הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

טיול בנצרת - טיולים לרחבי העולם

נצרת היא הפרח של הגליל


נצרת היא בירת הגליל התחתון והעיר הערבית הגדולה בארץ, עיר שוקקת חיים עם רחוב מסחרי פקוק, שווקים מזרחיים, שלל מסעדות וחנויות... אבל מעל הכל נצרת היא עירו של ישו, מייסד הנצרות שקרויה על שם העיר נצרת... הטיול שלנו ייקח אותנו אל האתרים המרכזיים לנצרות בנצרת.
 

מעיין החיים.


נתחיל את הטיול במעיין של נצרת, המקום שהיה מרכז החיים בימי קדם ונקרא "באר מרים". המעיין יוצא מסביל קטן בכיכר שעל הכביש הראשי, אך למעשה המים מגיעים לשם בצינור ממקור הנביעה שנמצא כמה מאות מטרים משםבתוך כנסיית הבשורה היוונית אורתודוכסית.
לפי אחד מהספרים הנוצריים החיצונים: "הבשורה על פי גיימס", המלאך גבריאל פגש לראשונה את הבתולה מריה ליד המעיין, ושם בישר לה שהיא עומדת ללדת בן. היוונים אורתודוקסים אימצו את הגרסה הזו של הבשורה ובנו את כנסייתם על המעיין. לעומתם, רוב העולם הנוצרי, והקתולים בראשם, מאמינים שמקום הבשורה היה בביתה של מרים, כמה מאות מטרים משם, במקום שם עומדת כיום כנסיית הבשורה הגדולה והמפוארת הקתולית, שנבנתה בשנות ה60 כפרוייקט כלל עולמי. הטיול שלנו ייקח אותנו מהמעיין, דרך סמטאות נצרת, אל כנסיית הבשורה הקתולית.

מה הייתה הבשורה? מה חשיבותה?

הבשורה הייתה שאלוהים נענה לתפילות ולתחינות ולקריאות בני האדם והוא עומד להופיע בעולם בדמות בשר ודם בכדי לגאול, סוף, סוף, את המין האנושי מחטאיו ולזרז את ביאת יום הדין וימי המשיח. זו הייתה הבשורה האמיתית אך היא נסתתרה מאחורי בשורה פשוטה יותר שנתבשרה עלמה טהורה בשם מרים: בשורה שהיא עומדת ללדת בן, למרות שהיא בתולה.
הבשורה על הופעת אלוהים בעולם היא למעשה כבר תחילתה של הופעתו הממשית בעולם. ומכאן שחשיבותה של הבשורה היא שהיא תחילתו של הופעת הדבר עצמו. אלוהים בורא את העולם במילה: "ויאמר אלוהים....", וגם ישו נברא קודם כל במילה, בבשורה


 

הכנסייה היוונית אורתודוקסית בנצרת


מהכנסיות היפות בארץ. בנויה בצורת צלב, בקצה השלוחה הצפונית נמצא המעיין. עולי רגל באים לכאן לשאוב מעט מהמים המקודשיםהמעיין נמצא במערה אפלולית, ואין ספק שרעננות המים הזורמים מפכה חיים במקום, ומקרבת את האדם אל אימא אדמה, שאותה, במידה רבה, מסמלת מריה.
על גבי קירות ותקרת הכנסייה (תקרות מקושתות) מצויירים ציורים רבים שברובם לקוחים מאפיזודות מחיי הקודש. הציור של הקדושה מסמל את התממשות הקדושה בחומר, ההתממשות של הרוחני בארצי. וזה קורה דרך תמונות, תלבושות וטקסים מרהיבים. הנס הזה של הופעת הרוח בחומר הוא בעצם הנס שנעשה על ידי ישו, ומי שלא מאמין בהתקדשותה של תמונה, לא יוכל להאמין בהתגשמותו של אלוהים בדמותו האנושית של ישו, לפי שיטתם של הנוצרים המזרחיים.
הכנסייה היוונית אורתודוקסית משמשת ככנסייה פעילה של האוכלוסייה הנוצרית של נצרת, לידה יש מבני קהילה נוספים ואף מבנה בית ספר ועליו תמונה גדולה של סנט גורג הקדוש, אביר האדום על הסוס לבן, המנצח בעזרת חניתו דרקון גדול ירוק ומכוער, כשברקע ישנה עלמה במצוקה במרומי מגדל


המשך טיול בנצרת.


מהמתחם של כנסיית הבשורה ייקחו אותנו רגלנו לשיטוט בסמטאות נצרת. לא רחוק משם נמצא המסגד הראשי של נצרת והעתיק מביניהם הלא הוא המסגד הלבן. למקום מסורת של סובלנות והכנסת אורחים והוא מקבל אורחים, ניתן לשמוע הסבר של אחד מבאי המקום (וגם מוקלט) על המסגד וההיסטוריה שלו. משם ניתן להמשיך בין סמטאות השוק, לראות את התקרות המצויירות המפורסמות בכמה בתים בנצרת, ולבקר בבית הפלסטיני, בית משוחזר ששימש כאתר אחסון תבואה והיום שופץ כבית קפה.

הבן של יוסף הנגר.

בין סמטאות השוק נמצא גם את כנסיית בית הכנסת. לפי הברית החדשה ישו בא לעירו נצרת לאחר טבילתו, וביום שבת החל להטיף להם את תורתו, אלא שאנשי נצרת אמרו לעצמם: מה הוא מטיף לנו? הרי זה בנו של יוסף הנגרוזרקו אותו מבית הכנסת. הכנסייה מנציחה את האירוע ויש בה חדר שנחשב למקום בית הכנסת הקדום. הכנסייה עצמה היא יוונית קתולית, היא פתוחה לביקורים ויש בה מסך איקונות מרשים.


 

 

כנסיית הבשורה הקתולית.


בנויה על גבי שרידים של כנסיות קדומות יותר. כשבנה גובני (האדריכל) ממילנו את הכנסייה, לא ידע מה לעשות עם השרידים הקדומים שבמקום. האם להרוס אותם ולבנות מחדש? או לבנות תוך שהוא מותנה על ידיהםחשב ומצא פתרון מקורי, שגם מסמל את מהות הברית החדשה הנוצרית: הוא בנה את הכנסייה בשתי חללים, אחד על גבי השני, כמעט כנסייה על גבי כנסייה. החלל התחתון נועד לשמר את השרידים הישנים, את הגרוטו – הכוך שנשאר מהבית המקורי של מרים ויוסף, היכן שנתבשרה מרים שהיא עומדת ללדת בן מאלוהים, ואת שרידי הכנסיות הביזנטית והצלבנית. ומעליו חלל גדול יותר שבו תיבנה הכנסייה החדשה, החלל התחתון מוקדש לשימור וקידוש העבר, הנס שקרה בנצרת, ההופעה של המשיח. החלל העליון, והכנסייה שבו, הוא הפתח לעתיד, לגאולה שעתידה לבוא לכלל האנושות. הסמליות היא שהברית החדשה בנויה על יסוד הברית הישנהבין שני החללים קרוע כוכב מתומן ענק השופך אור פנימה.

הכנסייה נבנתה כפרוייקט משותף לכלל העולם הנוצרי הקתולי, כל קהילה שרצתה ויכלה תרמה את תרומתה. הארצות השונות מיוצגות על ידי תמונות של מריה, כשכל קהילה מציירת את מריה בדמות הארץ שלה. קהילת יפן, למשל, ציירה את מריה כשהיא נראית לבושה בקימונו, קהילת מקסיקו לבושה בלבוש מקסיקני מסורתי. כל קהילה והמריה שלה, כל ארץ והלבוש שלה, כל תמונה וחלק העולם שאותו היא מייצגת. (את התמונות ניתן לראות בקירות הכנסייה העליונה וכן באכסדרת העמודים המקיפה את החצר)

 

הפרח של הגליל.


החלק העליון של כנסיית הבשורה הקתולית בנוי בצורת בזיליקה מלבנית גדולה שבחלק הקדמי של הגג שלה קרוע חרוט – קפולה ענקי המתנשא אל על (גובה החרוט כ60 מטר!). חרוט זה הוא סימן ההיכר החיצוני של הכנסייה, ומהווה את סימן הנוף הבולט ביותר בנצרת. מרחוק החרוט נראה כמו מגדלור ענקי, מגדלור שמהווה את מרכז הקערה של בקעת נצרת, וכמו מאיר מאורו למין האנושי כולו. מבפנים החרוט נראה כמו פרח ענק. מריה קשורה במסורת הנוצרית לפרחים: האגדה מספרת שכמה ימים לאחר שמריה מתה פתחו את קברה ולא מצאו במקום דבר פרט לזר חבצלות ענקי. מריה גם נקראת ה"פרח של הגליל".
מבחוץ החרוט צבוע בצבע שחור, מבפנים הוא צבוע בצבע לבן, צבע החבצלת, והחלקים השונים שבו יוצרים את האות M האות שמסמלת את מריה.
חשיבותה של מריה בנצרות הוא שהיא מהווה תיקון של החטא הקדום של חווה. חווה חטאה ולכן גורש המין האנושי מגן עדן, בכדי לתקן זאת צריכה הייתה לבוא אישה טהורה שתאפשר את הופעתו של אלוהים. חווה חטאה ולכן בנות המין האנושי מולידות ילדים בצער, לידת הבתולין של ישו היא תיקון של העונש הזהחשיבותה של מריה כיום, היא שדרכה ניתן להגיע לאלוהים. היא מתווכת ומלמדת סנגוריהכמו שהאם מלמדת סנגוריה על הילדים בפני האב. מריה היא רחל אימנו של הנוצרים, וגם מעבר לכך, במחרוזת התפילות הנוצרית – הרוזרי, על כל 10 תפילות למריה יש רק תפילה אחת לישו...

 

בשם האב..


מהקומה השנייה של כנסיית הבשורה ניתן לצאת לחצר שמובילה אותנו לביתו של יוסף, אביו של ישו, מקום שם הייתה, כנראההנגרייה שלו. מסביב לחצר מבנים של סמינר נוצרי ומנזר של הכמרים והנזירות. באחת מפינותיו גן יפה ובו עמוד עליו נמצא פסלה של מריה. בקצה החצר כנסייתו של יוסף. היא בנויה בצורת בזיליקה קלאסית קטנה ומרשימה. מתחת לכנסייה שרידים מימי בית שני, חדרים ובור מים, שהיו מקום הנגרייה והבית. יורדים במדרגות הנמצאות מצדי האולם הראשי. ניתן לראות באפסיס של הכנסייה ציורים של אביו של ישו וגם פסל שלו.

טיילת בנצרת

ממרכז העיר נצרת אפשר להמשיך לכמה אתרים נוספים. עלייה להר החולש על נצרת תיתן לנו נוף מדהים על העיר וסביבותיה, על ההר ניתן לראות את הכנסייה הסלזיניאנית הגדולה, שבה יש עבודת זכוכית צבעונית מדהימה בחלונות. וכן את מנזר סנט גבריאל שהפך למלון. ניתן לעלות להר מצומת הכניסה הדרומי לנצרת ולצפות על העיר ממדשאות המלון. על ההר ישנה גם טיילת שנותנת נוף מדהים על העיר נצרת ודרומה, אך גם לצפון הגליל, עד לחרמון.

 למאמר מקיף על כנסיית הבשורה - לחצו כאן
 

 
ראו על האתרים הבאים בגליל  - לחצו לקישור
טבריה
נצרת
עכו
אתרים נוספים באזור הצפון
אתרים בגולן
אתרים בגליל העליון
 
ישובים רוחניים
הררית
הרדוף
ענבר
יודפת
מעלה צביה
 
כללי
ציפורי
בית שערים
בקעת ארבל
בית שאן
בית אלפא
דיר אל אסעד
כוכב הירדן
 
אתרים נוצריים
הר האושר
טבחה וכפר נחום
הר תבור 
 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו