הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

יהדות מרכז אסיה - טיולים לרחבי העולם

הקהילה היהודית במרכז אסיה

הקהילה היהודית במרכז אסיה היא אחת מהעתיקות בעולם, המרכז שלה בבוכרה, והיא מאופיינת ביחסים טובים עם המוסלמים השכנים. היהודים המקומיים מדברים ניב של פרסית עתיקה, שריד להיות אזורים אלו חלק מהאימפריה הפרסית הקדומה, בזמן זה הגיעו היהודים הראשונים, כבר לפני 2500 שנה.

ד"ר זאב לוין הוא אחד המומחים הגדולים למרכז אסיה ומדריך בכיר בתרבויות עולמי, כתב לאחרונה ספר על יהדות מרכז אסיה בהוצאת יד יצחק בן צבי - לחצו לקישור.
לפניכם כמה מאמרים שלו על נושא זה

 

 

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור

יהודי בוכרה במאות 19-20 -  ד"ר זאב לוין
יהודים בתקופה הקומוניסטית - ד"ר זאב לוין
יהדות מרכז אסיה כללי
מרכז אסיה

מאמרים חדשים
יהודים במרכז אסיה מאחשוורוש ועד השיעה - ד"ר זאב לוין
יהודים במרכז אסיה לקראת בוא הרוסים - ד"ר זאב לוין
יהודים במרכז אסיה במאה שנים האחרונות - ד"ר זאב לוין

 

היהודים במרחב הפרסי ובאסיה התיכונה – ד"ר זאב לוין

 
היהודים הבוכארים הם חלק אחד בתפוצה רחבה יותר של קהילות יהודיות שחיו במרחב ההשפעה התרבותית הפרסית, שהשתרעה מזרחה מן המפרץ הפרסי ומהים הכספי. על פי מסורות יהודיות ולא-יהודיות, ראשית הנוכחות היהודית במרחב הייתה לפני 2,500 שנה ואף יותר. האזור ידע גלי כיבושים רבים, וכל אחד מהם בתורו חולל בו תמורות מפליגות. בהתאם לכך, גם הקהילות היהודיות זכו לפריחה ולדעיכה, לתקופות של הגירה אל המרחב ולתקופות של בריחה ממנו.
שטחו הכביר של מרחב גיאוגרפי זה, וכן העובדה כי השליטים השונים חילקו אותו ליחידת פוליטיות נפרדות, יצרו נתק בין קהילות יהודיות וסייעו להתפתחותן של עדות נבדלות בו – ומאות השנים שבהן חיו היהודים באסיה התיכונה הביאו לידי אימוץ של מאפיינים רבים מאורח החיים והמנהגים המקומיים. הדבר בא לידי ביטוי בלבוש, בפולקלור, בשפה ובמנהגים שהושאלו מן הסביבה המוסלמית המרכז-אסייתית והשתרשו במנהגי העדה. הנשים היהודיות נהגו למשל ללבוש רעלה כשיצאו לרחוב; יהודים נשאו כמה נשים; מנהגי האבלות והחתונה שילבו לא מעט אלמנטים שהושאלו מעמי האזור; ושפת הדיבור התבססה על שפת המקום, והתפתחה לניב יהודי-תאג'יכי.
ריכוזי ההתיישבות היהודית התקיימו בערים המרכזיות של אמירות בוכרה, ובהן בוכרה, סמרקנד, שחריסבז ועוד. הקהילות הוותיקות קלטו מדי פעם גם גלי מהגרים יהודים מארצות שכנות כאפגניסטן ואיראן, לעתים על רקע רדיפות וגזירות שמד. היחס ליהודים באמירות בוכרה היה כפי הנראה טוב יותר, ובאחת מעריה המרכזיות, סמרקנד, הצליחו יהודים גם לרכוש אדמה ולייסד רובע יהודי חדש ונפרד.
 
מאות השנים שחיו בהן היהודים הבוכרים במרכז אסיה הביאו לידי אימוץ מאפיינים רבים מאורח החיים ומהמנהגים המקומיים. הדבר בא לידי ביטוי בלבוש, בפולקלור, בשפה ובמנהגים, שהושאלו מן הסביבה המוסלמית המרכז-אסייתית והשתרשו במנהגי העדה. כך, לדוגמה, הנשים היהודיות לבשו רעלה כשיצאו לרחוב; היהודים נשאו כמה נשים; מנהגי האבלות והחתונה שילבו לא מעט אלמנטים שהושאלו מעמי האזור; ושפת הדיבור התבססה על שפת המקום, והיא התפתחה לניב יהודי-טג'יקי.
 
היהודים-הבוכארים הצליחו לשמר את עצמם בתור עדה נפרדת ולא להתבולל בסביבתם בזכות התבדלותם הדתית והקהילתית. אמנם היהודים חיו בערים בעלות אוכלוסייה מעורבת, אך הסתגרו בתוך רבעים משלהם, וקיימו בהם מעין אוטונומיה מנהלתית ותרבותית, שניהלו הסמכות הדתית וראש העדה – הקָלוֹנְטָאר − שהיה נציג העדה לפני השלטונות. היהודים התבדלו גם בשל שכניהם המוסלמים, שחייבו את היהודים ללבוש לבוש מיוחד שיבדיל בינם לבין המוסלמים, והנהיגו כמה תקנות מגבילות ואף משפילות כדי להבדילם מהמוסלמים. חייהם של היהודים כמיעוט בסביבה מנוכרת יצרו לכידות קהילתית פנימית, ובמקרים רבים לכידות זו חוזקה ובאה לידי ביטוי  במערכת של קשרים משפחתיים ענפים.
מכיוון שהחברה הייתה מסורתית, התקבעו מלאכות ועיסוקים מסוימים שעברו מאב לבן, אפשר לאפיין את עיסוק היהודים במרכז אסיה על פי שני פרמטרים עיקריים. הראשון, מלאכות או עיסוקים נקבעו בעקבות ציווי דתי או אזרחי, ולכן היהודים היו יכולים לעסוק בהם או שלא יכלו, והשני, עיסוקים שבני קבוצות אחרות לא עסקו בהם מאותן סיבות, ואילו באשר ליהודים, הגבלות אלו לא חלו עליהם. צורכי הכשרות חייבו את היהודים לייצר לעצמם מוצרי חלב, בשר ויין.
כמה נשים יהודיות ילידות התפרסמו בתור זמרות ומופיעות בחצרות השליטים ובמסיבות עממיות מפני ששירה והופעה לפני קהל של נשים מוסלמיות נחשבה פוגעת בכבוד ובצניעות המשפחתית, ואילו ליהודים היה זה עיסוק לגיטימי, שאף הצמיח כמה שושלות של שחקנים ונגנים.
 
עיסוקו ופרנסתו של אדם היו בתקופה הנדונה במידה רבה פועל יוצא של מקום מגוריו. כמו שהוצג לעיל לפי הסקרים הדמוגרפיים, רוב האוכלוסייה היהודית התגוררה בערים, ולכן עסקה יותר במקצועות יצרניים-תעשייתיים ובמסחר ופחות בחקלאות. תושבים שחיו בעיר קשרו קשרים הדוקים עם הכפר, החזיקו חלקות אדמה ומשקי עזר בקרבת העיר, ומקצת פרנסתם היה קשור לכל הפחות לחקלאות ולתוצרים החקלאיים, אם לא מבוסס עליהם. עם זאת, על אף התרכזותם בערים החזיקו מקצת היהודים בקרקעות במגזר הכפרי. 


 


מאמרים נוספים על מרכז אסיה - לחצו לקישור
יוון במרכז אסיה  
היסטוריה אוזבקיסטן 
תימור לנג 
סמרקנד 
שאחריזאבס 
טשקנט 
בוכרה 
ליד בוכרה 
חיווה
אסלאם באוזבקיסטן
יהדות באוזבקיסטן

הצעות לטיולים באוזבקיסטן והסביבה - לחצו לקישור
הצעה לטיול טגיקיסטן ואוזבקיסטן
הצעה לטיול קיריגסטן ואוזבקיסטן
 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו