחוק. זאוס מייצג קוסמוגוניה חדשה. הוא הופך להיות אדון השמיים וכונס העבים, אביהם של האלים השוכנים באולימפוס ושל בני האדם. לפי הומרוס הוא שולט על הרקיע, אל האטמוספרה. עם הזמן הוא הופך להיות אבי האלים, גם על פני האדמה, ורק המים הנשלטים על ידי אחיו פוסידון, הם מחוץ לממלכתו. יחד עם זאת הוא לא בורא את היקום, אלא משתלט עליו בסופו של תהליך ארוך, ומסמל בעצם תקופה חדשה של האנושות.
 
זאוס הוא אל של בני אדם, ולכן בולטת ההאנשה שלו, למרות שבתקופות מאוחרות יותר ניסו לזהות אותו עם עיקרון הצדק ואפילו עם האור שמאחורי השמש, השמש שמאחורי השמש (בתקופת הדת האסטרלית של האימפריה הרומאית - מאה 3 לספירה).
.
הכלים של זאוס הם הרעם והברק. החולשה שלו היא לנשים יפות, הוא מבלה הרבה מזמנו בהרפתקאות אהבים עם נימפות ובנות אדם, מתחפש בכל פעם לחיה או אדם כזה או אחר, לעיתים מופיע בחושך (לטו ודיוניסוס), ותמיד הוא מאהב מושלם. אלא שאשתו  הרה לא כל כך אוהבת את זה, במקום להוכיח אותו היא רודפת את מאהבותיו.
מעניין לציין שאשתו הראשונה של זאוס הייתה מטיס – זהירות, אלא שהוא בלע אותה כשהייתה בהריון עם אתנה בבטנה, כדי שלא תלד בן שיקרא תגר על שלטונו. בכך הוא משלב את זהירות בתוך עצמו. (ולכן בסופו של דבר אתנה יצאה ממצחו)
 
במאות 4-5 לספירה משתדרג מעמדו. אייסכילס אומר "זאוס הוא האתר. זאוס הוא האדמה, זאוס הוא השמיים. כן, זאוס הוא הכול מעל הכול".
הוא הופך לאל הקתרזיס. מגן העיר, הדואג לבית, לחוק, למשפחה.


לפי הומרוס זאוס הוא "אבי האלים ובני האדם".

במאות 4-5 לספירה משתדרג מעמדו. אייסכילס אומר "זיאוס הוא האתר. זיאוס הוא האדמה, זיאוס הוא השמיים. כן, זיאוס הוא הכול מעל הכול".
בדודנה שבצפון יוון זאוס הופך לאל הנבואה והטיהור, בדומה לאפולו. למאמר על המרכז הנבואי בדודנה - לחצו כאן.

זאוס קשור לעץ האלון, ולכן הנבואה היא על ידי רשרוש עלי אלון. הוא הופך גם לאל הקתרזיס. מגן העיר, הדואג לבית, לחוק, למשפחה. הוא הופך לאל פאן הלני, המנהיג הבלתי מעורער של האלים החדשים – האולימפיים, השליט של היקום, למרות שהוא לא בוראו.

מוקד פולחן חשוב של זאוס, שהדגיש את הצד הפאן הלני שלו, היה באולימפיה, שם נערכו המשחקים האולימפיים לכבודו. למאמר על אולימפיה – לחצו כאן

כמעט בכל עיר יוונית בחלק העליון שלה – האקרופוליס, היה מקדש לזאוס.
במידה מסוימת מזכירה דמותו של זאוס מלך קדום כל יכול, שמצד אחד שרירותי, ומצד שני אבהי ומעניק. עם התפתחות הפילוסופיה היוונית והביקורת על האלים הוא הופך להיות עיקרון מופשט של צדק, שלטון, ואתר.

 

 

מאמרים על אלי יוון  - לחצו לקישור
אלי יוון כללי
 
מאמרים על תרבות יוון - לחצו לקישור

סדרת מאמרים אלי יוון
סדרת מאמרים דת יוון
סדרת מאמרים מיסטריות ביוון
סדרת מאמרים היסטוריה יוון
סדרת מאמרים מיתולוגיה יוונית
מסע הגיבור
תיאטרון יווני
פילוסופיה יוונית
הדרך היוונית

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו